FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
22-06-22 18:49  [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939] - remont+dokończenie
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam ponownie zgodnie z sugestią z sondy. W ramach przerwy od Tigera oraz na skutek odnalezienia modelu, który rozpocząłem wtedy gdy tygrysa czyli okolice 2000-2001 (nawet zapomniałem go wymienić w opisie do tygrysa) i podobnie jak tygrys został nie dokończony wziąłem się za zestaw z Września 1939.
Niestety ze względu na gorsze warunki składowania stan zachowania modelu jest znacznie gorszy
Najgorzej zniósł te 20 lat samochód a dokładniej rama nośna która została wygięta i skręcona, podobnie maska i szoferka, w efekcie czego szoferka jest bardzo mocno odchylona od pionu. Za to tankietka chyba od początku ma niesymetrycznie sklejone zawiedzenie i w dodatku na CA, więc nawet nie próbuję odrywać ani wyginać.
Poniżej fotki tego co jest sklejone (samochód po pierwszym moczeniu i prostowaniu ramy), a tankietka ma na próbę pomalowaną część nitów wykonanych wcześniej z kropelek kleju ale nie malowanych aż do teraz. Dodatkowo fotki części sklejonych oraz nie wyciętych jakie mi pozostały – brakujące będę musiał jakoś dorobić… Na szczęście w samochodzie nie brakuje wiele (są nawet „szyny” na tankietkę których nie pokazałem na zdjęciu, a TK3 zrobiłem ksero (B&W) przed sklejaniem więc przynajmniej rozmiar będę mógł łatwo odtworzyć.
Błędów i niedokładności jest cała masa i większość pewnie zostanie ale można pisać co się komu rzuca w oczy, może zdecyduje się poprawić ;P
Katastrofalne są koła i resory, ale nie mając możliwości wykonania felg oraz oderwania ich od osi rozważam jedynie wyrównanie i nałożenie bieżnika a resory piórowe jedynie skleję tam gdzie się rozwarstwiają.
Może ktoś ma i nie potrzebuje jakieś sensowne ilości zapasu koloru czytaj resztki porzuconych modeli np. maska/dach z niedokończonego Ursusa lub Fiata?
Plany (część już zrealizowana co pokażą kolejne zdjęcia):
- prostowanie i poprawianie geometrii Ursusa,
- uplastycznienie śrub nitów i zawiasów,
- uplastycznienie chłodnicy Ursusa i siatki na osłonie TK3,
- dokończenie „nitowania/śrubowania” TK3 kropelkami kleju,
- wykonanie reflektorów z żarówkami i odbłyśnikami oraz oczywiście przeszkleniem,
- uplastycznienie ryflowania na stopniach Ursusa,
- uplastycznienie mechanizmu napinania w TK3,
To chyba tyle na początek, wszelkie uwagi mile widziane.
PS. Okładkę dorzucę później.







--

Post zmieniony (26-06-22 19:15)

 
22-06-22 19:34  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Z tego co widzę to oba modele nie wyglądają tak źle i jestem pewien że coś z nich wymodzisz fajnego :-) Tutaj masz link do darmowego modelu TKS. W kolorze i bez. Podobno bardzo fajnie opracowany. Może się przyda :-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
22-06-22 22:49  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Fajnie,że pojawiły się kolejne Polskie pojazdy z dwudziestolecia między wojennego. Mam kilka takich,w tym TK-3,ale z późniejszego wydania. Mimo to widzę,ze oba posiadają tę samą wadę. Za szeroką nadbudówkę ( ja mówię na to "żółwik") która dochodzi niemal do końca błotników. Powinna być ciut węższa. Do retuszu,lub malowania polecam farbki akrylowe HATAKA 085, 086 i 087 (w zależności czym malujesz przed numerem jest literka A - do aerogfrafu, B - do malowania pędzlem) . Ja używam pędzla (farbki typu B) i jestem zadowolony. Spód kadłuba TK-3 powinien być żółto-piaskowy. Od razu chcę uprzedzić,że gąski laserowe są coś nie ten teges i nie pasują na zęby koła napędowego. Ale to i tak lepsze niż babrać się w "dzięciolenie" gąsek z wycinanki. Chociaż widzę,ze zapobiegawczo uciąłeś już zęby na kole napędowym.

