FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
20-08-21 10:08  [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Od czasu zakończenia prac nad Pz IV, trochę mi się zeszło ze startem nowego tematu. Tym razem wybór padł na model leciwy i w miarę dobrze znany, wiec nie będę się o nim rozpisywał. Dodam tylko że już raz do niego podchodziłem i mnie pokonał, więc mam nadzieję że tym razem się uda.
Tradycyjnie okładka:


PLAN.
W związku z tym, iż opracowanie ma mało ciekawe jak dla mnie malowanie, postanowiłem spróbować czegoś nowego - tym razem model będzie w całości malowany. Co za tym idzie otwiera się możliwość do poprawy niektórych elementów - co w miarę własnych sił będę chciał uczynić. Wchodzę trochę jak dla mnie na nowy grunt, więc wszelkie uwagi, porady, krytyka, z waszej strony - mile widziane. Zaopatrzyłem się w poniższe materiały: laserowo wycinane gąsienice, arkusz A4 laserowo grawerowanych blach ryflowanych, żywiczne i laserowo wycinane nity i śrubki, laserowo wycinane siatki. Jeżeli przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś materiały dostępne na rynku to proszę o sugestie (nie znalazłem lufy i amunicji do FLAKA w tej skali, a chętnie bym je wykorzystał). Tu wyjaśnienie - blacha ryflowana dedykowana jest do okrętów japońskich w skali 1:200, ale praktycznie idealnie pasuje rozstawem żeberek do blachy pomostu bojowego. W porównaniu do blach ryflowanych fototrawionych, plusem jest cena i fakt, iż cały pokład można wyciąć z jednego arkusza - bez konieczności sztukowania. W związku z tym iż pewnie zdarzą mi się jakieś pomyłki - model w całości zeskanowałem i wydrukowałem - aby mieć części zapasowe. Nie wybrałem jeszcze malowania, ale skłaniam się do kamuflażu z południowych Włoch, lub pustynnego (chociaż nie znalazłem materiałów czy te pojazdy walczyły) w Afryce.

Materiały dodatkowe:

Kopia zapasowa:

Laserowo wycinane siatki na burty:

Zbliżenie na ryfle:


Tyle plan. Co do realizacji, to zacząłem od rozrysowania na nowo kół nośnych, z uwagi na to, iż te wycinankowe, w mojej opinii zostały zbyt uproszczone. Zacząłem od pierwszego ich typu - są prostsze i jest ich mniej. Poniżej zdjęcia z montażu koła prototypowego:





Na chwile obecną tyle. Przystępuję do masowej produkcji powyższych kół i do wykonania prototypu drugiego typu kół nośnych.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 
21-08-21 07:29  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

@btomko - ja zakupiłem ten arkusz w Model-Hobby już jakiś czas temu.Poniżej masz link bezpośredni do produktu.
https://www.model-hobby.pl/index.php?f=prod&pid=2418

Pozdrawiam,
Kuba

 
15-09-21 14:02  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Prace podążają zgodnie z planem. Uporałem się z wszystkimi 12 kołami nośnymi typu pierwszego. Poniżej zdjęcie kompletu. Po sklejeniu, pomalowałem je podkładem. Wyszło trochę niedokładności - wiec wyszlifowałem, wyszpachlowałem i pomalowałem druga warstwą. Poniższe zdjęcie przedstawia efekt po dwukrotnym malowaniu podkładem. Maluję aerografem, więc warstwy farby są w miarę cienkie. Na razie odkładam te koła na magazyn.



