FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
09-04-22 14:38  [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

siemano Pany,

W życiu każdego sklejacza przychodzą takie momenty, że wszystkie chwalebne zasady idą w pip...
Zarzekałem się od zawsze, że tylko 1 model w danym momencie... no i zasada do śmietnika. Ale wydaje mi się, że warto. Natrafiła mnie się unikatowa okazja zostania testowym sklejaczem jednego z projektów naszego forumowego kolegi Adama 'Ruto88'.
HMS Fiji w dla mnie dość egzotycznej skali 1:4oo, będzie to moje pierwsze podejście do takiego szkraba. Model, mimo że wydrukowany w domowych warunkach, daje radę. Papier bardzo dzielnie zniósł kaponowanie. Karty jedynie delikatnie pociemniały, papier całościowo jest taki delikatnie ciepło szarawy. hehe zabawne, bo na starcie cieszyłem się, że nie będę musiał robić tego koloru do retuszu skoro i tak jest szary w masie, a potem pomyślałem o druciarni...: ]
Rysunki, hehe coś tam Adam zrobił, ale nazwijmy je umowne, mniej więcej wiem co do czego, żadnej numeracji, ale części nie ma jakoś dużo, bardzo pomocna za to jest jego własna relacja, gdzie wiele widać.

Co do metodologii ulepiania, nie byłbym sobą, gdybym jedynie przetestował sklejalność samego projektu, sam dla siebie chcę dodatkowo przetestować ile dam radę tu jeszcze upchnąć w tym maleństwie. Nie mam żadnych laserów, jedynie Adam dołączył zestaw drukowanych luf, które to wyrwały mnie z laczków. Przez myśl by mi nie przeszło, że da się tak dokładnie i ładnie wydrukować lufki w takiej skali, to jest dla mnie niepojęte.

Budowę rozpocząłem gdzieś na początku tego tygodnia. Na start pomieszałem sobie farby tempera, coś tam mam, coś musiałem dorobić. standardowo opierając się na apce w telefonie 'Color Grab' i palety HSV, upichciłem sobie kolorki... niej niż więcej i na oko : ]
Na 1 ogień poszła super struktura. Trochę żałuje, że nie zdecydowałem się na cięcie pokładów, ale to może następnym razem. Sam od siebie natrasowałem żaluzje hangarów, wybiłem bulaje, dorobiłem reling na ściankach i uzupełniam nadrukowane na ścianki detale. Wszystko drutem o,12mm
Tak to wygląda po pierwszych 3-4 dniach zmagań.

pozdr i do następnego.





Dla uchwycenia skali problemu: ]


Post zmieniony (09-04-22 14:44)

 
10-04-22 09:45  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Siemano Pany, dzięki za ciepłe przyjęcie: ] mam nadzieje, was męczyć przez najbliższe kilka miesięcy, może z jakimiś drobnymi przerwami. Się zobaczy się, jak to wyjdzie.

@Kilmister , patent na poręcze to równe nóżki, ja stosuje skrawki siateczek, które stosuje jako siatki do wentylatorów, mam ich kilka rozmiarów. Zakupione na serwisie z wysyłką wyglądającą jak darmowa powyżej 40pln. Ta mosiężna jest grubości o,2mm. Cała sztuka polega na wbiciu drucika w ściankę, zalanie go glutem. Następnie należny nasunąć dystans z siatki i szczypczykami dociskając odciąć nadmiar. Pierwsza i ostatnia nóżka jest z zagiętego relingu. Świeży CA średniej gęstości dobrze łapie i nóżka po nóżce kleje. Niestety oczy nie te i bez lupki już nie umiem. Stosuje szkło 1,8. Tak teraz myślę, że siateczka nie jest niezbędna. Wystarczy pewnie zwykły kawałek kartonu z wybitą dziurką, kwestia dobrania grubości. Po całym klejeniu, delikatnie ściągam nożykiem nadmiar kleju z relingu i przejeżdżam dodatkowo bardzo drobnym papierem, aby zostawić gładką powierzchnię.
@97, teraz tak myślę, że nie dałem skali, no nic, ta długa ma niecałe 2cm, wszystko ładne okrągłe, nic nie trzeba będzie czyścić, czy docinać, dla mnie petarda.
@dokker, heheeh, no z mistrzem micro skali nie będę nawet dyskutował, hehe, w stosunku do Twoich micro dzieł to faktycznie 1:400 to kolos: ]
@Winek, hehe podziękował i jesteśmy w kontakcie: ]

