FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 20Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
14-03-22 12:40  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witam ponownie.
Dziękuję Wam za wsparcie.

Byłem ostatnio w Przemyślu do pomocy przy przenoszeniu paczek dla Ukrainy, m. in. pakowałem dostawę dla… Lwowa. Sympatycznie się zrobiło.
A ja tutaj buduję swój „Lwów”.


Odpowiadam.
Oczywiście Wojciech Cięciwa ma rację.
Pomylone są oznaczenia wodnic „D”, dziobowa powinna być rufową i na odwrót.

Tak więc podzielę się błędem z projektantem. Po mojej stronie powinienem z marszu zastosować zasadę drogową „ograniczonego zaufania”, zbyt szybko podszedłem do tematu, teraz będę ostrożniejszy.

Kudłaty
Byłbym stonowany w generalizowaniu i szufladkowaniu MM. Wszystko zależy od projektanta. Sam zrealizowałem klika projektów MM np. Zbigniewa Sałapy i bardzo sobie je chwaliłem.
Tak, kadłub wykonam w standardzie w wersji białej, maszty chyba z drewna lub rdzenie z drewna, oklejki z kartonu, zobaczymy.


MirZ,
każda z publikacji, które wymieniłeś, ma plusy dodatnie i ujemne, zależy od gustów i nastroju. Pióro tego autora bardzo mi odpowiada.


Kolejne etapy budowy

Budowa podposzycia zakończona. Jest mieszane, na dziobie pełne




Postanowiłem nieco „uwypuklić” pokłady, w opracowaniu są proste jak decha. Oczywiście później będę musiał odpowiednio wyprofilować nadbudówki




Wklejenie nakrętek do mocowania podstawki




I czas na poszycie.
Wpierw prawa burta.

Oklejki dna są nietypowe, po długości wg nitowanych, szerokich planek. Autor nie wspomina w opisie ani słowem, aby kleić je na zakładkę, mimo narysowania miejsc łączenia (ale też nie na wszystkich oklejkach).
UWAGA, oznaczania oklejek dziobowych 23P i 24P są zamienione.

Postanowiłem odciąć paski z nitami (zaznaczone strzałką). Następnie łączyłem oklejki za pomocą usztywnień z brystolu. W końcowej fazie przykleiłem paski z nitami, które dodatkowo zasłoniły łączenia poszczególnych planek




Takie zakładki nitowej blachy rzeczywiście były na poszyciu kadłuba „Lwowa”. Dodatkowo jest łącznie w górnej części burty, czego autor nie przewidział, będę musiał dokleić tam oddzielne paski.



Oczywiście jest sporo docinania planek, zwykła modelarska robota.
Prawdopodobnie przy kilu zabraknie około 0,5 cm poszycia. Zrobię wstawki z kartonu barwionego, ponieważ autor nie przewidział czerwonego zapasu koloru.

Musiałem wykonać cięcie przy wzniosie poszycia ku rufie. Planka wydawała się zbyt długa




W 3 / 4 prawa burta oklejona. Przewiduję jazdę przy rufie, nie obędzie się pewnie bez wstawek, na szczęście burty są białe i wspomogę się brystolem.




Po kontroli…




Można przystąpić do kolejnego etapu 😊

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-03-22 14:51  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Mimo niezbyt pochlebnych opinii o tym modelu, jak na razie wyglada bardzo dobrze. Inna sprawa, że przy Twoich umiejętnościach pewnie mało który błąd projektowy będzie tak widoczny. Cieszę się, że to nie kolejna galeria a relacja, z której można się będzie wiele nauczyć.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
14-03-22 15:04  Odp: [R] STS
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Art - patrzę na uskok linii bulajów. Może dobrym wyjściem byłoby przyklejenie całej planki z właściwym ich rozstawem? Tak to mniej więcej wygląda na zdjęciach.
https://dawnytczew.pl/forum/viewtopic.php?t=1380&sid=3543a72473390c066f83720c256b074a

--

Post zmieniony (14-03-22 15:08)

 
14-03-22 15:45  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Jhradca,
dzięki za wsparcie, na razie relacja mi idzie, znacznie ułatwia robienie zdjęć telefonem, choć może słabiej z ich aranżacją.

Tomasz K.
Nie chcę totalnie przerabiać oklejek, może uda się jakoś zmieścić te nitowane pasy przy tym układzie bulajów.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-03-22 19:33  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Tomek 

 - 2

W przpadku Arta jakbym na kartce narysował jakikolwiek projekt od ręki i podpisał, że to jest np. Chokai, to On i tak by z tego to zrobił! Podziw bierze! Szcunek!

 
15-03-22 09:09  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A już się łudziłem, że kolega przemalował Ci go na czarno-biały. Trochę szkoda, że taki nie będzie :(

--
Siwy

 
15-03-22 09:23  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Szaleństwo, chociaż?....
a gdyby tak... jedną burtę zostawić białą, a drugą wykonać czarną?
Model przeważnie stoi przy ścianie, więc można by przestawiać wedle uznania.

Zaczynam poważnie rozważać tę alternatywę. Oczywiście czerń będzie naklejona z barwionki.
Co sądzicie?

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
15-03-22 11:30  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Wojciech Cięciwa   

Pytanie z cyklu: "Jak by tu bardziej skomplikować sobie samemu życie?"

Ale to Ty musisz podjąć decyzję i Ty będziesz się musiał zmierzyć z konsekwencjami tej decyzji...

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
15-03-22 15:05  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jak szaleć to szaleć !
Jestem za - konwersja na całego czarnego. Będzie jedyny, niepowtarzalny.
Biały to właściwie taki jak :Dar" :-)

 
15-03-22 16:30  Odp: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Pomysł z różnymi burtami świetny, pomysł na kadłub czarno-biały jeszcze lepszy.
Byłaby okazja na poprawienie linii bulajów, które jak zauważył Tomek rażą uskokiem i brakiem korelacji z linią pokładów.
Mimo to powodzenia z tak trudną materią.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 20Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024