FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
06-01-22 19:47  [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Rusza budowa klipra herbacianego Cutty Sark z Małego Modelarza. Wyzwanie spore, bo ostatni żaglowiec budowałem ok. roku 2004.
Skala dość dziwna, ale w 1:200 to by była ledwo widoczna łupina, a ja wolę model dostrzegalny na półce (z całym szacunkiem dla wszystkich, którzy budują modele żaglowców wielkości pudełka od zapałek, w żarówkach, buteleczkach itp.).



Model będzie powstawał z zachowaniem moich trzech archaicznych i totalnie nieżyciowych zasad, inaczej - w technologii 3D, czyli:
- Do jednego modelu jedna wycinanka
- Dokończę ten i dopiero zacznę następny
- Dodatkom wszelkim gotowym mówię NIE.

Szkieletem nie ma co się chwalić, ale coś pokazać trzeba żeby początek relacji miał sens. Stosuję metodę sprawdzoną w boju przy budowie ORP Bałtyk, czyli szkielet ze wzmocnieniami zamiast piankowania czy podposzycia, do których wciąż się nie przekonałem. Tak zrobiony szkielet pozwala na szlifowanie jego łączeń tak, jakby był jednolitą bryłą (tak się zachowuje) ,więc pokrywanie go poszyciem powinno już być czystą przyjemnością.

Po przejrzeniu opracowania mam następujące wnioski:
- rysunki to widok szkieletu, rufy, dziobu, pompy i jednego z marsów + na końcu dwa rzuty boczne całości z olinowaniem i z żaglami - a więc baaardzo ubogo, za to instrukcja opisuje krok po kroku co trzeba zrobić - moim zdaniem powinno być odwrotnie ale w 2004 roku chyba jeszcze były inne standardy
- bez dodatkowych planów, (np. Plany Modelarskie nr 74) nie ma absolutnie żadnych szans na poprawne wykonanie choćby szczątkowego olinowania. Tutaj autor opracowania się nie popisał, bo zapis z instrukcji: "olinowanie wykonujemy z nici o grubości 0,2mm wg rysunku 5 i 9 a końce lin mocujemy do kołków" nie wnosi zupełnie nic.
Ww. plany zawierają dokładne schematy która lina biegnie do którego kołka, jaką ma grubość i kolor i oczywiście jak się nazywa (to żeglarski ocean wiedzy).

Szukałem też inspiracji na tym forum, ale znalazłem tylko trzy relacje z budowy Krótkiej Koszuli - każda na jednej stronie i żadna nie skończona. Dołożę więc starań, żeby ten stan zmienić.

Na razie tyle:



--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
Batonus 27627 06-01-22 19:47
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
Spychacz 322 06-01-22 20:15
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
MARIUSZ 262 06-01-22 20:46
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
Mucha 156 06-01-22 22:20
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
Batonus 258 06-01-22 22:49
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
TLB 362 07-01-22 00:10
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
Zdzisław 583 07-01-22 14:18
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
Batonus 196 07-01-22 21:12
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
Jaroslav 191 07-01-22 21:19
 Odp: [R] Cutty Sark z Małego Modelarza 1:150  nowe
Batonus 262 07-01-22 21:30

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024