FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 20Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-03-22 17:31  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jedna burta taka, a druga inna, to raczej nie bardzo (oczywiście to moje zdanie). Jak możesz rób go całego w czerni i bieli, ale to już chyba za późno, bo jedna burta oklejona.
Okręt mi się podobał, ale jak zobaczyłem jak został wydany, to mi się odechciało go sklejać, ale wtedy pomyślałem sobie "a może go przerobić na czarno-biały". Może kiedyś go takiego skleję.
I właśnie dlatego miałem nadzieję, ze Ty tak zrobisz.

--
Siwy

 
19-03-22 21:11  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie ponownie.
Przedwczoraj zbombardowano okolice LWOWA…

Dziękuję za Wasze wskazania co do burt. Ja się jednak skłaniam do jednej burty czarnej, ale pawęż rufową pozostawię białą. Ostateczną decyzję podejmę po oklejeniu poszyciem kadłuba.

Tymczasem, tak jak przewidywałem, była zacięta walka o oklejenie rufy.

Pracowałem przy prawej burcie, ale nie zdobiłem zdjęcia problemu, podam jednak reprezentatywny układ z burty lewej.
Otóż chcąc przykleić stewę rufową na wręgach wg kształtu z opracowania, powstaje takcie coś




Wersja po przyłożeniu kolejnej oklejki




Nie chciałem zbyt ingerować z kształt oklejek, aby jakoś to poukładać, nie ma też zapasu koloru. Podjąłem więc decyzję walki z wręgami wg zasady: „gdy uwiera szkielet, tym gorzej dla szkieletu” 😊




Następnie wymodelowałem pancerne podposzycie z odpowiednim podniesieniem stewy (do granicy jej plastyczności w dwóch płaszczyznach) - z podkładkami w miejscach zaznaczonych strzałkami




Efekt końcowy




Zapewne nie odpowiada to kształtowi oryginału, zresztą jak około połowa detali w naszej, kartonowej profesji 😊 , ale jako tako to wygląda. Oczywiście układ pasów łączących planki poszycia jest czystą fantazją autora, ale z tym trudno było mi już powalczyć, będąc ograniczonym kształtem planek.
Musiałem też od podstaw wykonać pawęż rufową. Porównanie do kształtu szkieletu w tym miejscu:




Te części z wycinanki nie pasowały. Dobrze, że burty są białe, posiłkowałem się wiec brystolem z własnym wydrukiem napisów.

Zmieniłem też pasy zakładek nitowych. Ich nowe wzory opracował Tomasz K., za co mu bardzo dziękuję. Pasy wydrukowałem na barwionce i choć na zdjęciach czerwień jest różna, w świetle dziennym jest prawie ok.






Tyle udało się z tego wycisnąć. Zastrzegam jednak, że mogłem popełnić błędy i oryginalne części z wycinanki, bez owych błędów, pasowały by idealnie. Mnie się to nie udało.

Z moich kombinacji i „skreśleń”, czytaj: cięć i demolki, jestem niemal zadowolony 😊

Za wyjątkiem Panny Julii, która nie mogła patrzyć na moje męki z wyżej opisaną rufą, a przede wszystkim słuchać słów, które w powszechnym odbiorze uważane są za obraźliwe 😉
Biorąc pod uwagę powyższe, Panna Julia nie wystąpiła w tej odsłonie
😊

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
21-03-22 23:45  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Witaj,
Art, po mistrzowsku sobie poradziłeś. Wygląda to dobrze - podłużne pasy poszycia jak z wydawnictwa Shipyard.
Na poszyciu widzę warstwę lakieru. Malowałeś Caponem też po przyklejeniu poszycia ? Pędzlem, czy aerografem ?

Ja jestem na takim samym etapie klejenia z ORP "Iskra". Po przyklejeniu poszycia pod nawisem rufowym naszły mnie wątpliwości - kleić dalej, czy "demolka" ?

--

Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..

 
22-03-22 08:37  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Cześć Zdzisław.
Kaponem maluję arkusze przed ich pocięciem (wałeczkiem 2-3 warstwy) oraz po sklejeniu 1-2 warstwy miękkim pędzlem. Gdy ukończę poszycie kadłuba, prysnę całość lakierem matowym lub satynowym.

Co do Iskry, Jeżeli jest to projekt Tomasza K., widziałem sklejoną surówkę (przeszukaj forum), poszycie pasowało. Może poprzymierzaj jeszcze kilka razy zanim zetniesz w szkielecie to co uwiera.


Tymczasem muszę poprawić część rufową. Te białe elementy wykonałem z brystolu.



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-03-22 10:38  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podziwiam zmagania !

 
23-03-22 21:03  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Art, wstępnie stwierdziłem, że "prawdopodobnie" coś z tego gniota wyciśniesz...
Niniejszym edytuję: na pewno coś fajnego z tego wyciśniesz :)

Podziwiam zapał. Ja już dawno bym utylizował...

Czekam na postępy.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
24-03-22 12:20  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Sorry, ale te nity mi się nie podobają. Czy nie są one zbyt duże?
Wydaje mi się, że lepiej by było je wycisnąć od drugiej strony. Ale to już po jabłkach, może przy innym projekcie.

--
Siwy

 
24-03-22 12:52  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Również dokładam się z wyrazami uznania i podziwu.
Wytrwałości życzę w nadziei, że jednak czerpiesz z tego jakąś radość, hehe pozdr

 
25-03-22 10:09  Odp: [R] STS
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Oklejanie dna jako tako udało się domknąć, ale…
ktoś wyżej mądrze napisał, że szukam sobie dodatkowej roboty przy tym modelu.
I miał rację.
Ponieważ mam świadomość, że nigdy (raczej) nie będę budował ponownie tego samego modelu, jak już z przy nim być, trzeba, aby „jakoś” to wyglądało na tzw. „wieki” 😊


Pomimo, że deklarowałem, iż nie będę mocno ingerował w części narysowane przez projektanta, już przy rufie zrobiłem pierwszy wyłom, co umożliwiło mi nieograniczone korzystanie z białego brystolu (malowanie nie wchodzi w grę).

Ostatnio jednak Panna Julia dość intensywnie przyglądała się „krzywiźnie” linii wodnej



Uświadomiła mi, że autor opracowania trochę za wysoko narysował tę linię.



I do tego nieco krzywo wyszła na rufie i dziobie




Ponieważ zadecydowałem, że jedną z burt wykonam w wersji czarnej, w układzie „Admirała Nelsona”, postanowiłem też doprowadzić do porządku linię wodną przy burcie „białej”. Przy okazji uporządkuję układ iluminatorów.

Tak więc będzie cięcie i pasowanie do skutku, dajcie mi więc czas.

Dziękuję za wsparcie, którego przy tym projekcie nigdy nie jest za wiele 😊 Na razie mam imperatyw do działania i chęci.

Ps. Co do nitów, takie zostawię, i tak są lepsze niż te z opracowania. Nie chcę wchodzić w ich uwypuklanie.

--

Post zmieniony (25-03-22 10:37)

 
25-03-22 15:35  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
aragorn001 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Podglądam, też zakupiłem ten model, rzeczywiście z linią wodną to pojechał po bandzie.

Bardzo podoba mi się jak podchodzisz do tematu, ja też się nie poddaję łatwo, czasem odkładam taki model z problemami na jakiś czas, aż chęci wracają.

Pozdrawiam serdecznie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 20Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024