FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 10Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
02-09-21 10:20  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Hmm, ładna robota, bardzo ładna, oby tak dalej :)

--
Siwy

 
09-09-21 22:03  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahooj!
Jedziemy dalej. ...znaczy płyniemy ;)

Kudłaty, po Sao Gabrielu to jest to zdecydowanie odpoczynkowy model ;) Tamten był o wiele bardziej pracochłonny.
Świetlik przeszklony, a jak! To akurat żadne wyzwanie, byle zachować ostrożność z cyjanoakrylem:


Lacek -z tymi kołkami to nie wiem czy w tym okresie były jeszcze drewniane czy jakieś metalowe, wiem, że w naszym fachu są (pozytywni) szaleńcy, którzy w te dziurki pakują drut, ścinają i szlifują do poziomu pokładu, ale to już nie przy kartonowym pokładzie :)

A teraz pytanie za sto punktów, jak mam wykorzystać zestaw toczonych luf do tego modelu.
Z tego co ustaliłem, a co też wynika z opisu, Alert posiadał 12 armat 6-funtowych i 12 falkonetów 1,5-funtowych.

W zestawie mamy 18 luf. Już ten opis mnie zastanawiał, ale zależało mi na artylerii głównej, falkonety to już pal licho. I tak wśród tych 18 luf mamy: 10 duużych luf, 4 mniejsze (najbardziej zbliżone skalą do 6-funtówek) i 4 falkonety, też wyraźnie za duże w stosunku do wycinankowych szablonów. O co tu chodzi?

Wychodzi na to, że i tak wszystkie lufy będę robić od podstaw, ale trudno, toż to nie okręt liniowy. Luf odsyłać nie będę, zostawię, może wykorzystam w innym modelu bo są pięknie wykonane.

No, a tak się to prezentuje póki co. Tak jak zaplanowałem zrobiłem jedynie liny służące do zatrzymania lawety po odrzucie. Dwie z nich przykleiłem w takiej pozycji, dla celów edukacyjnych hihi. Użyłem nici 0,3 mm z shipyardu, grubsze wydawały mi się zbyt masywne. Same lawety wycięte laserem, pomalowałem Pactrą "wood tan". Tak już po przyklejeniu stwierdzam, że warto było zrobić lekki wash tych lawet, trochę by to je uplastyczniło, może jeszcze się pobawię, zależy jak to się z kolejnymi elementami będzie komponowało.


















Podrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
12-09-21 16:05  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko!

Skleiłem płetwę sterową:



A to weekendowe zmagania, lufy:







I pomalowane:











Jak się dobrze zorganizuje taśmę produkcyjną to nawet sprawnie to idzie. Pewnie nie zajęło mi to więcej niż 6-7 godzin. Efekt uważam za dostateczny; to największe lufy jakie dotąd robiłem.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
12-09-21 19:41  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Dostateczny za lufy, to zbyt niska ocena moim zdaniem :)
Wyszły bardzo dobrze i fajnie że robiłeś je sam.

Co do lin "anty odrzutowych", to one powinny chyba być jako jeden odcinek biegnący od nadburć, przez ucha w bokach lawet i owinięty wokół grona lufy...

Ale biorąc pod uwagę, że:
- podchodzisz do Alerta odpoczynkowo,
- w opracowaniu w ogóle nie ma wzmianki o olinowaniu lawet,
to moja uwaga ma charakter jedynie ciekawostki :)

Podoba mi się i jestem na tak!

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
12-09-21 20:40  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Kudłaty, co do lin sugerowałem się materiałem który podrzucił Kondzik (pod koniec pierwszej strony relacji). Nie wykluczone, że masz rację z tym oplotem, ale jest jak jest.

Dlaczego "dostatecznie"? Ano, bo wyloty luf wyszły różnie. Co prawda kaliber ten sam bo lufy zwijane z wycinankowych części ale skopałem sprawe w głupi sposób przyklejając pierwszy druciany ring raz na lufie raz niejako na styk. Ostatecznie krawędź przednią przeszlifowałem i się okazało, że wygląda to jakby lufy miały różny kaliber. Widać na pierwszym zdjęciu pomalowanych luf. Obrazowo chodzi o to:


Oczywiście większe problemy człowieka w życiu spotykają, więc jest jak jest, generalnie jestem zadowolony, następne będą lepsze ;)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
12-09-21 20:57  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Kudłaty ma rację. Guciu zerknij do tej relacji:

https://www.koga.net.pl/forum/topic.html?p=89078#p89078

Co prawda to nie karton tylko drewniak, ale wykonanie mistrzowskie i na podstawie Anatomy of the ship Alerta.
Jeszcze miałbyś szansę poprawić to na swoim modelu. No i te liny powinny być chyba nieco grubsze.
A armaty wyszły super:)

--
Pozdrawiam
Piotrek

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Post zmieniony (15-10-21 10:33)

