FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
21-11-21 09:57  [R/G] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Na Osowskim spotkaniu modelarskim zostałem zachęcony do wzięcia udziału projekcie grupowym na sąsiednim forum. Dostałem wycinankę z 2 rosyjskimi torpedowcami z Port Artur i jednego z nich wybrałem do relacji.

Wnimatielnyj był torpedowcem/niszczycielem (podobno czasem klasyfikowano go tak, a czasem tak) typu Forel. Został zbudowany we Francji w 1900 roku jako Forel, jego nazwę zmieniono w 1902r. Uzbrojony był w 1 działo 75mm, 5 dział 47mm i 2 wyrzutnie torped 381mm. W nocy 14 maja 1904 w trakcie operacji przeciw żegludze japońskiej osiadł na mieliźnie. Próby jego zdjęcia nie powiodły się i został zniszczony torpedą innego rosyjskiego niszczyciela.

Okręt był mały, mniejszy nawet od tych 2 brytyjskich wczesnych niszczycieli które skleiłem jakiś czas temu, ale ma dość ciekawą konstrukcję z pokładem głównym znajdującym się tak jakby nieco nad bryłą kadłuba. Wyciąłem szkielet z laserów i złożyłem do kupy. Pasuje bardzo dobrze, choć w porównaniu z elementami drukowanymi jest minimalne (około 1/4mm) przesunięcie wręg w okolicach dziobu i rufy. Patrząc na skorupową metodologię budowy nie powinno to jednak spowodować problemów. W następnym odcinku poszycie. Czeka mnie też załatwienie podstawki i gabloty.



PS: O HMAS Sydney nie zapomniałem ale idzie... powoli.

Post zmieniony (24-06-22 15:42)

 
23-11-21 08:07  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kibicuję w budowie moich ulubionych okrętów z tamtych czasów.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
23-11-21 13:28  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Fajnie, że dołączyłeś do projektu "Cuszima".
Powodzenia w budowie!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
27-03-22 19:08  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Skleiłem poszycie i część podwodną. Szkielet wymagał bardzo dużo szlifowania, żeby go dopasować do poszycia. Najpierw skleiłem ze sobą 2 rufowe części i nasunąłem je na model. potem przykleiłem 2 części dziobowe. W poszyciu dna w okolicach rufy wyszły mi 2 szpary, ale zamaskowałem je z zapasu koloru. Są też 2-3 bardziej wymęczone miejsca i jedno z połączeń na burcie wyszło średnio, ale jak na pierwsze spotkanie z poszyciem tego typu wyszło nieźle.

Zrobiłem tez śruby i ster. Mimo dość skomplikowanej konstrukcji udały się całkiem dobrze. Potem model osadziłem na podstawce i wkleiłem pokład dziobowy. Niestety jego połączenie z burtami wyszło trochę słabiej. Trudno.

 
02-05-22 16:44  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

W kolejnym kroku wkleiłem kilka drobnych elementów (włazy) na kadłub. Potem zająłem się pokładem. Zgodnie z instrukcją najpierw przykleiłem wszystkie elementy od spodu i przygotowałem "nadbudówki" przez niego przechodzące. Po przyłożeniu na sucho wyglądało to dobrze, niestety podczas klejenia wyszły pewne nierówności. Starałem się je poprawić, ale widać w 1-2 miejscach że pokład nie układa się dokładnie równo. Potem zrobiłem reling który był dość skomplikowany i irytujący w wykonaniu ze względu na wysokość słupków i konieczność ich dopasowania do kadłuba i pokładu. Wyszło nieźle, choć jest 1-2 krzywe miejsca. Jeszcze postaram się je poprawić - parę rzeczy (np krzywy reling na dziobie) pokazały mi dopiero zdjęcia. Teraz się wezmę za drobnice pokładową. Już widzę że przynajmniej 2 części brakuje, ale coś z zapasu koloru powinienem wykombinować.

 
06-05-22 19:49  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Mateusz, najważniejsze, że robisz postępy. Według mnie, na podstawie zdjęć jest OK, ale Ty wiesz lepiej.
Powodzenia! Trzymam kciuki.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
28-05-22 21:09  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Skleiłem drobnicę pokładową. W większości łatwa, ale kilka problemów się pojawiło. Brakowało 2 pokryw włazów oraz górnych części tych wywietrzników(?) na śródokręciu. Co ciekawe w białej wersji modelu te ostatnie są. Poza tym nie ma pokazanego przebiegu żadnego łańcucha kotwicznego i sam nie byłem się w stanie domyślić jak powinien przebiegać, więc zostawiłem jak jest w instrukcji. Wloty powietrza na dziobie też wyszły mi tak sobie, ale to stały problem, zwłaszcza przy tak małych i mocno dzielonych.



Teraz biorę się za większe komponenty pokładu - kominy, pomosty itp.

 
28-05-22 21:15  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

To już niewiele pozostało do ukończenia.
Flota Cuszimska powiększa się!
Powodzenia.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
06-06-22 17:56  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Kominy i pomosty okazały się być prostsze i szybsze niż wyglądały. Każdy komin to 4-5 części kartonowych i 1-2 kawałki drutu. Z pomostami też nie było problemów. Nawet do klejenia tak małych kawałków relingu już się przyzwyczaiłem. Jedyne na co mogę narzekać to kompasy. Miały ciekawie rozwiniętą siatkę, można powiedzieć w "kwiatek". Początkowo wyglądało to zachęcająco, ale jednak nie zdołałem jej prawidłowo złożyć i musiałem posiłkować się małymi koralikami.



Została ostatnia prosta - uzbrojenie, łodzie z żurawiami i prosty maszt z olinowaniem.

Post zmieniony (07-06-22 12:52)

 
24-06-22 15:42  Odp: [R] Wnimatielnyj 1:200 (Dom Bumagi 01/2011)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Model skończony.

Główne rury wyrzutni torped były trochę niepotrzebnie posiekane, ale w praktyce kleiły się bardzo dobrze. Z uzbrojeniem artyleryjskim miałem nieco więcej problemów ze względu na takie sobie rysunki. Same części pasowały raczej dobrze. Łodzie też poszły bez dużych problemów, jedynie największa jest trochę wymęczona. Maszt i olinowanie model ma proste, więc zrobiłem to w jeden wieczór. Na koniec jeszcze wyciąłem i przykleiłem koła ratunkowe o których zapomniałem wcześniej.

Mimo paru błędów i skomplikowanej procedurze klejenia poszycia model kleiło się dobrze. Jak ktoś chce jakąś małą łajbę wojenną to ta wycinanka może być dobrym wyborem. Zapraszam do galerii.



W najbliższym czasie wracam do HMAS Sydney :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024