FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 9Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
14-09-21 22:07  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Przy Wolfie uznałem, że czas zacząć kręcić swoje linki. Co prawda, w tej skali ma to sens tylko dla grubszych linek (na sztagi i wanty), ale uznałem, że na początek dobre i to. Na razie zatem spróbowałem skręcić linki właśnie głównie na wanty. Może wrócę jeszcze do tematu przy kręceniu lin kotwicznych, ale to jeszcze zobaczymy, co tam w składziku do tego czasu się znajdzie.

Kręcenie wyglądało dość dziwnie - chciałem załapać w praktyce, jak te linki się w końcu zwija. Niby jest wiele filmików i innych tutoriali to pokazujących, jednak wyszła stara modelarska prawda, że najlepiej się człowiek uczy, gdy sam czegoś spróbuje. Z jednej strony zatem zrobiłem przepisowy zestaw kółek zębatych z haczykami, z drugiej - we wkrętarce umieściłem krzyżak też z haczykami. Wygladało to wszystko dość dziwnie i na pewno nie jest to wersja dla samotnych - w kręceniu musiała pomagać mi zawsze jakaś dobra dusza, a wiadomo, jak o nią teraz ciężko;).
Po jakimś czasie część z zębatymi kółkami się rozleciała, więc nawet nie bardzo mam jak pokazać, jak to wyglądało. Ale może to i lepiej, bo to nie była dobra droga. Do tego czasu udało się jednak coś tam zdziałać. Jedna z lepiej skręconych linek wyszła tak:



Kręciłem linki białe, bo je można ciekawiej barwić. Nie chciałem, żeby to były "płaskie" czarne linki. Starałem się je zatem tak zabarwić, żeby uwypuklić ich splot. Linkę przecierałem w palcach umaczanych wcześniej w farbie, a potem przeciągałem ją jeszcze przez ręcznik papierowy z odrobiną mydła w płynie. Robota była zatem brudna, ale z wyniku jestem zadowolony. Mniej więcej taki efekt chciałem uzyskać.



Wanty założyłem na maszty. Same maszty to raczej krótka piłka - doszlifowałem po prostu okrągłe patyczki.



Potem przyszedł czas na sztagi. Tu wykorzystałem linkę - gotowca. Widać że splot jest ciut mniej ciasny. W tym modelu mi to niespecjalnie przeszkadza, ale chyba w kolejnych jednak będę się starał więcej kręcić;).



Marsy zrobiłem z wycinanki, czyli z kartonu. W ich wykonaniu najtrudniejszym elementem było wywiercenie w kartonie otworów, przez który będzie miała później przejść wielolina. Właściwie samo wykonanie otworków trudne nie było – wykorzystałem do tego ręczną wiertareczkę, ale obawiałem się, czy karton wytrzyma późniejsze przeciąganie linki. Dlatego krawędź marsa okleiłem dodatkowym paskiem papieru, mocno nasączonego klejem. Ponieważ marsy w wycinance miały wydrukowany rysunek drewna, który różnił się trochę od tego, co mam na pokładzie, to pomalowałem je na czarno.



Z bloczkami do wieloliny zawsze miałem problem. Tym razem rozwiązałem go za pomocą znanego już zestawu. Najpierw wierconko, potem szlifowanko. Można było te bloczki w rękach papierkiem objechać, ale jako że maszynka była akurat wyjęta, to skorzystałem.



Po przygotowaniu bloczków, nastąpił najbardziej krytyczny moment, czyli przewlekanie liny przez marsa. Krytyczny jednak tylko się wydawał, bo zamontowało się wszystko jakoś podejrzanie łatwo.



Komplecik zrobiony więc można rzucić okiem na całość.





Bystre oko potencjalnego obserwatora dostrzeże na wantach knagi, ale o nich, to może już następnym razem.

 
23-09-21 20:18  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Miało być o knagach, będzie o knagach. To takie dość monotonne elementy o trudnym do wycięcia (przynajmniej dla mnie) kształcie. Dodatkowo, gdy już się wytnie coś tak małego, co trzeba czymś szkodliwym nasączać, żeby się nie rozwarstwiło i ma to jeszcze utrzymać naciąg linki, no to już pojawia się mały problem. Przyznam, że nie wymyśliłem niczego, co można by z tym zrobić, ale postanowiłem wykorzystać pomysł zaprezentowany na Kodze w jednej z relacji autora o nicku Witek. Swoją drogą te relacje to skarbnica świetnych pomysłów.
Jeszcze raz wykorzystałem jakiś kawałek listewki. Na początek wywierciłem w nim w równych odstępach otworki, tyle że tym razem dość duże.



Następnie półokrągłym pliniczkiem zrobiłem w listewce od góry i od dołu „łuczki” (jeśli można w tym przypadku mówić o jakimś dole, bądź górze).



Potem listewkę rozciąłem na dwoje i z każdej części poodcinałem knagi.



