FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
22-05-22 11:22  [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć,

po skończonym Stugu płynnie przechodzę do kolejnego modelu jak i relacji :) Wybór padł na Tygrysa Królewskiego z Angrafu, na wstępie zaznaczę, że jestem świadomy mankamentów tego opracowania, jednak model wygląda po sklejeniu bardzo atrakcyjnie, a również bardzo chcę mieć w kolekcji tę maszynę.

Zanim się wziąłem do sklejania, przejrzałem dość skrupulatnie relację Radka i wypisałem sobie na jakie elementy muszę uważać, wyszło tego gdzieś z 30 punktów. W samym modelu brakuje mi rysunków przestrzennych, wszystkie rysunki to widoki i przekroje, w połączeniu z dość mocnym rozrzuceniu części po arkuszach, robi się z tego niezła łamigłówka, co, gdzie, jak i kiedy przykleić. Raczej do budowy będę podchodził w ten sposób, że będą wykonywał większą grupę pojedynczych elementów i dopiero pakietami montował do modelu. Przy Stugu zastrzegałem się, że będę robił wszystko zgodnie z wycinanką i nic nie będę przerabiał, a wyszło jak wyszło :) Także jestem otwarty na wszelkie sugestie zmian upodabniające model do oryginału, o ile nie będzie to za bardzo ingerować w walorkę i grafikę modelu, nie chciał bym za bardzo paćkać farbą. Od siebie pewnie będę chciał trochę pozmieniać koła nośne, może bardziej wyoblić niektóre elementy które zaprojektowane są na płasko.

Na tę chwilę mam wykonaną podłogę i dolne ściany boczne - na razie połączone na sucho, ścianę tylną oraz dolną ścianę przednią. W ścianach bocznych wyrzeźbiłem rowki na wpuszczenie w nie podłogi, dodałem również otwory na wprowadzenie dodatkowych trzpieni wahaczy. Szkoda, że w modelu nie ma zaprojektowanych oklejek do boków dość grubych ścian bocznych, do ściany tylnej oklejki już się pojawiły ale niestety bez walorki i kamo. Ratowałem się tutaj zapasem koloru, nadprogramowym elementem poszycia dachu, czy zapasową wycinanką innego modelu i wyszło całkiem ok.

Nie przedłużając, kilka pierwszych zdjęć, zapraszam do relacji :)Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-05-22 15:30  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Z takim zacnym gronem zasiadających, aż przyjemnie będzie kleić, postaram się nie zawieść oczekiwań :)

Madness - już z przyzwyczajenia retuszuje wszystkie pola przed przyklejeniem części, bez zastanawiania się czy na pewno będzie coś widać po prostu tak szybciej, a potem nie trzeba się przynajmniej bawić w precyzyjne malowanie pędzlem jak są prześwity :)

Piotrek P. - gąski będą w opcji pół-leniwej, chcę kupić ogniwkowe z Drafmodelu (mam nadzieję, że będą pasować), nie wiem jeszcze jak one wyglądają dokładnie, pewnie trochę przeszlifować na krawędziach, pozalewać wikolem żeby je trochę uplastycznić. W Panterze i Stugu używałem pasków i chyba więcej nie chcę, czego bym nie robił zazwyczaj się lekko rozłaziły(przeważnie na kołach napinających) a strony wewnętrzne po pomalowaniu były płaskie jak stół co też do końca mi się nie podoba. Zobaczymy co z tego wyjdzie, na pewno będą bardziej pracochłonne niż paski a mniej niż kompletny scratch.

StuGu - w sumie ostatnio interesujące mnie tematy wychodzą od Answera, grafika Marcina Dworzeckiego mnie przekonuje bo bardzo fajnie wygląda po sklejeniu w standardzie, dlatego czasem jestem w stanie iść na kilka kompromisów, pomęczyć się trochę i pozmieniać to i owo :). Jest kilka innych modeli które czekają na swoja kolej, tylko kiedy to kurde wszystko skleić :)

Radek - Twoje relacja jest dla mnie inspiracją oraz ogromną pomocą w poukładaniu sobie kolejności budowy. Tygrys Ci wyszedł super, tak jak mówisz jest przy nim masa roboty, kleiłeś go rok, ja taki szybki nie jestem, jak uda się ukończyć model w 1,5 roku to chyba będzie dobrze :) Relacje Adama też przeglądałem, kilka punktów z niej również wypisałem, przednią górną płytę postaram się skorygować, a błędne poszycie dachu już zaadaptowałem na zapas koloru :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-06-22 10:27  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć,

prace nad modelem trwają, udało mi się poskładać wannę wraz z drążkami skrętnymi i napinaczami kół napinających.

