FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
19-06-22 22:46  [R/G] ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 / Answer
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Witajcie
Od dłuższego czasu planowałem budowę tego modelu - ZSU-57-2, szczególnie wpadł mi w oko model plastikowy, wykonany na genialnym poziomie w malowaniu armii serbskiej z czasów wojny w byłej Jugosławii. Chciałbym chociaż się zbliżyć do poziomu prezentowanego przez modelarza plastikowego.
Materiały z których głownie będę korzystać w czasie budowy to relacje z modeli plastikowych:
https://modelwork.pl/topic/33708-zsu-57-2-quotwilk-z-drinyquot-bo%C5%9Bnia-1996-trumpeter-135/, tą sama relację można znaleźć na innych forach modelarskich.
https://www.scaledracula.com/zsu-57-2/
https://scalefun.com/forum/viewtopic.php?f=171&t=2686


Kartonowy model jest dostępny praktycznie jeden, Answer, projektu pana Wandke. Wyboru nie miałem.
Zaczynamy!

Kadłub bezproblemowo. Ładnie spasowany, aż dziwne :D


Oklejanie już takie super nie było. W bocznych oklejkach za małe wcięcia, do łatwego skorygowania.
Dołożyłem pierścień pod wieżą, i zacząłem robić osłony transmisji z tyłu. Pomagier załapał się na zdjęcia :)






Osłony nad silnikiem, niby podobne do T-55, który robiłem jakiś czas temu, ale inne. Troszkę detali wg instrukcji do blaszek Voyagera do modelu plastikowego. Ogólnie polecam takie źródło podglądania detali, które nie zawsze widać na zdjęciach. W internecie jest wszystko :)




Zrobiłem też troszkę detali z przodu, np. właz kierowcy (już zmieniony, bo w tym akurat pojeździe był inny)



Pozdrawiam :)

Post zmieniony (11-12-22 18:19)

 
27-06-22 21:00  Odp: [R] ZSU-57-2
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Lecimy dalej.
Powalczyłem z błotnikami. W sumie pasowały, prosty element, dopiero potem wyszło, że wnęka na wydech jest za mała, albo wydech za duży :D
Zapewne wynikło to z tego, że na rysunkach nie widać dokładnie w jaki sposób ma być sklejony dany element. Same linie nie zawsze wystarczają, nie widać czy coś ma być oklejone w koło, czy przyklejone na styk. Dotyczy to wszystkich części w tym modelu.


Zbiorniki paliwa.
W stosunku do wycinanki zmieniony kształt, ścięty tylko jeden róg, a nie dwa. Nie wnikam, dlaczego takie zaprojektował autor. Zrobiłem takie jak w moim starym T-55, i takie jak są w modelach plastikowych ZSU-57.
Na zdjęciach widać też początki instalacji paliwowe, wg. zdjęć i ponownie mojego T-55 :D Tam już wypatrzyłem co trzeba, mam więc ściągawkę.






Wieża zaczęła powstawać w czerwcowy długi weekend.
Zapowiadało się łatwo :) Oczywiście przekombinowałem i musiałem przerabiać. Dopiero po wszystkim znalazłem odpowiedni rysunek :) Swoją drogą rysunków jest mało, pokazują proste *******y, a np. nie widać jak poskładać do kupy armatę. Na częściach nie ma oznaczenia co gdzie przykleić.










Pozdrawiam :)

edit:
prawdopodobnie coś padło na postimg.cc, nie widać zdjęć, jeśli sytacja się nie poprawi przeniosę zdjęcia gdzie indziej.

Post zmieniony (27-06-22 21:12)

 
28-06-22 06:03  Odp: [R] ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 / Answer
guns   

witam
zasiadam w pierwszym rzędzie, popcorn też jest,
mocno kibicuję i wiem że bedzie to zacny model,
zresztą jak zawsze!

--
guns

 
28-06-22 09:45  Odp: [R] ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 / Answer
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Czas zwijać zabawki i iść do domu... JaCkyL w natarciu 😁

Swoją drogą, robota pierwsza klasa, ale u Ciebie to już standard😀👍
Czekam na kolejną porcje zdjęć.

P.s. Z czego jest siatka na grilach ?

 
28-06-22 21:29  Odp: [R] ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 / Answer
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Tommy - nie zabieraj zabawek z naszej piaskownicy, fajne są! Jeszcze się pobawimy!

