FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 14Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
23-08-21 10:25  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Kiedyś w Przeciszowie o ile pamiętam to podobna pchła StuGa wygrała w swojej klasie. W cuglach :)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-08-21 12:15  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Ano wygrała, ale jak to niektórzy mawiali "tylko dlatego, że StuG jest znany na forum":-)

Nie wchodząc w niepotrzebną i zabawną polemikę, warto prowadzić relację na tym czy innym forum by wiedzieć, czemu należy się z wiekszą uwagą przyglądać i ile roboty kosztowało wykonanie smakowitych detali:-) Sam lubię oglądać prace innych modelarzy i porównywać rzeczywistość z tym, co widziałem na zdjęciach. I zazwyczaj cmokam z niedowierzaniem, że to wszystko wygląda jeszcze lepiej na żywo :-)

Nie wiem Stary o której pchle mowa, bo było ich kilka:-) L6/40, T-38 czy Ha-Go, był też i brąz z T-37, tuż za pewnym Komminternem:-)
Tak naprawdę kompletnie nie mam parcia na medale i puchary, ale zawsze miło jest się przekonać, że ktoś docenił Twoja pracę:-)

Jeśli przywiozę tego traktorka do Przeciszowa, to raczej w formie ciekawostki modelarskiej, gdyż zabiorę pewnie jeszcze - z gąsienicowych - T-50, a to jednak inny ciężar gatunkowy, chociaż akurat co do gąsek, to w ChTZ nie mam się czego wstydzić:-)

A może sędziom spodoba bardziej ten brzydal? A może żaden z nich nie znajdzie uznania w oczach jurorów? Jak mówiłem - wsio rowno:-) Pewnie i tak nie skończę go do września, więc zero problemu:-)
Mnie to daje frajdę - tym wartościowszą, gdy podoba się to jeszcze komuś:-)

A tymczasem doposażam gąsienice w brakujące ogniwa:-) Jeszcze trzeba wyciąć i przykleić zęby, a potem to już z górki:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
23-08-21 21:53  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

StuG dzięki, że jesteś i że możemy się uczyć i oglądać twoją pracę. Myślę, że forum jest bardziej surowe niż jury. Ogląda Ciebie cały świat. W makro nic się nie ukryje:) Fizycznie pucharu też od nas nie dostaniesz. Jesteś odważnym człowiekiem ;).
Powodzenia w dalszej budowie.

Pozdrawiam
Adam

 
23-08-21 22:19  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

W zasadzie zgadzam się z Adamem, z tym że nie widzę przeszkód aby ufundować StuGowi puchar fizycznie, mimo że teraz niektórzy wolą lajki czy kudosy niż puchary itp. symbole. Być może zamiast pucharu Mistrz Niespokojnych lecz Utalentowanych Rąk wolałby np. Kufelek/i złocistego postawione przez szanujących talent i dokonania forumowiczów. Żeby tylko covid nie przekreślił konkursu w Przeciszowie.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
24-08-21 15:35  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dajcie spokój z pucharami, wszak model jeszcze nie skończony i można wszystko doszczętnie schrzanić:-) Poza tym nie o nagrody tutaj chodzi.
Spotkajmy się w Przeciszowie i piwko, góra 8 piw i pogadajmy o starych Polakach:-) To jest to, na czym mi zależy najbardziej na konkursach:-)
A modele? Przy okazji, jako fantastyczne tło do spotkań:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-08-21 20:27  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Po ośmiu piwkach, to zamiast pucharu raczej nocnik będzie przydatniejszy. A nocnik też fajny sprzęt i na półce postawić można. Zresztą puchary to ma każdy, a nocnik ...

--
serwusik

 
11-09-21 11:09  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Stugu drogi, przeczytałem całą relację ChTZ i zbieram właśnie szczękę z podłogi. Nie jestem aż tak biegły w słowach by w pełni móc wyrazić mój zachwyt nad Twym modelarskim kunsztem. Świetnie napisane i świetnie pokazane, a to co pokazane jest wręcz niewiarygodne, że tak się da, że tak można. Uczta dla oczu:)

Sam też próbuję coś modelować w pancerce, po wielu latach przerwy, i chciałbym Cię podpytać o jeden modelarski trik który wychodzi Ci tak perfekcyjnie, a na którym ja w próbach poległem. Chodzi mi o stożkowe śruby. Nijak nie potrafię wyobrazić sobie jak je zrobić za pomocą dobijaka do gwoździ i w tak małych rozmiarach. Czy mógłbyś w wolnej chwili zrobić kilka zdjęć z opisem jak dokładnie to wykonać? Byłbym ogromnie wdzięczny i pewnie nie tylko ja:)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
28-09-21 00:54  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Rozpędziliście się chłopaki, miód kapie z każdego otworu, więc aby nas nie zemdliło, powoli będziemy kończyć:-)

Zacznę od odpowiedzi na pytanie Piotra.

