FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
11-03-22 13:20  [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Owszem, zaczynanie wielu wątków nie jest dobre,
jednak najbardziej mnie rajcuje w tym hobby wolność wyboru i uciecha „pałera” zapału. Mam trochę latek, więc powyższe cechy i okoliczności odejmują mi ich sporą kopę, „młodości, ty nad poziomy wylatuj” 😊 jako pisał nasz zacny Wieszcz Adam.

Do rzeczy.


Startuję lajtową z założenia, relację z budowy szkolnego żaglowca STS „Lwów” (STS - Sail Training Ship, żaglowy statek szkolny).




„Borodino” idzie mi dość szybko, więc ze względów na nazwę i aktualne okoliczności (geopolityczne) tej nowej jednostki modelowej (jednak bez nadmiaru ideologizowania, chociaż...), oraz z podpowiedzi innego początkującego modelarza (Damiana S.), pociąłem ten żaglowiec. Model ma być dość szybki z finałem do końca br. Może dłużej zejdzie z omasztowaniem i olinowaniem, ale jestem dobrej myśli.

Nie podoba mi się kolorystyka pokładów (żółto-kanarkowa), więc poprosiłem o pomoc Tomasza K. - naszego kolegi. Pięknie mu dziękuję, efekty pracy pokażę w relacji.


Mam jeszcze inne powody podzielenia się relacją z budowy „Lwowa”:

1) Brak doświadczenia z budowy żaglowców.
Tą jednostką chciałbym potestować olinowanie, bowiem czeka mnie w nieodległej przyszłości osznurkowanie „Victory”, której kadłub mam już zbudowany w 80 %.

2) Materiały.
Autor zamieścił enigmatycznie wyglądający schemat olinowania ruchomego (np. brak odniesień do miejsc knagowania lin), ponadto siatki nadbudówek są dość siermiężne. Takielunek, w tym mocowanie lin, ściągnę z planów żaglowca „Towariszcz” (Plany modelarskie nr 103). To podobna jednostka z tego mniej więcej okresu. Ale oczywiście Wasza pomoc będzie jak zawsze nieoceniona.

3) Gniew 😊 prawdopodobny, może niesłuszny (?).
Wychodzę z założenia, że niedokładności w budowie są zazwyczaj po stronie modelarza, a nie projektanta. Po przekręceniu moich kilkudziesięciu kartonowych modeli, nie było sytuacji, w których nie spadłbym na tzw. kocie cztery łapy.

Jednak.

Już „suche” sklejenie „Lwowa” pokazało kilka poważniejszych bądź mniej ważnych pomyłek w opracowaniu. Stąd postaram się przestrzec przed nimi kolejnych budowniczych tego modelu, ale nie mam ambicji „naprawiania świata”.
Skąd zatem gniew?
Model wydano w 7 tys. egzemplarzy, to bardzo wiele, jak na warunki dystrybucji tego typu opracowań. Z założenia odbiorca ma się „bawić” tą pasją, a nie być zniechęcany rafami. Nie chcę użyć dosadniejszych słów, ale błędy na jakie natrafiłem na samym początku nie są dobre dla małych modelarzy 😉
W relacji pokażę owe rafy.

Do dzieła.


Zakupiłem wręgi laserowe, 80 zł na tak spory pakiet, chyba jest ok




ale

dwie lub trzy wręgi w laserach mają pomylone numery (np. za miast XVII powinno być XXVII, nie zanotowałem numerów), trzeba je sprawdzać z wzorami z opracowania.
Poza tym niektóre arkusze są niedocięte ogniem lasera



Jest też dodany (raczej pomyłkowo) duplikat:




Pierwsze kroki – połączenie wzdłużnicy z trzech elementów.
Będzie spory kawał żaglowca



Oczywiście, wszystko pod baczną kontrolą 😊




Kilka wręg osadza się za nisko, tu jeden z przykładów




Kolejna rafa.
Dziobowa wodnica ma inny obrys niż wynika to z kształtu wręg



Przymierzyłem do wzorników z wycinanki.



Czyli to raczej element nieprawidłowo narysowany, no chyba że wręgi w tym miejscu mają zły obrys. Nie dysponuję planami, nie mam z czym porównać.
W każdym razie będzie cięcie.


