FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-08-22 20:31  [R] RWD-13S sklejanie testowe nr.2
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

W trakcie prac nad modelem RWD-13T zapytałem autora opracowania czy zamierza zaprojektować wersję sanitarną tego samolotu. Kilka dni temu trafił na moją skrzynkę mailową RWD-13S w skali 1:33. W tak zwanym międzyczasie udało się spotkać z Piotrem osobiście i po raz pierwszy porozmawiać nie tylko o modelach.
Model który tym razem trafił na moją matę to RWD-13S / sanitarny / oznakowany jako SP - BMZ o nieznanym numerze seryjnym wyprodukowany w roku 1937 o nazwie własnej ,, SAMARYTANIN " właścicielem był Polski Czerwony Krzyż użytkownikiem Polskie Lotnictwo Wojskowe fundatorem zaś Zakłady Włókiennicze Adolf Horak S.A. w Rudzie Pabianickiej koło Łodzi. Samolot zarejestrowano we wrześniu 1937 roku a wyposażony był w silnik PZInż. Major4. Miejsce stacjonowania Bielsko Biała Aleksandrowice. Niestety nie jest wiadome co się stało z tym samolotem po 1 września 1939 roku.
Wycinanka tak jak poprzednia to cztery arkusze A4 z elementami płatowca jeden arkusz z wręgami i szablonami , instrukcja montażu i krótki rys historyczny. Arkusze na których ja będę pracował po wydruku prezentują się następująco.




RWD-13S i RWD-13 ST to tak naprawdę inny samolot prace nad tą modyfikacją powierzono inż. Bronisławowi Żurakowskiemu który przeprojektował i wzmocnił kratownicę kadłuba a umieszczone po prawej stronie podłużne drzwi sanitarne w miejscu drzwi tylnej kabiny spowodowały niedużą acz widoczną asymetrię samolotu. Na zdjęciu z naklejonymi wręgami jest to widoczne.





Z tego też powodu trzeba pamiętać podczas montażu wręg kadłuba ( od 2-6 ) by wklejać je do szkieletu stroną zadrukowaną do tyłu tak by płaski bok wręg był po prawej stronie. Jak na poniższej fotografii.






A jak wyraźnie różnią się oba typy samolotów widać poniżej.





Po wyschnięciu szkielet zostanie wzmocniony i zaimpregnowany przed następnym etapem prac. Jest to bardzo ważne gdyż ze względu na swoją specyficzną konstrukcję kadłub jest bardzo podatny na uszkodzenia szczególnie w swojej przedniej części. Ale o tym w następnej relacji.


Pozdrawiam.

Paweł O.

--

 
08-08-22 08:37  Odp: [R] RWD-13S sklejanie testowe nr.2
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Super !
Nie było dotąd jak mi się wydaje wydanego modelu samolotu w wersji sanitarnej tym bardziej polskiej konstrukcji.
Działaj Paweł, kibicuję !

 
08-08-22 11:30  Odp: [R] RWD-13S sklejanie testowe nr.2
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Ciekawy temat.
Powodzenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
08-08-22 20:41  Odp: [R] RWD-13S sklejanie testowe nr.2
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Ryszard RWD-13S jest dostępny w wydawnictwie Marka Pacyńskiego.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024