FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 12Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
27-04-23 22:18  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Bjorn - widzę, że już ty byłeś.
A ja odwiedziłem wcześniej Twoją relację.
I powtórzę - no to jedziemy!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
28-04-23 00:42  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Bjorn 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czołem Winek. No to jedziemy!

Dzięki za odwiedziny na mojej relacji narazie ubogo ale będę na bieżąco dodawać. Super sprawa taka budowa w jednym czasie tego samego okrętu. Muszę nadrobić żeby Cię trochę dogonić.

Mam pytanie odnośnie tych wierz głównej artylerii. Podjąłeś dycyzje co do koloru w jakim je wykonasz? Mnie kusi żeby je pyknąć na niebiesko ewentualnie na żółto, chodź niebieski wydaje się pasować bardziej.

Mieszkam w Niemczech rozesłałem zapytania do Muzeów i archiwum Deutsche Marine. Może coś ustalę, w końcu to źródło najbardziej wiarygodne. Jak się czegoś dowiem to dam znać natychmiast.

Moim zdaniem nie jest możliwe ustalenie konkretnego koloru po zdjęciach, ale ewidentnie są inne niż reszta na okręcie. Za dużo zmiennych na to wpływa. Ale jakiś raport z odbioru lub dokument stoczniowy, nawet typu rachunek za farbę to co innego, mogłoby by to rozwiać wiele wątpliwość.

I pomyślałem sobie, że skoro powstają dwa Scharny może by tak się dogadać w kwestii kolorów i uplastycznienia niektórych elementów i wykonać je nieco inaczej kolory i drobne zmiany. Co o tym sądzisz?

Pięknie Ci idzie!

Pozdrawiam

--
"Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii." Arthur C. Clarke

 
28-04-23 15:57  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Bjorn 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Eeejjjj Winek sorry. Jeszcze raz przeglądnąłem Twoją relacje i Ty już masz artylerię zrobioną, przeskoczyłem wczoraj stronę niechcący. . To ja zrobię na żółto chyba.

--

Post zmieniony (29-04-23 00:36)

 
30-04-23 18:00  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Cześć Bjorn

Faktycznie, artyleria już jest.
Miałem do wyboru - ciemnoszare (jak w wycinance) / jasnoszare / żółte.
Niebieskie z pewnością nie były, przynamniej w 1943 r. w Norwegii.
Na niektórych czarnobiałych zdjęciach (nawet je prezentuję) wieże są jasne, więc jasnoszare lub żółte.
Żółte, mimo, że występują m.in. w AOS nie przekonują mnie, co ich nie wyklucza.
Dlatego mam jasnoszare.
Może faktycznie uda się Tobie rozwikłać ten problem. To byłaby wielka rzecz i wiedza na przyszłość.

Co do mojego SCH - prace trwają przy dalmierzach i radarach.

Jednoczesne sklejanie przez nas dwóch Scharnhorst'ów to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Czasu niby mam dużo, a jednak prace się ślimaczą i nie wątpię, że mnie dogonisz.

Jak na razie, powodzenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
18-05-23 16:30  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów

Minęło trochę czasu, coś się posklejało, więc chciałbym przedstawić Kolegom efekty ostatnich prac i zaprosić do obejrzenia najnowszej aktualizacji w relacji.

Zapowiadałem kolejne drobiazgi i wziąłem się za dalmierze i radary.

Jednak na początek poskładałem trenażery ładowania amunicji do dział średniej artylerii. Tak, tak, takie urządzenia były kiedyś na pokładach okrętów, przynajmniej niemieckich. W naszej MarWoj nie widziałem takich.



Na stole znalazły się charakterystyczne dla niemieckich okrętów kopulaste dalmierze artyleryjskie 4 m.
Trudne do wykonania ze względu na okrągły kształt. Kopuły jeszcze jako tako wyszły ale zbyt widoczne łączenia poszczególnych paseczków sfery poszycia nie napawają satysfakcją. Trudno, inaczej nie potrafię.




Zabrałem się za pojedynczy dalmierz artylerii przeciwlotniczej. Niewiele było w nim do dodania od siebie. Doszły jedynie dodatkowe obiektywy, które w wycinance są jedynie narysowane. Jak dla mnie, opracowanie tego urządzenia jest wystarczająco dokładne.




Przyszedł czas na bardziej złożone moduły dalmierz-radar artylerii głównej i średniej. Te, ze zrozumiałych względów, znajdowały się na najwyższych poziomach nadbudowy okrętu. W czasie służby okrętu, radary były kilkakrotnie zmieniane na coraz nowsze i dokładniejsze. Jeśli same stacje dalmierzy i radarów były świetnie opracowane to same anteny uproszczone do formy płaskiej płyty.
Na początek dalmierz 10,5 m we wspólnym module z radarami artylerii głównej FuMB Ant 7 Timor (dipolowa) i radaru FuMO 27 z nową anteną.
Porównałem ich wygląd w wycinance z koncepcją przedstawioną w Anatomy of the Ship i postanowiłem trochę te anteny radarów uplastycznić.
Porównanie INSTRUKCJA – AOS - WYCINANKA wygląda następująco:



Na podstawie zebranej dokumentacji (rysunki, zdjęcia) rozrysowałem sobie poszczególne warstwy obu anten i zabrałem się za zbudowanie tych skomplikowanych „materacy” z drutu. Efekty rysowania i poszczególnych etapów montażu poniżej:





Cały element przestawia się następująco:




Na końcu wziąłem pod obróbkę rufowy moduł dalmierza 10,5 m i radaru FuMO 27 z inną anteną jak dziobowy na głównej nadbudówce.
Również analiza porównawcza INSTRUKCJA – AOS – WYCINANKA:



I rozrysowana siatka anteny:



Kilka dni sklejania i łączenia drucików dało mi taki efekt:




Tyle udało się poskładać przez 1,5 miesiąca.

