FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
04-07-21 23:13  [R][G] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Rozpoczynam relację z budowy samolotu PZL I-22 Iryda z wydawnictwa Sklej Model. Docelowo chciałbym skleić łaciatą PWE, a PWD będę traktował jako poligon doświadczalny.
Na razie skleiłem szkielet kadłuba. Ogólnie spasowanie jest poprawne, poza wręgami W4 i W5 - na zdjęciach widać, że któraś z wymienionych wręg wymaga przycięcia - moim zdaniem nie ma znaczenia która - ja skróciłem W4. Ta nieścisłość jest również widoczna w instrukcji. Występuję również zdublowane oznaczenie elementów W27 i W28, co również jest widoczne na rysunkach montażowych. Ostatnia uwaga to brak znaczników symetrii na wręgach kadłuba - są tylko na dwóch pierwszych wręgach na dziobie. Mi tego trochę brakuje - jak są znaczniki łatwiej sprawdzić, czy szkielet nie jest skręcony.
Poniżej kilka zdjęć z budowy:




--

Post zmieniony (01-04-22 21:35)

 
05-07-21 09:28  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Jestem!
Szkielet nie z laserów - coraz rzadszy widok... Podoba mi się :)
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
18-07-21 23:10  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kolejny etap budowy to wnętrze kabiny załogi. Na razie wykonałem panele ścian bocznych wraz z ich wyposażeniem. I tutaj pojawiło się kilka problemów. Pierwszy to błędy w rysunkach montażowych - zaznaczone na jednym ze zdjęć. Druga sprawa to brak połowy elementów nr 25 - dorobiłem. Trzeci problem to za długie elementy 15 i 20, które nie pasują do szkieletu kabiny. Pewnie trzeba będzie docinać, na razie nie wklejam tego do szkieletu, poczekam na kolejne gotowe podzespoły.




--
http://messer.cba.pl

 
20-07-21 15:34  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Ja piszę, że to dobrze spasowany model, a tu takie "kwiatki" :)
Mimo wszystko wygląda zacnie.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
22-07-21 21:56  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kudłaty - Ty sklejasz model od końca i dlatego wszystko pasuje :)

Problem z elementami 15 i 20 rozwiązany- podpowiedzią były rysunki kolejnych etapów budowy oraz kształt podstawy orczyka i drążka sterowniczego. Jak widać na rysunku nr 20, część nr 28 powinna być dłuższa niż jest to w rzeczywistości. Ja to rozumiem tak, że projektant poprawił elementy nr 28, natomiast nie zmieniał już rysunków i części nr 15 i 20. Po odcięciu z przodu paska o głębokości 1,1 mm ( mniej więcej grubość wręgi) od części 15 i 20 ( ale tylko samą "podłogę", boki powinny zachodzić na wręgę), oba elementy pasują już do szkieletu kadłuba.



--
http://messer.cba.pl

 
06-08-21 19:50  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Skleiłem kolejne elementy wyposażenia kabiny załogi. Fotele, drążki sterowe oraz orczyki. Całości jeszcze nie wklejam do środka - z tego co wynika z instrukcji, najpierw lepiej jest wykonać tablice przyrządów.
Na tym etapie budowy okazało się, że w przypadku foteli jest zdublowana numeracja - mamy dwa razy detale o nr 37, dodatkowo brakuje jednego zestawu detali 37 - żółte uchwyty katapulty. Ja wydrukowałem sobie brakujące detale ze skanów.



--
http://messer.cba.pl

 
12-08-21 23:34  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Budowa Irydy ruszyła mocniej do przodu, są już gotowe kabiny załogi i przednia część kadłuba. Spasowanie przyzwoite, detale kabiny świecą się od lakieru błyszczącego, a sam dziób będzie jeszcze retuszowany po lakierowaniu.





A tutaj znów kilka pomyłek w numeracji. Detal wg instrukcji ma numer 50, a na arkuszu 60 - akurat 50 jest prawidłową wartością.



Tutaj jest jeszcze ciekawiej - mamy dwa detale 55 - w ogóle nie związane ze sobą, poza tym na arkuszach pojawia się dwa razy numer 52, zaś w instrukcji mamy 50 i 52 ( pomimo tego, że 50 już było wcześniej).



--
http://messer.cba.pl

 
13-08-21 10:14  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Ładnie idzie.
Zazdroszczę postępów. Ja ruszę bardziej dopiero po wakacjach... teraz brak czasu...

Poszycie oklejałeś elementami po kolei, czy zrobiłeś "wydmuszkę" z całości?

Błędów w numeracji części/rysunków montażowych jest sporo. Ale, moim zdaniem, nie utrudniają jakoś znacząco budowy...
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
19-08-21 22:14  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kudłaty - pokrycie kadłuba przyklejałem wg numeracji; pojedyncze segmenty. Dołożyłem też ołowiane obciążenie nad komorą przedniego podwozia. Nie ma o tym w instrukcji, zrobiłem to na wszelki wypadek.

Wracając do relacji - kadłub skończony, złożyłem również szkielet skrzydła. Tym razem nie znalazłem w częściach oraz na rysunkach wręgi W31.




--
http://messer.cba.pl

 
01-09-21 23:02  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Udało mi się do końca wakacji zrealizować plan minimum - Iryda ma już całe skrzydło. Ze względu na specyficzną budowę płata, zdecydowałem się na sklejenie całego pokrycia skrzydła i następnie wsunięcie do środka szkieletu; jakoś się udało. Z zalet rozbudowanego szkieletu warto zwrócić uwagę na bogate żebrowanie jego końcówek - dzięki temu sklejanie końcówek skrzydła jest bardzo proste. Na tym etapie przykleiłem od razu wszystkie owiewki skrzydła. W przypadku górnej - cz.72 - zabrakło mi ok. 0,7 mm z tyłu. Na jednym ze zdjęć widać wstawkę. Lotki i klapy przykleiłem w pozycji neutralnej - na każdym zdjęciu oryginału stojącego na lotnisku są w takiej pozycji. Również na podstawie tych zdjęć postanowiłem przemalować wnętrze kabiny.
Z przygód z rysunkami montażowymi wymienię zamienione oznaczenie cz.W32 i W33, oraz pojawiające się na rysunku nr 55 części 62b, c i d, które fizycznie w modelu nie występują - są to końcówki wręg W49, W53 i W57. Ostatnia sprawa to brak w wycinance części 72a, 73 i 73a. Ja swoje otrzymałem z wydawnictwa w pliku do wydrukowania.
Tymczasem kilka zdjęć. Wszelkie braki retuszu będę jeszcze uzupełniane.







--
http://messer.cba.pl

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024