FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
17-10-21 18:31  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

W mijającym tygodniu nie było za wiele czasu trochę jednak udało się posunąć pracę do przodu. Okleiłem poszycie,na początek formowanie i sprawdzenie
dopasowania części.




Jak było bardzo mało czasu powstawała drobnica taka jak tablica przyrządów




Samo oklejenie nie sprawia najmniejszych problemów wszystko pasuje.







Następne w kolejności było okapotowanie silnika i jego szkielet. Tutaj też bez uwag.






Szkielet silnika zamocowany do kadłuba, okapotowanie będzie dołożone po zamocowaniu przedniej szyby.






Na zakończenie tego etapu znów przejaw inwencji własnej, dorobiłem manetki gazu i wyłącznik zapłonu w wycinance autor tylko zaznaczył miejsce montażu manetek. Ten model co prawda nie będzie nigdzie pokazywany ale nie dawał by mi spokoju brak tych detali.





I to tyle na dzień dzisiejszy.

Pozdrawiam.

Paweł O.

--

 
31-10-21 17:53  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

Ponieważ ten model to sklejanie testowe to nie sięgałem przy nim do dokumentacji czasami tylko rzut oka do monografii Panów Glassa i Woźniaka by sprawdzić czy wszystko zgadza się z rysunkami.I z rysunkami się zgadzało za to nie zgadzało się z oryginałem. W modelu górna część kratownicy kabiny została obrócona o 180 stopni w stosunku do oryginału na szczęście dzięki spostrzegawczości Pana Marka Rogusza udało się ten błąd usunąć bez strat dla konstrukcji.









Przy powtórnym montażu kratownicy prawidłowo już zamocowane elementy wygiąłem zgodnie z kształtem dachu. Nie mocowałem górnych zasłon przeciw słonecznych ponieważ autor ich nie przewidział ale dla tych którzy będą ten model kiedyś budować polecam je wykonać bo będą bardzo ładnie wyglądać.









W następnej kolejności zamontowałem okapotowanie silnika też standard bez żadnych dodatków. Fajnie że autor nie poszedł na łatwiznę i zaprojektował część 44 ( przód okapotowania tam gdzie wychodzi wał silnika do którego mocowane jest śmigło )jako pustą w środku jak zamocuje się tam śmigło będzie naturalnie wygladać.





Na zakończenie tego etapu montaż usterzenia.Najpierw wszystkie elementy z których się ono składa.





Montując usterzenie w tym modelu trzeba pamiętać że najpierw montujemy statecznik poziomy wraz ze sterem wysokości a dopiero później statecznik pionowy wraz ze sterem kierunku. A tak prezentuje się gotowe usterzenie.





Pozdrawiam.

Paweł O.

 
01-11-21 10:52  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem,
Czy osłona silnika nie powinna być odgięta po bokach ?
Jeśli tak, to widoczny jest uskok (przerwanie) linii srebrnej strzały, a jeśli nie to jest to błąd w projektu bo linia się nie schodzi na dwóch elementach.

Powodzenia w dalszej budowie życzę.

 
01-11-21 19:15  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Bardzo mię się podobuje delikatne podcieniowanie zarysu drewnianej konstrukcji na obszarze pokrytym płótnem. Co szczególnie widać na tym zbliżeniu na stery.
To Piotr robi grafikę?

 
02-11-21 10:19  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

@Ryszard - osłona silnika jest odgięta na boki tyle ile trzeba, a linie srebrnej strzały też się ze sobą pokrywają, tylko oba zdjęcia są zrobione pod kątem i dlatego jest złudzenie że wszystko się mija. Dziękuję bardzo.

@KayFranz - tak za całość grafiki odpowiada Piotr, ja mam tylko nadzieję że to jeszcze ładniej będzie wyglądać na srebrnym oryginale.

Pozdrawiam.

Paweł

 
02-11-21 12:13  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

KayFranz napisał: "...delikatne podcieniowanie zarysu drewnianej konstrukcji na obszarze pokrytym płótnem. Co szczególnie widać na tym zbliżeniu na stery."
Na zdjęciu modelu widać wyraźnie, że "zygzak" z obramowaniem tzn. drewniany szkielet konstrukcji steru jest jaśniejszy od pozostałej powierzchni.

Wg mnie nie powinno widać żadnego zarysu drewnianej konstrukcji tzn. różnicy w kolorze.
Stateczniki ze sterami były drewnianej konstrukcji - stateczniki kryte sklejką a stery płótnem.
Jeżeli płótno było malowane na kolor srebrny to przez nie nie mogła być widoczna drewniana konstrukcja (kratownica) steru,
Widoczne natomiast mogą być wybrzuszenia płótna (tego samego koloru jak całość) na linii przebiegu poszczególnych belek kratownicy.

Post zmieniony (02-11-21 12:32)

 
11-11-21 20:20  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.

W następnej kolejności skrzydła czyli trzeba uważać. Po wycięciu wszystkich elementów zmontowałem szkielet ale postanowiłem niczym go nie wypełniac tylko okleić tak jak to zaprojektował autor.









Budowa obydwu skrzydeł zajął mi prawie trzy dni, wyszło poprawnie nie robiłem oszklenia świateł pozycyjnych i nie dodawałem nic od siebie.









Montaż skrzydeł do kadłuba bez historii i jak skrzydełka schły zmontowałem podwozie






Teraz wszystko połączyć w całość





Dołożyć jeszcze pięknie chromowaną rurę wydechową.






I całość już na własnych nogach, jeszcze tylko obuwie i śmigiełko







Po zamocowaniu brakujących elementów model gotów, zdjęcie jeszcze na macie roboczej i pełnym bałaganie warsztatu.






A na zakończenie tradycyjnie próba silnika.





Cieszę się że właśnie dzisiaj udało mi się zakończyć budowę tego modelu. Jutro bądź w sobotę zamieszczę taką mini galerię końcową i napiszę jeszcze parę słów. Generalnie model jest bardzo dobrze zaprojektowany i polecam go każdemu kto buduje model samolotów a w szczególności samolotów Polskiej konstrukcji.


Pozdrawiam.


Paweł O.

--

 
11-11-21 20:31  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kiedy i gdzie będzie wydany?

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
11-11-21 21:12  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

@ Mucha - oj to pytanie nie do mnie. Mam nadzieję że będzie wydany i to nie długo.

 
12-11-21 00:59  Odp: [R] RWD-13 sklejanie testowe
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Pawełku -
A na zakończenie tradycyjnie próba silnika.
Przydałby się jeszcze silnik .


POZDRAWIAM

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024