Dawno dawno temu, w odległej galktyce, gdy siwy włos na mej skroni jeszcze nie gościł, kupiłem "dziadowskie" dobijaki do gwoździ firmy TOPEX, która z TOPem ma mało wspólnego:-)

Ale jak się okazało, narzędzia te są bardzo przydatne i całkiem solidne.
Paczka zawierała 4 dobijaki o wymiarach 0,8 / 1,6 / 2,4 / 3,2 mm, ale zajmiemy się tylko dwoma pierszywmi, które prezentuje powyższe zdjęcie.

Na początku wycinamy stożek.

Można nieco zaostrzyć krawzie zewnętrzne, aby proces wycinania był łagtwiejszy, ale mocny docisk i pokręcenie dobijakiem w obie strony wystarczają nawet bez ostrzenia.


To, co zostało wycięte, często zostaje w zagłębieniu dobijaka. Można to docisnąć ostrą końcówką jakiegoś narzędzia i potem delikatnie wydłubać.


Otrzymujemy wypukłe krążki, chociaż tylko ten mniejszy przypomina stożek. Wresja 1,6 mm to bardziej kopułka, ale można dobrze ją docisnąć, by uzyskać lepszy efekt. Zależy to też pewnie od wykonania dobijaka.


Teraz dochodzimy do sedna tarczy:-) Naklejamy taki stożek na wydrukowane śrubki i wycinamy sześciokąt. Retuszujemy / malujemy i to chyba wszystko.

Oczywiście metoda ma swoje wady, gdyż ogranicza wykonywanie takich śrub do dwóch rozmiarów, ale prawdę powiedziawszy w czołgu T-50 śruby wykonałem nieco większe (ok. 1 mm) a potem nakleiłem stożki 0,8, co gołym okiem jest parktycznie niezauważalne. Ewentualne niedopasowania można zniwelować, zalewając stożek rzadkim wikolem.



Przejdźmy do gąsienic.

Żeby było dowcipniej nie dość, że koła w traktorku są podwójne, to grzebienie również.
Wymiary pojedynczego elementu to ok. 2,5 x 3 mm, akuratne do moich trzęsących się łap:-)

Wizja wycinania i kształtowania ok. 400 takich drobin powodowała u mnie nerowe tiki, ale od czego jest SNE:-) Dzięki tym spotkaniom każda, nawet najgorsza robota, jakoś toczy się naprzód:-)

Po przelaniu na papier kształtu zębów, zabrałem się za wycinanie.

Dwa wieczory i miałem przygotowane wszystkie.

Widoczne trójkątne podstawy musiały być zagięte do wewnątrz.

Testowo zaginałem je "z ręki" przy pomocy pęsety, ale było to bardzo czasochłonne i niezbyt powatarzalne. Obawiałem się, że przyklejone zęby będą się rozłaziły na wszystkie strony po przyklejeniu do ogniw.

Krótki film uzmysłowi najlepiej, jak sobie poradziłem z tym problemem:-)

Znane sejsmiczne ręce kolejny raz dały radę mimo naprawdę niewielkich rozmiarów elementów:-)
"Wygniatarkę" do zębów zrobiłem z podklejonego tekturą brystolu, zalewając obie strony klejem cyjanoakrylowym.
Znacznie przyspieszyło to prace, chociaż podczas przyklejania zębów do gąsienic, musiałem często doginać podstawy, by się nie rozjeżdżały na boki.


Gotowe zęby grzebienia lądowały w pudełeczku.

