FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
09-04-22 14:38  [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

siemano Pany,

W życiu każdego sklejacza przychodzą takie momenty, że wszystkie chwalebne zasady idą w pip...
Zarzekałem się od zawsze, że tylko 1 model w danym momencie... no i zasada do śmietnika. Ale wydaje mi się, że warto. Natrafiła mnie się unikatowa okazja zostania testowym sklejaczem jednego z projektów naszego forumowego kolegi Adama 'Ruto88'.
HMS Fiji w dla mnie dość egzotycznej skali 1:4oo, będzie to moje pierwsze podejście do takiego szkraba. Model, mimo że wydrukowany w domowych warunkach, daje radę. Papier bardzo dzielnie zniósł kaponowanie. Karty jedynie delikatnie pociemniały, papier całościowo jest taki delikatnie ciepło szarawy. hehe zabawne, bo na starcie cieszyłem się, że nie będę musiał robić tego koloru do retuszu skoro i tak jest szary w masie, a potem pomyślałem o druciarni...: ]
Rysunki, hehe coś tam Adam zrobił, ale nazwijmy je umowne, mniej więcej wiem co do czego, żadnej numeracji, ale części nie ma jakoś dużo, bardzo pomocna za to jest jego własna relacja, gdzie wiele widać.

Co do metodologii ulepiania, nie byłbym sobą, gdybym jedynie przetestował sklejalność samego projektu, sam dla siebie chcę dodatkowo przetestować ile dam radę tu jeszcze upchnąć w tym maleństwie. Nie mam żadnych laserów, jedynie Adam dołączył zestaw drukowanych luf, które to wyrwały mnie z laczków. Przez myśl by mi nie przeszło, że da się tak dokładnie i ładnie wydrukować lufki w takiej skali, to jest dla mnie niepojęte.

Budowę rozpocząłem gdzieś na początku tego tygodnia. Na start pomieszałem sobie farby tempera, coś tam mam, coś musiałem dorobić. standardowo opierając się na apce w telefonie 'Color Grab' i palety HSV, upichciłem sobie kolorki... niej niż więcej i na oko : ]
Na 1 ogień poszła super struktura. Trochę żałuje, że nie zdecydowałem się na cięcie pokładów, ale to może następnym razem. Sam od siebie natrasowałem żaluzje hangarów, wybiłem bulaje, dorobiłem reling na ściankach i uzupełniam nadrukowane na ścianki detale. Wszystko drutem o,12mm
Tak to wygląda po pierwszych 3-4 dniach zmagań.

pozdr i do następnego.

Dla uchwycenia skali problemu: ]


Post zmieniony (09-04-22 14:44)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-04-22 09:45  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Siemano Pany, dzięki za ciepłe przyjęcie: ] mam nadzieje, was męczyć przez najbliższe kilka miesięcy, może z jakimiś drobnymi przerwami. Się zobaczy się, jak to wyjdzie.

@Kilmister , patent na poręcze to równe nóżki, ja stosuje skrawki siateczek, które stosuje jako siatki do wentylatorów, mam ich kilka rozmiarów. Zakupione na serwisie z wysyłką wyglądającą jak darmowa powyżej 40pln. Ta mosiężna jest grubości o,2mm. Cała sztuka polega na wbiciu drucika w ściankę, zalanie go glutem. Następnie należny nasunąć dystans z siatki i szczypczykami dociskając odciąć nadmiar. Pierwsza i ostatnia nóżka jest z zagiętego relingu. Świeży CA średniej gęstości dobrze łapie i nóżka po nóżce kleje. Niestety oczy nie te i bez lupki już nie umiem. Stosuje szkło 1,8. Tak teraz myślę, że siateczka nie jest niezbędna. Wystarczy pewnie zwykły kawałek kartonu z wybitą dziurką, kwestia dobrania grubości. Po całym klejeniu, delikatnie ściągam nożykiem nadmiar kleju z relingu i przejeżdżam dodatkowo bardzo drobnym papierem, aby zostawić gładką powierzchnię.
@97, teraz tak myślę, że nie dałem skali, no nic, ta długa ma niecałe 2cm, wszystko ładne okrągłe, nic nie trzeba będzie czyścić, czy docinać, dla mnie petarda.
@dokker, heheeh, no z mistrzem micro skali nie będę nawet dyskutował, hehe, w stosunku do Twoich micro dzieł to faktycznie 1:400 to kolos: ]
@Winek, hehe podziękował i jesteśmy w kontakcie: ]

