FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 13 z 20Strony:  <=  <-  11  12  13  14  15  ->  => 
23-05-22 23:58  Odp: [R] STS
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Czołem.
Wiosna i ogrodowe sprawy niezbyt sprzyjają modelowaniu. Wolniej, ale jednak do przodu.
Wpierw dobra widomość „dokumentacyjna”.

Kpt. Karol Olgierd Borchardt w książce „Kolebka nawigatorów” opowidział, że w 1927 r. na pokład „Lwowa” zawitała ekipa filmowców, która kręciła jeden z epizodów filmu „Zew morza”.

Niemy film oczywiście jest dostępny w YouTube („Lwów” pokazany jest w przedziale 14-22 min. filmu):
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=D9ubyZneAJo

Zaletą jest to, że kamera była statyczna, a aktorzy „fruwali”. Powycinałem stopklatkami kilkanaście kadrów, które będę wykorzystywał w dalszej budowie barku.


Ładownia główna.

Dzięki sugestii Ryszarda, wykonałem ponownie zrębnicę ładowni głównej, ze stali, czyli z szarego kartonu. Zastosowałem też nowy kolor brezentu, jednak nie wiedzieć czemu na części jego powierzchni powstała nieoczekiwana „walorka” przebarwień.
W realu jest prawie ok i będę musiał tak zostawić.



Na tym kadrze z filmu widać brezent na deskach ładowni



To zdjęcie jest o tyle ważne, że na ostatnim planie pokazuje wygląd zamknięcia pokładu głównego od strony rufy. Widać otwarte wejścia za schodniami, więc tam musiały być drzwi (?). Nie znalazłem innego zdjęcia, które pokazywałoby wygląd tej części „Lwowa”.


W książce „Znaczy kapitan” K. O. Borchardta znalazłem taki opis luku ładowni „Lwowa” (str. 93):
„[…] Zakładaliśmy w otworach ładowni szersztoki – szerokie żelazne szyny, na których opierają się dwumetrowej długości i przeszło półmetrowej szerokości deski lukowe. Dopiero na to wszystko przychodzą po trzy brezenty z grubego płótna, specjalnie impregnowanego. Brezenty zaciska się żelaznymi sztabami i zaklinowuje dębowymi kołkami. Potem całą ładownię „laszuje się” grubymi, trzycalowymi linami, które tworzą na brezentach coś w rodzaju sieci […]”

Ja odczytuję to tak, że brezent po założeniu na deski lukowe dociskany był owymi „stalowymi sztabami” do zewnętrznych krawędzi zrębnicy, które następnie były zabezpieczane drewnianymi klinami, tak jak zaznaczyłem poniżej, widać tam też „stalową sztabę”





Natomiast jak miałaby wyglądać „siatka” na brezentach z trzycalowych lin, nie potrafię sobie wyimaginować.


Świetlik rufowy i zejściówka





Wykonanie






Sterówka na rufie.





W okresie „Lwowa czarnego”, sterówka miała kolor drewna. W późniejszym czasie pomalowano ją na biało i taką wersję wykonałem.





W centralnej części pokładu sterówki będzie stał przyrząd nawigacyjny (kadry z filmu)




Teraz zagadka, czemu służyła ta konstrukcja (zaznaczona na zdjęciu) ?





Do następnego

--

Post zmieniony (24-05-22 08:35)

 
24-05-22 07:37  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
r.master.no.1     

Art znowu sobie z nas pokpiwa , hihihi.
Toż wyjaśnienie masz na fotce powyżej , czyżby na niej był przenośny sekstans dla uczniów ???
Taka luźna sugestia więc proszę o nie obrzucanie się parówkami , pomidorami (tymi w puszce też ), tudzież innym mięskiem ;).

Pozdrówki i dalszej owocnej budowy życzę.
Ja do budowy Kolebki Nawigatorów dołączę z relacją ale już na kodze, z powyższego powodu.
Oczywiście jak ogarnę się z pracami polowymi w ogrodzie.

 
24-05-22 08:02  Odp: [R] STS
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie ma żadnego wyjaśnienia.
Dziwna konstrukcja (drewniana) ale na niej nie ma sekstansu (nawiasem mówiąc każdy sekstans jest przenośny, nie ma sekstansów "stałych").
Na statkach szkolnych (żaglowcach) było kilka sekstansów i uczniowie wszyscy w tym samy, czasie "łapali słoneczko"
i potem sekstansy wkładali do pudełek-skrzynek i je chowano. Oczywiście nie znaczy to, ze ów wysoki stolik (?) mógł rzeczywiście służyć do położenia czegoś :-)
To "urządzenie nawigacyjne" to namiernik (pelengator) kompasowy i kompas magnetyczny (obok).
"Potem całą ładownię „laszuje się” grubymi, trzycalowymi linami, które tworzą na brezentach coś w rodzaju sieci […]”
Bardzo dziwne. "laszowanie" to w żegludze morskiej (nie powietrznej :-) mocowanie (sztauowanie) ładunku linami ale ... w ładowni.
Jak sens miałoby oplątanie zakrytej brezentem powierzchni ładowni ? Dla mnie jest niezrozumiałe i gdybym budował model to po prostu tego bym nie robił.
Ładownia po poprawie jest super !
Bardzo ładne wykonanie drobiazgów (zejściówek)
Powodzenia !
PS -dziękuję za link do filmu

Post zmieniony (24-05-22 08:04)

 
24-05-22 08:32  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Panowie, ale dałem "ciała" :)
Drabinka przy sterówce ma być z drugiej strony !, tam gdzie są dwa okienka. Muszę więc przerobić barierki, wrrrr :(

Odnośnie zagadki, też nie wiem co to jest. Autor wycinanki jednak zaprojektował to coś.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
24-05-22 08:39  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Obejrzałem sobie ten wycinek filmu "Zew morza".
Co widać na tych kadrach:

i zbliżenie na "tajemniczy wysoki stolik"

Jest oddalony za relingiem i wyższy od przeciętnego wzrostu człowieka. Gdyby to miał być stolik do położenia czegoś to mocno musiałby się matros natrudzić by dosięgnąć ręku do blatu.

Wg mnie to osłona anteny radiowej - widać przewód, izolator i w środku konstrukcji przewód w osłonie.

 
24-05-22 08:47  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Tak Ryszard, masz rację, tam widać jakiś przewód.


Ta "kolumna" jest i na tym zdjęciu:



Jednak tutaj jej nie ma:



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
24-05-22 09:48  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Na 99 % to antena - w kabinie nawigacyjnej musiała być także radiostacja (klucz Morse'a).

 
25-05-22 08:23  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
rysiu62   

Ewentualnie stolik na poranną kawę.

 
25-05-22 19:09  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Arek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Art, na drugim zdjęciu widać fragment tego elementu bliżej masztu, między drugą a trzecią osobą od lewej.

--
Pozdrawiam,
Arek

 
27-05-22 11:28  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tak sobie pomyślałem, że w sumie rób jak chcesz. Cokolwiek zrobisz, to będzie w zasadzie dobrze, bo czyż nie zrobiłeś dwóch burt z różnych lat :)

--
Siwy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 13 z 20Strony:  <=  <-  11  12  13  14  15  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024