FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
26-06-21 23:35  [R/G] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wziąłem się za kolejne wykopalisko modelarskie, bo:
- kiedyś zafascynowało mnie malowanie
- ma ciekawy, jajowaty łeb
- wciąż nie mam miejsca na okręty (qrde, ten stan trwa już dość długo i nie zanosi się na zmianę)
- widzę wyzwanie, z powodów wymienionych niżej.

W tym opracowaniu do wymiany, poprawki lub wykonania od podstaw jest niemal wszystko... więc wciąż nie mam pewności, czy dobrze zrobiłem wybierając tego gniota :-)
Model jest wydany na cienkim papierze kredowym, co sprawia dwie trudności: całe poszycie wymaga podklejenia oraz nie ma mowy o stosowaniu klejów wodnych jak Wikol czy BCG, bo kredy po prostu nie skleją.
Kamuflaż na poszczególnych segmentach nigdzie się nie schodzi, więc sporo czasu już poświęciłem na retusz (i to jeszcze nie koniec).
Model nie ma wnęk podwoziowych, tylko czarne prostokąty, jak w dawnych dobrych czasach MM, kiedy nikt się o to nie martwił.
Cały łeb jest do wymiany, bo ma nieprawidłowy kształt i jest prawie pusty - czeka mnie wykonanie całego przeszklonego wnętrza od podstaw.
Opisu budowy w zasadzie nie ma, a na rysunki lepiej spuścić zasłonę milczenia - bardzo złej jakości, niemal nieczytelne kilka rysunków z grubsza pokazujących co gdzie jest, na jednej stronie A-4.
Model absolutnie niekonkursowy, najwyżej źródło masochistycznej satysfakcji. Ale co tam - jak się zaczęło, trzeba skończyć!
Dałem radę na podobnych zasadach skleić Greifa to skleję i tego - mniejszy i jednak dużo prostszy. Tylko szklany łeb trzeba będzie wytłoczyć samemu.



--

Post zmieniony (02-01-22 19:06)

 
27-06-21 18:22  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Właśnie - o tym zapomniałem, jednym z kolejnych ważnych powodów tego wyboru było to, że chyba nie ma innego wydania. Dziwne...

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
27-06-21 20:47  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Pod linkiem który podałeś model jest nieskończony i najwyraźniej robiony z przedruku na normalny karton. Ja znalazłem zdjęcia gotowego modelu, również zbudowanego przez Niemca na tym forum:
https://www.die-kartonmodellbauer.de/index.php?thread/4997-kampfflugzeug-junkers-ju-188-a/
Niemiec przykleił odwrotnie końcówkę oszklonego nosa.
I to jedyny ślad ukończonego Ju-188. Mój będzie drugi :-)

--

Post zmieniony (27-06-21 21:02)

 
28-06-21 12:56  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Nooo, to poproszę zdjęcia :-)
Spasowany jest w miarę i skleić się da, ale ja oczekuję już dzisiaj trochę więcej od opracowań takich fajnych obiektów.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
28-06-21 14:30  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Wygląda bardzo przyzwoicie, dużo lepiej od tego Niemca.
Dzięki!
Tu na naszym forum nie ma żadnej relacji ani śladu że ktoś go kleił, ale jak się sprowokuje - widać, że ludzie mają takie rzeczy pochomikowane ;-)

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
15-08-21 20:26  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Aktualizacja - prace idą pomału, pewnie dlatego że siedzę po uszy w rzeźbieniu od podstaw kabiny pilotów.
Następnym razem idę na łatwiznę - skleję w końcu coś z Hala, gdzie nie trzeba nic poprawiać ani grzebać w necie.

Najpierw skrzydła - już myślałem, że wszystko pasuje ale niestety - są poważne przesunięcia. Co zresztą ma małe znaczenie, bo zrobiłem osobne lotki.


Budując kabinę posiłkowałem się m.in. tymi rysunkami i zdjęciami + stopklatki z filmu gdzie główną rolę gra model w skali 1:8, oczywiście latający. Niestety nie wiem, która wersja więc w razie wątpliwości kierowałem się bardziej rysunkami (podpisanymi) z opracowań, niż filmem.



Najpierw weryfikacja kształtu łba - nałożyłem wyskalowane: wycięty fragment z instrukcji z wycinanki (ten z obrysem czarnym mazakiem) na rysunek z opracowania Aero technika Lotnicza nr 4/93 - widać różnicę, którą trzeba było skorygować.



Potem wykonanie modelu bryły, oklejanie, poszycie i wreszcie wnętrze. Przygotowałem sobie pierścienie - ramki do zegarów o różnej średnicy, kółka z folii nakleiłem na karton Clearfixem, pierścienie kleiłem cyjanoglutem.







--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
17-08-21 18:10  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Nie mam książki płatowca :-(

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
17-08-21 22:22  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

To tylko podpisy zawartości ;-)
Moim własnym pismem, które wymyśliłem lata temu pod wpływem fascynacji chińszczyzną.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
21-08-21 22:24  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Powolne postępy we wnętrzu kabiny. Jak ją skończę, to pewnie będzie z 70% całości modelu.

Korzystałem znowu ze zdjęć modelu 1:8.








Jeszcze drążek sterowy, może jakieś druty i skórzane paski na podnóżkach (nie wiem czy to się tak nazywa, bo chyba nie "pedały"?), zasobnik amunicji do karabinu i mnóstwo innych elementów które się pojawią wraz z owiewką.
Nie znalazłem nigdzie usystematyzowanych różnic między poszczególnymi wersjami, zdjęcia historyczne i rysunki z opracowań oczywiście się różnią więc trochę błądzę - jak zwykle, jest to próba rekonstrukcji.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
22-08-21 11:56  Odp: [R] Ju-188A z GPM
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Na pewno będzie odstawać i jestem tego świadomy. Z zewnątrz też poprawiam co mogę, ale zabawa graficzna to faktycznie nie moja bajka. maksymalnie uszczegóławiam wszystko, co znajdę na zdjęciach i w różnych opracowaniach ale w projektowanie nie chce mi się bawić bo po prostu nie umiem tego robić. Tak więc - moja robota jest raczej jednorazowa :-( ale jak ktoś będzie chętny to na pewno podzielę się doświadczeniem z tej mojej waloryzacji.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024