FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
25-09-22 15:50  [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Witam serdecznie i zapraszam do relacji z budowy Japońskiego lotniskowca z okresu 2 wojny swiatowej IJN Taiho.
Parę słów o okręcie.
Lotniskowiec Taihō był rozwiniętą wersją lotniskowców typu Shōkaku. Przy konstruowaniu tej jednostki wykorzystano również brytyjskie doświadczenia budowy lotniskowców typu Illustrious. Początkowo zamówiono 4 lotniskowce tego typu, lecz ostatecznie zbudowano tylko jeden lotniskowiec "Taihō"
Stępkę pod budowę tego lotniskowca położono w stoczni Kawasaki w Kobe w dniu 10 lipca 1941 r., wodowanie nastąpiło w dniu 7 kwietnia 1943 r., a ostatecznie został on wyposażony w dniu 7 marca 1944 r.
W budowie lotniskowca zastosowano po raz pierwszy w Japonii opancerzenie pokładu lotniczego na całej długości, w przeciwieństwie do brytyjskich "pancernych" lotniskowców. Pokład startowy posiadał pancerz o grubości 75-77,5 mm, co miało zapewnić ochronę przed eksplozją bomby o masie 455 kg. Dwukondygnacyjny hangar lotniczy o długości 150 metrów, według projektu, miał mieścić 84 samoloty, lecz z uwagi na to, że lotnictwo japońskie nie posiadało samolotów ze składanymi skrzydłami, praktyczna pojemność wynosiła do 74 samolotów.
Lotniskowiec "Taihō" w dniu 7 marca 1944 r. został włączony w skład 1. Dywizjonu Lotniskowców 3. Floty, a jego dowódcą został komandor Tomozo Kikuchi. Wraz z tą flotą podjął działania bojowe.

W dniu 15 kwietnia 1944 r. został okrętem flagowym 3. Floty i na jego pokład wszedł dowódca tej floty wiceadmirał Jisaburō Ozawa. Wraz z całą flotą skierował się na Morze Filipińskie w celu stoczenia bitwy z 58 zgrupowaniem floty amerykańskiej dowodzonym przez admirała Marka Mitschera. Do starcia doszło w dniu 19 czerwca 1944 r. Walczyły jedynie samoloty startujące z lotniskowców.

W tym czasie amerykański okręt podwodny USS "Albacore" natrafił na zgrupowanie japońskiej floty i wystrzelił salwę 6 torped w kierunku lotniskowca. Jeden z pilotów startujących z lotniskowca, chorąży Sakio Komatsu dostrzegłszy ślady torped w wodzie, po bezskutecznych próbach przestrzelenia jednej z nich z broni pokładowej samobójczo staranował pocisk tuż przed okrętem. Z pozostałych torped tylko jedna trafiła w okręt. Uszkodziła ona zbiorniki paliwa lotniczego, którego opary wypełniły szyb przedniej windy. Podjęto decyzję o przewietrzeniu okrętu, ale osiągnięto efekt odmienny od zamierzonego i cały okręt wypełnił się oparami paliwa. Pojawienie się iskry spowodowało eksplozję. Wtedy to z lotniskowca zszedł dowódca floty wiceadmirał Ozawa. Podjęta akcja ratownicza nie przyniosła efektu i po wybuchu oparów paliwa okręt zatonął na północ od wyspy Yap, w sześć godzin po trafieniu torpedą. Zginęło 1628 marynarzy.

Model wydany przez wydawnictwo GPM,swietnie zdetalizowany.
Zawiera dwa warianty pokładu startowego
1 strona ze zdjeciami gotowego modelu.
1 strona zdjęc z opracowania 3D
14 stron z rysunkami monażowymi.
18 Arkuszy wręg.
23 arkusze z częsciami - częsc arkuszy jest barwiona od lewej strony.
3 arkusze z samolotami.

Model zaprojektowany przez Pana Jerzego Janukowicza na podstawie opracowania modelu 3D Pana Waldemara Góralskiego.
Do modelu użyję laserowo wycinanego szkieletu,ryfli, detali wycinanych laserowo.itd.
Będe się starał maksymalnie zdetalizować model więc proszę się nie spodziwać spektakularnych postępów w budowie.
A do tego jeszce kończę pracę nad Hiryu.
Tak więc cierpliwosć wskazana ;)
Pozdrawiam.

