FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
17-12-21 08:33  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Darek71 - masz rację. Nie wiem sam, dlaczego tak to zrobiłem, pomimo posiadania sporej ilości dokumentacji. Chyba przyzwyczajenie, że klapy są otwarte w większości innych konstrukcji. Oczywiście błąd do poprawienia.

EDIT: Jeśli się jeszcze jakoś mogę usprawiedliwić, to na okładce modelu oraz na rzutach w instrukcji klapy przedniego podwozia są otwarte. Podobnie jest w modelu z Angrafu (ale tylko w instrukcji).

--

Post zmieniony (17-12-21 09:15)

 
17-12-21 08:37  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
darek71 

Na Forum:
Galerie - 1
 

To częsty błąd, nawet wśród autorów opracowań, jak się da poprawić to super!

--
PZDR!!

 
17-12-21 16:41  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Czekałem na aktualizację i się doczekałem!

Kurczę, tyle roboty aż żal zakrywać klapami.
Sam w życiu bym nie wpadł, co by je zamykać :)
Dzięki panowie!

Wyszło bardzo fajnie.


W ogóle, dzięki messer za dzielenie się uwagami z budowy. Korzystam bardzo!
Serdeczny Browar Zapłać się należy :))
Pzdr,

--

Post zmieniony (17-12-21 19:05)

 
17-12-21 21:53  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Jednak klapy zostawię w pozycji otwartej - niestety. Odpowiednia ilość cyjanoakrylu do ich zamocowania powoduje, że ich odklejenie przyniesie tylko straty. Jak pisałem na początku relacji, ten konkretny model traktuję jako model testowy przed sklejeniem wersji łaciatej. Chociaż teraz nie wiem jak szybko będę chciał skleić drugą Irydę.

Kudłaty - cieszę się, że ktoś korzysta z mojej relacji.

--
http://messer.cba.pl

 
18-12-21 00:17  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Messer niema tragedii. Są w necie dostępne zdjęcia na których te klapy są otwarte. Nie znam tajników działania tegoż podwozia ale wygląda na to że takie ustawienie też było możliwe choć zapewne standardowo podczas regularnej eksploatacji były one zamykane. Oto przyklad:
https://images.app.goo.gl/5tJofLGz17dhdoto7

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
27-12-21 22:06  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Pora na małą aktualizację. Tym razem jest to zespół podwozia głównego. Wiedząc o problemach z jego wytrzymałością, a mając już niestety zamontowany w kadłubie szablon D11, nie pozostało mi nic innego, jak na tyle wzmocnić golenie podwozia, aby całość zachowała odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Najbardziej moim zdaniem "pracującym" elementem jest cz. 148. W projekcie to tylko kartonowa tulejka sklejona w łuk. Na szczęście został zamieszczony rysunek pokazujący kształt tego elementu po sklejeniu, dzięki temu mogłem przygotować sobie szablon z drutu o odpowiednim kształcie. Niestety, drut jakim dysponowałem, miał średnicę mniejszą o mniej więcej grubość kartonu. Dlatego najpierw okleiłem go paskami części 148 z własnego wydruku ( odpowiednio zwężone do danej średnicy drutu ) a następnie, już jako drugą warstwę, okleiłem całość właściwym elementem 148. Po złożeniu obu zespołów goleni ( elementy 146 również wzmocniłem drutem) i zamontowaniu całości do płatowca ( jeszcze bez kleju ), okazało się, że model stoi poprawnie, a golenie nie uginają się.



Dalszy etap budowy to kolejne podzespołu podwozia. I tutaj mała zagadka - proszę porównać rysunek z dostępnymi częściami 150 i spróbować to złożyć.



Mi się jakoś udało, dzięki temu, że miałem wydrukowane ze skanów dodatkowe elementy i na przykład cz. 150c i d z rysunku wykonałem odcinając odpowiednie elementy od cz. 150a. Poniżej zdjęcie gotowy goleni po brudzeniu, oraz podzespołów 150, 151 i 152.



--
http://messer.cba.pl

 
28-12-21 17:29  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Sprytnie.
Całość (146, 147 i 148) nie ma tendencji do obrotu na D11?
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
31-12-21 17:39  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Zaplanowane minimum na ten rok udało się zrealizować - Iryda stoi na własnych kołach. Nie jest to superstabilna pozycja, ale jakoś się trzyma. Pomimo wzmocnień pokazanych we wcześniejszym wpisie, podwozie jeszcze pracuje w miejscach połączeń poszczególnych podzespołów. Być może będę musiał wykonać jakąś podstawkę pod model i zamocować koła do podstawki na stałe.
Kolejna sprawa to osłony podwozia głównego - żeby je przykleić wykonałem we własnym zakresie sklejki. Dodatkowo, okazało się, że dedykowane w modelu zawiasy do montażu pokryw wystarczają tylko na jedną stronę. I są zaprojektowane do zamocowania pokryw w pozycji zamkniętej. Aby przykleić te jedyne pokrywy przy goleniach w pozycji otwartej, musiałem dorobić mocowania we własnym zakresie.



Po wykonaniu podwozia, zacząłem uzupełniać model w różne drobiazgi, typu anteny, itp. Okazało się, że w modelu nie ma części 110 i 116 - będę musiał je dorobić.



--
http://messer.cba.pl

 
28-01-22 22:07  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Pora na przedostatnią odsłonę relacji. Model Irydy praktycznie jest gotowy - brakuje tylko owiewek kabiny. Na zdjęciach poniżej widać problemy z wysokości foteli - z tego powodu nie można zamknąć tylnej kabiny. U mnie obie kabiny będą otwarte. Na zdjęciach widać również szczegóły elementów które należy dorobić z szablonów oraz kilka, które dorobiłem na podstawie zdjęć.









--
http://messer.cba.pl

 
27-02-22 19:10  Odp: [R] PZL I-22 Iryda SP-PWD - Sklej Model - 1:33
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Im bliżej końca tym bardziej jestem zniechęcony do tej Irydy. Miała być galeria końcowa, będzie coś o owiewkach. Kupiłem zestaw gotowych owiewek, dedykowanych do tego modelu. Po przyklejeniu ramek oszklenia okazało się, że kopyto przygotowane do tłoczenia musiało być za niskie, bo w dolnych częściach ramek wytłoczka zamiast być prosta, tworzy wywinięcie na zewnątrz. Druga sprawa to problem z wykonaniem lontu detonacyjnego w obu owiewkach. Jeżeli opieramy się tylko na instrukcji to otrzymujemy takie same wzory dla obu owiewek. W przypadku zaś zakupu gotowych owiewek, owszem na owiewkach jest delikatne przetłoczenie lontu ( miejscami bardzo słabe) i jest dołączony rysunek - szablon dla obu owiewek. I tutaj są dwa różne wzory dla każdej z owiewek. Z tych kombinacji do przedniej owiewki wykorzystałem szablon z instrukcji modelu, a do tylnej, ten dołączony do wytłoczki. Od początku nie planowałem wykonywania lontu z jakiegoś drutu, itp. Nastawiłem się na malowanie - głównie z tego powodu, że w oryginale taśma była praktycznie płaska i umieszczona w środku owiewki. W tym momencie obie owiewki są przygotowane do namalowania imitacji lontu detonacyjnego przy pomocy aerografu, co widać poniżej:



--
http://messer.cba.pl

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024