 
13-04-22 07:33  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@Cordel, nie jestem heretykiem, heheheheeh. Nigdy bym się nie dopuścił tak haniebnego czynu... choć kto wie, co przyniesie przyszłość, hehehehe, ale zdecydowanie plastik to nie moja bajka. Już od ponad miesiąca zbierałem się właśnie z tym tematem. Najciężej było mi się zebrać do zrobienia farb: ].
@zablo1978, a no... 'jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć drugą cyfrę'
@GTiStyle, dla dlatego wspominam paletę HSV, z RGB nigdy nie uda się zrobić szarego i to jest bez sensu. Paleta HSV jest ultra banalna do manualnego wdrożenia, pierwszy parametr mówi o kolorze domieszki. tzn kolorze kolorze, czyli niebieski, zielony, albo jakiś inny. 2 parametr to nasycenie koloru, czyli procentowy udział w mieszance i ostatni to stosunek białego do czarnego.
Np mój niebieski, to 70/18/niebieski. Najpierw daje białego sporo, potem dokładam około 30% czarnego, a do tego wszystkiego około 20% niebieskiego.
W praktyce to wygląda tak że daje sporo białego, trochę czarnego, niebieskiego mieszam i sprawdzam którego jest za mało. Niestety wszystko jest na subiektywne wyczucie, bo niczym tego 'trochę' nie odmierzam. Zazwyczaj farba wychodzi mi za ciemna i muszę rozjaśniać. Jak też widać, nauczyłem się, że często i tak trzeba czasem mieszać coś dodatkowo, dlatego dodaje do paletki trochę białego i czarnego osobno.
@Spychacz, Nie farbę robię raz. Tempera to taka plakatówka, ona zasycha i korzysta się z tego jak z akwarelki: ], Tylko że masz swój własny kolor dokładnie taki jak chcesz. Np ten czarny robiłem jeszcze dla Malaya, a świetnie się nadaje do suffolka i tu dla fiji też ma zastosowanie. Taka wyschnięta tempera ma dożywotnią trwałość: ]. To zawsze da się rozpuścić wodą i tak właśnie jej używam. Pędzelek w wodę i potem mazianie po farbie aby trochę jej zebrać.

Tempera idealnie nadaje się do retuszu kartonu, idealnie. Niestety ma swoje wady, źle przylega do metali, tzn kryje, ale to jest nietrwałe, w każdej chwili można ją zerwać palcem. Nawet nieumyślnie. Pamiętam raz sytuacje, że miałem pomalowany reling w Malaya, miesiąc czy 2. Przyszły takie wilgotne dni, była duża wilgotność powietrza, a że modele przykrywam folią aby się nie kurzyły. hehe jakie było moje zdziwienie jak się okazało, że całą folia jest ubabrana od tego relingu. Mimo że był dawno temu pomalowany. Tempera nigdy nie wysycha na tyle aby nie dało się jej wodą zmyć. Dlatego Każdy drut należy lakierować. Mam jakiś satynowy werniks do gwaszu, niestety jak debil zdarłem etykietę z butelki i nie pamiętam co to dokładnie jest.

EDIT: Poszukałem trochę to jest(Talens werniks do gwaszy matowy nr.107 75ml) Czyli lakier nie jest satyna tylko matt, ale ten matt nie jest bardzo ostry, generalnie zlewa się z zakaponowanym kartonem i jest nie do poznania.

