FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
11-10-21 17:52  [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Kilka miesięcy temu napisał do mnie Piotr Dzięgielewski z pytaniem czy nie miałbym ochoty pobawić się sklejając surówkę RWD-13. Wiedziałem że od jakiegoś czasu Piotr pracuje nad tym modelem i byłem bardzo zadowolony że będę mógł go skleić, tym bardziej że dla mnie osobiście to najładniejszy samolot cywilny dwudziestolecia międzywojennego i jednocześnie wspaniały przykład jak zaangażowanie i konsekwencja prowadzą do wspaniałych efektów.
Tyle tytułem wstępu przejdźmy do konkretów model który będę budował będzie w skali 1:33 i przedstawia samolot RWD-13 /Turystyczny/ to 215 samolot który opuścił zakłady DWL w pierwszej połowie 1937 roku zarejestrowany w lipcu 1937 roku jako SP-BMK samolot był wyposażony w silnik PZInż.4 o numerze 2016 jego właścicielem był Śląski Okręg Wojewódzki LOPP samolot należał do szkoły pilotów LOPP w Aleksandrowicach ( Bielsko-Biała).
Samolot ten dla szkoły ufundowało Towarzystwo Polek z siedzibą w Katowicach. 17-18 września 1939 roku samolot ten ewakuowano do Rumunii gdzie został zarejestrowany jako YR-BMK. Samolot uległ zniszczeniu prawdopodobnie w roku 1944.
Wycinanka będzie składać się z czterech arkuszy formatu A4 na których są wydrukowane części płatowca oraz jednego arkusz A4 z wręgami ponadto krótki rys historyczny, opis budowy i rysunki montażowe.
Przystępuję do budowy zaczynam od przygotowania wręg i podłużnic szkieletu kadłuba, maski silnika i elementów stateczników.




Po wycięciu wszystkich elementów sprawdziłem ich spasowanie jest zadowalające.




RWD-13 tak jak większość samolotów z warsztatów RWD miała konstrukcję kadłuba spawaną z z rurek cienkościennych wzmacnianą naciągami i oprofilowaną drewnianymi wręgami. W modelu kartonowym ten układ wymusza zastosowanie szkieletu takiego samego jak w modelach okrętów a co za tym idzie bardzo łatwo może dochodzić do zapadania się poszycia i powstania tzw. efektu krowich żeber. By temu zapobiec wyciąłem we wręgach nr. 2,3,4,5,6 paski o grubości 1mm tak jak widać to na fotografii zamieszczonej poniżej by tam zmieścić wzmocnienie.





Po złożeniu szkieletu kadłuba w miejsce między podłużnicami 8 i 9 a także wcześnie przyciętymi wręgami wkleiłem odpowiednio przycięty kawałek 1mm tektury i w ten sposób otrzymałem płaską powierzchnię na której nie będzie efektu zapadania się poszycia.







Ostatnią czynnością przy budowie szkieletu było naklejenie części podłogi i tylnej ściany przedziału pasażerskiego i wywiercenie tam otworów w które będą zamocowane fotele.




Całość odstawiłem by wyschła i zabrałem się za wyposażenie kabiny i elementy poszycia kadłuba. Ale o tym w następnym odcinku.

Pozdrawiam.

Paweł O.

--

 
11-10-21 19:52  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Z przyjemnością będę oglądał Twoje poczynania !
Powodzenia w budowie życzę.
PS - jak podajesz numer silnika to ja dopiszę, że samolot miał fabryczny numer 215.
RWD-13 YR-BMK na skutek zużycia został skasowany z dniem 16.11.1947 r. ("PKL w Rumunii 1933-1947"tom IV cz. 3 - Dan Antoniu, Sandomierz 2014)

 
11-10-21 19:59  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ryszard cieszę się bardzo że jak zawsze na Twoje wsparcie można liczyć o numerze płatowca napisałem nie wiedziałem natomiast jaki był jego koniec. czyli jednak przetrzymał działania wojenne. Niestety tego tomu PKL nie mam w swoich zbiorach.

Pozdrawiam.

Paweł

 
11-10-21 20:25  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

A, rzeczywiście podałeś numer 215.
Popatrz panie ślepia dinozaurze już nie takie, ech...

 
11-10-21 20:40  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Nie wiem jak reszta, ale ja zdjęć nie widzę.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
11-10-21 20:52  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Zasiadam i oglądam w pierwszym rzędzie. Powodzenia.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
12-10-21 07:24  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czyżby zbliżała się możliwość wydania? ;) Bo na tego RWD już dawno miejsce na półce mam zarezerwowane...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
12-10-21 07:35  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zadam krępujące pytanie: w jakim malowaniu będzie wydany...? ;-)
Szkoła pilotów LOPP i znaki rejestracyjne niewiele mi mówią...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
12-10-21 19:12  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Rafael - na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, ale sądzę że warto to miejsce trzymać dalej. :)

Mariusz - niestety na to pytanie musisz poczekać do następnego odcinka a ten już niedługo :)


Pozdrawiam.

Paweł

 
12-10-21 19:34  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

W następnej kolejności skleiłem część wyposażenie wnętrza. Powstały orczyki, drążki sterowe i fotele. W większości tych elementów o głównie konstrukcje z drutu i pomalowane kolorem szarym. Całość wkleiłem i zabezpieczyłem lakierem bezbarwnym.






Na zakończenie tego etapu wyciąłem elementy poszycia i wnętrza kabiny. Całość poskładałem na sucho i pasuje bardzo dobrze co rokuje na dobre sklejanie w dalszym etapie.





przy okazji wyjaśniło się w jakich barwach będzie samolot. Zapewne w wycinance będzie malowanie srebrno czerwone u mnie to kolor biały i czerwony ale na potrzeby sklejania testowego w zupełności wystarczy.


Pozdrawiam.

Paweł O.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024