Następnie zabrałem się do wykonania prototypu kół nośnych drugiego typu. Proces powstawania - na zdjęciach poniżej (pierścienie zewnętrzne wykonałem jak dla typu 1 więc zdjęć z tego etapu już nie umieszczałem)





No dobra ten typ kół dał mocniej w kość niż pierwszy, ale i jest większa satysfakcja z jego wykonania. Największy problem miałem z wybraniem materiału na żeberka. Drutu się obawiałem, do kartonu nie byłem zbyt przekonany. Niespodziewanie rozwiązanie nasunęło się podczas wizyty w jednym ze sklepów modelarskich - szukając zupełnie czegoś innego - natrafiłem na takie oto plastikowe pręciki. Wybrałem średnice najmniejszą z dostępnych w sklepie - 0,9mm (choć jak potem doczytałem na stronie sklepu - średnice produkowane są od 0,3mm z gradacja co 0,1mm). Są dosyć podatne (nie pękają przy zginaniu) i plastyczne - po uformowaniu nie "prostują się". Kleiłem je na magika. Jak klej wysechł to robiłem drugą (a czasem i trzecią turę) żeby uzupełnić szczeliny. Resztę - liczę że zaleje farba.



Na koniec koło uzupełnione żywicznymi nitami 0.8mm. Finalny Efekt mnie satysfakcjonuje.



Dodam jeszcze że do każdego typu kół robię po 2-3 więcej, żeby mieć w czym wybrać i w model wstawić te jak najlepsze. Resztę wykorzystam do testów malowania i jeżeli nie zdezelują się w trakcie prac, to wykorzystam w modelu jako zapas. Taki system chyba też uskutecznię przy modelach w standardzie – dla elementów powtarzalnych jak kółka – zrobię kopię i najpierw wykonam egzemplarz testowy żeby sprawdzić spasowanie i kolejność sklejania poszczególnych (najlepsza - nie zawsze jest taka jaką podaje instrukcja, lub jaka mi się wydaje że jest po przejrzeniu modelu)

Na kolejny etap zaplanowane - wykonanie pozostałych kół jezdnych (16 sztuk), oraz rozrysowanie i wykonanie kół napędowych. Za radą @LelumPolelum - przeanalizowałem co oferuje wycinanka w zakresie kół napędowych i gąsienic. Odbiegają znacznie od rzeczywistości nie tylko wyglądem, ale i wielkością, więc dużo pracy przede mną.

Naszły mnie refleksje co z ramą, układem jezdnym, silnikiem. Głębokich modyfikacji ramy się boję - jak coś mi się rozjedzie to potem nie domknę nadbudówki. Z drugiej strony rama jest znacznie uproszczona. Chyba pójdę w stronę uplastycznienia bez ingerencji w geometrię - i tak tego potem nie będzie z zewnątrz widać.

Pozdrawiam,
Kuba

 
10-10-21 22:36  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Poniżej kolejna porcja zdjęć z postępu prac. W pierwszej kolejności wykonałem wszystkie koła jezdne drugiego typu, oraz pomalowałem je podkładem. Teraz wracają na warsztat żeby wyeliminować wszelkie niedociągnięcia i po tym na magazyn.
Następnie wykonałem też prototyp koła napędowego. To co oferowała wycinanka, odbiegało nie tylko kształtem ale i przede wszystkim rozmiarem w stosunku do oryginału (dużo większa średnica w opracowaniu).
W następnym etapie rozrysowałem sobie gąsienice i wykonałem ogniwa prototypowe, żeby sprawdzić czy będą mi pasowały do kół nośnych. Pierwsza przymiarka się nie sprawdziła stąd wykonałem drobne poprawki w projekcie i wykonałem kilka ogniw ponownie. Tym razem już jest ok więc w następnej aktualizacji pokażę zdjęcia z produkcji gąsienic

@Tommy
Raczej „projekcik” 😊
Ad.1 Siatka na burty – faktycznie chyba skuszę się na metalową. Coraz bardziej do tego dojrzewam.
Ad.2 Co racja to racja. Trochę się namęczyłem. Następnym razem zrobię większy "risercz" żeby dopasować materiał do potrzeb.
Ad.3 Nie jest tak źle. Przed rozpoczęciem prac – porządnie nasączyłem całe arkusze tektury kaponem. Do tego przed szlifowaniem pokrywam jeszcze BCG.
Ad.4 Ok. zastosowałem – faktycznie wystarczy zazwyczaj jeden obrót ze szlifowaniem. Dziękuję za radę.
Kada tego typu pomoc jest dla mnie bardzo cenna. Tak głęboka ingerencja w opracowanie jest dla mnie nowością, stąd proszę o więcej takich rad :)
Co do zaburzenia – to to co miałem rozpoczęte dokończyłem zgodnie z pierwotnym planem – resztę Twoich uwag wprowadzę przy wykonywaniu kolejnych partii modelu.

