FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 12Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
22-06-21 15:52  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów

Dziękuję Wam Koledzy za obecność na widowni.
Nie chciałbym Was zawieść za wyrażoną wiarę w moje możliwości. Będę się starał.
Mam nadzieję na merytoryczną pomoc w trudnych momentach.

Kondzik – faktycznie sprawa malowania nie jest jasna, poniżej moje wypociny w tym temacie; jedno jest pewne – model nie jest z okresu zatopienia; jeśli chodzi o materiały pomocnicze służę pomocą;

Występuje kilka problemów, które chciałbym z Waszą pomocą jakoś rozwiązać.
Pierwszy z nich dotyczy malowania okrętu w samym tylko 1943 r.
Autorzy wycinanki Military Model, Panowie Marcin Dworzecki i Marcin Grygiel, informują w opisie, że „model przedstawia pancernik Scharnhorst według stanu z początku 1943 r.” Całkiem to możliwe, chociaż przeglądając dokumentację można się pogubić. Jakieś zdjęcie sprzed lat lub rysunek źle opisane wprowadzają w błąd powielany później przez wszystkim, którzy na tym będą się opierali w swoich nowych opracowaniach.

P.Fedorowicz w wydaniu specjalnym nr 25 Okrętów Wojennych zamieszcza zdjęcia - jedno ze stycznia 1943 r. bardzo odpowiadające opracowanemu modelowi, natomiast drugie, opisane trochę na wyrost jako wygląd okrętu w Norwegii, podczas gdy jest to kamuflaż powstały dopiero w połowie 1943 r.



Na okładce tego opracowania zamieszczony został rysunek Pana G.Tomczaka przedstawiający jeszcze inne malowanie okrętu w Norwegii. Może i tak w jakimś momencie było chociaż nigdzie nie znajduję dowodu na pomalowany ciemnym szarym pokład od dziobu do falochronu. Zwracam również uwagę na jasnoszary kolor dachów wież głównej i średniej artylerii.



Panowie M. Motyka i G. Nowak w wydanym pięknie albumie rysunków 3D podają schemat malowania datując go całkowicie nieprawidłowo na grudzień 1943 r. Owszem, odpowiada on schematowi z początku 1943 r. ale w żadnym wypadku nie z grudnia.



Panowie G.Koop i K-P. Schmolke w swoim albumie pokazują schemat malowania zbieżny z wizją Pana G.Tomczaka jednak bez kontrowersyjnego ciemnego pokładu:



W ostatnio wydanej anatomii okrętu Pan S.Dramiński przedstawia schematy malowania z marca i grudnia 1943 r. Odpowiadają one innym wizerunkom. Ciekawostką są natomiast żółte dachy wież głównej i średniej artylerii spotykane również w innych opracowaniach.



W wydawnictwie Warship Pictorial 36 Kriegsmarine Scharnhorst przedstawiono schemat malowania z grudnia 1943 r. zbieżny z innymi, udokumentowany kilkoma zdjęciami datowanymi na okres 09-12.11943 r.



Na wspomnianym w pierwszym poście portalu historyphotos.org zamieszczone są zdjęcia okrętu, które na podstawie innych opracowań można z dużym przybliżeniem datować na 1943 r. od stycznia, poprzez marzec, do czerwca. Na pierwszym zdjęciu dachy wież są jasne, ale czy żółte jak w niektórych opisach? Drugie zdjęcie przedstawia okręt prawdopodobnie w marcu 1943 r. i też z jasnymi dachami wież artylerii. Na trzecim i czwartym zdjęciu wykonanym prawdopodobnie w czerwcu 1943 r. widnieje jeszcze stary kamuflaż i tu również dachy wież wydają się jasne. Jeśli byłe jasnoszare lub nawet żółte to kiedy w 1943 r. były ciemnoszare jak w wycinance i niektórych opracowaniach dotyczących tego okrętu? Albo to tylko złudzenia.



