FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5 
27-05-21 21:44  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ryszard , kawał roboty odwalasz

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
27-05-21 23:39  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kolejny piękny model rośnie...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
30-05-21 11:12  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Dziękuję za tak pozytywne opinie o mojej dłubaninie. Staram się :-)
Kolejny etap budowy w SWL zakończony

- skrzydła wklejone
- gotowa owiewka, prędkościomierz i to "coś"
- wstawione dwa kaemy pilota Spandau
Wypatrzyłem, że były wzmocnienia osadzenia statecznika poziomego

Pomijając niedoskonałości mojego wykonania w modelu (w projekcie tego brak) nie ma:
- wycięcia owalnego z prawej strony owiewki (nie byłem tego w stanie prawidłowo zrobić i dodatkowo okleić obrzeżem)

- wnętrza kokpitów powinny być białe (są brązowe tzn."sklejkowe")
- kaemy boczne - ich zakończenie powinno być we wgłębieniu poszycia kadłuba
Przy budowie kadłuba nie zwróciłem uwagi na ten element konstrukcyjny i przyjąłem mocowanie wg rysunku montażowego, na którym kaemy są przyklejone do boków. Trochę wyciąłem burty lecz powinno być inaczej.
Kaemy miały muszki kołowe natomiast nie miały uchwytów.
Kolej na kaem obserwatora/strzelca - Parabellum

i w dalszej kolejności statyw i prądnicę wiatrową.
Na koniec ładne zdjęcie pokazujące zróżnicowane wychylenie lotek

i oryginalne zdjęcia z ataku W.29 Christiansena na brytyjską łódź latająca Felixstowe F.2A

Pozdrawiam,
Ryszard
PS - uszło mojej uwadze, że Spandau'y miały lejkowate osłony (tłumiki) luf - dorobię je :-)

 
10-06-21 17:54  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Wpis ten można by tak zacząć:
"Ich melde gehortsam Herr Leutnant Christiansen, das ihre Flugzeug "C" flugbereit ist ! " :-)
Wprawdzie morski ptak gotów do lotu ale w SWL prace wyposażeniowe jeszcze jakiś czas potrwają.

Co zostało jeszcze do zrobienia:
- dwa wózki
- dwa koziołki (pod pływaki)
- jeden duży kozioł po ogon
- stelaż i prądnica wiatrowa (PB)
- rakiety (flary) w pojemniku (LB)
- linka manewrowa do jednego z pływaków (vide jak po ogonem)
Zrobienie wyoblonego kadłuba z kokpitem obs.-strzelca to mówiąc kolokwialnie (co za słowo :-) był mały Pikuś w porównaniu z właściwym montażem goleni/zastrzałów pływaków.
Belki stelaża

z obu stron drutu przykleiłem cienkie patyczki (rozszczepiony patyk bambusowy) i po zaschnięciu obie strony zostały oszlifowane

brzegi oklejki zostały zcieniowane

po oklejeniu belka szlifowana i pomalowana podkładem (kryl)

Po wielokrotnym przymierzaniu, poprawkach belki zostały zamocowane do pływaków.
Belek -19 szt. + 2 wykrzyżowane naciągi + 4 szt. prętów wejściowych + 4 szt. elementów - węzłów mocowań belek
Tak wyglądał pająk przed montażem do kadłuba

I tak to proszę Państwa mniej więcej wygląda na dzień dzisiejszy :-)
Pewnych rzeczy nie zrobiłem tak jak bym to widział, można (ale niestety nie ja) byłoby je wykonać bardziej starannie.
Jak to się mówi "w tłoku ujdzie" :-)
Jeszcze kolejna historia działalności "naszego" bohatera por. W.Christiansena
Przed przesiadką na H-B W.29 latał na H-B W.12 (typ ten był bazą do wersji W.29 a zmiany konstrukcyjne opracował E.Heinkel - tak, ten Heinkel od He - 111 na odwrocie karty win podczas nocnej biesiady w jakiejś knajpie) i odniósł spektakularne zwycięstwa nad brytyjskim sterowcem.

W.29 v. C-27

Brytyjskie sterowce typu „Coastal” w czasie I WŚ były użytkowane przez RNAS (Royal Naval Air Service).
Wykonywały loty patrolowe wzdłuż wybrzeży Anglii, ale ich głównym zadaniem była ochrona konwojów przed atakami kajzerowskich u-bootów.