Lakier ten ma wiele zalet, między innymi punktowo kryje wszelkie walki z CA, którego po lakierowaniu nie widać, baaa samego lakieru też nie widać, gdzie jest a gdzie nie. Dodatkowo drutu malowanego temperą, nie dałoby się washować bez zabezpieczenia lakierem.

Tak więc, tempera nie jest idealna, ale lubię ją, pogodziłem się z jej wadami. I za 30PLN nie kupisz niczego lepszego i trwalszego.

Post zmieniony (13-04-22 09:43)

 
15-04-22 15:36  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Siemano,
Budowa trwa nadal, przyznaje, że mocno się wkręciłem, dodatkowo mam chęci docisnąć to jak niemal 2oo. Oczywiście pewne ograniczenia wynikające ze skali są dla mnie nie do przeskoczenia, Ale na pewno da się zrobić sporo, więcej niż mi się na starcie wydawało.
Przez miniony tydzień zająłem się budową pokładu nawigacyjnego. Wszystko działa jak powinno. Wymieniłem jedynie skrzyneczki, które wydają mi się za duże w stosunku do reszty. Moje mają wymiary 2,5 1,7 na wysokość 2mm. Dorobiłem też z drutu o,12 coś na kształt zamknięć.
Bałem się relingu, ale też jakoś to idzie. Słupki wysokości 2,8mm.

pozdr




 
16-04-22 16:40  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Siemano Pany, tak reling robie z ręki, głównie o,12 i o,1mm. Wklejam słupek, odcinam nadmiar od dystansu, 2,8mm. Tak, aby po naklejeniu górnego relingu też z o,12 razem było tego na 3mm wysokości. W tym momencie w zasadzie mam za sobą. pozostałe 2 linie relingu robie ze stalowej linki o,1 z oplotu kabla antenowego. Wszystko formuje na modelu, bo tak jest najłatwiej. Malowanie, lakierowanie i gotowe.

Schody sobie namalowałem w cadzie, 4 stropnie to za mało, dodatkowo są za grube, ale w tej skali to i tak nie ma znaczenia.

pozdr

 
18-04-22 09:22  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@Lukee, Trochę tak, ale generalnie nie zgadzam się z tą opinią. Wycinanka, jest jak glina, to tylko materiał do zabawy i tylko od sklejacza zależy, co chce z tym zrobić. Mim zadaniem jest, korzystając z zasobów wycinanki sprawdzenie na ile te elementy z sobą współgrają czy nie ma błędów w camo. Tyle i aż tyle. Celem jest, aby odbiorca końcowy miał lepszy produkt niż ja w tej chwili, bo być może będzie pozbawiony ewentualnych błędów, lub dostanie jakieś udogodnienia, których w obecnym opracowaniu nie ma, a może będą. Bo należy wiedzieć, że to i tak zależy tylko od Adama, czy uwzględni moje jęki i zgłoszone uwagi, czy nie.
Być może masz racje, że lepiej byłoby poskładanie tego tylko i wyłącznie testowo, ale ja tak nie umiem. Jak się angażuje w sklejaczanie, to tylko tak, aby to mi sprawiało frajdę. Nie mniej nie uważam, aby mój styl wykonania był oszustwem, przecież dokładnie to co widać, da się zrobić z już obecnego projektu, a jak pisałem, w przyszłości może być tylko lepiej: ]
@dokker , podziękował. Choć Twoje 6oo, to kolejne 2 lvle wyżej: ]
pozdr