W książce German Naval Camouflage przedstawione zostały schematy malowania okrętu:
- z przełomu 1942/1943 r. gdzie dachy wież są również żółte,
- z maja 1943 r. również z żółtymi dachami wież oraz całkowicie jasnym pokładem,
- z września 1943 r. już po przemalowaniu na ostatni w jego żywocie kamuflaż podobny do innych wcześniej przedstawionych:



Uznany autorytet w temacie kamuflaży okrętów A.Bonomi przestawia dwa schematy malowania okrętu w 1943 r.
Jeden ukazuje kolorystykę z okresu marzec-lipiec 1943 r., z którą opracowany model jest całkowicie zgodny. Gdzie jednak jasne dachy wież widoczne na wielu zdjęciach z tamtego okresu?
Drugi, po przemalowaniu właśnie w połowie 1943 r., z którym okręt pływał do swojego końca.



I bądź tu człowieku mądry. Kto ma rację w kwestii dachów wież i koloru pokładu w części dziobowej?
Jeśli model okrętu jest z początku 1943 r. to znaczy kiedy tak wyglądał jak w wycinance?
W styczniu, kiedy jeszcze pływał po Bałtyku i miał jasne dachy wież?
W lutym w Wilhelmshaven przed wypłynięciem do Norwegii kiedy widać dachy wież ciemne?
Po przejściu do Norwegii kiedy również posiadał jasne dachy wież aż do czerwca?

Wycinanka posiada poznaną kolorystykę burt, tu wszyscy są zgodni. Niewiadomy jest kolor dachów wież artylerii – w wycinance jest ciemny. Czy trzeba będzie przerobić na jasny? Mam jeszcze czas na podjęcie ostatecznej decyzji. Pokład zdecydowanie pozostaje jasny w całości.


Tyle w sprawie malowania. Przynajmniej na tę chwilę.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
22-06-21 17:31  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Będę zaglądał bo okręt niezwykle ciekawy konstrukcyjnie (piękna sylwetka !)
Odnośnie kamuflażu - a jak w tym okresie malowane były inne okręty Kriegsmarine ? Może była jakaś prawidłowość ?
Powodzenia w budowie życzę,
Ryszard

 
22-06-21 19:08  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

O widzisz, dobrze że mnie wyprowadziłeś z błędu. Po lekturze ostatniej publikacji Kagero odnośnie Scharnhorsta i Geneisenau jakoś ubzdurało mi się, że Haliński wydał go na koniec roku 1943, a nie początek. Pewnie zmyliły mnie właśnie kolory dachów wież. No to jeśli się uprę na wygląd na czas zatopienia to kamuflaż to pewnie nie jedyny mój problem i trzeba się będzie bawić w "znajdź różnice".

Jeśli wierzyć planszom barwnym A.Bonomi to wychodziłoby, że dachy wież w opracowaniu Halińskiego pasują do okresu marzec - lipiec 43, ale te plansze są datowane na 2004 rok. A.Bonomi miał ponoć swój wkład w powstanie opracowania Dramińskiego więc może faktycznie były jednak żółte w marcu 43, a stare plansze już są po prostu nieaktualne. Trzeba by go chyba pytać w wątku https://kbismarck.org/forum/viewtopic.php?t=450.

 
22-06-21 20:18  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Przygotowanie do relacji z budowy to 100 procentowy profesjonalizm. Zasiadam na widowni, mimo , że mój konik to współczesne okręty. Pozdrawiam

 
22-06-21 21:51  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Bardzo ciekawy wpis, miło było się dowiedzieć czegoś nowego :)
Nie wiedziałem, że ten okręt nosił w pewnym okresie taki fajny kamuflaż... Trochę szkoda, że model wydano w jednej z nudniejszych opcji :/
Bardzo podoba mi się sylwetka tego okrętu, o wykonanie tez jestem spokojny, więc na pewno będę tu zaglądał.

Pozdrawiam i powodzenia :)

--

 
23-06-21 07:02  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Profesjonalne podejście do tematu. Wygląda na to że powstanie tu tzw. model życia :)
Podziwiam i jeśli pozwolisz będę tu często zaglądał.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
23-06-21 12:32  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów

Dziękuję wszystkim Kolegom za obecność i aktywność na widowni.