Sterowiec RNAS typu „Coastal”

Na uzbrojeniu posiadały bomby głębinowe o wagomiarze – 45, 50 lub 105 kg a przed samolotami wroga obronę stanowiło kilka kaemów Lewis 7,7 mm.
Sterowce nie posiadały żadnych urządzeń technicznych do wykrywania okrętów podwodnych – obserwacje wzrokową prowadził obserwator i w razie wykrycia okrętu podwodnego przekazywał tą wiadomość drogą radiową komodorowi konwoju i bazie lądowej.
Podczas I WŚ sterowce typu „Coastal” zatopiły jedynie sześć niemieckich u-bootów, ale już ich sama obecność była wystarczającym powodem do ucieczki okrętu podwodnego i rezygnacji z ataku.
Jeden ze sterowców oznaczony jako C-27 bazował w Pulham (Norfolk).
Rankiem 11 grudnia 1917 r. pod dowództwem por. Johna F. Dixona (D.F.C.) wystartował na lot patrolowy wybrzeża Norfolk. W południe baza utraciła z nim kontakt radiowy. Później otrzymano meldunek, że C-27 został ostrzelany i płonący runął do morza a cała pięcioosobowa załoga zginęła.
Sprawcą zestrzelenia sterowca był niemiecki as morskiego lotnictwa Oblt.dR (por.rez.) Friedrich Christiansen. W trakcie lotu patrolowego wraz ze strz. mech. matem Bernhardem Wladicko, był dowódcą trzech wodnosamolotów Hansa - Brandenburg W.12 z C-Staffel , które rankiem tego dnia wystartowały z Seeflugstation Flandern I w Zeebrugge. Po zauważeniu sterowca wodnosamoloty zaatakowały go z góry. Zwycięstwo przypisano dowódcy.
Następnego dnia szef sztabu marynarki cesarskiej otrzymał meldunek:
„12 grudnia [1917 r.] Jeden z naszych samolotów morskich pod dowództwem porucznika [Friedricha] Christiansena podczas lotu zwiadowczego nad kanałem La Manche zniszczył brytyjski sterowiec C27. Statek powietrzny stanął w płomieniach i uderzył w morze.”


Air Ship „Coastal” C-27


Za tą akcję Oblt. F.Christiansen został odznaczony orderem Pour le Merite.


H-B W.12 „C” nr 1183 w bazie Zeebruge.

Pozdrawiam,
Ryszard

 
10-06-21 20:58  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Adam 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Ryszard,
Świetna relacja! Dla mnie wzorcowa!
Dużo opisu do poczytania i zdjęć do podziwiania.
Widać doświadczenie.
Pozdrawiam Adam.

 
12-06-21 12:16  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Adam - dziękuję, staram się :-)
Wózki zrobiłem wzorując się na zdjęciach i relacjach "plastikowców"


W bazach lotnictwa morskiego były wózki transportowe i różnego rodzaju koziołki - wielka szkoda, że projektanci nie uwzględniają ich, a które to, jak sądzę, podnoszą atrakcyjność modeli.
Spotkałem tylko jedne plany wózka dla Lublina R.VII w skali 1 : 48 ("Historie Puckie Nr 8)

Teraz kolej na koziołki

Ciekawe zdjęcie - widać różne wózki, na pierwszym planie i z tyłu H-B W.29 z prawej strony (w głębi) Friedrichshafen FF-33E jak sądzę, a z lewej H-B W.12
Pozdrawiam,
Ryszard

 
13-06-21 20:33  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
Krok do przodu...


Pozdrawiam,
Ryszard

 
13-06-21 22:42  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Paweł O. 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Galanteria bardzo ładna, to teraz jeszcze galeria końcowa i ekipa SWL może jechać na zasłużony urlop. :)

 
16-06-21 11:25  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem Panowie,
"I to by było na tyle"-, jakby powiedział prof. mniemanologii stosowanej Jan Stanisławski .
Budowa zakończona, trwała niecałe trzy miesiące i teraz czas na zdjęcia do galerii.

Pozdrawiam,
Ryszard

 
16-06-21 11:38  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Gratuluje, piękny wykon: ]

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024