Rafa bis

Widnica na rufie nie dość, że ma nieprawidłowy obrys, to jeszcze nie dochodzi do podłużnicy



Obrys w opracowaniu też jest błędny, a może to wręgi są nie teges?



Poza tym wycięcie nie powinno być w tym miejscu



Postanowiłem wykonać na nowo tę część wodnicy rufowej




Po co są te wypalone laserem linie? Trudno dociec…



Po kontroli



Surowy kadłub ukończony…



jako tako…




Postanowiłem wykonać podposzycie szczebelkowe z pasków tektury 2 mm



Prawie połowa




Szanowni.
Mimo pokazania kilku raf, zastrzegam, że mogą być one domniemane, może to moje błędy.
W każdym razie ciekaw jestem Waszej opinii, a zwłaszcza tych, którzy przebrnęli przez ten projekt. Nie znalazłem innej relacji z budowy tego modelu ani zdjęć końcowych jej efektów.

--

Post zmieniony (05-04-22 08:56)

 
14-03-22 12:40  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam ponownie.
Dziękuję Wam za wsparcie.

Byłem ostatnio w Przemyślu do pomocy przy przenoszeniu paczek dla Ukrainy, m. in. pakowałem dostawę dla… Lwowa. Sympatycznie się zrobiło.
A ja tutaj buduję swój „Lwów”.


Odpowiadam.
Oczywiście Wojciech Cięciwa ma rację.
Pomylone są oznaczenia wodnic „D”, dziobowa powinna być rufową i na odwrót.

Tak więc podzielę się błędem z projektantem. Po mojej stronie powinienem z marszu zastosować zasadę drogową „ograniczonego zaufania”, zbyt szybko podszedłem do tematu, teraz będę ostrożniejszy.

Kudłaty
Byłbym stonowany w generalizowaniu i szufladkowaniu MM. Wszystko zależy od projektanta. Sam zrealizowałem klika projektów MM np. Zbigniewa Sałapy i bardzo sobie je chwaliłem.
Tak, kadłub wykonam w standardzie w wersji białej, maszty chyba z drewna lub rdzenie z drewna, oklejki z kartonu, zobaczymy.


MirZ,
każda z publikacji, które wymieniłeś, ma plusy dodatnie i ujemne, zależy od gustów i nastroju. Pióro tego autora bardzo mi odpowiada.


Kolejne etapy budowy

Budowa podposzycia zakończona. Jest mieszane, na dziobie pełne




Postanowiłem nieco „uwypuklić” pokłady, w opracowaniu są proste jak decha. Oczywiście później będę musiał odpowiednio wyprofilować nadbudówki




Wklejenie nakrętek do mocowania podstawki




I czas na poszycie.
Wpierw prawa burta.

Oklejki dna są nietypowe, po długości wg nitowanych, szerokich planek. Autor nie wspomina w opisie ani słowem, aby kleić je na zakładkę, mimo narysowania miejsc łączenia (ale też nie na wszystkich oklejkach).
UWAGA, oznaczania oklejek dziobowych 23P i 24P są zamienione.

Postanowiłem odciąć paski z nitami (zaznaczone strzałką). Następnie łączyłem oklejki za pomocą usztywnień z brystolu. W końcowej fazie przykleiłem paski z nitami, które dodatkowo zasłoniły łączenia poszczególnych planek




Takie zakładki nitowej blachy rzeczywiście były na poszyciu kadłuba „Lwowa”. Dodatkowo jest łącznie w górnej części burty, czego autor nie przewidział, będę musiał dokleić tam oddzielne paski.



Oczywiście jest sporo docinania planek, zwykła modelarska robota.
Prawdopodobnie przy kilu zabraknie około 0,5 cm poszycia. Zrobię wstawki z kartonu barwionego, ponieważ autor nie przewidział czerwonego zapasu koloru.

Musiałem wykonać cięcie przy wzniosie poszycia ku rufie. Planka wydawała się zbyt długa




W 3 / 4 prawa burta oklejona. Przewiduję jazdę przy rufie, nie obędzie się pewnie bez wstawek, na szczęście burty są białe i wspomogę się brystolem.




