FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
24-08-22 22:39  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Bardzo dobrze to wygląda, elegancko. I warto poprawić co większe uproszczenia czy braki ale może nie warto przesadzać z super szczegółami bo to jednak stare opracowanie i jego urok tkwi właśnie w tym, że jest jakie jest.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
03-09-22 23:34  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
Wojtek  

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć :) Po przemyśleniach i Twoich jhradca sugestiach, zdecydowałem ostatecznie, że faktycznie taki wiekowy model jest sam w sobie pewną ikoną modelarstwa. Dlatego zdecydowałem, że wykonam go w całkowitym standardzie. Kolory zachowam oryginalne, a retusz ograniczę tylko do widocznych krawędzi brył. Pierwszy problem to stary karton, który się łamie. Trochę główkowałem co z tym zrobić. Nie wiem, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Nie mam doświadczenia. Najpierw spróbowałem nawilżyć ten karton mokrym pędzlem od strony zadrukowanej, chwilę poczekałem i zgiołem. No jest lepiej, nie łamie się aż tak w widoczny sposób (zdjęcie z eksperymentalnego kawałka poszycia dna na zdjęciu).


Post zmieniony (03-09-22 23:49)

 
03-09-22 23:39  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
Wojtek  

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ale to nie koniec postów na dziś. Nawilżanie pomogło, ale jeszcze lepszy efekt kształtnych krawędzi dało wyrzłobienie rowków na rewersie części, po krawędzi zginanej. Pojawił się jednak kolejny problem. Nawilżony karton deformuje się dość łatwo. Okej nie dotykam już, poczekam aż wyschnie.
Zdjęcia z tego eksperymentu poniżej. Pewnie te bolączki są dla was stare jak ten model... ;)


Post zmieniony (03-09-22 23:40)

 
03-09-22 23:46  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
Wojtek  

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na koniec dzisiejszych aktualności wrzucam coś już konkretnego. Zaczynam sklejać nadbudówkę dziobową czyli mostek ze skrzydłami, pokład artyleryjski itd. no wiadomo, typowe dla niszczycieli i nie tylko.

 
03-09-22 23:49  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Niektórzy stosują rozcieńczony wikol do impregnacji takiego starego kartonu.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
03-09-22 23:58  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
Wojtek  

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Warto spróbować. Słyszałem, że niektórzy stary karton impregnują czymś co nazywają ,,kapon" ??? Widziałem zdjęcia i trochę jednak zmienia kolor druku

 
04-09-22 10:39  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Kapon to lakier typu nitro. Kaponowanie zasadniczo zabezpiecza farbę drukarską przed ścieraniem w procesie klejenia i zmniejsza strzępienie się brzegów wyciętych elementów a w znacznie mniejszym stopniu o ile w ogóle zabezpieczy przed załamywaniem. Rozcieńczony wikol powoduje zmiękczenie kartonu czyli to co Wojtek potrzebuje. Można po części podejść inaczej do tematu załamań czyli rozcinać część modelu na pojedyncze elementy. Takie klejenie rozciętych na kawałki "pudełek" przy pewnej wprawie i fazowaniu łączeń daje często lepszy efekt wizualny niż zaginanie no i nie będzie żadnych załamań.

--

Post zmieniony (04-09-22 11:23)

 
05-09-22 22:48  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Też go kiedyś kleiłem i nadal stoi sobie u Teściowej, choć to i owo mu się oberwało. Ale bardzo dobrze go wspominam. Do Twojej relacji oczywiście nijak się nie umywa, bo to był pełny standard, wiele lat temu, jeszcze hermolem klejony.
A ten Twój jest naprawdę uroczy, i kibicuję decyzji o trzymaniu się +/- standardu. Jedno, co trochę razi, to fakt, że w kadłubie są bulaje, a iluminatory w nadbudówkach pozostały czarnymi kropkami. Ja tam oczywiście nic nie sugeruję, tylko taki trochę dysonans się robi, ale na tym etapie to chyba już nie bardzo da się wyrównać.
Planujesz jakąś większą drutologię, szczególnie relingi?

 
06-09-22 22:16  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
skarczew   

@Wojtek:
Jeśli chodzi o problemy z kolorami, to przemknął mi przez myśl szatanski pomysł: wykorzystać szary karton barwiony w masie. Do wszystkich szarych części. A oryginalne części potraktować jako szablony do wykonania nowych z barwionego kartonu.
Wada rozwiązania to taka, że najlepiej by trzeba burty zrobić od nowa. Zaleta to taka, że praktycznie nie jesteś ograniczony przez swoje błędy, kolor jest wszędzie taki sam, retusz odpada, problemy ze starym kartonem również przestają istnieć.

Post zmieniony (06-09-22 22:16)

 
08-09-22 13:47  Odp: [R] Niszczyciel ORP Garland Mały Modelarz 09/1986
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jestem w ciężkim szoku, że jeszcze komuś się chce budować ręcznie kreślony - a co jeszcze ważniejsze, wydrukowany na papierze straszliwej jakości (oj tak!!!!) - model! A gdy ponadto pomyślę że WTEDY był to jeden z najbardziej zdetalizowanych kartonowych modeli okrętów, śmiech mnie bierze...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024