FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-07-21 10:50  [G] HMS Sheffield (wydanie 1 z roku 1991) JSC , skala 1:400
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Szanowni Państwo mam przyjemność zaprezentować model okrętu z czasów II Wojny Światowej HMS Sheffield , wydanego przez wyd. JSC w roku 1991 w skali 1:400.
Relację z budowy prowadziłem na forum Kartonówki.pl.
http://www.kartonowki.pl/forum/temat/4151,hms-sheffield-wydanie-i-1991r-jsc-skala-1400-relacja-instruktazowa-dla-osob-poczatkujacych-chcacych-sprobowac-swoich-sil-w-modelarstwie-kartonowych


Cóż można powiedzieć o tym modelu. Generalnie rzecz biorąc jest to dość łatwy w budowie model, przeznaczony (to wydanie) raczej dla początkujących modelarzy, stąd jego niska detalizacja oraz uszczegółowienie.
Specjalnie nie robiłem z niego cudów, gdyż przede wszystkim moją relacją z budowy chciałem zachęcić nowe osoby do spróbowania swoich sił w tym hobby.
A po drugie z tego co wiem, to JSC wydało łącznie chyba 4 edycje tego modelu, z czego ta ostatnia jest już bardzo mocno zdetalizowana.
I po trzecie, w tym roku wyd. JSC obchodzi jubileusz 30 lecia istnienia firmy i tym sposobem chciałem im podziękować za ich wkład w modelarstwo kartonowe, gdyż to od ich modeli rozpoczynałem moją przygodę z tą dziedziną.
A ten HMS Sheffield był ich pierwszym modelem.
Sam model jest poprawnie zaprojektowany, generalnie części i siatki elementów pasują do siebie z nielicznymi wyjątkami, takimi jak łodzie ratunkowe, podstawy dział średniego kalibru oraz troszeczkę wieże dział głównych. Natomiast wg mnie największym problemem jest bardzo niska jakość papieru ( spowodowana upływem czasu), która powoduje, że trochę się męczyłem z wycinaniem (papier się pruł i strzępił) oraz formowaniem ( zwłaszcza zaokrągleń i okręgów). Instrukcja jest dokładnie napisana ( to jest duża zaleta JSC i tak jest do teraz), a jak na to uszczegółowienie modelu, rysunki montażowe o dziwo wystarczają.
Model wzbogaciłem o relingi wycinane laserowo ( zrobiłem przeszczep relingów z King Georga VI , który jest nie do naprawienia) oraz dodałem flagę ( także z King Georga) oraz szczątkowe olinowanie.
Moim zdaniem całość prezentuje się w miarę ciekawie. Aczkolwiek nie ma co porównywać do obecnych wydań, gdyż to jest zupełnie inna kategoria. Natomiast w przeszłości sklejałem modele pancernika Richelieu ( rok wyd. 1991) i Vittorio Veneto ( rok wyd. 1983) z Małego Modelarza ( obie skale 1:300) i tamte model są znacznie bardzie uszczegółowione ale za to fatalnie zaprojektowane.
Budowa trwała z przerwą na wczasy około półtora miesiąca.
Pozdrawiam serdecznie Piterkowiec.















--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
23-07-21 15:22  Odp: [G] HMS Sheffield (wydanie 1 z roku 1991) JSC , skala 1:400
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

No latka, latka.
Dziś ISC to całkowicie inna liga :-) Co cieszy. Muszę poszukać jak wygląda współczesne wydanie tego modelu .
Pzdr

 
24-07-21 10:28  Odp: [G] HMS Sheffield (wydanie 1 z roku 1991) JSC , skala 1:400
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Sklejałem, z 20 lat temu, drugie wydanie tego okrętu. Bardzo fajny do sklejania. Mam to pierwsze wydanie w segregatorze, chyba jako egzemplarz kolekcjonerski będzie leżał.
Gratuluję ładnie wykonanego modelu.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
24-07-21 11:45  Odp: [G] HMS Sheffield (wydanie 1 z roku 1991) JSC , skala 1:400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, no fajny ,trochę mało sznurków i trochę płaski , zawsze chciałem skleić ten okręt ,mam nawet wycinankę ale w kamuflażu ,ale czas tak zasuwa ,nawet przyśpieszył ,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
26-07-21 12:41  Odp: [G] HMS Sheffield (wydanie 1 z roku 1991) JSC , skala 1:400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, no model wykonany w standardzie i fajnie ,pierwsze wydanie ,ale w internrtach można znaleźć wzorzec olinowania nawet na modelu .W Twoim dałeś jedną linkę na topach masztów .Tu jest wg mnie bardzo ładnie wykonany ,taki mi się marzy od dawna http://www.modelshipgallery.com/gallery/ca/hms/sheffield-350-sa/sa-index.html pozdrawiam Marek

--PS> generalnie chodzi mi tylko o odwzorowanie olinowania ,nie piszę abyś tak zrobił ,tylko ,że można się posiłkować nawet gotowymi modelami innych wykonawców bo brakuje dokumentacji czy zdjęć

Post zmieniony (26-07-21 18:54)

 
26-07-21 13:20  Odp: [G] HMS Sheffield (wydanie 1 z roku 1991) JSC , skala 1:400
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Każdy robi model jak lubi :-)
Ale offtopując (przepraszam) marzy mi się Sheffield w 1:200 w takim bądź podobnym kamo. Te z ISC i z Modelika takie jednostajne :), a już mi się nie chce malować :-)
Pzdr

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024