Po kontroli…




Można przystąpić do kolejnego etapu 😊

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-03-22 15:45  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Jhradca,
dzięki za wsparcie, na razie relacja mi idzie, znacznie ułatwia robienie zdjęć telefonem, choć może słabiej z ich aranżacją.

Tomasz K.
Nie chcę totalnie przerabiać oklejek, może uda się jakoś zmieścić te nitowane pasy przy tym układzie bulajów.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
15-03-22 09:23  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Szaleństwo, chociaż?....
a gdyby tak... jedną burtę zostawić białą, a drugą wykonać czarną?
Model przeważnie stoi przy ścianie, więc można by przestawiać wedle uznania.

Zaczynam poważnie rozważać tę alternatywę. Oczywiście czerń będzie naklejona z barwionki.
Co sądzicie?

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-03-22 21:11  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie ponownie.
Przedwczoraj zbombardowano okolice LWOWA…

Dziękuję za Wasze wskazania co do burt. Ja się jednak skłaniam do jednej burty czarnej, ale pawęż rufową pozostawię białą. Ostateczną decyzję podejmę po oklejeniu poszyciem kadłuba.

Tymczasem, tak jak przewidywałem, była zacięta walka o oklejenie rufy.

Pracowałem przy prawej burcie, ale nie zdobiłem zdjęcia problemu, podam jednak reprezentatywny układ z burty lewej.
Otóż chcąc przykleić stewę rufową na wręgach wg kształtu z opracowania, powstaje takcie coś




Wersja po przyłożeniu kolejnej oklejki




Nie chciałem zbyt ingerować z kształt oklejek, aby jakoś to poukładać, nie ma też zapasu koloru. Podjąłem więc decyzję walki z wręgami wg zasady: „gdy uwiera szkielet, tym gorzej dla szkieletu” 😊




Następnie wymodelowałem pancerne podposzycie z odpowiednim podniesieniem stewy (do granicy jej plastyczności w dwóch płaszczyznach) - z podkładkami w miejscach zaznaczonych strzałkami




Efekt końcowy




Zapewne nie odpowiada to kształtowi oryginału, zresztą jak około połowa detali w naszej, kartonowej profesji 😊 , ale jako tako to wygląda. Oczywiście układ pasów łączących planki poszycia jest czystą fantazją autora, ale z tym trudno było mi już powalczyć, będąc ograniczonym kształtem planek.
Musiałem też od podstaw wykonać pawęż rufową. Porównanie do kształtu szkieletu w tym miejscu:




Te części z wycinanki nie pasowały. Dobrze, że burty są białe, posiłkowałem się wiec brystolem z własnym wydrukiem napisów.

Zmieniłem też pasy zakładek nitowych. Ich nowe wzory opracował Tomasz K., za co mu bardzo dziękuję. Pasy wydrukowałem na barwionce i choć na zdjęciach czerwień jest różna, w świetle dziennym jest prawie ok.






Tyle udało się z tego wycisnąć. Zastrzegam jednak, że mogłem popełnić błędy i oryginalne części z wycinanki, bez owych błędów, pasowały by idealnie. Mnie się to nie udało.

Z moich kombinacji i „skreśleń”, czytaj: cięć i demolki, jestem niemal zadowolony 😊

Za wyjątkiem Panny Julii, która nie mogła patrzyć na moje męki z wyżej opisaną rufą, a przede wszystkim słuchać słów, które w powszechnym odbiorze uważane są za obraźliwe 😉
Biorąc pod uwagę powyższe, Panna Julia nie wystąpiła w tej odsłonie
😊

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-03-22 08:37  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Cześć Zdzisław.
Kaponem maluję arkusze przed ich pocięciem (wałeczkiem 2-3 warstwy) oraz po sklejeniu 1-2 warstwy miękkim pędzlem. Gdy ukończę poszycie kadłuba, prysnę całość lakierem matowym lub satynowym.

Co do Iskry, Jeżeli jest to projekt Tomasza K., widziałem sklejoną surówkę (przeszukaj forum), poszycie pasowało. Może poprzymierzaj jeszcze kilka razy zanim zetniesz w szkielecie to co uwiera.


Tymczasem muszę poprawić część rufową. Te białe elementy wykonałem z brystolu.



