FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 10Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-08-21 16:44  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj!
Aktualizacja.

Kondzik, dzięki, chyba pierwsza opcja dla tej jednostki będzie najbardziej pewna.

Robota jakoś idzie, w tym momencie mogę stwierdzić, że model będzie skończony, choć były chwile grozy, ale o tym później...

Najpierw zrobiłem pierwszą, poprzeczną warstwę poszycia. Pasowało całkiem elegancko. Paski przyklejane do połowy sąsiadujących wręg. Całość wysmarowałem cyjanoakrylem, następnie zaszpachlowałem kitem do drewna, który łatwo się obrabia. Poprawki zrobiłem bardziej precyzyjną szpachlą z Tamiyi:


Później kadłub psiknąłem lakierem bezbarwnym dla lepszej przyczepności BCG i przy użyciu tego kleju nakleiłem pasy poszycie wzdłużnego. Nie podklejałem ich. To tu właśnie pojawiły się chwile grozy bo przy dziobie wyszło trochę krowich żeber, ale jak się później okazało nie miały one większego znaczenia.


I tutaj wyzwanie, poszycie ostateczne. Planki należy przykleić tak, że przy samej burcie jak i rufie tworzą jedną płaszczyznę, natomiast pomiędzy -nachodzą jedna na drugą. Elementy podklejone były brystolem. Jakoś poszło.


Ponieważ czarne krechy graniczne części są w tym modelu dość grube, a wyciąłem nieraz na linii, nieraz bez linii itd to całość została potraktowana białą farbą w sprayu (Duplicolor). I to był dobry pomysł:


Teraz pora na dodatki. Bardzo mi się spodobały te z zestawu laserowego. Godne polecenia:


A tak się prezentuje obecny stan prac. Oczywiście jeszcze wiele listew, listewek na kadłubie się pojawi, więc nie wystraszcie się, że niektóre krawędzie (szczególnie na rufie) są ciut szpetne ;)



Z ciekawości zrobiłem też jedną ławę na kule armatnie. Same kule kupiłem w znanym sklepie z materiałami okrętowymi. 1,5 mm, pomalowane, choć jak ktoś wprawiony z oksydą to pewnie jeszcze sobie robotę ułatwi:


Teraz mozolne wykonywanie detali. Wcześniej trochę mi się ten model wydawał niepozorny, mało atrakcyjny, skromnie ożaglowany, jednak zaczynam się do niego przekonywać.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
16-08-21 14:53  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Guciu - mimo, że zdradziłem - mam nadzieję chwilowo - pojazdy, to z równą ciekawościa podglądam Twoje poczynania z modelami żaglowców.
Kadłub i detale wyglądają znakomicie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-08-21 16:09  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Nie wiem czy zdobienia nie powinny być jednak żółte. Temat poruszany był ostatnio w relacji De Zeven Provincien przez Seahorsa. Dalszego powodzenia w budowie :)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
16-08-21 17:51  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, bardzo ładnie wygląda, ale przed oklejeniem plankami burt, najpierw powinna być oklejona pawęż, pozdrawiam Marek

--https://www.koga.net.pl/phpbb3/download/file.php?id=24418&mode=view

Post zmieniony (16-08-21 17:57)

 
16-08-21 22:16  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dzięki dzięki ;)

Tomek -no i wszystko zepsułeś hehe :D Oczywiście, relację 7 Prowincji znam na pamięć, śledzę i podziwiam, bo czekam cierpliwie na wydanie. I przyznam, że bardzo mnie ta informacja zaskoczyła bo raczej w modelarstwie pozłacanego efektu się nie szczędzi. Z drugiej strony to o czym pisał Seahorse miało w pełni logiczne uzasadnienie. Przyznam, że nawet szukałem żółtej farbki -pactry czy humbrola, ale nie znalazłem w zasobach, a złotą miałem :) Akwarelą nie chciałem tych wzorów robić, bo za rzadka, porozlewałaby się naokoło. Złotego dałem tylko jedną warstwę i aż tak to nie daje po oczach jak po 3. Jedynie w szczelinach trochę więcej tego pigmentu się zgromadziło i tam nieco błyszczy. Teoretycznie jest to wszystko do odratowania. Czy warto? Pomyślę.
Druga sprawa to kwestia materiałów zdobniczych w drugiej połowie XVIII wieku. Może były jakieś tanie alternatywy malowania rzeźb na błysk? Nie wiem.