Będę tu zaglądał :)

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
22-06-22 23:48  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dzięki za pozytywny odzew.
Piotr P. całkowitej tragedii nie ma, choć jest słabo ale żal było wyrzucać gdy się już odnalazł po tylu latach. Błędów jest masa i niedokładności których bym teraz uniknał najpewniej ale taki urok dokańczania archaicznych prac. Tego darmowego nie widziałem wcześniej ale wykorzystam ewentualnie dopiero przy budowie (planowanej) TKS z 20mm nkm-em ponieważ jak pokażą fotki tego co zrobiłem w TK-3 zostało do złożenia nie wiele. Tym samym poprawek też już się zrobić wiele nie da. Pozostało głównie podwozie, z w dużej mierze "zlepionych" elementów i karabin. Czekam na dalszy ciąg Twojego Tigera - przyznam, że poprawienie plam kamuflażu na wieżyczce dowódcy wzbudziło mój podziw. Zmotywowało mnie też do próby usunięcia dużego włazu na boku wieży w moim Tigerze, ale boję się o efekty tym bardziej, że u mnie jednolita barwa -zobaczymy co wyjdzie.
rodrus mnie interesuje broń pancerna z 20-lecia i pierwszego roku-dwóch wojny z kilku teatrów, więc skupiam się głównie na Wrześniu '39 (ze szczególnym naciskiem na 10BK), Francję 1940 (szczególnie Hannut i Gembloux ale Sedan tez ok) oraz Afryka Północna 1940-1942 (do Gazali włącznie, późniejszy okres mniej choć męczę Tigera z Tunezji...). Po kryjomu coś zaczynam z tych trzech okresów ale na razie jeszcze zbyt mało na relacje.
Co do retuszu to maluję pędzelkiem i akrylami z Lidla i na razie sobie chwalę (na zdjęciach widać stary retusz jeszcze plakatówkami w 2001).
O żółto-piaskowym wiedziałem wnętrzu natomiast spód to nowość dla mnie - skąd takie info? Jest jakaś instrukcja?
Co do poprawności modeli to wtedy nie miałem możliwości tego zweryfikować i obecnie poprawę modeli ograniczam do prostowania deformacji po leżakowaniu oraz ulepszania detali.
Zęby obciąłem już lata temu ale gąsienice dziobię ręcznie te z wycinanki. Co do laserowych gęsi to nie kupowałem jeszcze ale z tego co czytałem przypomina mi się, że chyba szerokość też nie specjalnie poprawną któreś mają - będę chyba próbował tematu przy TKS-ie.
Z '39 mam jeszcze Fiata 621, TKS i 7TP z GPMu (choć ostatniego wolałbym chyba kleić z WAKu lub Answera) i Vickersa z WAKu, więc tam będzie czas na poprawki.

--
Warsztat: Pz.Kpfw VI Ausf.H1 Tiger (Afryka) , Ursus A + TK3 (Wrzesień '39) , Ukończone: ----





 
23-06-22 11:20  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Kilka dalszych zdjęć tj. rozpoczęcie produkcji rolek podtrzymujących. Kolor szary zastępuję kartonem barwionym w masie (taki jasny odcień dobrany jako podobny do kół nośnych) natomiast oliwkowy to kanibalizowana wycinanka T-70 z Kartonowego Fana. Kątowniki do których mocowane są rolki oraz kątowniki pancerza oryginalne z wycinanki i jedynie śruby dodane jako kropelki kleju.
Pozdrawiam, Daniel.



--
Warsztat: Pz.Kpfw VI Ausf.H1 Tiger (Afryka) , Ursus A + TK3 (Wrzesień '39) , Ukończone: ----





 
23-06-22 11:30  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Gdzieś mam w którymś WLU fragmenty regulaminu malowania broni pancernej. Ogólnie nie pisze tam "wyraźnie" o tym,że spód ma być żółto-piaskowy,ale jest to kolor "bazowy" ,na który nakładane są plamy kamuflażu. A raczej nikt nie wczołguje się pod czołg i nie maluje spodu w plamy,bo i tak są one "niewidoczne" dla obserwatora (przeciwnika). Natomiast jak byś chciał kleić wspomnianego TKS-a to mogę Ci kilka porad dać. Oczywiście zależą one od tego czy robić będziesz wersję "otwartą" ,czy "zamkniętą" (wydmuszkę) oraz czy będziesz go malował. Ja mam takiego TKS-a "otwartego" z 20 mm NKM-em. Co prawda malowałem go,ale skleiłem zgodnie z tym co podaje wycinanka - a to był błąd. Zastanawiam się od jakiegoś czasu ,czy nie zrobić kolejnego takiego,ale z poprawkami. Co do gąsek laserowych, to właściwie są one do TKS-a,C2P i TKS-D bo są szersze niż w TK-3. Ale w późniejszym czasie,ze względu na zatrzymanie produkcji TK-3, zaczęło brakować do nich części,więc można było spotkać w późniejszym okresie (często) tankietki TK-3 z kołami napędowymi, jezdnymi i szerszymi gąskami z TKS-a

