FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
06-01-22 19:47  [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Rusza budowa klipra herbacianego Cutty Sark z Małego Modelarza. Wyzwanie spore, bo ostatni żaglowiec budowałem ok. roku 2004.
Skala dość dziwna, ale w 1:200 to by była ledwo widoczna łupina, a ja wolę model dostrzegalny na półce (z całym szacunkiem dla wszystkich, którzy budują modele żaglowców wielkości pudełka od zapałek, w żarówkach, buteleczkach itp.).



Model będzie powstawał z zachowaniem moich trzech archaicznych i totalnie nieżyciowych zasad, inaczej - w technologii 3D, czyli:
- Do jednego modelu jedna wycinanka
- Dokończę ten i dopiero zacznę następny
- Dodatkom wszelkim gotowym mówię NIE.

Szkieletem nie ma co się chwalić, ale coś pokazać trzeba żeby początek relacji miał sens. Stosuję metodę sprawdzoną w boju przy budowie ORP Bałtyk, czyli szkielet ze wzmocnieniami zamiast piankowania czy podposzycia, do których wciąż się nie przekonałem. Tak zrobiony szkielet pozwala na szlifowanie jego łączeń tak, jakby był jednolitą bryłą (tak się zachowuje) ,więc pokrywanie go poszyciem powinno już być czystą przyjemnością.

Po przejrzeniu opracowania mam następujące wnioski:
- rysunki to widok szkieletu, rufy, dziobu, pompy i jednego z marsów + na końcu dwa rzuty boczne całości z olinowaniem i z żaglami - a więc baaardzo ubogo, za to instrukcja opisuje krok po kroku co trzeba zrobić - moim zdaniem powinno być odwrotnie ale w 2004 roku chyba jeszcze były inne standardy
- bez dodatkowych planów, (np. Plany Modelarskie nr 74) nie ma absolutnie żadnych szans na poprawne wykonanie choćby szczątkowego olinowania. Tutaj autor opracowania się nie popisał, bo zapis z instrukcji: "olinowanie wykonujemy z nici o grubości 0,2mm wg rysunku 5 i 9 a końce lin mocujemy do kołków" nie wnosi zupełnie nic.
Ww. plany zawierają dokładne schematy która lina biegnie do którego kołka, jaką ma grubość i kolor i oczywiście jak się nazywa (to żeglarski ocean wiedzy).

Szukałem też inspiracji na tym forum, ale znalazłem tylko trzy relacje z budowy Krótkiej Koszuli - każda na jednej stronie i żadna nie skończona. Dołożę więc starań, żeby ten stan zmienić.

Na razie tyle:



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
06-01-22 20:15  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No, w końcu coś pływającego, choć wolałbym jakiś pancernik albo chociaż krążownik ;)
Ale co tam, i tak zasiadam. Będzie się działo.

Pozdrawiam.

--
Relacja: ARIZONA
Relacja z galerią: NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
06-01-22 20:46  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Widzę,że stosujesz "płodozmian"...
Z zainteresowaniem będę się przyglądał, bo podoba mi się Twoja modelarska robota.
Konsekwencja, systematyczność pracy, znakomite efekty i co najważniejsze, częste aktualizowanie postępów w budowie.
Wzór ze wszech miar godny naśladowania!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-01-22 22:20  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mam go rozgrzebanego, poszycie klei się samo. Spasowany jest znakomicie. Powodzenia w budowie, będę tu często zaglądać.

Teraz kluczowe pytanie. Robisz klepki miedziane czy standard będzie? Bo akurat tutaj aż się prosi (wiem, prosi się świnia) aby je wykonać.

Pozdrawiam Marek

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
06-01-22 22:49  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Oczywiście, że miedziane. Po Bałtyku gdzie tłoczyłem te blachy i smarowałem miedzianą pastą miałbym się cofnąć? O nie ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
07-01-22 00:10  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Mam go w planach. Odległych, ale mam także zasiadam i gapim się. Powodzenia

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
07-01-22 14:18  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Tomku, życzę powodzenia ! Mam szczególny sentyment do tego modelu. Powróciłem nim do modelarstwa w wieku dorosłym, parę dziesiątek lat temu. Na pewno coś z niego "wyciśniesz". Nie wiem tylko, czy warto sobie utrudniać życie, zamiast zrobić go w skali 1:100 ? Te cztery strony kartonu z Małego Modelarza to wg mnie jakieś 20% pracy nad modelem. Reszta to olinowanie i żagle ! Kliper - to najwyższa z form jego rozwoju.

Czy szkielet wykonałeś z tektury o grubości 2 mm ?

--

Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..

 
07-01-22 21:12  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Tak, cały szkielet z 2 mm.
Gdybym miał go budować w 1:100, to musiałbym go zrobić od podstaw po przeskalowaniu wszystkiego albo olać MM i zrobić z Planów Modelarskich - a nie chce mi się :-)
I jest jeszcze jeden arcyważny argument - wymiary. Takie, jakie są w 1:150 zaakceptowała zleceniodawczyni więc muszę to uszanować...

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
07-01-22 21:19  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Tomek, jeszcze jak zadeklarujesz wyłożenie kadłuba miedzianymi blaszkami to zacznę kroić swoje 3 egzemplarze ;P
Powodzenia w budowie i będę tu zaglądał bo to jest moje modelarskie marzenie od lat ale jak dotąd jaj zabrakło :(

--
GG 6801515

 
07-01-22 21:30  Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

No przecież już wyżej zadeklarowałem.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024