FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 46Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 
24-06-21 11:01  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Na zdjęciu z "Zarą" w górnym rogu jest kadr i on wyjaśnia system opuszczania/podnoszenia szalupy.
Tak z grubsza - bom ładunkowy (łodziowy) jest umocowany do masztu i "chodzi" góra/dół za pomocą stalowych lin (topenanta).
Lina stalowa (rener) do podnoszenia/opuszczania z blokami to talia a hak jest w obrotowym "orzechu".
Widać wyraźnie "szelki" (liny raczej manilowe a nie stalowe) podłożone pod rufę i dziób motorówki i zaczepione o hak reneru bomu.
Dla mniejszych (lżejszych) szalup/łódek były to wzmocnione parciane taśmy.
Ponieważ widzę Twoje ogromne zaangażowanie by projekt okrętu był jak najwierniejszy z oryginałem (tak trzymać !) pozwoliłem sobie na powyższe uwagi.
Warto zwrócić jeszcze uwagę, że w zależności od sytuacji różne elementy konstrukcyjne - ruchome na jednostkach pływających są w różnych, typowych dla tych sytuacji ustawieniach. Nie wiem dokładnie jak jest z okrętami wojennymi (podejrzewam, że tak samo prócz uzbrojenia), ale dla statków handlowych można wyszczególnić takie "układy"
- statek w ruchu (płynie
'- statek stoi (na kotwicy)
- statek w porcie przy nabrzeżu
- statek w porcie przy za-wyładunku
- statek w ruchu w nocy
dotyczy to głównie przebiegu i obłożenia lin/cum, przebiegu łąńcucha kotwicznego, ustawienia bomów, żurawików łodziowych, trapów, świateł, oznaczeń flagami kodu morskiego itp. itd.
Powodzenia w budowie,
Pozdrawiam,
Ryszard
PS - "fachowe słownictwo"- przez "dzieścia" lat "zwiedzałam" świat przy okazji niejako pracując na statkach :-)

 
28-06-21 11:10  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
dzięki Ryszard za obszerne wyjaśnienia :)
Najwięcej fotek Trento w kamuflażu zostało zrobionych w porcie, więc prawdopodobnie taki stan byłoby najłatwiej odtworzyć. Trapy mam zaprojektowane jako rozłożone. Bomy? jako złożone, choć zastanawiam się nad próbą ich rozrysowania- problemem jest dokładne rozczytanie gdzie jaka linka szła :)





Myślałem również, czy nie dorobić wokół pokładu słupków od tentów- tu z kolei taka sytuacja, że na planach nie są one rozrysowane, więc trzeba by dorabiać na podstawie zdjęć. Z tym, że na 3 najwyraźniejszych fotkach z 1942 roku już ich nie widać :/
Podobnie oberwało się pewnej łódeczce z osprzętem. Wspomniano mi kiedyś, że Włosi w czasie wojny redukowali liczbę szalup na okrętach. Wydaje się to troszkę absurdalne, ale niestety w przypadku Trento się to potwierdziło. Z bólem serca ją wyrzuciłem... :P



Na koniec podrzucam już coś kartonowego :)





Dziękuję i pozdrawiam

--

 
28-06-21 13:02  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

"paczam" na te ustrojstwo zwane systemem bloczków żurawika łodzi dla niepoznaki i nie wierze.
Coś tam pogrzebałem w netach i znów nie wierze... To tak powinno być, tzn nie powinno, ale oni tak to robili.
hehehehe, co to włochy to ja nawet nie wiem: ]

 
28-06-21 17:09  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odnośnie kolorowej grafiki - projektu szalupy na żurawikach.
Jeśli wolno spytać - na czym się wzorowałeś, na zdjęciach, planach ? Nie chcę przeszkadzać, ale jest tam kilka nieścisłości.
Nie wiem na ile zamierzasz uprościć projekt ale jeśli ma być w miarę poprawny to trzeba pozmieniać kilka rzeczy.
Powodzenia w budowie.

 
29-06-21 15:51  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może się przyda :-)
Wodnosamolot Ro.43

 
30-06-21 10:59  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
znalazłem kilka zdjęć i chwilkę, by odpisać :)
Ryszard w czasie jej projektowania korzystałem ( na ile to możliwe) z tych ujęć. Pochodzą one z bliźniaka.





Najwięcej jednak pomógł inny model 3D, który to mogłem sobie w dowolny sposób obracać i wyczaić jak te linki szły. Nie wiem jednak, na czym tamten autor się opierał, więc w pewnym sensie może być to "wariacja na temat".

Teraz, na potrzeby tego posta znalazłem jeszcze te dwa ujęcia. Co prawda to Pola, ale rozwiązania powinny być podobne.





Jeszcze ciekaw jestem, na jakie fotki trafił Karas w netach :P

Jak już wspomniałem, cała łódeczka z osprzętem nie pojawi się już w modelu. Z tego co widać na zdjęciach oryginału, całość została zdemontowana i w '42 roku już jej nie było. Co prawda to burta lewa, ale po drugiej stronie było podobnie.



Tak to wygląda obecnie w modelu 3D. Poprzednia kolorowa grafika pochodziła ze starego pliku :)



Poprawek już nie będę wprowadzał, bo w tym przypadku to troszkę bezsensowne, ale jeśli tylko będziesz miał czas i chęci na opisanie tych kilku nieścisłości, to zawsze chętnie poczytam.
Może się uda tę wiedzę wykorzystać kiedyś w przyszłości, albo skorzysta ktoś inny :)

Za samolocik dziękuję, bardzo ładne fotki :D

Pozdrawiam

--

 
03-07-21 18:48  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
jedziemy dalej :) Strona druga.







Pozdrawiam

--

 
03-07-21 20:07  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Przyznaje, że może być ciężko ładnie i równo wydziergać z ręki: ], ale nic czego nie da się zrobić przy odrobinie zaangażowania, heheeh

 
03-07-21 20:57  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Karas domyślam się, że mówisz o tych malutkich otworkach :P Średnica 0,3mm, robiłem kiedyś próbę na boku, wyciąłem rządek, czyli około 10 sztuk igłą 0,5 jeśli dobrze pamiętam. Podwójny karton zmusza do regularnego jej przepychania, maksymalnie po jednym lub dwóch wbiciach... inaczej trzeba robić nowe narzędzie, albo próbować rzeźbić zatkaną :P
Otworków na tym pokładzie jest 2372. W całym modelu liczba ta może się podwoić, bo dojdą jeszcze 4 platformy wokół dział kal. 100 mm, w podobnym stylu będzie jeszcze platforma od reflektorów i przynajmniej jedna od dalmierzy :)
Osobiście bardziej bym się skłaniał ku fototrawce, ale nikt nie broni próbować dziergać samemu xD

Pozdrawiam

--

 
05-07-21 11:07  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

bazując na swoim doświadczeniu z takimi zabawami, to jedno wkłucie i czyszczenie.
Ja to robię tak, że mam igłę na strzykawce, a wewnątrz znajduje się drucik, który to podczas dociśnięcia tłoka wypycha zawartość igły na zewnątrz.
Nie mniej, najtrudniejsze tu jest równe wykonanie. Raz miałem okazję wycinać podstawy pom pomów, ale to było kilkaset wkłuć, nie pamiętam, może z 700. W Twoim wypadku, jak tych perforacji ma być tysiące, to ehmmmm hmmm hmmmm no nie wiem: ], albo faktycznie fototrawka, albo przynajmniej laser, mogą być niezbędne.

Post zmieniony (05-07-21 11:08)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 46Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024