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
25-03-22 10:09  Odp: [R] STS
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Oklejanie dna jako tako udało się domknąć, ale…
ktoś wyżej mądrze napisał, że szukam sobie dodatkowej roboty przy tym modelu.
I miał rację.
Ponieważ mam świadomość, że nigdy (raczej) nie będę budował ponownie tego samego modelu, jak już z przy nim być, trzeba, aby „jakoś” to wyglądało na tzw. „wieki” 😊


Pomimo, że deklarowałem, iż nie będę mocno ingerował w części narysowane przez projektanta, już przy rufie zrobiłem pierwszy wyłom, co umożliwiło mi nieograniczone korzystanie z białego brystolu (malowanie nie wchodzi w grę).

Ostatnio jednak Panna Julia dość intensywnie przyglądała się „krzywiźnie” linii wodnej



Uświadomiła mi, że autor opracowania trochę za wysoko narysował tę linię.



I do tego nieco krzywo wyszła na rufie i dziobie




Ponieważ zadecydowałem, że jedną z burt wykonam w wersji czarnej, w układzie „Admirała Nelsona”, postanowiłem też doprowadzić do porządku linię wodną przy burcie „białej”. Przy okazji uporządkuję układ iluminatorów.

Tak więc będzie cięcie i pasowanie do skutku, dajcie mi więc czas.

Dziękuję za wsparcie, którego przy tym projekcie nigdy nie jest za wiele 😊 Na razie mam imperatyw do działania i chęci.

Ps. Co do nitów, takie zostawię, i tak są lepsze niż te z opracowania. Nie chcę wchodzić w ich uwypuklanie.

--

Post zmieniony (25-03-22 10:37)

 
27-03-22 23:04  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Rewizję zacząłem od lewej, "nelsonowskiej" burty




tak to wyszło







--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
28-03-22 15:38  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Druga burta będzie biała, też do przeróbki niemal od podstaw.

W planach mam kolejne żaglowce: Dar Pomorza i Dar Młodzieży, obydwa białe, więc przynajmniej "Pierwszy w sztafecie", czyli STS "Lwów", będzie miał jedną burtę białą.
Zresztą zwróćcie uwagę, że wskazanie jest na biel, ponieważ pawęż rufową zostawiłem właśnie białą i nie podzieliłem jej na pół.

Panna Julia?? Ależ oczywiście, że miała wszystko pod kontrolą :)



Ale zarzuciła mi, że za bardzo pcham ją na szkło i zagroziła poniesieniem stawki ;)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
04-04-22 13:01  Odp: [R] STS
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie ponownie.

Druga burta będzie jednak biała.





Poszycie wykonałem od nowa z brystolu. Układ pasów nitowania planek jest wysoce umowny, zwłaszcza na rufie, ale to niestety było zależne od łączeń poszycia dna, a tego nie chciałem zmieniać bez istotnej ingerencji w zaprojektowane oklejki.
Linię wodną wytyczyłem na nowo przy pomocy widocznego na zdjęciu przyrządu.

Pokłady wydrukowane oddzielnie, te z wycinanki mi się nie podobały. Nową grafikę wykonał Tomasz K. – dziękuję!


Trochę zabawy było przy wyoblaniu „galerii rufowej”



oraz przy dziobie




Przy budowie mocno posiłkuję się kartonem barwionym, co znacznie ułatwia pracę.


Podsumowania burty „czarnej”



Czarne i białe, ze wskazaniem na ten ostatni




Oczywiście wszystko pod kontrolą Panny Julii



Mam spory dylemat odnośnie umiejscowienia detali. Nie dysponuję planami tego żaglowca i mam dość skromną galerią fotek wyłuskanych z kilku stron w Internecie.
Przy budowie będę się intensywnie posiłkował poniżej podlinkowanym modelem, mam nadzieję, że autor posiadał więcej materiałów o „Lwowie”.

http://www.dary.tpnmm.pl/szczegoly/model-zaglowca-lwow


Tak więc, jeżeli zaproponujecie inny układ elementów wyposażenia, proszę o sugestie, jak tylko dam radę je wykonać, a Panna Julia zaakceptuje 😉, zmajstruję.

--

Post zmieniony (05-04-22 10:17)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024