FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
28-07-22 22:18  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Czy masz może dobrane już do tego modelu farbki którymi robisz retusz ? Zdjęcia mi się co prawda nie wyświetlają, ale podglądając Twoje prace na pewno retusz będzie doskonały i jeśli masz jakieś gotowe kolory chętnie bym poznał, bo na dniach tez planuję pociąć to latadło ;)

 
29-07-22 07:03  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Farbki dobieram w locie. Ja słaby jestem w kolory, więc coś na bieżąco improwizuję. O północy z niedzieli na poniedziałek zdjęcia wrócą...na jakiś czas ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
01-08-22 07:47  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
Lukson 1982 



Na Forum:
Galerie - 3
 

Zapowiada się ładny model :)

 
01-08-22 21:40  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
Lukee 

 

Model super!
Pięknie się zapowiada :-)



Tylko po uj mi widzieć twój brdl na biurku to już nie mam pojęcia! Przecież kompletnie odwraca uwagę od modelu! Proszę, błagam byś zdjęcia robił na jakimś kawałku neutralnego kolorowo kartonu albo chociaż na tej macie ale bez syfu naokoło :-/

 
08-08-22 21:24  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Sierpień już w pełni, a więc i zdjęcia na jakiś czas będą dostępne. Od ostatniego wpisu nieco czasu upłynęło i co nieco udało się skleić. Model ten jest dla mnie cały czas czymś nowym, powoduje, że muszę przełamywać swoje schematy myślowe dotyczące klejenia i zaskakuje mnie potem wynikami.
Jako kolejny segment na warsztat trafił człon silnika. Najpierw skleiłem w całość jego szkielet, następnie dyszę z wnętrzem. Potem rozwaliłem szkielet :D, ponieważ aby włożyć dyszę nie może być przyklejony pierwszy…albo ostatni element szkieletu – chodzi o ten bliżej od strony dziobu. Jest to spowodowane tym, że dysza zwęża się w kierunku tyłu u naturalnie z jego strony otwór jest mniejszy. Musiałem nieco rozwiercić również otwory na dyszę w szkielecie, gdyż są nieco przyciasne.


Następnie trzeba było okleić ten element oklejkami. Zdecydowałem się na wykonanie hamulców aerodynamicznych w wersji otwartej, w związku z czym trzeba było powycinać otwory w oklejkach i skleić wnęki hamulców. Sam szkielet został mocno wzmocniony dodatkowymi elementami, mającymi uniemożliwić zapadanie się poszycia.



Teraz nastąpił mocno stresujący moment klejenia. Na tyle się nim przejmowałem, że nie zrobiłem w trakcie zdjęć. Chodziło o to, że do części przedniej kadłuba należało przykleić pełną oklejkę wiszącą w powietrzu, bez szkieletu w środku, łączącą kadłub z blokiem silnika, ale z uwzględnieniem tylnej oklejki tego bloku. Nie dało się jej przykleić wcześniej, gdyż zdeterminowane to było kierunkiem pasków łączących – ich kierunek (to gdzie są ząbki a gdzie cała oklejka) jest uzależniony od kierunku zwężania kadłuba. Zrobiłem to w ten sposób, że oklejka „w powietrzu” została przyklejona w całości , do niej częściowo, aby uchwycić kształt i ułożenie brakująca oklejka bloku silnika i w to kawałek po kawałku wklejany sam blok. Wygląda na to, ze się udało, bo zachowana została zarówno symetria, jak i pasowalność.


Kolejne na matę trafiły skrzydła. W ich przypadku oprócz dodatkowych wzmocnień, znanych z wcześniejszych etapów budowy, postanowiłem zastosować pełne podklejenie papierem drukarkowym. Miało to zapewnić wzmocnienie i uniemożliwić zapadanie się poszycia. Spełniło to pokładane oczekiwania. Nie dość, że konstrukcja skrzydła okazała się sztywna i stabilna, to oklejka spasowała bez zarzutu. W drugim klejonym skrzydle, na bazie doświadczenia z pierwszego wprowadziłem jeszcze pewne dodatkowe paski podposzycia. Pomimo obaw i wątpliwości, zdecydowałem się na wykonanie skrzydeł w wersji z oddzielnymi klapami i slotami. Obawiałem się tego, ale wydaje mi się, że oklejanie tak poszatkowanego poszycia jest prostsze niż w całości.


Tutaj skrzydła włożone na sucho…a może już zamontowane? Nie pamiętam :P


Po sklejeniu i wklejeniu skrzydeł przyszedł czas na niewyobrażalny dla mnie moment (podobnie jak w etapie łączenia bloku silnika z kadłubem), a mianowicie klejenia elementu centralnego zawierającego mechanizm zmiany skosu skrzydeł. Abstrakcyjne było dla mnie klejenie poszycia nie po kolei, a wklejanie oklejek w pozostawione dziury. Jak to miało do siebie pasować? Okazało się, że pasowało i to całkiem nieźle. Jestem pod wrażeniem dla projektanta i tego co zrobił. Oczywiście ze swojej strony wprowadziłem kilka dodatkowych wzmocnień.


A tutaj mamy aktualny widok.


Lukee: zdjęcia z poszczególnych etapów klejenia są robione "live", czyli w jego trakcie. Niestety, nie posiadam ani tyle wolnego czasu żeby za każdym elementem który chcę pokazać wyciągać arkusze, ani miejsca aby mieć je cały czas rozłożone - zresztą takie zdjęcia robocze występują w każdej niemal relacji. Duże, zbiorcze, podsumowujące jakiś etap będą takie jak wspomniałeś ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
08-08-22 21:39  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jak patrzę na te Twoje "odchyły od normy" w postaci prowadzonej relacji z budowy modelu samolotu (juz kolejnego) to widać, że wychodzi CI to póki co na zdrowie. Ma wrażenie, że nabrałeś nowych sił i werwy do relacji i do sklejania modeli w ogóle.
Nie, żebym był złośliwy - chociaż jak zwykle jestem - ale ostatnie budowy pojazdów były relacjonowane jakby po macoszemu, jakby bez ikry. A tutaj... pełne zaangażowanie:-) Nie pamiętam kiedy w jednym poście w swojej relacji zamieściłeś tyle tekstu.
Widać, że się dobrze bawisz i o to chyba głównie chodzi:-) Z pożytkiem dla wszystkich:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-08-22 21:43  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Pierwsza klasa Demon, naprawdę fajnie Ci to idzie. Aż żal pomyśleć ile czasu zmarnowałeś na pancerkę :D

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
08-08-22 22:06  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
SeWo77   

Fatalne jest to festynowe malowanie, taki Zenek wśród Migów-23

 
08-08-22 22:54  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

StuGu - jak widać potrzebowałem odmiany ;)
El Comandante...no i cóż ja mam powiedzieć na takie dictum acerbum?
SeWi77- nie pozostaje mi nic innego jak się z Twoją opinią nie zgodzić. Kleję tego akurat Miga tylko i wyłącznie że względu na jego malowanie, gdyż uważam że jest fantastyczne.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
09-08-22 17:10  Odp: [R] Mig-23 Hell Fighter
Lukee 

 

Live nie live ale jednak to tutaj to przesada.
Aha - dziewiąty sierpnia a tutaj transfer znowu Ci wysiadł??? I mam czekać do września? To ja poczekam na galerię ;-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024