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-04-22 07:33  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@Cordel, nie jestem heretykiem, heheheheeh. Nigdy bym się nie dopuścił tak haniebnego czynu... choć kto wie, co przyniesie przyszłość, hehehehe, ale zdecydowanie plastik to nie moja bajka. Już od ponad miesiąca zbierałem się właśnie z tym tematem. Najciężej było mi się zebrać do zrobienia farb: ].
@zablo1978, a no... 'jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć drugą cyfrę'
@GTiStyle, dla dlatego wspominam paletę HSV, z RGB nigdy nie uda się zrobić szarego i to jest bez sensu. Paleta HSV jest ultra banalna do manualnego wdrożenia, pierwszy parametr mówi o kolorze domieszki. tzn kolorze kolorze, czyli niebieski, zielony, albo jakiś inny. 2 parametr to nasycenie koloru, czyli procentowy udział w mieszance i ostatni to stosunek białego do czarnego.
Np mój niebieski, to 70/18/niebieski. Najpierw daje białego sporo, potem dokładam około 30% czarnego, a do tego wszystkiego około 20% niebieskiego.
W praktyce to wygląda tak że daje sporo białego, trochę czarnego, niebieskiego mieszam i sprawdzam którego jest za mało. Niestety wszystko jest na subiektywne wyczucie, bo niczym tego 'trochę' nie odmierzam. Zazwyczaj farba wychodzi mi za ciemna i muszę rozjaśniać. Jak też widać, nauczyłem się, że często i tak trzeba czasem mieszać coś dodatkowo, dlatego dodaje do paletki trochę białego i czarnego osobno.
@Spychacz, Nie farbę robię raz. Tempera to taka plakatówka, ona zasycha i korzysta się z tego jak z akwarelki: ], Tylko że masz swój własny kolor dokładnie taki jak chcesz. Np ten czarny robiłem jeszcze dla Malaya, a świetnie się nadaje do suffolka i tu dla fiji też ma zastosowanie. Taka wyschnięta tempera ma dożywotnią trwałość: ]. To zawsze da się rozpuścić wodą i tak właśnie jej używam. Pędzelek w wodę i potem mazianie po farbie aby trochę jej zebrać.

Tempera idealnie nadaje się do retuszu kartonu, idealnie. Niestety ma swoje wady, źle przylega do metali, tzn kryje, ale to jest nietrwałe, w każdej chwili można ją zerwać palcem. Nawet nieumyślnie. Pamiętam raz sytuacje, że miałem pomalowany reling w Malaya, miesiąc czy 2. Przyszły takie wilgotne dni, była duża wilgotność powietrza, a że modele przykrywam folią aby się nie kurzyły. hehe jakie było moje zdziwienie jak się okazało, że całą folia jest ubabrana od tego relingu. Mimo że był dawno temu pomalowany. Tempera nigdy nie wysycha na tyle aby nie dało się jej wodą zmyć. Dlatego Każdy drut należy lakierować. Mam jakiś satynowy werniks do gwaszu, niestety jak debil zdarłem etykietę z butelki i nie pamiętam co to dokładnie jest.

EDIT: Poszukałem trochę to jest(Talens werniks do gwaszy matowy nr.107 75ml) Czyli lakier nie jest satyna tylko matt, ale ten matt nie jest bardzo ostry, generalnie zlewa się z zakaponowanym kartonem i jest nie do poznania.

Lakier ten ma wiele zalet, między innymi punktowo kryje wszelkie walki z CA, którego po lakierowaniu nie widać, baaa samego lakieru też nie widać, gdzie jest a gdzie nie. Dodatkowo drutu malowanego temperą, nie dałoby się washować bez zabezpieczenia lakierem.

Tak więc, tempera nie jest idealna, ale lubię ją, pogodziłem się z jej wadami. I za 30PLN nie kupisz niczego lepszego i trwalszego.

Post zmieniony (13-04-22 09:43)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-04-22 15:36  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Siemano,
Budowa trwa nadal, przyznaje, że mocno się wkręciłem, dodatkowo mam chęci docisnąć to jak niemal 2oo. Oczywiście pewne ograniczenia wynikające ze skali są dla mnie nie do przeskoczenia, Ale na pewno da się zrobić sporo, więcej niż mi się na starcie wydawało.
Przez miniony tydzień zająłem się budową pokładu nawigacyjnego. Wszystko działa jak powinno. Wymieniłem jedynie skrzyneczki, które wydają mi się za duże w stosunku do reszty. Moje mają wymiary 2,5 1,7 na wysokość 2mm. Dorobiłem też z drutu o,12 coś na kształt zamknięć.
Bałem się relingu, ale też jakoś to idzie. Słupki wysokości 2,8mm.

pozdr
Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-04-22 16:40  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Siemano Pany, tak reling robie z ręki, głównie o,12 i o,1mm. Wklejam słupek, odcinam nadmiar od dystansu, 2,8mm. Tak, aby po naklejeniu górnego relingu też z o,12 razem było tego na 3mm wysokości. W tym momencie w zasadzie mam za sobą. pozostałe 2 linie relingu robie ze stalowej linki o,1 z oplotu kabla antenowego. Wszystko formuje na modelu, bo tak jest najłatwiej. Malowanie, lakierowanie i gotowe.