 
13-09-21 10:38  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Guciu, ktoś bardziej obryty w temacie musiałby potwierdzić, ale istniały róznice w olinowaniu lawet brytyjskich i kontynentalnych.
W takim układzie Twoje są w stylu francuskim... chyba:)

Ale tak zrobiłeś i jest spoko ;)

A lufy:
<generalnie jestem zadowolony, następne będą lepsze ;)>
I to jest zdanie-klucz :))

Czekam na dlasze postępy.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
14-09-21 20:38  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Armatki wyszły całkiem fajnie. A ponieważ jak napisałeś, "następne będę lepsze" to pozwolę sobie zasugerować, by w tych następnych te poprzeczne poprzeczki, na których utrzymana będzie lufa na lawetach zrobić grubsze. Ale to już detale. Ogólnie wyglądają fajnie.
I ładnie idzie!

 
15-09-21 22:05  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Dobry wieczór!

Cóż powiedzieć, widocznie stworzyłem historię alternatywną i to francuska załoga przechwyciła brytyjską i zorganizowała po swojemu hihi. Głośno dywagowałem o swoich zamiarach w poprzednich postach, uwag nie było, zrobiłem więc jak zrobiłem, reklamacji nie przyjmuję.

Piotrze, niestety nie ma już możliwości poprawienia lin. Na oczkach, jak i punktowo na styku z pokładem potraktowałem je cyjanoakrylem, żeby odpowiednio się ułożyły (zwis). Na tę relację z kogi nie trafiłem wcześniej, dzięki! Powiedzieć, że to wyższa liga to chyba za mało. Chyba ci, co budowali go w 1:1 nie byli tak dokładni :) Liny które zrobiłem w przeliczeniu wg skali miałyby jakieś 3 cm w realu. Fakt, może powinny być nieco grubsze, ale też nie chciałem przesadzić, a nić 1mm wydawała mi się wyraźnie za gruba.

Mariaszek -owszem, nie protestuję, "ośki" mogły być grubsze, by nie rzec, znacznie grubsze ;)

Zaczynam się obawiać, że nad tą budową zaciążyła jakaś klątwa niepoprawności merytorycznej :). Zrobiłem windę kotwiczną i trochę drobnicy, w tym nagle/kołki. Jakoś tak bez wielkiego zastanowienia, święcie przekonany co do poprawnego kształtu nagli zacząłem "rzeźbić". Nie wiem co mnie zamroczyło, ale zrobiłem jakiś taki kształt zbliżony bardziej do gadżetu... nie ważne. Powinno to trochę inaczej wyglądać. W każdym razie eksperyment udany, czy powiedzmy, wart kontynuacji w lepszej wersji. I tak: przygotowałem sobie drut miedziany średnicy około 0,8mm, potem obwiązałem go cieńszym drutem (około 0,4 mm), powycinałem sprężynkę na małe ringi (coś jak się robi pod bulaje) i skleiłem w taki sposób:



Oczywiście, ten górny ring powinien być trochę wyżej zamocowany i wówczas nalgle miałyby właściwy kształt. Tym niemniej krążki zalałem rzadkim cyjanoakrylem. Po wyschnięciu CA pędzelkiem pokryłem całość rozrzedzonym wikolem.




Teraz kolejna niespodziewanka. Chyba wszystkie sklejone Alerty krążące po internecie mają czerwony osprzęt pokładu. Skłamałbym mówiąc, że chciałem się wyłamać z tego schematu. Wycinanka oferuje dwie opcje do wyboru, przy czym ta czerwona jest wydrukowana na cienkim, śliskim papierze. Nawet zacząłem z niego tworzyć, ale szybko się poddałem. Ni to podkleić -bo będzie za grube. Bez podklejenia -za cienkie. Zdecydowałem się na opcję "drewnianą" bo jako wyznawca standardu uznałem, że już dość malowania. Szkoda, że model ma tak grube czarne krechy. Normalnie jak Mały modelarz sprzed 40 lat... :3 . W każdym razie wyszło bardzo kartonowo, do bólu. Czarne linie można zredukować na krawędziach części, niestety, z tymi wewnątrz już się nic nie zrobi.








Na pokładzie pozostały do zrobienia jeszcze pompy gaśnicze, kominek (?) a potem to już chyba czas na ławy wantowe i to co tygryski lubią najbardziej...

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (15-09-21 22:20)

 
16-09-21 05:19  Odp: [R] HMS Alert 1:96 Shipyard
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Podsunę Ci pomysł. Ładne nagle mógłbyś zrobić gdybyś np. zostawił tylko ten środkowy pierścień na naglu a górę zanurzył w wikolu i zostawił do wyschnięcia do góry nogami. Na czubku nagla zebrałaby się mała kropelka kleju tworząca lekkie zgrubienie. Po wyschnięciu pomalowac i nagiel jak się patrzy:)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 10Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024