Ryszard – faktycznie sylwetka okrętu jest niezwykle ciekawa i proporcjonalnie piękna; zresztą kolejne okręty Bismark i Tirpitz miały też podobną architekturę; to jeden z powodów mojego zainteresowania się tą konstrukcją; na temat ogólnej prawidłowości malowania okrętów Kriegsmarine trudno mi się wypowiadać gdyż nie badałem tak dokładnie tego tematu skupiając się jedynie na Scharnhorście; książka ASSMUSSEN’a i LEON’a też nie rozwiązuje mojego problem; jeszcze poczekam, może coś się wyklaruje.

Kondzik – przez wiele lat byłem w podobnym błędzie i nawet zapowiadałem niektórym Kolegom, że będę budował model odpowiadający oryginałowi w chwili jego zatopienia; niestety przyjmując zasadę standardu wykonania modelu z wycinanki MM musiałem pogodzić się z faktem odmienności wyglądu; ta wersja malowania jest również ciekawa ze względu na stonowany wygląd okrętu co wydaje się, że podnosi jego potęgę; „jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma” (czyż nie?); podany przez wątek przeglądałem już kiedyś i teraz powtórnie; z niego czerpałem niektóre zdjęcia i plansze; nie znajduję tam rozwiązania problemu koloru dachów wież artyleryjskich; ostateczną decyzję podejmę jak się będę brał za te elementy

Cordel – podobno ładny kamuflaż z końca żywota Scharnhorst’a to element sztuki i gustu, o których się nie dyskutuje; jednym się może podobać (mnie się też podoba), innym nie (znam takich); powtórzę jak napisałem powyżej - ta wersja malowania jest również ciekawa ze względu na stonowany wygląd okrętu co wydaje się, że podnosi jego potęgę; „jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma” (czyż nie?).

Stary – faktycznie, chciałbym do tego modelu jeszcze bardziej się przyłożyć niż do wcześniejszych; boję się jedynie żeby nie przedobrzyć jak to się często zdarza w życiu zgodnie z prawami Murphy’ego.


Teraz chciałbym się w końcu wziąć za klejenie – zastanawiam się od czego faktycznie zacząć, mam ochotę na zawsze męczące szalupy lub samolot; w wycinance jest tylko jeden a na pokładzie były łącznie 3; w ramach uplastycznienia modelu chciałbym zrobić otwarty hangar czego wycinanka nie przewiduje i tam umieścić dwa samoloty ze złożonymi skrzydłami. To tak na przyszłość, muszę najpierw skopiować części samolotu.

Do kolejnego wejścia.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
27-06-21 23:40  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
pietro127 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ahoj, velmi sa teším tvojmu výberu, ak by si potreboval niečo pokojne mi píš. staviam ju uz roky a mam rovnako vela podkladov. tu je odkaz na moju stavbu -- > https://papermodelers.sk/viewtopic.php?f=55&t=3342&start=80

Post zmieniony (27-06-21 23:40)

 
28-06-21 18:33  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witaj Pietro127

Nie mogę otworzyć Twojej relacji. Daj taki link, który jest bezpośrednio do relacji.
Na chwilę obecną kleję katapultę. Wątpliwości rozwiązuję na bieżąco ale dziękuję za możliwość wymiany informacji w przyszłości.
Z pewnością skorzystam.
Jeśli będę mógł czymś służyć Tobie, jestem do dyspozycji.

Powodzenia w budowie!

Próba przetłumaczenia przez Google (Pokus o preklad Google):
Nemôžem otvoriť tvoj príbeh. Dajte odkaz, ktorý smeruje priamo k vášmu vzťahu.
Momentálne lepím katapult. Pochybnosti riešim pravidelne, ale ďakujem vám za možnosť výmeny informácií v budúcnosti.
Určite to využijem.
Ak vám môžem niečím slúžiť, som vám k dispozícii.

Veľa šťastia pri stavbe!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
28-06-21 18:36  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

A kiedy będzie pocięty karton?!? Ja się pytam...

Pzdr, :))

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 12Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024