Gotowe knagi zamocowałem do want oraz do wewnątrz nadburć i założyłem na nie od razu liny. Myślę, że łatwiej będzie dzięki temu zaczepiać przyszłe linki od żagli. Zresztą teraz wygodniej je się mocuje.



Dokończyłem też maszty. Praca była tu bardzo podobna jak przy pierwszym piętrze drzewc, więc i nie bardzo jest o czym nowym pisać. Z tym, że tutaj na wanty zastosowałem już cieńsze linki (choć nie wiem, czy to w ogóle widać).





Teraz będą już żagle. Na razie wyblinek nie będę wiązał. Przestrzeń między wantami wykorzystam do przekładania tam pęsety i mocowania linek przy kołkownicach. Idę tu śladami ANDR7EJA z naszego Forum, który tak właśnie postępował przy którymś ze swoich znakomitych modeli. Pamiętam, że wtedy mnie to zaintrygowało i wreszcie jest okazja, by też tego spróbować. Czy się sprawdzi i czy będę umiał to wykorzystać – zobaczymy.

 
24-09-21 08:12  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Pięknie to wygląda, patent z barwieniem liny dał świetny efekt. Zresztą wszystkie metody produkcji detali do żaglowców są bardzo pomysłowe. Przydają się często przy innych modelach. Buduj chopie, czekamy na ciąg dalszy.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
07-11-21 15:18  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

I tu następuje niewielki przeskok, bo żagle już gotowe. Nie rejestrowałem tutaj kolejnych etapów, bo też i nie bardzo było tego jak zrobić. Zwłaszcza, że praca przy każdym żaglu była właściwie taka sama, a potem następowało nieskończone prowadzenie linek od punktu A do punktu B. Ciężko to naprawdę opisywać krok po kroku, albo ja po prostu nie mam na to pomysłu. Z drugiej strony to właśnie na tym etapie modeliki żaglówek najbardziej wciągają. Czyli wychodzi na to, że najciekawszego nie opiszę. Może gdyby to był większy model i przebieg lin był bardziej czytelny/widoczny tak, że łatwiejsze było ich śledzenie… a tak, to wyszła taka gmatwanina.





W poprzednim odcinku pisałem, że wiązanie wyblinek zostawię na moment po zamontowaniu żagli. Otóż pomysł - do pewnego momentu - nie był zły. Często wykorzystywałem przestrzenie między wantami, aby przecisnąć się tam z pęsetą i zamocować linkę na kołkownicy. Niestety samo wiązanie później wyblinek przy takiej ilość zamocowanych linek i przy tym rozmiarze jest nieco ciężkie. Do tego coś tu pomyliłem z rozpędu – niektóre wyblinki powinny być wiązane do jednej wanty więcej – głównie w wyższych partiach. Przy okazji okazało się, że te właśnie akurat wanty zamocowałem do wyższego, zamiast do niższego poziomu. Podejrzewam nieśmiało, że niewiele z tego, co piszę, jest w ogóle zrozumiałe, więc pointując przekaz – uczciwie się przyznaję, że trochę narobiłem baboli;).

Podsumowując zatem wszystko powyższe, lepiej tu nie wnikać w szczegóły, a pokazać widok ogólny, który od szczegółów dużo lepiej się prezentuje. A o szczegółach więcej będzie zapewne następnym razem.







 
07-11-21 16:01  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Podobnie jak Tobie trudno opisać jak powstaje fantastyczne dzieło tak mi trudno opisać uczucia jakie toważyszą mi podczas oglądania zdjęć.

Brawa i gratulacje!!!

Pozdrawiam
Adam

 
07-11-21 16:02  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

I szczegóły i ogóły wyglądają fantastycznie. Ogrom pracy, pomysłowość i precyzja. Podziwiam.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
07-11-21 18:23  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

O matko! O matko i córko! (jak powiedział rozpustnik budząc się rano:-) Po cichutku, nagle stawiasz całą serię żagli i piękny model i piszesz, że nie ma o czym pisać.
Piękna robota, Mariaszku!

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
07-11-21 20:12  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

To Cię wywołałem myślami, bo przedwczoraj się zastanawiałem jak idzie Wolf. Mamy wejście z przytupem :). Wygląda rewelacyjnie. Fajnie, że zwinąłeś niektóre żagle odsłaniając miejsca największego natężenia linek. Mi by się przy tym zwoje mózgowe przegrzały...
Aha, coś do porównania wielkości by się przydało, bo na pewno nie każdy sobie zdaje sprawę z rozmiarów tego modelu :) Podążając z duchem inflacji, może być i 2zł.

pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
07-11-21 22:06  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Przepiękna plontanina. Gratuluję!!!

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
08-11-21 09:35  Odp: [R] "Wolf" (Shipyard, 1:96)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Bardzo ładne wykonanie.
O ewentualnych błędach nie pisz, bo ich nawet nie widać.
Widok ogólny jest fantastyczny.
Ogromne gratulacje.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 9Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024