FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
17-06-22 10:23  [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Na nockach modelarskich w Bielskiej Strefie Modelarskiej zacząłem kleić model wiedeńskiego tramwaju do przewozu nieboszczyków. Model wyrysował kolega Mariusz Baron, ja go nieco pozmieniałem pod własne potrzeby. Model będzie malowany.

Jedyna fotka pojazdu:


Schemat pojazdu:








--

Post zmieniony (17-06-22 10:24)

 
17-06-22 10:47  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

To się nazywa pojechany temat ;-)

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
17-06-22 13:50  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Jaki był powód konstruowania takiego " tramwaju" ? Jego wgląd sugeruje funkcję karawanu a nie transportera jedynie trumien i to niezbyt ekonomicznego bo tylko na dwanaście trumien pakowanych w pojedynczych boxach. Masowe pogrzeby ? Przewóz ciał pomiędzy zmarłymi pacjentami szpitala/i a cmentarzami ? Temat ciekawy choć mocno zaskakujący. Tym bardziej, że model będzie chyba zawierał pełne wnętrze czyli półki choć nie wiem czy z trumnami😁. Ciekawe ilu będzie chętnych do postawienia sobie takiego tramwaju na półce 🤔😄? No i czy zrobią stosowną dioramę np. z konduktem 😱

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
17-06-22 14:08  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
yak   

W życiu bym nie wsiadł :-) normalnie po moim trupie.

 
17-06-22 15:11  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

W trakcie I Wojny Światowej odległość szpitali (Lainz oraz Pflegeanstalt am Steinhof) w zachodniej części Wiednia* do centralnego cmentarza na drugim końcu miasta była zbyt duża dla wygłodzonych koni wiedeńskich przedsiębiorstw pogrzebowych, a wojsko skonfiskowało sprawne ciężarówki. Zaszła więc potrzeba użycia innego środka transportu – tu na scenę wchodzi “Leichenwagen” (wagon doczepny) le 7031.

Pierwsze takie linie istniały między dużymi szpitalami a Wiener Zentralfriedhof (Cmentarzem Centralnym w Wiedniu). „Bilet” kosztował od 370 do 450 koron i był znacznie droższy niż opłata dla pasażerów “stojących”. Później zbudowano także pojazdy le 7032 oraz le1 7033.

Do 1928 roku tym niezwykłym środkiem transportu przewieziono na miejsce spoczynku ponad 33 000 zmarłych – wtedy samochód został zezłomowany.

Jako że moje poczucie humoru bywa mocno czarne, to myślałem, aby obok tramwaju stanęła otwarta trumna z Draculą w środku, ale to chyba oburzyłoby zbyt wielu oglądających. W moim modelu pozostawię otwarte tylko jedne drzwiczki i prawdopodobnie jedna trumienkę.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
17-06-22 15:12  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

@jhradca Swoją drogą, czy słowo "konduktor" nie jest jakoś pokrewne ze słowem "kondukt"? ;)

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
17-06-22 15:45  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

jhradca: "model będzie chyba zawierał pełne wnętrze czyli półki choć nie wiem czy z trumnami"

I czy w trumnach będą leżeć papierowe nieboszczyki???

 
17-06-22 15:50  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Dzięki za info. Według słowników to pochodzenie słów jest inne. Ale skoro kondukt to orszak pogrzebowy/pogrzeb z łaciny a konduktor z francuskiego to m.in. przewodnik, to w sytuacji tramwaju z "kuszetkami" byłby to przewodnik pogrzebu - mistrz ceremonii.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
17-06-22 16:20  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Marcinie czy ten model będzie można kupić. Temat Wielkiej Wojny a w szczególności wszystkiego co CK bardzo jest mi bliskie i bardzo chętnie bym kupił. Gdzie można jeszcze poczytać coś o tym ciekawym pomyśle racjonalizatorskim.

pozdrawiam.

Paweł

 
17-06-22 17:43  Odp: [R]Wiedeński tramwaj do przewozu trumien 1:45
RAVEN6   

Świetny (niecodzienny) temat! Również dołączam do pytania o możliwość zakupu. I oczywiście kibicuję w budowie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024