Marku, pewnie masz rację, ale przyklejenie w pierwszej kolejności kolorowej ścianki rufy mogłoby zakończyć się katastrofą. Boczne planki wychodziły mi za długie, ale zapewne tak miało być po to, by potem ściąć je nożem na równą długość. Trudno przy tym nie uszkodzić tej ścianki.
Druga sprawa, że zdjęcia tych modeli sugerują coś innego:
czwarte zdjęcie
post z 20 lipca 2010

A to że u mnie z jednej strony ścianka rufy pokrywa boczne planki, a z drugiej nie to już inna historia ;)) Chyba z 10 razy przycinałem, pasowałem, aż przykleiłem jak jest bo wolałem nie przedobrzyć.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
18-08-21 09:00  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Ja szpachlowania nie lubię...
Ale jak sobie szybko pierwszą fotkę w poprzednim Twoim wpisie przewinąłem, to później wygląda świetnie.

Nigdy nie robiłem poszycia dna na zakładkę. Mam Alerta i zastanawiałem się czy da się to jakoś sensownie z samej wycinanki ogarnąć...

Pokazałeś, że się da. I to z bardzo dobrym efektem :)

Jeśli chodzi o zdobienia, to obiło mi się o uszy (właściwie o oczy, bo chyba o tym czytałem...), że jako modelarze dążymy do ich uwypuklania, a w rzeczywistości ozdoby bywały często tylko namalowane.
Nie mam pojęcia jak było w przypadku Alerta.

Ale to tylko taka luźna uwaga :)

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
21-08-21 21:52  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Co do tych zdobień - tak jak pisał Seahorse, czy pan Krzysztof Gerlach na swoim forum - złoto było używane rzadko i właściwie tylko do zdobienia największych okrętów. Więc to tyle, jeśli chodzi o "prawdziwe" okręty.

Ale też trzeba pamiętać, że modele okrętów, nawet te budowane w dawnych czasach już niekoniecznie tych prawideł się trzymały, bo powstawały w różnych celach. Dlatego niektóre muzealne modele wręcz kapią złotem. Stąd też taka popularność złotych ozdób (ku której ja też się zresztą skłaniam:)).

Na burtach - tak, jak pisał Kudlaty - nawet na większych okrętach niż kutry, były raczej malowidła niż płaskorzeźby.

Jednak takie dążenie do idealnego modelu żaglowca z dawnych czasów może nie mieć końca. Ile jest wątpliwości przy budowaniu modeli obiektów z XX wieku, gdzie mamy czasem jakieś zdjęcia a i tak są problemy z interpretacją. A tutaj? Jest tylko trudniej.

Dlatego jak zrobisz, to ostatecznie Twój wybór, bo to Twój model. Mi się podoba i kolor, i te uwypuklone ozdoby na burtach. A i tak bardziej zwraca uwagę poszycie zakładkowe, które położone jest prima sorcik.

 
31-08-21 19:20  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!

Dziękuję Koledzy za słowa zrozumienia. Sam model, czy też założenia związane z jego sklejeniem nie traktuję jako prawdę objawioną. Temat bliżej odpoczynkowego aniżeli oddającego wiernie najmniejszy szczegół. Chodzi tu o zmierzenie się ze specyfiką projektu shipyardu, próbowaniu technik, które przydadzą się przy poważniejszych tematach. Oczywiście proszę tego nie odbierać jako pójście na łatwiznę czy ignorancję ;)

Budowa przebiega tempem spokojnym. Podoklejałem półki na kule i większość osprzętu górnej części burt. No i oczywiście gretingi, wykorzystane z laserów przewidzianych dla modelu. Takie sobie zwyczajne klejenie :)
Świetlik postanowiłem nieco ulepszyć i ramki zrobiłem z baardzo cienkiej nitki. Niestety ramka była delikatna i nieco pracowała, przez co nie są te odcinki nici aż tak napięte jak trzeba. Tzn dwie z nich zachowały się bardzo niesfornie.






















Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
01-09-21 18:33  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

"Odpoczynkowy model żaglowca", to chyba taki oksymoron troszeczkę :)

Mi się Twoja robota podoba. Pomimo, że sobie tylko technikę testujesz/szlifujesz ;)
Świetlik jest przeszklony? Fajny pomysł z tą nitką.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
01-09-21 19:49  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
lacek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Pytanie laika projekt tej wycinanki (wykonanie super). Te kółka na końcu desek w praktyce przekładają się na jakieś powbijane kołki drewniane? No i ktoś przestrugał pokład :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 10Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024