Trzeba się wziąć za większe moduły – np. komin lub hangar, lub jeszcze coś innego. Materiał do przemyśleń. Kadłub nadal musi poczekać.

Zapraszam Kolegów do komentowania i dyskusji nad przedstawionymi elementami i relacją.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
18-05-23 17:48  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podziwiam !
Tak trzymać !
Powodzenia w dalszej budowie !

 
19-05-23 08:17  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

WIesiu, elegancja francja. Da się bez laserów, a jakże. PIĘKNIE!!!!111 ot co.
hehehe rozczulające są te notatki na papierze, co prawda ja robię coś podobnego. Ale tylko dla elementów powtarzalnych, typu okapniki jakiś łapki, klamki, których jest pełno i nie wykonuje ich wszystkich na raz. To zapisuje sobie ważne informacje które mają mi pomóc odtworzyć metodę wykonania, jak pamięć zawiedzie. No i hehe cyfrowo, excel, czy coś, a nie na kartce: ] hehehe
Wracając do modelu. Rewelacja. bańki wyszły bardzo ładnie, rozumiem żal, a widoczne pasy, mam to samo u siebie z listkami pasami, ale jak na okrętowca, to wygląda to nadal bardzo dobrze, a wierze, że jest całkowicie gładkie, czyli nic więcej nie da się zrobić. Reszta antenek i lornetek, też bardzo ładnie, cieszy mnie, że samemu we własnym zakresie wykonałeś anteny radarów, wygląda to obłędnie i w moim odczuciu, jak widzę takie antenki to co najmniej +2 gwiazdki dla klasy wykonu: ],

pozdr i do następnego. SUPER, czekam na większe bryły: ] hehehehe

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
19-05-23 11:13  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Witam Kolegów

Dziękuję Wam za uznanie i życzenia.

Karaś - trochę pracy jest jak sobie człowiek chce życie utrudnić; chciałbym to wszystko robić z taką lekkością i efektami jak Twoje "ulepszenia"; już nie ten wiek ale się staram; elementy do obejrzenia, zawsze.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
19-05-23 12:43  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Bjorn 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czołem Winek.

I to właśnie jest prawdziwe modelarstwo. Powiem krótko PETARDA! A nie jakieś laserówki itp. Chociaż uważam, że w pewnych przypadkach takie elementy są niezastąpione i znacznie podnoszą atrakcyjność modeli Jak kto lubi. Antena wyszła super. Pozwolisz, że będę się posiłkował jakże wspaniałym rysunkiem technicznym przy wykonaniu swojej.

Czy DA 4M są dobrze spasowane? Nacinałeś pod kątem szlifowałeś? Jakieś problemy, przemyślenia wskazówki dla ucznia?

7M po modernizacji miały 8 obiektywów, twój jest wykonany na wczesny 1939 dlaczego? Drabinka fototrawiona czy laser?

Czym robisz retusz? świetnie dobrany kolor.

Dobra robota Winek naprawdę pełen szacun.

Pozdrawiam

--
"Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nierozróżnialna od magii." Arthur C. Clarke

 
20-05-23 11:17  Odp: [R] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Cześć Bjorn

Dzięki za pochwały, trochę na wyrost ale miło czytać.

Gdybym miał fototrawki anten, bez wahania bym wykorzystał. Nie miałem, to musiałem sztukować z drucików.
Rysunki zamieściłem w celu ewentualnego wykorzystania przez kogokolwiek z Kolegów. Nie zastrzegam praw autorskich. Jeśli się Tobie przydadzą będę uradowany.

Elementy do sklejenia staram się nacinać pod lekkim kątem. Ogólnie wycinanka jest świetnie spasowana. Jeśli coś trzeba docinać to raczej z powodu jakiegoś mojego błędu popełnionego wcześniej. Najczęściej docinam wszelkie krążki usztywnień, które wcześniej wycinam może zbyt duże. W myśl zasady - lepiej obcienkować niż pogrubasić. To jeden z moich błędów łatwy do naprawienia. W przypadku tych kopuł mocniej docinałem te kątowe wstawki. Nawet nie wiem gdzie popełniłem błąd. Paseczki klejone pod lekkim kątem, a i tak łączenia zbyt mocno widoczne. Kopuła jest gładka. Może retusz jednak za ciemny?

Przy uplastycznianiu najwięcej sugerowałem się Anatomy of the Sbip. Sprawdzę te ilości obiektywów, może faktycznie coś źle przeczytałem.

Drabinki w wycinance są płaskie i jakby konieczne jest ich uplastycznienie. Na całe szczęście kupione w GPM fototrawki są odpowiedniej szerokości. W razie gdyby jednak nie pasowały mam wiele laserowych drabinek różnych rozmiarów. coś się dopasuje. Trapy pokładowe również mam i fototrawione, i laserowe z GPM. I również będę je wykorzystywał.

W moim warsztacie stosuję farbki Model Color czyli Vallejo. Do retuszu w tym modelu najlepiej pasowała Dark Blue Grey nr 70867 (164), którą po pierwszych retuszach rozjaśniłem jasną szarą i później jeszcze białą. Może jest nadal za ciemna?

Mam nadzieję, że moje doświadczenia pomogą Ci w klejeniu Twojego SCH. To satysfakcjonujące jeśli mogę się do czegoś przydać.

Powodzenia z Twoim SCH!

--

Post zmieniony (20-05-23 11:19)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 12Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024