FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
17-11-21 08:20  [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dzień dobry

Nowość w moim skromnym wydaniu.
Koncepcja model powstała już dawno i w ogólnym zamiarze ma być hołdem złożonym ludziom, którzy w poprzedniej epoce projektowali, budowali i wodowali statki dla polskiej floty. W szczególności hołd złożony Panu Zenonowi Stefańskiemu, Józefowi Chytremu, wszystkim pracownikom Stoczni im Komuny Paryskiej w Gdyni oraz pracownikom innych stoczni, którzy powiększali nasza flotę handlową.

Moim zdaniem seria B-41 jest unikalna, wręcz piękna i jestem zachwycony projektem, smakiem architektury statku i szczególnie kształtem nadbudówki. Myślę, co prawda, że w codziennej eksploatacji nie sprawdzała się za bardzo, gdyż nawisy ciągnące się ze skrzydeł aż do pierwszego pokładu nadbudówki tworzyły zapewne ejektor, i silny strumień powietrza, ale kształt przypominający warkocz Tymoszenko jest unikatowy. Myślę, wręcz, za jest to statek piękniejszy on Cap San Diego – znanego nam modelu niemieckiego statku i szkoda, ze nie zachowała się żadna jednostka, jako obiekt muzealny. Komin przeszedł ewolucję i począwszy od trzeciego statku w serii „Traugutta” komin uzyskał kształt jak w modelu. Dwie wersje są zawarte w wycinance.

Generalnie uważam, ze plany polskich statków powinny być ogólnodostępne za ewentualną opłatą i pozwały projektantom modelarzom zachować dla potomności, w postaci modeli, historie naszej floty.

Historia serii B-41 jest opisana w kilku miejscach i posiłkowałem się głównie informacjami uzyskanymi ze stron internetowych z Dziennika Batyckiego, Facta nautica ze stromy Graptolite, Naszego Akry z Konradusa, Cedre, Shipspotting i innych.
Autorami zdjęć jest m in: Czesław Knabbe, Frits Olinga, Hans Wilhelm Delfs, Joachim Reinecke Materiały PLO (album floty PLO), oraz nieoceniony zbiór zdjęć Pana Zenona Stefańskiego. Nieocenioną pomoc dostałem od Pana Andrzeja Patro (strona Factanautica), który przysłał mi zdjęcia i w sumie jedyny plan na podstawie, którego opracowałem model.

Materiały skromne, i model w dużej mierze wymyślony. Wyposażenie pokładu kombinowane z różnych polskich statków min MS Oliwa, ale myślę, ze w modelu na poziomie MM nie ma to wielkiego znaczenia. Proszę o nieocenianie poziomu mojego wykonania, bo jest ultra marne, lepiej nie potrafię, ale zaprezentowana surówka (model testowy) raczej jest sklejalna. Musze nanieść kilka poprawek i myślę, ze w przeciągu miesiąca/dwóch model i arkusze będą gotowe. Zaprezentowana surówka nie jest skończona, ale niestety zabrakło czasu ze względu na sprawy życiowe. Na razie niestety ze względu na śmierć mojego Ojca wszystko trochę zwolniło, ale żyć trzeba i postaram się skończyć model/arkusze jak najszybciej.

Jeżeli ktoś jest w posiadaniu szczegółowych zdjęć wyposażenia czy planów statku, byłbym wdzięczny za materiały, aby uprawdopodobnić model i wyposażenie modelu.
Posiłkowałem się również książkami: Pana Jana Dudziaka „Polski przemysł okrętowy 1945-2000” oraz wspomnianym Albumem Floty PLO.

Przeprasza, jeżeli nie wymieniłem wszystkich osób związanych z publikowanymi materiałami, proszę o kontakt w celu uzupełnienia informacji lub ewentualnego usunięcia zdjęć, jeżeli prawa autorskie zostały naruszone.

