FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 1 
27-09-22 23:47  [R/G] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Stosownie do tytułu wątku
„Niech będzie Pochwalony !”
Po pracach nad Luxtorpedą postanowiłem skleić coś jeszcze bardziej kanciatego ale nie popadać w skrajność robiąc model kostki Rubika hehe



Postanowiłem cały model kleić Magic-kiem z wyjątkiem naklejania części na karton (tu wiadomo butapren) – trochę jest tych gwiazdek 😊



Te gwiazdki będą oprócz podstaw dla ścian stanowić też schodkowane gzymsy.
Zdobię więc pierniki przed świętami hihi



I sklejanie przy użyciu ciężkiej wiedzy i brutalnej siły 😉



Oraz mostek – tu przydała się wiedza ze szkoły – konstrukcyjne wyznaczanie środka okręgu, żeby wiedzieć gdzie cyrkiel Olfy wbić



Ścianki fundamentu są podzielone na 2 części. Ale zaprojektowane do sklejania na listki, które odciąłem .
Sklejanie na styk po odcięciu listków i wyszlifowaniu krawędzi Schmirgelpapier-em + podklejka, żeby się nie rozkleiło w czasie późniejszych manewrów



Podobnie ściany główne, ale są one z dwóch warstw i mądrze zaprojektowane tak, żeby łączenie nie wypadło na jednym narożniku. Ściany zewn ponownie ze szlifem dla zminimalizowania retuszu.



Sklejanie chełmu latarni (tak to się chyba fachowo w architekturze nazywa.
Szkoda, że został uproszczony do połączonego stożka i stożka ściętego. Patrząc na oryginał aż się prosi, żeby to było zrobione z listków.
Sklejka też jest udziwniona/przekombinowana bo wygląda tak :



Zupełnie bez sensu, bo ząbki potrzebne są tylko z jednej strony. Po chwili uświadomiłem sobie, że przy lejkowym kształcie nie jest potrzebna nawet, żeby jedna strona była wycięta w trójkąty.
Ostatecznie sklejkę wyciąłem tak jak widać z niezadrukowanej strony
Generalnie w całym modelu jest kilka takich dziwnych rozwiązań.
Np. Część 14a jest na kartonie 1mm, jest to dolna podstawa ścian. Na to ma być naklejona od dołu część 14 i listki wywinięte do góry, żeby przykleić ściany. Oczywiście część z listkami zignorowałem i ściany przykleiłem na styk.


Sklejanie samej latarni ponownie ściana 2wastwowa z imitacją uskoku- – tym razem nie wiem jak to się nazywa. Mam tylko wrażenie, że uskok o grubość tekturki to trochę za mało w porównaniu ze zdjęciami oryginału


Z rozpędu zapomniałem dbać, by cieniowanie szyb tych okienek był na wszystkich jednakowo zorientowane (góra-dół) , ale po włożeniu tego w całość modelu staje się to trudne do zauważenia :D

Kopuła główna – tu ponownie prosi się o listki zamiast stożków. Otwór w podstawie dodałem sam aby mieć dostęp przy wklejaniu górnej podstawy. Także i tu listki uprościłem, bo były w ten durny zyg-zak



I kopuła sklejona z latarnią – niestety okazało się że przy sklejaniu hełmu tak byłem skupiony na głaskaniu złącza, że uciekła mi geometria. Jest to moim zdaniem trochę też wina projektu, bo te dwa małe stożki skleja się totalnie „w powietrzu”, co nie ułatwia sprawy. Ale pewnie „doświadczeniejsi” modelarze zrobiliby to tak jak trzeba 😊.

Następny element to fragment między gzymsami – dwie podstawy i pasek między nimi.
Od siebie wyciąłem znowu otwory w podstawach a także dodałem dystans, żeby przy sklejaniu całości nie zrobiła mi się ze ścianki harmonijka



I sklejenie całości przy użyciu „fachowego transmitera obciążenia od pilnika modelarskiego”



Nastąpiły też prace przy mostku



Model jest bliski zakończenia. Reszta relacji w następnym poście, bo dziś trzeba już do łóżka 😊

--

Post zmieniony (11-11-22 13:50)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy  nowe
żółtodziób 2507 27-09-22 23:47
 Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy  nowe
klaymen 126 28-09-22 08:42
 Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy  nowe
żółtodziób 115 28-09-22 09:24
 Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy  nowe
Wojtek 54 03-11-22 17:28
 Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy  nowe
żółtodziób 73 03-11-22 21:48
 Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy  nowe
żółtodziób 91 08-11-22 21:23
 Odp: [R] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy  nowe
żółtodziób 97 11-11-22 13:50
 Odp: [R/G] Kaplica M.B.Śnieżnej na g. Hvezda (1:120) Orlik czyli żółtodziób na mszy  nowe
żółtodziób 208 14-11-22 21:03

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024