FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-01-22 09:53  [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Pracując powolutku przy kołach jezdnych Chi-ha, a w zasadzie nakrętkach i drucikach, pociąłem wręgi Kutra Pilotowego KP-400. Zawsze mi się podobaly takie łajby. Tradycyjnie okładka:



I efekt pierwszych prac:



Zakupiłem sobie szpilki modelarskie do uchwycenia szkieletu. Dawno już nie kleiłem większego statku (ostatnio malutki z JSC). Dotychczas przytrzymywałem wszystko książkami. Mam zamiar wypełnić szkielet styrodurem. Zostały mi może ze dwa arkusze z ocieplania fundamentów. Szkielet klejony klejem polimerowym za śmieszne pieniędze z alledrogo. Przy otwieraniu tubki nieczujnie trzymałem ją nad szkieletem i na zdjęciach widać że trochę mi wypłynęło w chwili jej przebijania ;P

--

Post zmieniony (14-01-22 09:53)

 
02-07-22 20:30  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Coś tam pomalutku przybywa. Szkielet sklejony. Kadłub wypełniony styropianem Aqua coś tam... który został mi po ocieplaniu fundamentów.
Nie jest idealny, widać gdzieniegdzie wykruszenia po szlifowaniu, ale i tak spełni swoją rolę. Lotniskowiec to to nie jest ;P, tak więc piankowanie kadłuba uważam za wystarczające.




Poszycie dna i burty wycięte:



Mam jeszcze parę drobiazgów do wykonania w japońskim czołgu Chi-Ha i potem prace przy kutrze rozpoczną się na dobre.

Niektóre stare Małe Modelarze mają swój urok. Jednym z nich jest ten właśnie kuter.

Zastanawiam się żeby wykonać wnętrze kabiny. Może kojarzy ktoś gdzieś jakieś plany?

--

Post zmieniony (02-07-22 20:41)

 
03-07-22 21:50  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Agand, pewnie dlatego niektórzy z nas skleją sobie coś starszego raz na jakiś czas :)

Sławomir,dziękuję za info. W takim razie nr Modelarza to 10/1976. Mam te plany gdzieś w czeluściach. Zerknę sobie w wolnej chwili. Na Twoją relację też.

Ryszard, nic nie jest jeszcze przesądzone. Może zaleję luki i dołożę kawałeczki styropianu i szlifnę po wyschnięciu. Przyłożymy na sucho poszycie i wszystko się wyjaśni.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
04-07-22 12:13  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Mam Józef tak sklejonego Su-2. Zeskanowany i wydrukowany niestety na laserowej drukarce. Bez obróbki w programie graficznym. Oryginały mają większy urok...

Model 3 lata starszy ode mnie :)

--

Post zmieniony (04-07-22 13:25)

 
25-07-22 11:14  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Początki oklejania już za mną... Jak na razie każdą oklejkę iteracyjnie podcinałem aż się ładne wszystko zeszło. Dla ułatwienia połączeń z sąsiednimi elementami podklejam sobie poszycie wąskimi paskami z cienkiego papieru do drukarki.



--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
28-07-22 20:39  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Możecie mi wierzyć lub nie, ale większość powierzchni styropianu jest dobrze zlicowana. Resztę uzupełniam na bieżąco brystolem. Na razie może dwa maleńkie kawałki tektury dokleiłem i zlicowałem ze styro. O krowie żebra sie nie martwię. To mała łajba z pancernym kartonem, a nie lotniskowiec. Szczeliny 1-2mm od styro do wręgi niczego złego nie wnoszą. Poniżej zdjęcia z linijką opartą o wregi. Widać że dolega też do styropianu.



Martwi mnie za to tył poszycia, bo coś tam kształtem nie pasuje. Dokleję trochę poszycia i przyjrzę się tematowi.



Zgrubsza krzywizny wyglądają na prawidłowe, ale to i tak będzie wyzwanie. Do tej pory musiałem nieco podcinać poszycie. Na końcu jest takie ładne wklęśnięcie.




--

Post zmieniony (28-07-22 22:13)

 
06-08-22 12:24  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Przybyło troszkę poszycia. Na razie konieczne było przycinanie dna 0-1mm.



Idząc ku tyłowi jest już coraz gorzej. Obciąłem pokład chyba z 6mm z tyłu żeby nie brakło materiału na burty. Poniżej jeszcze płytsze cięcie po obwodzie zaczynając od pola na element nr 50 w kierunku osi symetrii kadłuba. Zatoczyłem potem jeszcze ze dwie iteracje cięcia od lewej do prawej, za każdym razie po ok. 2mm.



Prawdopodobnie natnę element z napisem gdańsk żeby lepiej wyprofilować krągłości (gdzieś już poza napisem). Na razie nie dolega dobrze do szkieletu - mamy dwa promienie w płaszczyznach wzajemnie prostopadłych. Tego żadna kulka cukiernika nie wyprofiluje.



--

Post zmieniony (06-08-22 12:34)

 
10-08-22 19:11  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Tyłeczek prawie wyprofilowany. Naciąłem dodatkowo poszycie przed literą G i za literą K. Dzieki temu udało się bardziej wyoblić tył i zebrać to razem jakoś do kupy.



Pozostała jeszcze walka z ostatnią oklejką dna. Rozciąłem je w pionie mniej więcej na dwie części. Poniżej jeszcze zdjęcie przed podzieleniem oklejki, żeby pokazać spasowanie części.



--

Post zmieniony (10-08-22 19:11)

 
05-09-22 21:59  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Oklejanie kadłuba poszyciem dobiegło końca. Wierzcie mi że uzyskanie krzywizn na rufie kilkoma oklejkami nie było łatwe. Oklejki mierzone 100 razy i klejone na wybranych krawędziach i podcinane na pozostałych przed doklejeniem.

Przykleiłem też nadburcie dziobowe i rufowe oraz listwę odbojową. Model dorobił się też podstawki. Efekt poniżej.



Przy okazji udało mi się zdobyć trochę zdjęć rzeczywistego obiektu - radość i udręka wielu modelarzy ;P Poniżej kilka z nich.
Wg planów modelarskich nr 92 Pilot 20 miał port macierzysty w Gdańsku (zresztą pisze na rufie modelu), a Pilot 63 w Szczecinie (co podpowiada
też napis na kole ratunkowym ;P).




--

Post zmieniony (05-09-22 22:15)

 
08-09-22 20:21  Odp: [R] Kuter pilotowy KP-400
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

Spec_model - wysłałem jeden z emaili na adres, który pokazał się na Konradusie, ale automat odbił że nie dostarczono. W związku z tym poproszę o napisanie do mnie emaila z właściwego adresu.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024