Teraz najważniejsza sprawa. Model w zamyśle jest darmowy, ale pomyślałem, ze w dobrej sprawie warto wyłożyć, chociaż niewielki grosz. Mam propozycje, aby zainteresowane osoby wpłaciły sumę na fundacje pomocy dla córki Gdasia (pierwszy przypięty watek na Konradusie).
Już kilkanaście arkuszy pdf mam gotowych, musze uzupełnić rysunki montażowe i numeracje części. Model w zamyśle drukowany na papierze 160.

Teraz pytanie dla Was:
1. Jaka forma dystrybucji byłaby najlepsza (np.: Google drive link itd.) czy inna?
2. Jaka najniższa czy tez sugerowana suma godna jest modelu i charytatywnej akcji?
3. Czy przysłanie na mojego maila potwierdzenia przelewu na konto fundacji jest wystarczające?
4. Jak uniknąć „lewego” rozprowadzania modelu poprzez modelarzy „uczciwych” inaczej – w zamyśle chciałbym, aby jak największa suma wpłynęła na konto fundacji pomagającej córce Gdasia.

Kłaniam się.
Darmuszka.

Poniżej fotki:















Model ma dwie wersje komina/nadbudówki


Plany na podstawie których wykonałem model









 
17-11-21 10:18  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Ja ani statków nie kleję, ani się na nich nie znam. Ale po przeczytaniu tego co napisałeś i z racji pomysłu samej inicjatywy, wpłacę przysłowiowy grosz i chętnie wydrukuję Twój model.

Szacunek za włozony wkład w model i kondolencje z powodu straty bliskiej osoby.

 
17-11-21 11:56  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jaka to skala? Podziwiam za upór i chęci. Akcja szczytna.

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
17-11-21 12:12  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Plik pdf moża zabezpieczyć hasłem np. tworząc go w Bullzip printer. Po otrzymaniu potwierdzenia na e-mail wysyłasz hasło i gra,
Nie uchroni to całkiem przed "uczciwymi inaczej" ale zawsze utrudni. Poza tym możesz ustalać hasło indywidualnie dla każdego chętnego.
Gratuluję projektu, mało jest cywilnych statków w obrocie :)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
17-11-21 14:03  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ciekawostka - statki z tej serii (pływałem na M/S "Lenino" - linia PLO z Gdańska do Indii, ten "bezkominowy") właśnie ze względu na charakterystyczną konstrukcję nadbudówki nazywano "Skoczniami".
Nadbudówka może i piękna wizualnie ale była przekleństwem dla chłopców pokładowców przy konserwacji/malowaniu.

 
17-11-21 15:45  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Zupełnie nie moje klimaty ale tego-onego nabędę. Bo nietypowy jest a ładny. ;)
Przyłożenie ręki do "czegoś dobrego" pozamodelarsko będzie czymś ekstra.

Gratuluję projektu.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
17-11-21 16:17  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

Dzień dobry.

Dziękuję Panowie za odzew.
Skala 1:200
Proszę o cierpliwość. Jak tylko będą gotowe arkusze wrzucę poglądowo i będziemy działać.
Ryszardzie da Ciebie:


LENINO B-41 foto Hans Joachim Reinecke kolekcja Andrzej Patro


LENINO B-41 mal. Adam Werka pocztówka armatorska zbiór A.Patro


LENINO Album floty PLO 1951-2011_tn

 
17-11-21 16:24  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

i jeszcze jedno:


Z prawej dyr. SKP - E. Zabiełło, w środku m. chrzestna R. Hanin. Zbiór K. Stefańskiego_tn

Piękna Ryszarda Hanin.

Kłaniam się.
Darmuszka.

 
17-11-21 21:13  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Gdy będziesz gotowy, ja również chętnie dorzucę swoją cegiełkę. Statek ma piękną sylwetkę.

Szczere kondolencje, pozdrawiam serdecznie.

--

Post zmieniony (17-11-21 21:44)

 
17-11-21 21:58  Odp: [N] - B-41 MV Stanisław Dubois
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Dziękuję za zdjęcia.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024