Jeśli chodzi o 7TP, to mam kilka modeli tego pojazdu. Jedno wieżowy z WAK-u (późna wersja produkcyjna) i Answera (wczesna wersja produkcyjna lub przebudowany z dwu wieżowego) i dwu wieżowego z GPM. Ten z WAK-u jest lepiej (ogólnie chyba najlepsze opracowanie jakie do tej pory wyszło) opracowany niż z Answera i GPM-u. Jedyne co przemawia za GPM-em to wnętrze,które można próbować dopasować do tego z WAK-u . Answer dla mnie jest (według mnie) opracowany sporo gorzej niż WAK-owski (mocno uproszczony układ jezdny). Jedyne co ma fajne ,to malowanie. Oczywiście trzeba patrzć też na to jakie kto ma umiejętności,zdolności i potrzeby, więc każdy może oceniać te modele różnie.

A jeśli chodzi o wrześniową kolekcję ,to też mam ładny wybór.

Do tego jeszcze 2 działa Schneidera z GPM-u. Także "pole do popisu" jest DUŻE :) Dla każdego coś fajnego :)

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
23-06-22 12:59  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

rodrus kolekcja zacna i na kilka egzemplarzy z niej mam chrapkę od dawna.
Co do malowania to logiczne jeśli piaskowy jest bazą - dzięki.
TKS zamierzam robić z pełnym wnętrzem oraz w miarę możliwości poprawionym i uzupełniony/zastąpionym tam gdzie wycinanka jest nie poprawna. Gąski laserowe do rozważenia jeśli gabaryt jest ok to pewnie się skuszę.
Temat modeli 7TP mam wybadany ale dzięki za podsumowanie. Posiadam jednowieżowego, gdy kupowałem to był to jedyny poza MM - od tamtej pory czeka. Wnętrze z GPM nie ma wiele wspólnego z oryginałem, więc plusem raczej nie jest dla mnie. W przypadku Answera właściwie tylko malowanie do siebie zachęca. Musze raczej zakupić WAK i jego wykonać ale to daleka przyszłość. Wcześniej będzie Vickers który w jakimś stopniu już trwa.
Co do artylerii to nigdy nie kleiłem i pierwsze próby przede mną.

--
Warsztat: Pz.Kpfw VI Ausf.H1 Tiger (Afryka) , Ursus A + TK3 (Wrzesień '39) , Ukończone: ----





 
24-06-22 10:39  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
danielw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Początek prac nad reflektorami:



--
Warsztat: Pz.Kpfw VI Ausf.H1 Tiger (Afryka) , Ursus A + TK3 (Wrzesień '39) , Ukończone: ----





 
24-06-22 11:00  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
Wojciech Cięciwa   

Ursus ładny, choć sam model posiada sporo błędów - choć może 'dużych uproszczeń' było by lepszym stwierdzeniem.
Będę w cichości obserwował.


@rodus 'do kolekcji' to Ci troszkę brakuje :) głównie artylerii
40mm Bofors i 75mm Starachowice, 155mm Schneider wz.17, 75mm wz.09/26 - coś tam chyba jeszcze było ..
A, no i brakuje PP52

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
24-06-22 14:35  Odp: [R][Relacja Ursus + TK3 GPM Wrzesień 1939]
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Tam w środku tego reflektorka to to jest folia aluminiowa ? Podziwiam jak ktoś klei w standardzie. Mnie by już szlag trafił na sam widok tych listków reflektora i już bym szalał z papierem ściernym i glutosmrodem :)))) A później z farbami :)))

Wojtku z tym PP52 to "pojechałeś po bandzie" :) Ja już nie mam gdzie stawiać tych "karaluchów" a Ty mi z taką "landarą wyjeżdżasz" :) I muszę Cię poprawić. Otóż tę haubicę w NATO-wskim kalibrze 155mm wz 17 z GPM-u to położyłem na półeczce i czeka na wenę która znowu gdzieś się szlaja :( A 75mm wz 09/26 chyba jeszcze nikt nie opracował. Choć jeśli dobrze kojarzę to jest to jakieś pokrewieństwo z 75mm wz 1897.

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024