Schody sobie namalowałem w cadzie, 4 stropnie to za mało, dodatkowo są za grube, ale w tej skali to i tak nie ma znaczenia.

pozdr

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-04-22 09:22  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@Lukee, Trochę tak, ale generalnie nie zgadzam się z tą opinią. Wycinanka, jest jak glina, to tylko materiał do zabawy i tylko od sklejacza zależy, co chce z tym zrobić. Mim zadaniem jest, korzystając z zasobów wycinanki sprawdzenie na ile te elementy z sobą współgrają czy nie ma błędów w camo. Tyle i aż tyle. Celem jest, aby odbiorca końcowy miał lepszy produkt niż ja w tej chwili, bo być może będzie pozbawiony ewentualnych błędów, lub dostanie jakieś udogodnienia, których w obecnym opracowaniu nie ma, a może będą. Bo należy wiedzieć, że to i tak zależy tylko od Adama, czy uwzględni moje jęki i zgłoszone uwagi, czy nie.
Być może masz racje, że lepiej byłoby poskładanie tego tylko i wyłącznie testowo, ale ja tak nie umiem. Jak się angażuje w sklejaczanie, to tylko tak, aby to mi sprawiało frajdę. Nie mniej nie uważam, aby mój styl wykonania był oszustwem, przecież dokładnie to co widać, da się zrobić z już obecnego projektu, a jak pisałem, w przyszłości może być tylko lepiej: ]
@dokker , podziękował. Choć Twoje 6oo, to kolejne 2 lvle wyżej: ]
pozdr

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-04-22 09:08  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Informacja na temat wydania, jest smutna, ale niestety zrozumiała. Chcemy, czy nie chcemy to nasze hobby robi się mocno niszowe, a koszty stałe... są stałe: ] i nie dziwi, że nie chcesz podejmować ryzyka na kilka-kilkanaście tysięcy tylko po to, że może się to kiedyś zwróci, a prawdopodobnie nie.
Niestety offset to offset, jest lepszy jakościowo, choć muszę przyznać, że Twoja plujka daje radę. po pierwsze nie wygląda to źle, a dwa, wytrzymuje kaponowanie. Co dla mnie było kluczowe.
Część elementów w tej skali powinna się znaleźć na cieniutkim offsetowym papierze, nie wspominając już o druku 2 stronnym: ], hehehe ale to jest też do obejścia, bo sam sobie rozwarstwiam gdzie potrzeba i maluje, tam gdzie potrzeba.
Tak więc wydaje się, że opcja domowego druku może być akceptowalnym kompromisem w sytuacji 0-1 gdzie albo możemy mieć dostęp do tego opracowania albo nie, bo nie uda Ci się tego wydać w klasycznym stylu. Nie mniej szkoda.

PS, zastanawiałem się już nad sposobem prezentacji, chyba będę musiał Cie poprosić o przygotowanie wręg sekcji dennej, albo przynajmniej jakichś materiałów, co prawda nie planuje robić pełnego poszycia, a jedynie skrawek zaraz pod burtą. Widziałem meeeeega filmik z diramki plastikowej, gdzie okręt idzie w lekkim przechyle. TĘŻ TAK CHCEM: ], hehehehe

Co by nie być gołosłownym, poniżej znajduje się link do filmiku, WODA JEST BAAAAAJECZNA.
https://youtu.be/m1hMUTG48kw
albo to
https://www.youtube.com/watch?v=bdbGxidDZTU

Post zmieniony (19-04-22 09:18)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-04-22 09:53  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@Art,
Tak szkło 1,8. Cały czas. 1,8 to na tyle niewiele, że ma dużą głębię ostrości i dzięki temu oko nie dostaje wpierpapier przez akomodacje. Ale z 2 strony na tyle dużo, że komfort pracy jest nieporównywalnie lepszy.
Tak papram poszycie, ale kaponowany karton. Nie poddaje się tak łatwo. Tzn tempera jest zmywalna. Wystarczy wilgotny czysty pędzel i lekko wduszając go w poszycie miziam wokół drutu. Mimo wszystko najlepiej jest po prostu nie brudzić i nie uciapać wszystkiego wokół: ]

pozdr

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-04-22 21:36  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Siemano Pany,

