FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
30-09-21 08:52  Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

Sporo na forum jest dyskusji odnośnie malowania i zabezpieczenia modeli i wiem że każdy ma "swoją" metodę. Bardzo prosiłbym o poradę osoby które nie impregnują modeli przed sklejeniem a dopiero gdy model jest gotowy nakładają warstwy lakieru bezbarwnego i następnie matowego. Jakie zestawy farb dobrze się sprawdzają (w sensie podanie nazw firm) w sytuacji nakładania lakieru błyszczącego i matowego tak by w efekcie finalnym lakiery te nie "gryzły się" bezproblemowo wysychały (widziałem posty że różnie z tym bywa i niektórych przypadkach są problemy ze schnięciem a bywa że i farba potrafi się łuszczyć).
Wiem że jest również grupa osób która jedynie werniksuje niezaimpregnowany model - czy w tym przypadku można osiągnąć właściwości podobne do modelu lakierowanego?

 
30-09-21 09:30  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Było o tym ze sto razy..., ale jak widać trzeba przypominać, bo ludzie kombinują i wydają w chust kasy na jakieś kombinacje typu Capon przed, Tamiya po itp.

Idziesz do marketu budowlanego na dział farb i kupujesz puszki lakieru w spray'u bezbarwnego Brico lub Duplo "coś tam". (w zależności od marketu).
Jeden błyszczący i jeden matowy.

Model lakierujesz po sklejeniu grubo błyszczącym i czekasz do całkowitego wyschnięcia 3-4 dni, nie przejmując się zupełnie, że świeci się jak psu...
Następnie tą samą operację powtarzasz matowym (trochę mniejszą ilością) i po 2 dniach schnięcie masz świetnie zabezpieczony model, z zamaskowanymi wyciekami kleju itp.

I nie trzeba caponować przed, po i w ogóle kombinować,.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
30-09-21 09:37  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

Bardzo dziękuje że konkretną i rzeczową odpowiedź. Nie zajmuję się na co dzień akurat modelarstwem kartonowym - siedzę w trochę innych tematach modelarstwa a dostałem zadanie pomalować taki model stąd pytanie na forum. Po przeczytaniu kilku wątków trudno o własną ocenę bo każdy ma jakieś sprawdzone przez lata metody. Ludzie uczą się na błędach. W moim przypadku to jednorazowa akcja i chciałbym to zrobić w najlepszy możliwy sposób.

Post zmieniony (30-09-21 09:38)

 
30-09-21 09:49  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
henrykk   

...Model lakierujesz po sklejeniu grubo błyszczącym i czekasz do całkowitego wyschnięcia 3-4 dni, nie przejmując się zupełnie, że świeci się jak psu...

Jest tylko jeden problem przy tej metodzie; w zależności od rodzaju użytego lakieru karton może się „zapadać/ kurczyć” po lakierowaniu, powodując np. efekt krowich żeber, czyli (przanajmniej lekkiego) zapadania się poszycia. Ja lakieruję arkusze, zresztą tak jak ty, ale przed wycięciem z nich części i ich formowaniem.

--
Pozdrawiam
Henryk

 
30-09-21 09:58  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

No właśnie tu jest to ryzyko i stąd było pytanie o konkretne lakiery których można użyć na sklejonym a nie zaimpregnowanym modelu z firmowym nadrukiem, tak aby i nadruk pozostał bez uszczerbku jak i karton się nie pofalował. Lakier akrylowy na bazie wody jest wydaje mi się ryzykowny. Lakier na bazie rozpuszczalnika - boje się czy nie uszkodzi nadruku- co prawda jest to zestaw/model firmowy, nowy i świeżo sklejony ale ....
Jesli chodzi o malowanie - mogę malować sprayem jak i aerografem. więc jeśli ktoś poleci jakiś lakier czy może inną technikę zabezpieczenia modelu bardzo proszę o wskazówki.

 
30-09-21 10:12  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Grzegorz   

@syjek

Z ciekawości: jest jakaś różnica, jeśli dasz najpierw kilka warstw błyszczącym a na koniec matowym vs od razu kilka warstw matowym?

 
30-09-21 10:18  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

henrykk: Absolutnie zjawisko które opisujesz nie występuje i wystąpić nie ma prawa, bowiem lakiery o których piszę (w Castoramie nazywa się DUPLI Color) są lakierami nitro, a więc absolutnie bezpiecznymi dla kartonu.
Nic się nie łuszczy, a farba drukarska jest dobrze zabezpieczona.
Lakieruję nimi od 20 lat i nigdy mnie nie zawiodły.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie lakieruje modeli kartonowych lakierami wodnymi, które rzeczywiście mogą, a nawet muszą spowodować rozciąganie lub kurczenie papieru.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
30-09-21 11:39  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

@Grzegorz
Jest ryzyko, że wytrąci ci się talk z lakieru matowego gdy papier będzie chłonąć lakier matowy bez wcześniejszego potraktowania go połyskiem.

 
30-09-21 11:46  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
Boozman   

Właśnie tak słyszałem, że bezpośrednie nałożenie lakieru matowego na niezaimpregnowany wcześniej model może skutkować białym nalotem - stąd moje pytanie do doświadczonych kolegów jaki lakier będzie bezpieczny w miarę możliwości do takiego malowania.

 
30-09-21 20:57  Odp: Malowanie lakierem błyszczącym i matowym
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Jak napisał Kondzik, wytrąci Ci się talk.
Poza tym lakier błyszczący jako pierwszy bardzo ładnie nasącza papier, impregnując go.

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024