FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-07-22 16:56  [Nano-relacja] Papierowe rurki, drutki etc...
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czołem wiara.
Mikro-relację już tu kiedyś robiłem więc czas pójść jeszcze krok dalej...
Wszyscy pamiętamy Cześkowego Universal Carriera prawda? Te wszystkie siatki własnoręcznie uplecione i sznurowanie pokrowca lufy KM z bibułki papierosowej...
Ten nasz przemiły wąsacz wymiótł całą scenę na długie lata ale dość tej hegemonii ;) Dziś Wam pokażę, że każdy z Was może osiągnąć taki poziom i to wcale nie jest trudne ;P
Ot wymaga odrobinę więcej cierpliwości niż ma Garri Kasparow ;)
Sam buduję właśnie model który ma od cholery rur, prętów, cięgieł etc... więc pomyślałem, że co mi tam, spróbuję....
Zakupiłem bletki garść igieł i zacząłem kombinować... Nooo i powiem Wam że da się...
Czasami nie trzeba nawet kleić bo UŚM -"Uniwersalna Ślina Modelarska" ;P trzyma tą ultracienką bibułkę rewelacyjnie. Najcieńsze rurki, mimo,że krótkie bo do 1cm udało mi się ukręcić na igle 0,45mm to rurki o średnicy wewnętrznej 0,9mm ogranicza już jedynie długość bibułki.
Co ważne, trzeba je baaardzo delikatnie zsuwać z igły/pręta na mokro bo jak wyschnie to się ściąga i nie uda się zsunąć bez szkód....
Chcąc uzyskać papierowe "drutki" wystarczy pominąć rdzeń, czyli pręcik czy też igłę i zwijać w palcach do oporu.
Prawdę powiedziawszy, nic więcej nie da się tu dodać...
Musicie próbować sami i chwalić się efektami Waszych zmagań w relacjach. Ja ze swej strony życzę Wam powodzenia bo skoro Cześkowi i mi się udało to dlaczego by nie Wam?
Więc Do dzieła ;)
A całą tą relację zobrazuję jednym zdjęciem by Wam pokazać po kolei etapy tworzenia takich rurek czy kto woli drutków;P

Udanej zabawy ;)
Pozdr

--
GG 6801515

 
15-07-22 21:57  Odp: [Nano-relacja] Papierowe rurki, drutki etc...
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Cały czas mówiłem, że to proste jak budowa cepa :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
15-07-22 22:37  Odp: [Nano-relacja] Papierowe rurki, drutki etc...
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

A dlaczego miałoby się nie udać? Bibułkę papierosową już od dawna wykorzystuję nie tylko robienia cienkich rureczek ale podklejam nią od wewnątrz kopułki sklejane z listków lub robi za kalkomanię.
Powodzenia.

Post zmieniony (15-07-22 22:37)

 
15-07-22 23:44  Odp: [Nano-relacja] Papierowe rurki, drutki etc...
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Bibułka papierosowa? Brzmi ciekawie...
Nie próbowałem, ale przy najbliższej okazji nie omieszkam spróbować :)
Dzięki panowie.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
16-07-22 08:45  Odp: [Nano-relacja] Papierowe rurki, drutki etc...
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Bibułki są ( były) robione w dwóch długościach.
Przy zwijaniu cienkich nitek trzeba odciąć wąski pasek z klejem.
Przy rurkach i "grubszych" nitkach można go pozostawić i wspomagany śliną wystarczająco zwiąże wyrób.
Chcąc otrzymać sztywny pręcik ( np. szprychę w kole ;-) ) wystarczy taką nitkę przeturlać w rozlanej kropli cyjanogluta ( dla ekopoprawnych może być BCG, ale nie nada takiej sztywności).

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
16-07-22 12:29  Odp: [Nano-relacja] Papierowe rurki, drutki etc...
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czesiu, mówiłeś, to prawda... ale mało kto uwierzył :D ja sobie te paski z klejem chomikuję bo czasem trzeba na rurce wykonać zgrubienie (np. imitację obejmy) i wtedy wystarczy wyciąć odpowiedniej szerokości pasek i owinąć nim rurke ze 2-3 razy, przeciągnąć jęzorem i gotowe ;)
@Ryszard a przybliżysz nam technologię robienia kalkomanii na bibułce? Wydaje się to ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza znając Twój perfekcjonizm w budowie modeli...

--

Post zmieniony (16-07-22 12:30)

 
16-07-22 16:36  Odp: [Nano-relacja] Papierowe rurki, drutki etc...
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 



Da się zejść sporo niżej, ale trzeba pamiętać o nierówności samej powierzchni bibułki. Albo ja akurat na taką trafiłem - tu fotka z czasów budowy "Bydgoszczanki".
Ale potwierdzam - technika jest prosta i ekonomiczna. Tudzież czysta i cichutka. Chyba, że nie wychodzi...

 
16-07-22 21:15  Odp: [Nano-relacja] Papierowe rurki, drutki etc...
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jaroslav - może źle się wyraziłem nie chodzi o typową kalkomanię a wykonanie liter lub cyfr, które są na modelach samolotu (np. znaki rejestracyjne)
Bibułkę maluję farbką akrylową na jeden kolor. Wymaga to pewnego doświadczenia by jej nie porwać w trakcie malowania.
Jak wyschnie prasuję przez kartkę papieru a potem rysuję na niej literę, wycinam i naklejam. Naklejanie tak jak malowanie wymaga pewnej wprawy :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024