Zdjęcia z wykonanymi kołami nośnymi


Poniżej zdjęcia obrazujące kolejność wykonywania kół napędowych








Pozdrawiam,
Kuba

 
17-10-21 21:30  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego posta, poniżej prezentuję postęp prac związany z gąsienicami.
Początkowe założenie wykorzystania zakupionych - zmienłiem (@LelumPolelum - to przez Ciebie :-).
Posiłkując się relacją @RomanaC z budowy Sd.Kfz. 7/1, postanowiłem spróbować sił w wykonaniu ich w całości od podstaw.
Najtrudniejszym było rozrysowanie ich w taki sposób, aby idealnie nachodziły na koła napędowe. Udało mi się to osiągnąć przy drugiej iteracji.

Poniżej zdjęcie kompletu części na jedno ogniwo i proces jego powstawiania.







W pierwszej partii wykonałem 10 sztuk ogniw aby sprawdzić spasowanie do koła napędowego.





Wyliczyłem że będzie mi potrzebne około 120 sztuk ogniw. Do tego pewnie kilka zapasowych.
Patrząc ile czasu zajęło wykonanie tych powyższych, to komplet powstanie za około 1,5 miesiąca....
Trochę mnie to przeraża, niemniej liczę że efekt wynagrodzi włożony nakład pracy.
Prawdopodobnie urozmaicę ten czas rozrysowaniem elementów zawieszenia.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 
29-11-21 16:47  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Pora na małą aktualizację i wydobycie relacji z czeluści zapomnienia...
Od od ostatniego postu minęło ok 1,5 miesiąca, czyli zakładany przeze mnie czas na wykonanie gąsienic....
Tak więc stałem się szczęśliwym posiadaczem ok 130 sztuk ogniw - jak na poniższych zdjęciach. Sam proces wbrew pozorom i moim obawom nie był tak uciążliwy jak myślałem na samym początku prac - że będzie. Poniżej zdjęcia gotowych ogniw.





A tu ogniwa naklejone na taśmę malarską i przygotowane do potraktowania aerografem.
Na początek planuje pokryć je dokładnie (kilkoma warstwami) czarnym podkładem tak aby zamalować wszelkie zakamarki. Następnie jakiś kolor "gąsienicowy" ciemno szary. Potem chcę złożyć ogniwa w całość i dalsze malowanie, oraz wathering procedować już na złożonej w całość gąsienicy.



Teraz na tapetę idzie rama i układ zawieszenia. Skleiłem ramę z wycinanki, aby mieć pogląd na wymiary gabarytowe. Porównałem efekt ze zdjęciami prawdziwej ramy - różnice są, podobnie jak w przypadku kół, znaczne. Ponadto zmieniłem wymiar (średnicę) koła napędowego na mniejszy, więc spodziewam się, iż wykonując ramę zgodnie z opracowaniem, wyszła by spora luka pomiędzy kołem napędowym a pierwszym kołem jezdnym.
W związku z powyższym postanowiłem że rozrysuje ten układ na nowo. Dodatkowy argumentem za takim podejściem, były komentarze w innych relacjach, że koła w gotowym modelu się "rozjeźdżają".

Wygląda na to ze dopiero nadwozie i działo będzie wykonane wprost z wycinanki :) (znaczy z uplastycznieniem, ale bez przeprojektowywania :)

@Demon - projektu gąsienic nie planowałem publicznie udostępniać, niemniej, jeżeli ktoś byłby zainteresowany - do mogę wysłać PDF na prywatnego maila.