Na wstępnie musze przyznać, że jak na obecną chwilę, Fiji mnie pochłonęła całkowicie, ale to dlatego, że mam mnóstwo satysfakcji z jej ulepiania: ]. Dużo drobnicy. Wszystkie lornety przeszczepiłem z Suffolka, ale papieru to tam jest niewiele, głównie żyłki silikonowe i drut mosiężny.
Ciekawe czy ktoś odgadnie z czego są tuby głosowe przy busoli i żyrokompasie, sam byłem mega zaskoczony jak fajnie się to sprawdziło: ]
PS jeszcze nie mam kul magnetycznych, ale nie wymyśliłem z czego można by je sobie utoczyć.


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-05-22 15:28  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dziękuje Pany,

Co do postępa, kadłub, poleciałem w kadłub długości 42cm.
Prosta konstrukcja szkieletu oparta na kilku wręgach, wzdłużnicy i wodnicy. Ale wystarczająca do udźwignięcia zachowania kształtu poszycia. hehe powstrzymałem się od robienia podposzyć itp itd. Całość wykonałem niemal zgodnie z zamierzeniem autora. Pozwoliłem sobie tylko na wydzierganie bulai, dołożenie pasa, drabinek klamrowych i czegoś co ma imitować Kluzę kotwiczną, która to jeszcze nie jest skończona od strony pokładu.
Bardzo mnie cieszy, że Adam nie połączył oklejek na dziobie na ostro, jak to jest niemal w każdym opracowaniu, tylko wprowadził paseczek, który ma imitować część odkuwaną, bardzo ładnie zamknęło to obie burty poszycia na nosie. Tyle z opisu. czas na zdjęcia i chyba na małą przerwę, Suffolk smutnie spogląda spod foliowej osłony: ]

Chatka jedynie postawiona na pokładzie.Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-22 08:49  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

SIemano Pany, podziękował.

@Łusiu, o,12mm.

Choć teraz myślę, że lepsze byłyby te stalowe o,1mm. Specjalnie pokazuje zdjęcia z niemalowanym drutem dla lepszego rozeznania. Niemal wszystko jest z miedzianego o,12, a to co srebrne to stalowe o,1 z plecionki kabla antenowego. Stalowy na drabinki byłby lepszy, choć miedź też jest spoko, na tyle aby się nie odkształcać po złąpaniu.

Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że blachy pancerza są trasowane, nie wygłupiałem się już z klejeniem pasków, mimo że gdzieś w bani tlił się taki pomysł, ale na koniec stwierdziłem, że będzie to wyglądać karykaturalnie. Samo natraswoanie powinno już wystarczyć pod przyszłe uciapanie tego zaciekami. Coś trzeba było zrobić, aby płyn miał punkt zaczepienia.
Ahhh i pozwoliłem sobie na wypuszczenie o,2mm burty ponad pokład, jako krawężnik. Ma to swoje zalety, bo nie widać, że pokład delikatnie faluje:]

pozdr

Post zmieniony (04-05-22 08:52)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-05-22 13:16  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

hehe, siemano Pany, wracam po krótkiej przerwie, aby znów troszkę popchnąć w przód budowę Fiji.
Przez miniony tydzień udało mi się wykonać ten zespół chatek wraz z przykrywającym je pokładem. W zasadzie nie ma czego opisywać, wszystko pasowało niemal na żyletę. Ja sam z siebie i własnych preferencji, dozbroiłem burty w imitację tego co nań było nadrukowane. Lekko przetrasowałem też igłą blachy na pokładzie. Niestety nie mogę tego jeszcze dokleić do kadłuba, Najpierw musi przyjść katapulta, wyrzutnie torped i jakieś inne drobiazgi, których to potem nie będzie jak zamontować. Jeszcze nie mam pojęcia jak to będzie z barierką na obniżonym pokładzie, niby musze zrobić teraz ale z 2, tam są jakieś żebrowania które będą kolidować, ehhh jeszcze się zobaczy.
Zespół, nie jest jeszcze pociapany, ale się pociapie : ]