Na początek trochę zdjęć kilku detali:Przy sklejaniu drążków dałem ciała z dłuższą ich częścią, od razu poprzyklejałem do nich mocowania z jednej i drugiej strony myśląc, że bez problemu przejdą w otworach kratownicy, no nie zgadniecie co, nie przeszły :F, musiałem zdemontować te romboidalne końcówki (na szczęście mocno nie trzymały) i tak wmontować te elementy do kadłuba. Przy czym też nie było to najwygodniejsze, elementy trochę się zwichrowały, i do tej pory się zastanawiam jak to trzeba było skleić.
Szare elementy drążków były wydrukowane na cienkim papierze i nie wiem czy po formowaniu czy taka była jakość druku pojawiły się na nich białe przetarcia, postanowiłem to trochę maskować przecierając je szarą farbą, zdęcia bardzo mocno wyciągnęły kontrast pomiędzy farbą i drukiem i wygląda to mocno tak sobie ale w rzeczywistości różnica jest w sumie nie duża.
Jako ze te wszystkie elementy będą słabo widoczne w modelu, przerzuciłem się na próbę na retuszowanie czerwonych elementów Pactrą, już widzę, że będę musiał popracować nad techniką i dokładnością, bo o ile wcześniej przy retuszowaniu temperą, jakieś wpadki można było w 80-90% zmazać, to farba akrylowa tego nie wybacza, ale faktycznie kryje lepiej, kolor jest bardziej jednolity, nie ściera się z krawędzi i lepiej współpracuje z BCG.
Nie przedłużając, więcej zdjęć:


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-06-22 15:07  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Tommy - dzięki, postaram się nie zawieść oczekiwań :)

Radku - dzięki, czerwony to gotowa, czysta Pactra, "Rot Braun" A103, jest trochę inna od koloru z wycinanki ale na gotowym modelu wygląda całkiem ok.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-06-22 14:57  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Dziś mała aktualizacja, ale zawsze to choć trochę do przodu :) - detale przypodłogowe oraz sprzęgła boczne.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-08-22 10:23  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć,

wracam z bardziej konkretną aktualizacją, dalej działam z wnętrzem, doszło trochę nowych elementów, na początek zdjęcia przed wklejeniem do wanny.Przy montażu wyszło, że:
Amortyzatory są trochę za długie, żeby dobrze wpasować mocowanie zaznaczone na ścianie kadłuba do mocowania na wałku skrętnym i trochę trzeba było poprzycinać te dolne wichajstry co przykleja się do wałków - raczej łatwa przeróbka.
Podstawy lubrykatorów są zbyt wysokie i tu również trzeba było je uciąć.
Skrzynkę za fotelem kierowcy trzeba było trochę cofnąć w stosunku do zaznaczonego miejsca na ścianie modelu tak żeby mieścił się cały fotel kierowcy - tutaj dziękuję Radkowi, że zaznaczył to w swojej relacji i zawczasu wiedziałem, żeby na to uważać.

Tak prezentuje się model na chwilę obecną z wklejonymi wszystkim elementami. Nie wklejałem jeszcze sprzęgieł bocznych, poczekam z tym, aż zrobię przekładnie i skrzynię biegów, wtedy to sobie spasuję. Myślę że teraz na chwilę odpocznę od wnętrza i będę chciał wykonać ściany pancerza, przednią i boczne, może też strop, a potem ściany i wzmocnienia wewnętrze.


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-08-22 14:35  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Dzięki Panowie :)
Piotr - pedały są raczej na pewno za długie bo faktycznie brak miejsca na ich ruch przy wciśnięciu, aczkolwiek tak to jest narysowane na rysunkach montażowych i wkleiłem je też w oznaczonym miejscu. Był to ostatni z wklejanych elementów który i tak nie będzie widoczny po sklejeniu więc olałem temat, zasłoni się przekładnią i sprzęgłem :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-08-22 09:09  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć, wracam z kolejną aktualizacją:

