FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 1 
05-05-22 13:28  [Recenzja] Apache AH-64 "Mój pierwszy model" Wyd. Aksjomat
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Kontynuując wątek o zabawkach dla dzieci, postanowiłam przetestować model śmigłowca Apache AH-64, który został wydany przez Wyd. Aksjomat w ramach serii "Mój pierwszy model". Jest to cykl prostych modeli przeznaczonych dla najmłodszych. Dedykowane są one dla dzieci od 8 lat. Do tej pory wydano zdaje się cztery różne. Charakteryzują się one tym, że do ich budowy nie potrzeba używać ani nożyczek, ani kleju. Wszystkie części zostały wstępnie wycięte i znajdują się w arkuszach w formie tzw. wypychanek.
Zabierając się za tego typu model trzeba mieć na uwadze oczywiście to, że jest to przede wszystkim zabawka. Nie jest to typowy model, który odwzorowuje wszystkie szczegóły, a poszczególne elementy idealnie do siebie pasują. Bo oczywiście tak nie jest. Z racji, że jest to wypychanka to są tu pewne przesunięcia linii cięcia względem linii nadruku. Samo docięcie też mogłoby pewnie być lepsze, aby luzowanie ich było łatwiejsze.
Jest to model z 2006 roku - nie jest to więc ta sama jakość, co modeli współczesnych wycinanych laserowo.
Można też mieć zastrzeżenia do kredowego papieru z połyskiem oraz jakości wydruku. U mnie przynajmniej, dwie strony mają zupełnie inny odcień niebieskiego i szarego koloru niż pozostałe. Jest to widoczne w gotowym modelu.
Niemniej, sama budowa daje sporo frajdy. Ja zakupiłam dwa egzemplarze, gdyż chciałam sprawdzić najpierw sama, po pierwsze czy złożenie modelu przez małe dziecko jest możliwe i czy można faktycznie zrobić to bez kleju i nożyczek. Koszt jest w zasadzie żaden, bo mój egzemplarz kosztował w księgarni 3,50zł za sztukę.
Jakie wnioski:
- dziecko podoła. 8-latek pewnie da radę sam, młodsze dziecko z pomocą kogoś starszego możliwe, że też. Ja testowałam pod kątem niespełna 5-latka i wiem, że jeszcze nie da rady. Póki co ma więc złożoną zabawkę do zabawy, a na samodzielne składanie przyjdzie czas później, może za rok lub dwa.
- bez nożyczek da się, ale... No właśnie. Wypychanie części jest możliwe, ale z racji tego, że pozostawiono dość dużo niedocięć (nie wiem jak je fachowo nazwać), to podczas luzowania można uszkodzić niektóre elementy. Niedocięcia pozostawiono też wg mnie w dość nieprzemyślanych miejscach, np. w narożach zamiast na prostych. Poza tym po wyciąganiu pozostają dość nieestetyczne zadziory. Dlatego ja wszystko wycięłam nożem.
- bez kleju da się, ale... Nie no, da się. Model ładnie się trzyma, można się nim nawet bawić i się nie rozpada. Ale przyznam, że łatwiej - oczywiście wg mnie - byłoby go jednak w kilku miejscach podkleić. Musiałam nieco namęczyć się aby model nie rozpadał się w trakcie budowy. Póki nie przymocuje się większej liczby elementów nie jest on stabilny. Korciło mnie by tu i ówdzie jednak użyć kleju. Niemniej udało się bez, więc cel został osiągnięty.

Zachęcam do obejrzenia moich zmagań na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=nBowWqTA6s0

Poniżej również kilka zdjęć:



--
Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Recenzja] Apache AH-64 "Mój pierwszy model" Wyd. Aksjomat  nowe
izz_miniatures 1399 05-05-22 13:28

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024