FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-07-21 15:06  [P/T] Klejenie szybek w modelach
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam .
Mam pytanie do modelarzy ,a mianowicie miałem ostatnio pewną przygodę podczas przyklejania szybki takiej wyciętej z foli cienkiej jak np.do laminowania ,przykleiłem ją na gęsty klej cyjanoakrylowy typu pattex power żel, potem (zaznaczę że robiłem to bardzo starannie i nie przesadzałem z dozowaniem kleju) po kilku chwilach zadowolenia z bardzo starannej pracy zobaczyłem że szybka pokryła się wokół łączenia do kartonu takim osadem jakby parą ale nie do wyczyszczenia tak jak by zaszło jakieś zjawisko chemiczne z odparowania kleju ,
nie ukrywam że więcej czasy mi zajęło odklejenie tej szybki i doprowadzenie tego miejsca do ładu niż samo wycięcie ,spasowanie i przyklejenie tej szybki pod ramkę
zapewne spotkaliście się z takim zjawiskiem i macie jakieś patenty albo rady jak przykleić i jakim klejem to zrobić aby takie coś nie miało miejsca w przyszłości ?
Bardzo będę wdzięczny za wasze rady i mam nadzieję że nie tylko ja .
pozdrawiam

 
04-07-21 16:05  Odp: [P/T] Klejenie szybek w modelach
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Ja używam butaptrenu Pattex bezbarwny do przyklejania folii jako przeszklenie. Smaruję tylko stronę kartonu. Dwie warstwy. Druga jak wyschnie pierwsza i dociskam jak jest możliwość.

Pozdrawiam
Adam

 
04-07-21 21:45  Odp: [P/T] Klejenie szybek w modelach
Martini Lublin 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Ja używam kleju B-7000 zwanego też uszczelką. Używany jest do przyklejania szybek telefonów. Dla mnie jest rewelacyjny. Pozostawia elastyczną spoinę typu gumy. Sprzedawany w różnej wielkości tubkach (od 10 do 110 ml). Tubka z igłą do dozowania. Jedyny mankament tego kleju to to, że ma krótki termin przydatności do użycia, gdyż pomimo szczelnego zamknięcia szybko gęstnieje, więc lepiej kupować w tubkach po np. 15 ml i nie rozbić zapasów "na zaś". Na allegro do dostania od ok. 4 zł za tubkę.

--
Z każdym dniem mojego życia nieuchronnie wzrasta liczba tych, którzy mogą pocałować mnie w pupcię.

 
05-07-21 10:23  Odp: [P/T] Klejenie szybek w modelach
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Spróbuj kleju introligatorskiego. Zabiera minutę żeby zaschnąć ale trzyma wystarczająco dobrze a przede wszystkim nie niszczy powierzchni plastiku. Jeżeli trzeba coś poprawić to można delikatnie odkleić ramki, oczyścić plastik wykałaczką i przykleić powtórnie.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
05-07-21 11:53  Odp: [P/T] Klejenie szybek w modelach
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Broń Boże nie namawiam do dalszego brnięcia w ten cyjanoakryl i na pewno warto popróbować tego o czym koledzy wyżej wspomnieli jednak może warto się nie poddawać. Wszystko zależy o jakich elementach mowa. Jeśli jest to np. oszklenie kabiny samolotu już wytłoczone i nic nie pręży, tzn nie ma sytuacji, że musi od razu chwycić to faktycznie można eksperymentować to woli z różnymi klejami. Jeśli jednak są to jakieś newralgiczne części wymagające ekspresowej spoiny to jednak cyjanoakryl jest świetny. Zwłaszcza ten Pattexa w żelu, wiele modeli kleję nim w 80-90%. Pamiętam jak 2 lata temu kleiłem kościół mariacki i przyklejałem wycięte laserem ramki witraży (oj cieniutkie to było) i po prostu łapałem w najważniejszych punktach znikomą ilością kleju i praktycznie osad nigdzie się nie pojawił. Skoro jednak zwróciłeś uwagę na ilość kleju to może, jeśli chcesz powalczyć z tym klejem, zabezpiecz oszklone miejsca tasiemką modelarską, żeby zasłonić powierzchnię. Coś na kształt patentu plastikowców przy malowaniu ramek oszklenia. Mi też pomagała nieraz ehem... ślina, czy nawilżony wacik. Na wilgotnej powierzchni jakoś ten osad się tak nie ujawniał, no ale to już dość karkołomne rozwiązanie nie gwarantujące pełnego sukcesu. Warto popróbować (byle nie na gotowych częściach od razu :) ).

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
05-07-21 12:24  Odp: [P/T] Klejenie szybek w modelach
andre   

Można też użyć taśmy dwustronnej do podklejania wykładzin (dostępne w Obi itp sklepach). Kiedyś tak zrobiłem przy jakimś samolocie .Kabinka była kupiona do modelu i nie robiłem otwieranej i taśma dobrze trzymała.

--
-----
Pozdrowienia dla wszystkich
Andrzej

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024