pozdr


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-06-22 18:43  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Yello Pany,
Nie udało mnie się jeszcze dokleić hatki do kadłuba, jednak muszę zrobić więcej tych elementów. Pozostały wyrzutnie torped i jakiś fragment relingu, potem nie będzie możliwości do tego dojść z pędzlem i farbą.
Na dzień dzisiejszy dorobiłem, katapultę, całkiem sprawnie mi poszła, szkoda, że nie jest pomalowana w camo, no i jasnoszary daszek zamiast granatowego pokładowego. Zdecydowanie do poprawy przed wydaniem. Sama konstrukcja miodzio, nic nie dokładałem nic nie zmieniałem, a i tak jest tego aż nadto: ]. Następnie dorobiłem sobie polerki i kluzy na linę. Nie mogłem się zdecydować na kolor, czy w kamo czy takie czarnawe i jednak postawiłem na czarnawe, jakoś tak mi to bardziej pasuje niż w kolorze burt.
Na koniec zostały szalupki z żurawikami i muszę powiedzieć, że projekt to majstersztyk, Kształt kadłuba 2cm łódeczki wydawał mi się bardziej nie do osiągnięcia, niż to było w rzeczywistości, jestem niemal oszołomiony faktem, jak łatwo i przyjemnie się je składało, a nie jestem jakimś wielkim fanem małych 'łódecków'. Żurawikom dołożyłem takie lekkie olinowanie.
Liczę, że po przyszłym tygodniu będę już miał wszystko na swoim miejscu przed doklejeniem hatki.

Teraz widzę, że brak mi jeszcze 2 polerków na wysokości 1 barbety

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-06-22 15:18  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

hehe Dzięki Pany, choć budzia nie wącham, za to jestem uzależniony od oparów CA: ], pewnie ponad 95% modelu jest ulepione na CA.

Co do postępa. Udało mnie się zakończyć kolejny fragment budowy, którego zwieńczeniem było dolepienie całej tej sekcji domkowej przykrytej przedłużeniem pokładu. hehe z misternie dzierganych wyrzutni torped nic nie widać (nawet są torpedy z cyny 1mm: ]), całe wyposażenie na ściankach ma znaczenie symboliczne, ale i tak jestem zadowolony. Teraz tak myślę, że jednak reling jest za gruby. Nie tyle drut, co farba+ lakier i nagle z ,1mm robi się optycznie więcej. Ale nie mam obecnie pomysły jak to rozwiązać.

Czas coś ulepić na Suffolku.
pozdr

Post zmieniony (13-06-22 15:19)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-06-22 11:20  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@Ziga , podziękował : ]
@Józef, Wszystkie druty maluje na modelu, korzystam z farb wodnych, nawet jeśli coś ubrudzę, a zdarza się, to tym samym pędzlem i odrobiną wody czyszczę papierowe części. Nie wiem, robię tak od kilku lat i nie nastręcza mi to wielu problemów. Tzn jest to technika na tyle efektywna, że nie mam zamiaru z niej rezygnować. Natomiast problemem jest trwałość takiego rozwiązania, nawet zabezpieczona lakierem powierzchnia drutu łatwo się niszczy od częstego macania łapami. Dlatego powstrzymuje się od malowania druciarni, która będzie jeszcze dotykana. Lepiej jest już na końcu pomalować i się nie bawić w podmalówki i kolejne warstwy lakieru.
Kluczowe natomiast jest bardzo dokładne dobranie koloru farby pod wycinankę. Bo tych delikatnych pobrudzeń, ja tu mam pełno, jedynie nie rzuca się to mocno w oczy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-06-22 08:41  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@97, Stosuje supplementacje chemiczną z grupy etanoli, ale działa ona raczej na pogorszenie parametrów widzenia. Choć ręce się mniej trzęsą: ]
@Akra, nie, nie spokojnie. Już wyjaśniałem, Tempera którą stosuje do retuszu i malowania druciarni, za cholerę nie chce się trzymać druta, bez wartwy lakieru ściara się od najmniejszego dotknięcia. Po zabezpieczeniu, w miarę się trzyma. Ale, nadal jest to dość delikatna konstrukcja, w momencie gdy wiem, że będę jeszcze macał te powierzchnie wielokrotnie, wole malowanie zostawić na później. Dlatego część drutów jest już pomalowana, a część nie. Maluje tylko to co wydaje mi się, że nie zostanie uszkodzone przez macanta: ]
Natomiast zostają mosiężne końcówki tych kołków przyklejonych do ścianek (ehhh nawet nie wiem co to jest: \)
@yak, hehe to jest Fiji Panie kolego, HMS Fiji, jak tytuł wskazuje hehe pozdr : ]
@ADAM 12, Ojjj skromnyś, hehe modelik jest mega, daje mi meeeega dużo frajdy i satysfakcji, jestem niemal oczarowany faktem, jak to wszystko z sobą ładnie pasuje, jedyny mankament to wyposażenie, które nie jest pomalowane pod kolor kamo, a chyba powinno. Ale to jest drobiazg, aaahhh no i schodków nie ma w opracowaniu: ], ale geometria, miodzio. Wszystko pasuje z sobą na żyletę.
@Tommy T.B. , no niestety, bez szkieł 1,8 nawet nie siadam do maty.