Pozdrawiam,
Kuba

 
20-12-21 17:46  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Aktualny stan prac prezentuje się następująco:
Ogniwa pomalowane. Na szary zastosowałem miejscowo kolor ciemnordzawy żeby nieco zróżnicować ton. Na ta chwilę malowanie aero gąsienic skończone. Resztę załatwię pędzlem (gumowe nakładki) i watheringiem.
Dodatkowo od strony wewnętrznej, ogniwa nieco rozjaśniłem z jednej strony - dzięki temu przy połączeniu w całość uzyskałem nieco większy kontrast. Prawdopodobnie to i tak potem zgodnie pod dalszymi efektami, ale na razie mi się podoba .




Przeprojektowywanie ramy daje nieco w kość - stąd aby palce się nie zastały - wziąłem się za lawetę (tak to się chyba nazywa fachowo :) pod FLAKA. Układ główny zachowałem, uplastyczniając nieco detale. Poniżej efekt prac.



Obecnie będę kontynuował prace nad projektem ramy, i równolegle rozpocznę prace nad klejeniem łoża pod armatę.

@PAWEL - nie mam wyczucia. Ja wydrukowałem na zwykłym papierze z drukarki i nakleiłem cały arkusz na kartę z bloku technicznego. Wyjątkiem jest wręga - tu zastosowałem tekturę 1mm grubą.

Pozdrawiam,
Kuba

--

 
24-01-22 21:04  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

FOTOSIK ożył, więc zamieszczam zdjęcia z kolejnego postępu prac. Powstało prawie całe łoże pod armatę. Ta część zabrała znacznie więcej czasu niż myślałem z uwagi na bardzo dużą ilość detali o które postanowiłem uplastycznić plany, oraz małą powtarzalność elementów. To tego sporo schodzi na szukaniu zdjęć (praktycznie na jedną sesję klejenia połowa czasu to fizyczne klejenie, a druga połowa to grzebanie w internecie za zdjęciami). Niemniej mam nadzieję że efekt się spodoba.













I zdjęcia całości.


Pozdrawiam,
Kuba

 
01-02-22 15:47  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Dzień dobry,

Panowie - bardzo dziękuję za pochwały i doping.
Prace trochę przyspieszyły.
Mam skończonego praktycznie całego FLAK-a.
Nie składałem na razie podzespołów w całość z uwagi na przyszły proces malowania. Jak przymierzyłem osłony i założyłem teleskopy, to stwierdziłem że w wiele miejsc nie będę miał podejścia czy to aero, czy to pędzlem. Z tego też powodu na razie zostawię to takie nieposklejane.
Zębatkę na mechaniźmie podnoszenia działa - po wielu nieudanych próbach z wycinaniem w kartonie - zrobiłem finalnie z... tretytki. Trochę nie do końca trzyma skalę, ale przynajmniej zęby są identyczne :) Mam nadzieje ze po przemalowaniu i przetarciu metalizerem będzie dobra imitacją.











Mam nadzieję że w następnym poście zaprezentuje w końcu pierwsze zdjęcia postępu prac nad ramą.
Obecnie równolegle ze sklejaniem ramy - rozrysowuję również zawieszenie kół nośnych, które w opracowaniu było potraktowane w sposób .. dosyć pobieżny :).

Pozdrawiam,
Kuba

Post zmieniony (01-02-22 15:48)

 
11-02-22 11:49  Odp: [R] Sd. Kfz. 7/2 1:25 KARTONOWY ARSENAŁ
Kuba2025 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,

Idąc za rada STUG-a przyjąłem metodę małych kroczków w prowadzeniu relacji.
Poniżej prezentuje pierwszy etap prac na ramą - główna konstrukcja nośna.
Element w który się bałem ingerować to przód - pojazdu, a to z uwagi iż stanowi podstawę na której opierają się błotniki i nadbudówka. Postanowiłem więc przerysować ten fragment tak jak to wychodzi z wycinanki, aby potem być pewnym że góra będzie pasować.
Sposób łączenia elementów - trochę autorski, ale na szczęście wszystko się ładnie zeszło i niepowichrowało.





Następny etap prac - rozrysowanie elementów wyposażenia ramy i zawieszenia.

Pozdrawiam,
Kuba

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024