Siatka z tyłu to taka osłona do patelni, do smażenia. Trzeba się rozglądać po marketach, bywają. Ta jest bardzo dobra, bo pleciona. Niestety większość to jakieś płaskie z tylko wyciętym wzorkiem. Trzeba szukać plecionki, dobrze się to tnie np. starymi nożyczkami.

Pozdrawiam :)

 
28-06-22 22:05  Odp: [R] ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 / Answer
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ikea zdaje się posiada taką w sprzedaży.
Kiedyś dawno kupiłem i mam gdzieś w szufladzie jeszcze kawałki onej siatki.
Ciekawy obiekt i bardzo fajny model. :)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
22-08-22 22:59  Odp: [R] ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 / Answer
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Witajcie po dłuższej przerwie :)
Model zasadniczo powstaje dosyć szybko jak na mnie. Większość sierpnia spędziłem na "Rodos" i tam powstała duża część pojazdu. Wybaczcie więc różną jakość zdjęć warsztatowych, dysponowałem tylko niewielkim warsztatem i jedna małą lampką. Zapraszam do oglądania i komentowania!

Trochę drobnych rzeczy




Podłoga kosza wieży i siedzonka załogi. Siedzenia oklejone chusteczką higieniczną BCG, fajna faktura wychodzi.


Elementy działek, w sumie wszystko pasowało, rysunki jak zwykle okropne :D



Pozdrawiam :)



Lufy działek.
Zwijane na wilgotno, długie elementy, ale da się zrobić. W środku patyk do szaszłyków i zero pustych przestrzeni, wypełnione zwiniętym papierem.

 
22-08-22 23:13  Odp: [R] ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 / Answer
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Lecimy dalej :)

Haki holownicze, bez udziwnień, z papieru :)


Lampki obrysowe z detalami, lampki dostępne u Piterpanzera.
Do tego reflektor, bez szybki, taki jak na zdjęciu inspirującym budowę tego modelu, też od Pitera :)
Dokończenie instalacji paliwowej wraz z mocowaniem zbiorników paliwa.




Tak się bawimy na "rodos" :D


Ciężko to zmieścić w środku w koszu wieży, troszkę przycinałem.


Poszycie wieży, źle to wygląda w standardzie ale da się skleić, ładnie pasuje. Nadal ciasnota :)


Pozdrawiam :)

 
22-08-22 23:22  Odp: [R] ZSU-57-2 "Wilk z Driny", Bośnia 1996 / Answer
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Więcej? ok :)
Zaczyna się najciekawsze. Zabrałem się za nadbudówkę-samoróbkę.
Nie było akurat w sklepie kątowników plastikowych więc zrobiłem sam kartonowe.
Cała zabudowa to domysły, w modelach plastikowych każda jest inna, więc moja też :)
"Metalowe" płyty to tekturka 0,5 mm.


Uchwyty na wieży, jeden całkiem urwany, drugi uszkodzony. Tak ma być :)


Miało być tak


Ale zmieniła się koncepcja :) Wykorzystałem zakupioną siatkę wycinaną laserem i przerobiłem kosz na łuski.


Pozdrawiam :)

 
23-08-22 19:04  Odp: [R] ZSU-57-2
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Hej
Dzisiaj będzie o spawaniu :) Pospawałem łączenia płyt pancernych, i co trzeba na kadłubie. Wszystkie spawy to Miliput, wygniatane obciętą igłą.




Oryginalna zabudowa wieży wg zdjęcia była "obita" gumą, prawdopodobnie z jakichś pasów tansmisyjnych w fabrykach. Pytanie z czego to zrobić, żeby wyglądało dobrze? Proste i rewelacyjne rozwiązanie podpowiedział modelarz plastikowy. Cienkie 0,4 arkusze magnesu, samoprzylepne nawet, dostępne na popularnym serwisie aukcyjnym. Bardzo łatwe w cięciu, klejenie to bajka. Miejscami tylko przyłapałem cyjanoakryem.

Mocowania gumy zrobiłem z papieru i śrubek z plastikowego pręcika.

Bardzo dobrze to wygląda, możliwe że nawet nie będę malować tej "gumy".









Na dostępnych materiałach niewiele widać z tyłu pojazdu, być może na zabudowie były włazy... W modelach plastikowych raz włazy są, raz nie ma, raz jest wielka plandeka. Wybrałem włazy :)
Zawiasy metalowo-papierowe, pokrywy włazów karton 0,5mm.




Taki jest stan modelu na dzień dzisiejszy :)
Pozdrawiam :)

Post zmieniony (23-08-22 19:35)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024