pozdr

Post zmieniony (16-06-22 20:07)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-07-22 11:49  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki Pany,

Co do kolejnego rozdziału, postanowiłem zabrać się za tylną chatkę. Cóż mogę rzec, oprócz standardowego 'fajna' hehe, przyjemnie się składało, wszystko jak zwykle pasowało. Mam wrażenie, że w całym modelu skrzyneczki są za wielkie, więc wstawiłem własne pomniejszone z zapasu koloru którego jest dużo. Trochę mnie wymęczyło 8 kompletów drabinek, ale do ogarnięcia, tylko 1 mi się zniszczyła całkowicie i musiałem dorabiać od nowa. Troszkę uciekła mi geometria barierek w gniazdach reflektora, ale już nie miałem sił, aby od nowa z tym walczyć, tym bardziej, że wszystko to jest bardzo delikatne. Zauważyłem też, że warstwa farby jasnoszarej musi być zdecydowanie grubsza, niż pozostałych kolorów i wygląda to już trochę ociężale.
Powoli przymierzam się też do wykonania wody, 4oo do linii, musi być z wodą. Obecnie kompletuje chemię i materiały, będę chciał zrobić coś na kształt tego co robi Blue Ocean na ytubach, ale się zobaczy... moje doświadczenie w tej dziedzinie to 0, słownie ZERO: ]

Plany na przyszłość, to dalej będę cisną ten rejon i w kierunku komina.
siatka referencyjna maty 1cm

Post zmieniony (16-07-22 11:50)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-07-22 13:00  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Tak jadę na wspomagaczach wizualnych, szkło 1,8 czyli niemal 2x powiększenie, przyzwyczaiłem się do tego tak bardzo, że obecnie nie potrafię nawet wyciąć prostej kreski od linijki bez okularków. Taka sytuacja.

Co do postępa. Dalej wykańczam tę sekcję, udało mi się skończyć wszystkie łodzie, hehe i pech chciał, że dopiero jak przykleiłem je wszystkie do pokładu, to olśniło mnie, że w zestawie była jedna dodatkowa kartka z samymi łodziami i chyba powinienem je wykonać z tej dodatkowej kartki, a nie barwionki. Ale cóż, łodzie czy białe, czy szare barwionkowe, sklejają się wyśmienicie. Jestem bardzo miło zaskoczony jak dobrze się je składało, głównie za sprawą bardzo zmyślnego projektu Adama, który dzieli poszycie łodzi na burty i dno. Dodatkowo, po prostu wszystko tu pasuje niemal idealnie.
Został mi jeszcze 1 tydzień, nadal jadę w kierunku dziobu, planuję wykonać chatki i pewnie z 1 komin. Zobaczymy.
Jedynie tylko w łodziach motorowych lekko zaingerowałem w projekt, dodając kilka drutków tu i tak.
Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-07-22 16:49  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@Cypis2012, hehe, nie, to zwyczajny brak skilla, dużo nieregularnych kształtów, darowałem to już sobie w obliczu porażki: ]

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-08-22 17:02  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witać,

Kolejne fragmenty wykonane i znów będzie przerwa. Udało mi się zrobić 2 skrajne domki i tylny komin wraz z elementami przybocznymi.

pozdrOdpowiedz na tę wiadomość 
 
25-09-22 10:13  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Siemano Pany, bardzo dziękuje za pozytywny odbiór: ]
I wracamy na kilka tygodni na Fiji.
W minionym tygodniu zadecydowałem, że ogarnę 4 calówki, nie jestem ich jakimś wielkim fanem. Takie same straszą mnie na Suffolku heheeh, ale nie ma to tamto, jak 'trza' to 'trza', mogłem budować kutry rybackie, to nie musiałbym robić brytyjskich 4 calówek.
Co do samego projektu, wykorzystałem załączonymi do nich drukowanymi lufami, owe lufy w tym wypadku połączone są korpusem działa. Plastik, z którego jest to drukowane, jest bardzo twardy i kruchy. Ciężko było nawet odciąć stopę, więc o próbach jakiegoś podrzeźbienia zamka, czy innych elementów nawet nie było mowy. W zasadzie nie ma tu żadnych modyfikacji, no poza kilkoma drobiazgami, ale 'mądrzej nawet o tem nie wspomnieć': ]

pozdr

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-10-22 15:51  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Siemano Pany, bardzo wszystkim dziękuje: ]