 
19-04-22 09:08  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Informacja na temat wydania, jest smutna, ale niestety zrozumiała. Chcemy, czy nie chcemy to nasze hobby robi się mocno niszowe, a koszty stałe... są stałe: ] i nie dziwi, że nie chcesz podejmować ryzyka na kilka-kilkanaście tysięcy tylko po to, że może się to kiedyś zwróci, a prawdopodobnie nie.
Niestety offset to offset, jest lepszy jakościowo, choć muszę przyznać, że Twoja plujka daje radę. po pierwsze nie wygląda to źle, a dwa, wytrzymuje kaponowanie. Co dla mnie było kluczowe.
Część elementów w tej skali powinna się znaleźć na cieniutkim offsetowym papierze, nie wspominając już o druku 2 stronnym: ], hehehe ale to jest też do obejścia, bo sam sobie rozwarstwiam gdzie potrzeba i maluje, tam gdzie potrzeba.
Tak więc wydaje się, że opcja domowego druku może być akceptowalnym kompromisem w sytuacji 0-1 gdzie albo możemy mieć dostęp do tego opracowania albo nie, bo nie uda Ci się tego wydać w klasycznym stylu. Nie mniej szkoda.

PS, zastanawiałem się już nad sposobem prezentacji, chyba będę musiał Cie poprosić o przygotowanie wręg sekcji dennej, albo przynajmniej jakichś materiałów, co prawda nie planuje robić pełnego poszycia, a jedynie skrawek zaraz pod burtą. Widziałem meeeeega filmik z diramki plastikowej, gdzie okręt idzie w lekkim przechyle. TĘŻ TAK CHCEM: ], hehehehe

Co by nie być gołosłownym, poniżej znajduje się link do filmiku, WODA JEST BAAAAAJECZNA.
https://youtu.be/m1hMUTG48kw
albo to
https://www.youtube.com/watch?v=bdbGxidDZTU

Post zmieniony (19-04-22 09:18)

 
20-04-22 09:53  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

@Art,
Tak szkło 1,8. Cały czas. 1,8 to na tyle niewiele, że ma dużą głębię ostrości i dzięki temu oko nie dostaje wpierpapier przez akomodacje. Ale z 2 strony na tyle dużo, że komfort pracy jest nieporównywalnie lepszy.
Tak papram poszycie, ale kaponowany karton. Nie poddaje się tak łatwo. Tzn tempera jest zmywalna. Wystarczy wilgotny czysty pędzel i lekko wduszając go w poszycie miziam wokół drutu. Mimo wszystko najlepiej jest po prostu nie brudzić i nie uciapać wszystkiego wokół: ]

pozdr

 
21-04-22 21:36  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Siemano Pany,

Na wstępnie musze przyznać, że jak na obecną chwilę, Fiji mnie pochłonęła całkowicie, ale to dlatego, że mam mnóstwo satysfakcji z jej ulepiania: ]. Dużo drobnicy. Wszystkie lornety przeszczepiłem z Suffolka, ale papieru to tam jest niewiele, głównie żyłki silikonowe i drut mosiężny.
Ciekawe czy ktoś odgadnie z czego są tuby głosowe przy busoli i żyrokompasie, sam byłem mega zaskoczony jak fajnie się to sprawdziło: ]
PS jeszcze nie mam kul magnetycznych, ale nie wymyśliłem z czego można by je sobie utoczyć.






 
02-05-22 15:28  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Dziękuje Pany,

Co do postępa, kadłub, poleciałem w kadłub długości 42cm.
Prosta konstrukcja szkieletu oparta na kilku wręgach, wzdłużnicy i wodnicy. Ale wystarczająca do udźwignięcia zachowania kształtu poszycia. hehe powstrzymałem się od robienia podposzyć itp itd. Całość wykonałem niemal zgodnie z zamierzeniem autora. Pozwoliłem sobie tylko na wydzierganie bulai, dołożenie pasa, drabinek klamrowych i czegoś co ma imitować Kluzę kotwiczną, która to jeszcze nie jest skończona od strony pokładu.
Bardzo mnie cieszy, że Adam nie połączył oklejek na dziobie na ostro, jak to jest niemal w każdym opracowaniu, tylko wprowadził paseczek, który ma imitować część odkuwaną, bardzo ładnie zamknęło to obie burty poszycia na nosie. Tyle z opisu. czas na zdjęcia i chyba na małą przerwę, Suffolk smutnie spogląda spod foliowej osłony: ]

Chatka jedynie postawiona na pokładzie.







 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024