FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-01-22 13:56  [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
Karol 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Cześć.


Wczoraj minał termin składania zgłoszeń do konkursu modelarskiego on-line.
Trzeba było jakoś wejść w ten nowy rok więc postanowiłem, że razem z Zośką złożymy model z tematu.
Dla rozwiania wątpliwości co to i skąd to... Model otrzymałem od naszego kolegi, po publikacji galerii kartonowego expressu wykonanego przez córkę.
Jest to opracowanie własne.


Model mieści się na jednej kartkce formatu A4 i posiada jedną kartkę z instrukcją składania ( gównie obrazki ).





Budowe modelu rozpoczęlliśmy równorzędnie. Niestety na późniejszym etapie musiałem przerwać budowej mojej maszyny, żeby Zośka zdążyła ukończyć swój model przed terminem końcowym.


Na pierwszy ogień poszedł kadłub








I złożony:





https://i.postimg.cc/3wcF1MFN/IMG-20220116-163713405.jpg


Jak to przystało na młodego modelarza, retusz był robiony tym co było pod ręką.





Kolejnym etapem było złożenie usterzenia poziomego i pionowego na ogonie.








W tym miejscu okazało się, że trzeba jeszcze trochę popracować na dozowaniem kleju bo tego zrobiło się ciut dużo i trochę zwichrowało cześci w modelu Zosi.


Krok następny to imitacja silnika z osłoną. Element dość wymagający ale jestem dumny z efektu uzyskanego przez córkę.











Mając trzy główne elementy mogliśmy połączyć je w całość i ukazały nam się małe rybki ( tak jakoś mi się uzyskana bryła skojarzyła ).








I przyszedł czas na złożenie największego, a zarazem najtrudnieszego elementu. Skrzydło ma dużą powierzchnię i tu też się bałem żeby cześć się nie pofalowała ani nie zwichrowała ( czego do końca nie udało mi się uniknąć ).











Po wykonaniu skrzydła, wzięliśmy się za "zastrzały" ?? czy "dźwigary" .... dawno samolotów nie sklejałem i wypadłem z obiegu fachowego nazewnictwa poszczególnych elementów.











Wykonane elementy przytwierdziliśmy w pierszej kolejności do skrzydła, a potem punktowo do kadłuba. Była to chyba najgorsza czynność do wykonania w budowie modelu. Sam miałem problemy, żeby klej złapał odpowiednio szybko, ale żebyśmy jeszcze mogli dokonać małych korekt w odpowidnim wypoziomowaniu skrzydła.








Jak pisałem wcześniej, na tym etapie przerwałem budowę mojego latadła i pomogłem córce ukończyć jej model.


Z góry przenieślimy się na dół i zrobiliśmy podwozie. Koła co prawda powinny być torchę szersze, ale nad tym jeszcze popracujemy przy budowie innych modeli.





Następny etap to tyna płoza co by samolot nie siadał bez pośredno kadłubem na lądowisku.





A żeby było czym wznieść się w powietrze potrzebne było śmigło. Tu głownie moja pomoc polegała na wykonaniu odpowiednich otworów i wypofilowaniu łopat śmigła co by całkiem płaskie nie były...








I tym samym model został skończony.
Poniżej mała galeria wykonana na potrzeby konkursu.
Jak ukończę swoją wersję i pogoda dopisze dorzucimy zdjęcia obu maszyn z pleneru.




















Z tego miejsca jeszcze raz bardzo chciałbym podziekować Anberowi - za udostępnienie nam tej jakże fajnej wycinanki.
Cieszę się, że córka dalej ma chęci skłądania modeli i że niedziela choć w połowie zeszła nam na budowie samolotu.
Chwila przerwy i trzeba szlifować doświadczenie młodego adepta dalej ::)


Tym czasem to tyle. Dziekuję i pozdrawiamy :)

--

Post zmieniony (17-01-22 13:57)

 
17-01-22 14:07  Odp: [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Karol - Twój model i tak zostanie zakasowany przez ten zrobiony przez Zosię (z Twoim małym udziałem), więc nie męcz się:-)
A poważnie - świetna sprawa. Wielkie brawa dla taty za szlifowanie diamentu, ale przede wszystkim dla Zosi:-) W pół dnia model zrobić - któż z nas to potrafi?;-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
17-01-22 14:44  Odp: [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Co raz lepiej :) Na drugiej fotce widać "zawziętość" na twarzy Twojej córeczki :) Oby tak dalej :) Każdy następny będzie lepszy.

StuGu - mój rekord to 2 modele samolotów z MM-a w 3 dni. I nawet jako tako wyglądały :)))) Ale to było w podstawówce :(

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
17-01-22 15:55  Odp: [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Retusz jest, język na wierzchu ;) jest i świetny efekt końcowy jest. Gratulacje dla Zosi za wykonanie modelu, a dla Ciebie za uczenie córki.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
17-01-22 16:12  Odp: [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Bardzo fajny model dla poczętkujących. Gdzie można taki nabyć ?? Bo do kolekcji by się przydał

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
18-01-22 13:56  Odp: [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
Karol 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Zając Poziomka - napisałem do właściciela modelu, że są chętni na wycinankę. Zobaczymy co odpisze. Nie wiem czy ma konto tutaj na konradusie.

--
Bądź sobą, nie taki jak Cię postrzegają.
Pozdrawiam,
Karol

 
18-01-22 14:59  Odp: [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
Zorba 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Super! Duże brawo dla córeczki i taty :)

 
19-01-22 01:08  Odp: [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
Karol 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Uwaga, uwaga.....
Autor modelu na kartonówkach podał link do pobrania modelu :)
wklejam go poniżej.
http://skrzydlaty-raciborz.pl/category/skrzydlatek/

miłej zabawy życzę w imieniu autora

--
Bądź sobą, nie taki jak Cię postrzegają.
Pozdrawiam,
Karol

 
19-01-22 09:08  Odp: [R/G] Skrzydlatek - model dla początkuących
Grzegorz   

Dzięki za link!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024