Tego tygodniowym sponsorem są relingi, hehe, sporo czasu mi zjadły, ponieważ postanowiłem, że czas przykleić chatkę, a miejsca między nią, a relinkiem pokładu jest na jakieś 2mm, tak więc jest, pomalowałem też całą dotychczasową druciarnię powyżej pokładu. Przez ostatnie kilka dni modziłem komin między hangarami, trochę ten pomost wyszedł mi za szeroko, poza tym wszystko spoko loko. W planach na przyszły tydzień jest detal za kominem + może jakieś drobiazgi typu skrzynie i equ w śródokręciu.

Ahhh zapomniałbym, z racji tego, że reling maluje w kamo, nie zawsze to wygląda logicznie, ale przyjąłem strategię, kolor jest pobierany od ścianki z dołu. Czyli reling pokładu przyjmuje kolorystykę wynikową z burt, a nie tego co jest na tle relingu, czyli ścianek domków.

pozdr


obsadzone 4''

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-10-22 13:39  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzień dobry,

Dzisiejszy updejt jest raczej delikatny, nie miałem za bardzo czasu ani sił na większe starcie z modelem. Udało mi się, zrobić cały detal śródokręcia, oraz tą taką charakterystyczną klatkę schodową, hehe było z nią trochę walki, bo tam jest bardzo ciasno, reling schody, balustrady i od tyłu jeszcze takie usztywnienia typu X. Co się nakląłem to moje, ale jest satysfakcja: ]Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-10-22 17:15  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@zablo1978 drut o.2 naklejony na krawędź ściany wewnętrznej hangaru (którego nie zrobiłem), tam były takie kreskowane ścianki i imo idealnie nadawały się na tory. Tylko tego papierowego jest dosłownie z o.2-o.3mm wysokości.

@żółtodziób. hehe zgadza się. Świadomie tak zostawiłem, najpierw wcisnąłem dolne schodki, tam było bardzo mało miejsca, aby to wszystko chciało się upchnąć. Gdy już udało mi się wcisnąć je na swoje miejsce, zauważyłem ten problem. Coś tam próbowałem je wyszarpać, ale przy tym o mało co, nie pozrywałem innych elementów i dlatego zostało, jak jest. Górne schodki są już lekko skorygowane i zostawiają minimalną szparę.

Ale tak, jest to bzdura. W 4oo jest bardzo dużo przeinaczeń i uproszczeń. Przez co cały model lekko trąci chińską zabawką. W 2oo dałoby się to wszystko zrobić dużo bardziej elegancko i zachować proporcje geometryczne między elementami. Czyli to, czego ja w 4oo jeszcze nie potrafię.

Post zmieniony (08-10-22 17:16)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-22 20:04  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Schodki zrobiłem jak zrobiłem, dziś raczej nic bym nie zmieniał poza korektą wysokości poręczy, bo gdyby ją obniżyć, miejsce by się znalazło, aaale testowy model: ] więc hehe trochę marginesu chyba mam. Poza tym, że tak powiem, projekt spiepszony: ] coż poradzić: ].

Podziękował Pany za zainteresowanie.
Co do postępa, ten tydzień był dużo bardziej skondensowany pod względem prac pokładowych. Planowałem wyrobienie się na Osową 11-11-2022. Ale coraz bardziej tego nie widzę, a szkoda, fajnie byłoby tak przez 'Panem' projektantem siEm pochwalić skończonym modelem. Ale chyba nie tym razem, nawet podstawki jeszcze nie mam, bo deska się od miesiąca struga i wystrugać nie może.
No nic koniec marudzenia. Postanowiłem sobie zaszaleć i wykonać chyba jeden z przyjemniejszych fragmentów budowy, czyli to coś z nawtykanymi lufkami. I tym razem nie myliłem się, fajnie się je ulepiało się. Wszystko ładnie pasuje, konstrukcja prosta, jak budowa cepa, a przez to bardzo skuteczna i efektowana. Z niczym nie miałem problemu, baaa nawet ta fikuśna konstrukcja dziwnej treści tak ładnie i równo poskładała się, że aż byłem w szoku. Od siebie dodałem troszkę druciarni i to chyba wszystko. Postanowiłem je pokazać bez malowania, bo i tak mało umieszczam od strony kuchni, zazwyczaj jedynie informuje o skończonych elementach bez szczegółowego opisu.
Poza działkami udało mi się postawić troszkę detalu na pokładzie za falochronem i przed nadbudówką. Jeszcze nie wiem, co pójdzie na kolejny ogień, najpierw malowanko, potem zobaczymy.
OK, koniec tego pitolenia po próżnicy, czas na trochę mięska.
ahhh i pochwale się, dystans dla relingu o,12mm udało mi się uzyskać: ], to jest tyle co cienka kreska grida na macie olfy
pozdr


