FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
09-07-21 17:32  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Jasny gwint!
No właśnie nie szukałem żadnych szczegółów... Tak sobie, po prostu, model z opracowania skleić zamierzałem...

A już po pobieżnym przejrzeniu podlinkowanej relacji parę drobiazgów w oczy mi się rzuciło. I prawdopodobnie rzeźbić smaczki jakieś trza będzie... :)

Dzięki, Seahorse... dzięki...

:))
Pzdr,

P.S. Dobrze, że chociaż in inglisz piszą. Z Leudo musiałem czytać in italiano...

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
16-08-21 15:52  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Robota wlecze się niemiłosiernie... Po wakacjach dopiero będę w stanie dłubać więcej... O ile oczywiście koniec ludzkości nie nastąpi :))

Poszycie wzdłużne. 0,5mm tektura.




Tutaj lewa oklejka kilu (cz.23L), okazała się o ok. 1mm krótsza od prawej:



Po przycięciu jest ok. I zgrywa się z długością oklejek właściwych poszycia, cz.31L/P


Dojechałem sobie do przedostatniej oklejki nie licząc nadburcia (na fotce jeszcze jej nie ma):



Oklejki nie koniecznie pokrywały się liniami na poszyciu poprzecznym - szczególnie na środku. Ale nie przejmowałem się tym - finalnie wszystko fajnie się zgrało:



Przykleiłem pokłady:



Drzwi w ściance troszkę przerobiłem:




Stan obecny:



Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...



Post zmieniony (28-01-24 15:12)

 
22-08-21 13:37  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ależ to maleństwo. A drzwi - niby "tylko" uwypuklenie, ale warto było - zawiasy, klamki.
Wszystko dopracowane perfect. Tutaj jak w Leudo - każdy detal ma znaczenie.

 
22-08-21 20:41  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Trochę jasne te wewnętrzne krawędzie tych drzwi. Bardzo się rzucają w oczy, przynajmniej na zdjęciach.

--
Siwy

 
25-08-21 18:45  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Siwy, krawędzie drzwi są faktycznie miejscami jaśniejsze. Fotki to uwidaczniają bardziej - pstrykam w sztucznym świetle. Tak wyszło... :)

Zmajstrowałem nadburcia zewnętrzne i wkleiłem obramowania ambrazur oraz od siebie dodałem wypełnienie nabdurcia w rejonie otworów na wiosła i liny kotwiczne - gdyby nie te kawałki tektury, pozostała by pusta przestrzeń:



Do wycięcia otworów odpływowych użyłem zmodyfikowanej sztancy biopsyjnej:




Po wstępnej przymiarce nadburć wewnętrznych zaistniał zonk... :



Po przycięciu elementów po stronie rufy, wszystkie otwory zgrały się wyśmienicie :)

Ale w głowie zaistaniała teza: "kudłatku, coś spierdzieliłeś..."
Krótkie śledztwo ową tezę potwierdziło.
Otóż:
- oklejanie 0,5mm nadburć zewnętrznych zacząłem od dziobu. Dodatkowo zostawiłem niewielką szczelinę między nimi w okolicy stewy dziobowej.
Na rufie nadburcia "wyjechały" po za lustro:



Wstępnie się tym nie przejąłem. Ale to spowodowało przesunięcie otworów w nadburciu (ambrazury itd.), o nieco ponad mm w kierunku rufy.
A to z kolei, spowodowało zonka z nadburciem wewnętrznym... :)


W efekcie wynikła buba na dziobie:



Dramatu nie ma. Jednak tak to jest, jak się do modelu siada 2-3 razy w tygodniu na 1-1,5 godzinki...
Gdybym robił to jeszcze raz, oklejanie nadburć zacząłbym od rufy, a ewentualną korektę długości rzeźbiłbym na dziobie.


Przed oklejeniem poszyciem właściwym, dziurki dla uch olinowania lawet wywierciłem - co by później nadburć zew. nie podziurawić (wiertara z igły z osadzonym wiertełkiem i korpusu strzykawy 2ml):



Pzdr,

P.S. Mariaszek, z tym maleństwem, to jednak nie masz racji... Kadłub jednostki zajmuje w końcu prawie całą dłoń :))



--

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...



Post zmieniony (28-01-24 15:13)

 
26-08-21 10:23  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

No tak, w instrukcjach wcześniejszych modeli (również tych wydanych w WAK-u) pisałem "kleić od dołu i od tyłu, dokonując ew. korekty przy dziobie". Z obserwowanych relacji wynikało jednak, że każdy modelarz klei na swój sposób (od góry, od przodu, od tyłu...), mało kto czyta instrukcję, więc przestałem umieszczać tę uwagę. Raz jeszcze więc:

UWAGA! Podłużne pasy poszycia przyklejać od rufy / od tyłu / od pawęży i ewentualnych korekt długości dokonywać przy dziobie / dziobnicy.

Zapas z długości (ok 1 mm) dodawany jest z przodu poszycia, co wyjaśnia u ciebie przesunięcie wszystkich otworów do tyłu. Zwróć uwagę, że teraz będziesz również musiał jakoś wyciąć te łuki na rufie, które również wystają w stosunku do pierwszego poszycia poprzecznego.

Poza tym bardzo ładnie to wszystko ci wychodzi:-)))

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
26-08-21 11:56  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Zawsze czytam instrukcję :)
Tutaj zaistniała chwila nieuwagi. Po prostu.

Wystarczyłoby poszycie zew. przymierzyć do kadłuba wspólnie z wyciętym poszyciem wew...
I wszystko stałoby się jasne :))

Nie ma co dumać.
Korekty łuków na rufie dokonam przed przyklejeniem poszycia właściwego.
Też będzie wymagało przycięcia.

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
26-08-21 12:57  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

@kudłaty@
uwaga dotycząca "nieczytania instrukcji" nie była skierowana do ciebie osobiście (bo przecież nie wiem, czy czytasz czy nie:)
Poprzedni wpis tłumaczył, dlaczego przestałem w instrukcji pisać o "przymierzaniu od tyłu i korygowaniu przy dziobie". I był formą przeprosin za ten grzech zaniechania.
W kolejnych modelach ponownie będę pisał o tym, co "od przodu" a co "od tyłu".:-)

Szczęśliwie przesunięcie nadburcia oddzielone jest od części podwodnej listwami, bo miałbyś kolejny problem, jak zgrać "linię wody" na przesuniętych plankach:-)

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
27-08-21 11:47  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, pięknie, ale to pimpek, mikrus , pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
27-08-21 19:27  Odp: [R] Armed Virginia Sloop, 1:100, Wyd. Seahorse nr 4
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ojoj... myślałem, że to jednak trochę większa łajba... ale na pocieszenie dodam, że Muleta ma znacznie mniejszy kadłubek.*
Dobrze, że poruszyliście kwestię kolejności oklejania kadłuba bo jak znam siebie to też bym się na tym złapał hi hi. Dobrze idzie, Kudłaty!


*...tylko że Muleta na tym kadłubku praktycznie nic więcej nie ma, chyba marne pocieszenie ;)

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024