FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
04-02-04 11:55  [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Hej, właśnie zamierzam wkleić maszt do mojego holka i mam niewielki problem Na wysokości rei, maszt jest przedziurawiony i przetknięta jest przez ten otwór właśnie przetyczka. W sumie nie interesuje mnie do czego służy owa przetyczka, lecz jak powinna być ustawiona - wzdłuż czy w poprzek osi żaglowca. Rysunek zestawieniowy nie wyjaśnia tego do końca. Tam przetyczka jest narysowana wzdłuż osi modelu, lecz w takim przypadku musiałaby przedziurawić reje? W ogóle jak mam interpretować rysunki ożaglowania, gdzie żagiel jest ustawiony "bokiem" do osi żaglowca?. Czy to jest obrócony maszt o 90 stopni maszt z rejami, po to aby lepiej uwidocznić żagle, reje, jej mocowanie itp. Czy to tylko obrócona jest reja a maszt jest w prawidłowym ustawieniu?

pzdr
Kemot

 
04-02-04 14:20  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
NowyWojtek 

 

Maszt jest jak trzeba, reja jest obrócona. Jak fizycznie możliwe by to było w rzeczywistości.

 
04-02-04 21:44  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Panowie przede wszystkim w dawnych żaglowcach reja przytwierdzona była do masztu tzw. rakami np. rak angielski - to taki oplot lin jak znajdę rysunki to wam podeślę.Dziwi i denerwuje mnie że projektant opracowując model nie dał żadnych rysunków co do olinowania masztów i rei, a w żaglowcach właśnie w tych linach cały urok.W modelu USS CONSTITUTION pokazałem mniej więcej jak te olinowania wyglądają i jaka jest ich zasada funkcjonowania.
Jeżeli chodzi o rysunek ustawienia rei względem osi statku to jest to celowe pokazanie aby ustawić reje tak jakby statek płynął z wiatrem bocznym

 
05-02-04 07:35  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

to mnie bardzo zadziwiliscie... W takim razie niemozliwe jest przymocowanie rei na tym samym poziome gdzie jest przetyczka bo... musiala by ona przebic reje - a tak jest na rysunku. Jarod masz 100% racji. Olinowanie rozrysowane jest do bani. To powinny byc rysunki w perspektywie. Dla laika takiego jak ja tylko kilka lin jest jednoznacznie umocowanych.
Wspominasz o rakach - znalazlem kilka rysunkow gdzie to widac wyraznie W Holku jednak najwyrazniej autor je sobie odpuscil.
Jesli mozesz podeslac fotki to bardzo chetnie. Mam zamiar skonczyc wreszcie ten model.

pzdr
Kemot

 
05-02-04 07:59  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jak było w bardzo starych żąglowcach to pewnie nikt nie wie. Od około XVIII wieku reja wisiała na dwu blokach przymocowanych do salingu po obu stronach masztu. Saling łączył kolumnę masztu ze stengą. Do dybów salingu modowano liny idące do krańców rei (nazw tych lin akurat zapomniałem). Na kliprach (więcej niż trzy kondygnacje żagli) zamiast dybów wykorzystywano również specjalne okucia stengi i bramstęngi. Na tym wisiała reja: co najmniej 8 lin.
Wiercenie otworu w maszcie wydaje mi się nieprawdopodobnym pomysłem. Na pewno załamałby się. Pewnie w MM to wymyślili, a to nie jest poważne wydawnictwo. W "Victorym" jest podobnie i też całkowicie niezgodnie z orginałem.
Na holku jest zdaje się bocianie gniazdo, które musi stać na czymś w rodzaju salingu. Ja mocowałbym reję właśnie to tej podstawy bocianiego gniazda.
Ahoj

 
05-02-04 10:00  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Włodek -masz rację z tym że tylko pierwsza reja pod marsem była zamocowana na stałe do dybów, następne reje mocowane były rakiem i zazwyczaj dwiema linami. Wydaje ci się że niemożliwe by było aby przewiercali otwór na wylot przez maszt ale tak było w środku umieszczony był blok.Maszt nie był zbudowany z jednolitego kawałka drewna, był klejony z kilku warstw (każda z nich miała inne ułożenie słoii) co zapewniało masztowi odpowiednią sztywność.
Kemot- podejżewam że przetyczka to terminologia projektanta tego modelu (u mnie oznacza ona wklejone oczko z drutu przez które przeciągam liny). Tak poza tym to myślę że celowo tak to wyrysował aby uprościć sobie robote.Aby nie rysować rysunków kazał zamocować w maszcie <<przetyczkę>> i nadziać na nią reje, i po co rysować jak wygląda rak- a jeszcze kazać go zrobić modelarzowi toć to nadużycie cierpliwości.Nie tędy droga projektanci, jak już coś robić to wyrysuj dobre rysunki montażowe.Ale ten temat już był.

 
05-02-04 14:44  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
jeszcze raz dzieki, musze to sobie druknac bo terminologia jest mi obca :-)
Moze jako pewne wyjasnienie rysunek:
"Przetyczka" to czesc 105 :-)

pzdr
Kemot

 
05-02-04 14:48  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Oj Kemot, część 105 to nie przetyczka. To po prostu lina opasująca maszt ! Reja wisi na salingu, tak jak przypuszczałem.

 
05-02-04 14:59  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
przepraszam, wprowadzilem teraz troche zamentu, to nie chodzi o czesc 105, moment wstawie zaraz nowa fotke....
Chyba mi sie pomerdal szablon S4 z czescia 105. Ale w takim razie do czego jest S4?

pzdr
Kemot

 
05-02-04 19:21  Re: [pytanie] co to przetyczka w maszcie zaglowca
spec model 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Tak sobie gdybam, iż to może być dodatkowy element od autora aby elementy wyższe nie wpadły do masztu oraz nie zsunęły się po nim w dół. Zadaniem S4 może być po prostu stawianie oporu. Mogę się mylić :-)

Pozdrawiam - SpecModel

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024