- zrobiłem płyty pancerza, frontową, boczne oraz strop nad przedziałem załogi, w płycie frontowej przerobiłem wcięcia na wizjery kierowcy i strzelca, te w wycinance miały kształt odbiegający od oryginału. Wybrałem też trochę materiału w otworze na KM, żeby w przyszłości wmontować przerobione jarzmo upodabniając je do oryginalnego.- powstała ściana grodziowa pomiędzy przedziałem załogi i przedziałem silnika oraz wzmocnienie stropu. Ścianę grodziową wraz z detalami trzeba było przyciąć u dołu bo kolidowała z wałkiem skrętnym, po wklejeniu wszystkich elementów nie będzie tego widać.- dokleiłem płyty nadgąsienicowe, zaprojektowane są i za krótkie, i za wąskie od przodu pojazdu (co wyłapał już Radek przy swojej relacji). Wyciąłem je większe i białe pola zapaćkałem farbą. Płyta frontowa i ściana grodziowa na razie włożona do przymiarek na sucho.To tyle na dziś, a ja wracam do wypełniania wnętrza.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-08-22 13:09  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Dzięki Radku, Twoja relacja również jest niezastąpiona, na dużo problemów z modelem mogłem przygotować się za w czasu, i wiedziałem co trzeba przyciąć lub co będzie nie pasować :)

Co do tego KM to trochę się tego obawiałem, że tak może wyjść już po oklejeniu płyty czołowej poszyciem, teraz upewniłeś moje obawy. Mam zamiar przerobić jarzmo i wkleić lufę pewnie żywiczną lub fototrawioną więc może coś tutaj uda się jeszcze naprostować.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-09-22 14:32  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć i czołgiem,

wracam z postępami, dziś będzie nieco więcej zdjęć, wnętrze powoli się wypełnia :)
Przekładnię przed wklejeniem skleiłem ze sprzęgłami bocznymi, i wyszło, że cały układ ma sporo luzu pomiędzy ścianami bocznymi, ok 2-3 mm; tutaj poradziłem sobie wklejając dodatkowe dystanse z tektury, jednak prawe sprzęgło przy odpowiednim ułożeniu przekładni kolidowało z amortyzatorem. musiałem je oderwać wkleić lekko przesunięte do przodu modelu, przez co nie jest ułożone osiowo z przekładnią, będzie to dosyć schowane pod przednia płytą pancerza więc raczej nie powinno na sam koniec kłuć w oczy.
Dodatkowo zwęziłem akumulatory o jakieś 1,5 mm bo były za szerokie i nie mieścił się wał napędowy, (co wyłapał już Radek w swojej relacji).
Z resztą elementów nie przypominam sobie problemów, teraz trochę zdjęć zbiorczych:

Na razie tyle, teraz będę robił wewnętrzną część KM i wkleję przednia płytę pancerza, no i biorę się za amunicję :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-09-22 12:22  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Dzięki Radku :) Tak korci ta przednia płyta, ale to w takim razie przed jej montażem zrobię peryskopy w płycie górnej, spasuje to i dopiero ją przykleję. Potem planowałem wklejać stelaże wraz z amunicją odpowiednio je skracając, następnie chłodnice w przedziale silnikowym, a dopiero wtedy przyklejać płyty boczne, widzisz jakieś zagrożenia w takiej kolejności montażu?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-11-22 15:30  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Cześć, wracam z kolejną aktualizacją.

Udało mi się przykleić płytę czołową oraz skończyć park amunicji. Stelaże tak jak pisał wcześniej Radek wymagały przeróbek, skrócenia, upchnięcia pocisków bliżej ścian bocznych, obniżenia stelaży segmentu najbliżej ściany grodziowej. Znając życie jak zrobię wieże jeszcze pewnie trzeba będzie coś przerobić ale na razie upchnąłem jak tylko mogłem. W kolejnym kroku będę chciał wykonać wentylatory w przedziale silnikowym i potem zamknąć bryłę ścianami bocznymi.Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-11-22 15:03  Odp: [R] PzKpfw VI Ausf. B Tiger II - wyd. Angraf
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

Dzięki Panowie za doping :)

Radek - napięcie to mi rosło przy tych pociskach, dobrze że już je skończyłem :) Co do spasowania płyt bocznych to doszlifowałem sobie płyte tylną i tu pasuje ok, jednak problem jest z łączeniem z płytami nadgąsienicowymi. Jeśli chce zachować idealne łączenie przy płycie stropowej to płyty nadgąsienicowe wystają przy tyle pojazdu jakiś 1mm poza dolny obrys płyt bocznych, z przodu schodzi się to dobrze. Wydaje mi się, że do tej pory skleiłem wszystko ok i raczej nie jest to moja wina, w każdym razie wystające krawędzie zamaluje i schowam pod błotnikiem więc nie będzie tego widać. A co do zbiorników to planuje tak zrobić, że skleję je najpierw oddzielnie, tak samo wentylatory, i będę wszystko spasowywał na sucho z płytami bocznymi.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek