FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 9Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
22-07-21 17:33  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Z tych ostatnich aktualizacji najbardziej ucieszyło mnie zdjęcie ... instrukcji:). Sam nie wiem czemu, ale jakoś sprawia wrażenie bardziej "przełomowego" kroku w tej budowie. Ale wiem, że to niesprawiedliwe, bo rozczajanie tych zagwozdek, o których piszesz, zajmuje mnóstwo czasu i konsultacji, z których tu - w relacji - widzimy pewnie ledwie cząstkę.

Ale dziobek też ładny. A będzie tu jeszcze gimnastyki. Zatem wytrwałości życzę.

 
01-08-21 16:34  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Hej,
instrukcja instrukcją, a budować trzeba dalej. Jest jeszcze dużo do roboty i im więcej zrobię, tym więcej jest jeszcze do zrobienia - jakiś paradoks:-)

Pociągnąłem więc w górę poszycie na burtach i "zamknąłem" to poręczami (oczywiście to tylko dolna część poręczy, bo na to pójdą słupki i część górna), które ambitnie wykonałem w standardzie bez malowania. Jest trochę "dziubania" i dłubaniny, ale warto było.
Górne poszycie wykonane na zakładkę niby też miało być łatwe, ale czasu pochłonęło co niemiara (przymiarka - retusz - powolne przyklejanie). Ta "boazeria" ma grubość 0,4 mm, bo tak orientacyjnie wychodziło z planów, ale jeśli doda się niedokładności, grubość kleju i inne mankamenty, to pewnie lepiej było ją wykonać z kartonu 0,3 mm. Tak czy inaczej już jest i odrywać jej nie będę. W kilku miejscach uciekł retusz, ale to można naprawić.




Zacząłem również robić grodzie, które też będą pokryte takimi deskami jak burty. Wstawiłem drzwi i przyklejają się słupki, pomiędzy które trzeba będzie wpasować tę "boazerię". Na tych słupkach pojawią się rzeźby.


I tu jest największe wyzwanie. Wszystkie płaskorzeźby można zrobić na grubszym kartonie, ambitni uplastycznią to gęstym klejem, modeliną czy miliputem. Ale wciąż nie mam pomysłu na zaprojektowanie w "standardzie" pełnych postaci 3D: dwa lwy na szczycie rufy pomiędzy którymi jest jakaś "święta panna" oraz coś w rodzaju Zeusa nad galeriami. Próby mogą zająć dużo czasu, więc póki co przymierzam się do ozdób na lustrze rufy i tu należą się podziękowania dla Tomasza Króla, który korzystając z czarodziejskich mocy, narysował uplastycznioną wersję.


Jest więc opcja dla leniwych - wszystko na jednej powierzchni, oraz wersja z kilku warstw dla bardziej ambitnych. Najlepsi zrobią to we własnym zakresie rzeźbiąc w drewnie i innych masach. Ja pewnie zostanę przy wersji pośredniej, bo nie umiałbym zrobić ręcznie rysunków na poszczególnych tarczach. A skoro jesteśmy już przy tarczach, to są to herby poszczególnych prowincji (od prawej zgodnie ze wskazówkami zegara): Holland, Friesland, Overijssel, Groningen, Utrecht, Zeeland, Gelderland. Na środku godło Zjednoczonych Prowincji.

Burta prawa (ta trochę lepsza:-):


Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
01-08-21 18:58  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Patrząc na obecny stan prac nad "Prowincjami" pomyślałem sobie, że zaprojektowanie w międzyczasie Wodnika to był znakomity pomysł. Ten sam styl i okres, te same rozwiązania sprawiają wrażenie dobrej pomocy naukowej :)
Btw. przypomniał mi się ten kadr z komiksu o Tin Tinie . Opowieść o podobnym modeluj żaglowca, także stworzona w jednym z krajów Beneluksu ;)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
09-08-21 18:19  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

I znów mała aktualizacja.

Tomku, masz rację z tym "Wodnikiem" - na tym etapie projektu "Wodnika" zdałem sobie sprawę, że to dokładnie ta sama konstrukcja i wręcz identyczne rozwiązania. Zrobiłem nawet pewien postęp "intelektualny" (niestety nie jest to odkrycie na miarę przełomu, bo takie rozwiązania już były nawet w "MM") związany z poręczami, przy których zawsze problem sprawiały mi słupki, których jest zwykle dużo i trudno jest je wszystkie przygotować tak, żeby pasowały. W "7 Prowincjach" zrobiłem to w postaci "grzebieni" o grubości 1 mm sklejonych w pary, do których dokleiłem przy górnej krawędzi paski o grubości 0,5 mm i całość od góry zamaskowałem listwą o szerokości 3 mm. By było to bardziej zrozumiałe poniżej kawałek takiej poręczy i efekt na zdjęciu.



Rozwiązanie dużo mocniejsze. A ile czasu wymaga wycięcie takich grzebyków z kartonu 1 mm? Nie wiem, bo wyciąłem laserem:-) Ale jeśli pomyśli się o docinaniu na wymiar wielu słupków i nadawaniu im odpowiednich skosów na końcach, to nakład pracy może być porównywalny.

Kolejna partia "boazerii" pojawiła się na wcześniej przygotowanych grodziach. Niestety nie retuszowałem bocznych krawędzi każdej deseczki (z założenia miały się "chować" pomiędzy belkami) i trochę to widać. Liczę na to, że płaskorzeźby trochę to ukryją i "rozmiękczą".



Stopniowo ukrywam wszystkie białe prześwity przy pomocy listew. Tym razem przykleiłem ozdobne paski na górnej krawędzi dachu galerii. I od razu ładniej:-)


Wreszcie przyszedł czas na zamknięcie rufy (z pewną dozą nieśmiałości "czy w ogóle da się zamknąć"). Z dwóch warstw przygotowałem całą płaskorzeźbę i przykleiłem do lustra rufy (krzywo - wiem, ale tak już zostanie). Na krawędziach nakleiłem cieniutkie listwy (0,5 x 1,0 mm) które zamaskowały wszelkie niedokładności. I tak jak przy bocznych poręczach tę rufową również zrobiłem w postaci grzebienia dodatkowo grawerując drobny wzór. Zawsze na tym etapie obawiam się, że wszystkie wymiary już dawno zostały zgubione, a tu nie lada zaskoczenie: wycięta laserem poręcz rufowa pasowała dosłownie bez żadnych korekt. Na koniec doszły jeszcze poziome wystające zakończenia tej poręczy rufowej, i tak to dziś wygląda:




Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
10-08-21 10:45  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

To świetnie wygląda. A tak zapytam, bom ignorant w tych sprawach, może nie doczytałem też, wszelkie żółte kolory będą żółte, czy bardziej złote finalnie?

--
54323031

 
10-08-21 11:31  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Dziękuję Petrov.
Zdecydowanie żółte (aplikuję żółtą ochrę). Te przebogate złocenia to trochę mit. Cena, ciągłe uszkodzenia, warunki atmosferyczne... A pakowanie złota w okręt wojenny nawet dla bogatych władców był przesadą. A Holendrzy? Podobno kuzyni Szkotów:-)))) Nie oznacza to oczywiście, że na reprezentacyjnych jachtach złoto się nie pojawiało.

I od Aba Hovinga: "...the carvings were done in ’natural’ colors, so pink for human skin and all sorts of colors for the rest. Much yellow indeed, but not all of it. Don’t make the yellow too bright. Be especially careful with blue colors..."

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
10-08-21 22:24  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Dzięki, to wytłumaczenie jest jak najbardziej wyczerpujące. Choć pod względem estetycznym - tak jak na Grosse Jachcie jakby toto złote wszystko było... Ale by było :)

--
54323031

 
11-08-21 20:37  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
ribik   

Jak ktoś będzie miał kaprys, może sobie złotkiem pomalować. De gustibus [et coloribus] non est disputandum.

 
23-08-21 10:06  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Hej,
trafił się wydłużony weekend, więc niewiele nowości na modelu.
Położyłem gretingi na kolejnym pokładzie (halfdek) i wstawiłem schodnie.


Na krawędziach pokładów dokleiłem ozdobne grawerowane listwy i dopasowałem poręcze (grubość 2x1mm). Ta ostatnia poręcz jest wyżej niż burta, ale tak było, uwierzcie; dojdzie tu jeszcze stelaż pod okrycia szańcowe, więc wszystko się wyrówna.





Na koniec spędziłem kilka godzin przygotowując plik pod laser, by wyciąć taką "nadstawkę" na zwieńczenie rufy. Całość zapaćkana żółtą ochrą.


Pozostało zamknąć "bakdek" (na dziobie) i zrobić kosz galionowy. Wtedy zacznie się rzeźbienie. W czym?:-)))) Jeszcze nie wiem, ale dam znać.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
23-08-21 10:59  Odp: [R] "De Zeven Provincien"1665 po raz drugi (1:100, od podstaw)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Cieszy się oko, raduje się dusza:).

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 9Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024