Przyklejanie zębów było nawet przyjemne, chociaz jak zwykle zabrało trochę czasu:-)

Aby zachować jako taką liniowość elementów, zrobiłem sobie szablon z kawałków tektury.
Do przyklejenia użyłem rozcieńczonego wikolu, a po jego wyschnięciu wzmocniłem zęby klejem cyjanoakrylowym.
Wyszło całkiem nieźle, chociaż makro jak zwykle pokazuje co innego:-)




Zgodnie z radą kolegów, pomalowałem wstępnie gąsienice aerografem, mając ogniwa już spięte. Dla człowieka, który malował całe życie pędzlem, początkowo niepojęte było, że to wszystko się nie poskleja:-)

Do malowania użyłem czarnego podkładu (albo szpachlówki w płynie) Mr.Hobby Surfacer 1500, rozcieńczonego Mr. Levelling Thinnerem. Cała operacja zajęła mi ok. 2,5h, głównie za sprawą upierdliwych zakamarków, które trzeba było oglądać z każdej strony, czy aby nie prześwitują bielą kartonu:-) Przy okazji przetestowałem tez maske lakierniczą, zakupioną z myslą o takich chwilach. Naprawdę dała radę:-)
Kolejne wartwy różnych specyfików dołożę przy finalnym brudzeniu modelu - w jakiej intensywności - tego jeszcze nie wiem:-)



Aby zabiezpieczyc model i przygotować go do wykonania śladów ekslopatacji, naniosłem pędzlem na model rozcieńczony w proporcji 1:1 błyszczący lakier bezbarwny firmy Revell - oczywiście olejny. I tutaj spotkała mnie niespodzianka, raczej niemiła:-)

Okazało się, że karton barwiony w masie chłonie lakier, ale przy okazji mocno ciemnieje. Niestety po wyschnięciu lakieru, kolor nie powraca już do swojej pierwotnej postaci. Co gorsza, ujawniły się różnice kolorystyczne, gdyż drobne malowane elementy pozostawały jaśniejsze, a model był nieco ciapkowaty. Mówimy tutaj o układzie jezdnym, podczas gdy cała góra była wykonana z elementów wycinanki, a więc pozostawała bez zmian jeśli chodzi o kolor:-)
To co widać na zdjęciu, to już próby po fakcie - bez względu na rodzaj lakieru, barwionka nieodwracalnie ciemnieje - po prostu tak działa na nią jakakolwiek wilgoć.

Po zwołaniu konsylium GEKOnów, Ziga zaproponował posmyranie ciemnych przestrzeni nierozcieńczoną, na wpół suchą farbą, którą używam do retuszu. Początkowo wahałem się, czy tego nie zostawić i przybrudzić - a nuż zniknie pod warstwą kurzu czy innego paskudztwa?:-)


Koniec konców skorzystałem jednak z rady i to był chyba dobry ruch:-)



Wcieranie farby - niezbyt dokładne - spowodowało ciekawy efekt - jakby otarć, zacieków czy brudu w zakamarkach, jak to ma miejsce przy washu:-) Pod spodem jest już lakier olejny, więc można spokojnie lakierować kolejne warstwy akrylem:-)

Właściwie wszystkie elementy modelu juz wykonałem, ale mam jeszcze chrapkę na reflektor, łopatę i łom, które gdzieś tam się przewinęły na zdjęciach z epoki. Na pewno urozmaici to trochę ten prostacki i nudny model:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
28-09-21 13:40  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Dzięki Stug za wyjaśnienie tej zagadki. Okazuje się, że dobijak dobijakowi nierówny i te z którymi próbowałem coś zrobić miały ostre, szpiczaste czubki. Te Twoje widzę że są inne i rozumiem, że czubki mają kształtem zbliżone do igły do wycinania nitów, z tym że w środku są pełne i wytoczone w stożek. Popraw mnie jeśli się mylę. W każdym bądź razie poszukam takich.

No a co do modelu, to co tu dużo mówić... Jest poezja. Patent na formowanie zębów wymiata. Z problemu przebarwień też wybrnąłeś rewelacyjnie i gdybyś o tym nie napisał to pomyślałbym, że tak właśnie miało być:)

--

Post zmieniony (28-09-21 13:41)

 
28-09-21 16:42  Odp: [Relacja] Radziecki uzbrojony traktor opancerzony ChTZ-16 - ORIEL nr 257
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Miód, malina, cukier, syrop z każdego otworu. Na powiększeniach dopiero widać jaka to jest czysta i fachowa robota.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 14Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024