 
25-09-22 21:22  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Cześć.
Dziękuje za radę.
Jescze nie wiem jak wykonam poszycie.ale najprawdopodobniej będzie to zrobione jak w Hiryu.
Gdzie poszycie burtowe pozostawiłem oryginalne ,natomiast poszycie denne zwaloryzowalem nadając mutacje płyt poszycia.
Chyba ze ktoś ma lepsza ideę ;)
Pozdrawiam.

 
26-09-22 16:40  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Witaj Kuba.
Słusznie zauważyłeś ze blachy są przeskalowane.
Tak na usprawiedliwienie powiem tylko że robiłem taki detal pierwszy raz.
Nie do końca zaopatrzony w odpowiednie materiały źródłowe.
Jeśli chodzi o Taiho to druk podziału blach na poszyciu burtowym wydaje się być szerszy niż był w rzeczywistości.
Sprawdzę dokładnie po pracy.i zapodam
Zdjęcie.
Zrobienie węższych blach na dnie przy szerszych pasach burtowych może nie wyglądać najlepiej.
Pozdrawiam.

 
26-09-22 21:06  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Dziękuję Orkan za poradę.
Co do poszycia to Będę się posiłkował materiałami z książki na temat Hiryu.
Są tam świetnie rozrysowane blachy.
Podejrzewam ze podobnie był budowany kadłub Taiho.
Pozdrawiam.

 
26-09-22 23:37  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Witam.
Przykład rozplanowania blach na poszyciu burtowym modelu.
Oraz plan blach na materiale źródłowym od Hiryu.
Trzeba chyba będzie wypracować jakiś kompromis ?.
Żeby się to wszystko zgrało wizualnie.



Pozdrawiam.

 
28-09-22 10:30  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Witam.
Dopiero zacząłem wycinać wręgi.
Szkielet jest dosyć rozbudowany,wymaga sporej uwagi zacznę go montować w ten weekend.
Jak już pisałem mam jeszcze Hiryu na macie,wiec piorunujących efektów narazie nie będzie.

Co do poszycia jeszcze nic nie zdecydowałem.
Wszystkie opcje na stole ;)
Muszę przemyśleć sprawę.
Pozdrawiam

 
30-09-22 13:59  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Witam.
Wręgi już gotowe do montowania.
W pierwszej kolejności wykonam sekcje pod wodną.
Co do sekcji nad wodnej zastanawiam się czy nie wykonać pełnego przedziału do obsługi kotwic.
Niestety projektant nie pokusił się o pełny pokład z urządzeniami ,co wydaje się sensowne ponieważ nie wiele było by widać.
Aczkolwiek są otwory w burtach gdzie ten przedział się znajduje i coś tam było by widać ;)
Może tez wykonam jedna opuszczana windę na rufie.
Wszystko to ,jednak wymaga przeróbek szkieletu wiec muszę się porządnie zastanowić.

Pozdrawiam.

 
02-10-22 19:14  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Witam.
Moja wiedza na temat technologii wykonania poszycia w okrętach tej klasy jest rącze cząstkowa.
Z tego względu wypowiadać się nie będę,nie chcę pisać bzdur ;)
Ale chętnie poczytam opinie i rady.
Będę się starał wykonać poszycie części pod wodnej okrętu na tyle dokładnie na ile pozwolą mi moje umiejętności.
Bazując na materiałach które posiadam.
Dziś udało mi się złożyć sekcję pod wodną.
Szkielet tej części kadłuba jest spasowany idealnie.



Pozdrawiam.

 
11-07-23 00:04  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Witam.
Z poślizgiem ale jestem z powrotem.
Narazie mam tylko szkielet złożony bez pod poszycia.
W dziobowej części szkieletu pokusiłem się ,o wykonanie wnęki do pełnego przedziału wyciągarek kotwic itp.
Narazie to stan surowy bez urządzeń.
Zdjęcia pod koniec tygodnia wrzucę .
Pozdrawiam.

 
27-07-23 12:42  Odp: [R] IJN Taiho GPM
Sebastian J. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 4
 

Witam.
Decyzji jeszcze nie podjąłem.
Ale jeżeli już coś będę kombinował to będzie to raczej uproszczone.
Z góry przepraszam za brak zdjęć mam problemy z fotosikiem ;(
Na poprzednie konto nie mogę się zalogować i opłacić abonamentu a w nowym nie mam możliwości opłacenia nowego abonamentu.
Próbowałem się kontaktować z fotosikiem ale brak odzewu :(

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024