Post zmieniony (17-10-22 20:07)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-22 20:28  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@jhradca, tak, ten typ tak po prostu ma

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-10-22 07:02  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

hehehe no mam, mam plan. nic wyrafinowanego, wezmę pędzelek i pojadę z tematem: ], Stety niestety moje malowanie jest bardzo nietrwałe, lufki nie przetrwałyby montażu i późniejszego ich macania w takiej ilości, abym mógł je pomalować przed samym końcem.
Co do przyczyny cofnięcia środkowego działa, przyznaje, że nie miałem pojęcia. Bardziej obstawiałem jakieś sztuczki na upchnięcie tego i kwestie ergonomiczno techniczne, niż o samą balistykę

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-10-22 12:22  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Siemano Pany,

@żółtodziób, nie, nie zalepią, a nawet jeśli, to troszkę wody i cyk, wysprzątane. Generalnie malowanie temperami jest ultra łatwe, nie boję się, że coś ubrudzę, malowanie tych lufek w gniazdach też bez ryzyka, bo oczywiście ubabrałem, ale czysty pędzelek trochę wody i po problemie. Oczywiście tempera ma też swoje wady. Nie trzyma się drutu i plastiku. hehe w ogóle, to nie jest tak, że nie kryje, bo kryje, ale trzeba ja zabezpieczać lakierem przed wilgocią z powietrza i przed washem, bo wash na bazie wody zmywa całą farbę. hehe i cieszę się, że lufki nie są jednak 'pink' bo ta moja jasna farba, ma kłopoty z kryciem, pół biedy jak niebieski prześwituje, ale gdyby to był róż, to hehe, ten tego : ] nie obroniło by się to.

@Akra, już kiedyś wspominałem o tym, dopóki kadłub jest macany, nie pomaluje druciarni, bo bardzo szybko to zniszczę, szkoda pracy i wqr..a

Co do postępa, biorę się za HACSe
na 1 ogień idzie radar typu 284? czy jakoś tak i to wszystko. heheheh, nie miałem za wiele czasu, a po 2 sporo mi zjadło to niepozorne coś. Troszkę dozbroiłem go w to co udało mi się znaleźć w internetach. Jak zwykle papierzaste elementy pasują jak ulał.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-10-22 19:09  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Siemano Pany, małe niemałe. Dobry projekt, wszystko niemal idealnie pasuje, więc nie ma potrzeby walczyć.

Pogoda nie teges i przyznaje, że utonąłem w modelu, całe weekendo ulepiałem samolocik. Supermarine Walrus, marzył mi się taki ze złożonymi skrzydłami, a że dodatkowo widziałem taki schemat.

https://naval-encyclopedia.com/ww2/uk/photos/Fiji-class-blueprint-sketch-orig.jpg

To dokładnie tak chcę sobie go zrobić, samolocik na środku ze złożonymi skrzydłami, obok oparte dźwigi, mniam: ]
W samym samolociku, wykonałem silikonowy silnik, dołożyłem odciągi i tyle. Trochę zapadł mi się kadłub od miętolenia łapami, ale poza tą wpadką wszystko szło jak z nut.

hehe tak się prześcigamy ostatnio z Michałem (zablo) : ] heheeh pozdrOdpowiedz na tę wiadomość 
 
24-10-22 20:22  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

klasyczny jasnoniebieski, pewnie by pasował, choć przyznam, że mi ta kosmiczna laserowa zieleń zupełnie nie przeszkadzała: ]

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-10-22 20:38  Odp: [R] HMS Fiji 1:4oo Close Beta Test
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

@jhradca, zastanawiałem się nad tym, ale szybko poddałem temat. Nie ogarnąłbym. te belki co mają niby udawać naciągi, to drucik z plecionki antenowej o,1mm, a wygląda jak stalowa kłoda. O ile może oszklenie jeszcze jak Cie mogę, za to nie miałem pomysłu na ramki. Może, wystarczyłoby lekko ponacinać folie i maźnąć pędzlem z farbą, która to zostałaby w rowku od ostrza. Ale mam jak mam, może przy kolejnym, heheeheh

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek