FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
30-05-21 16:49  [R/G] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Claas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
 

Witam
Od dłuższego czasu chodził mi po głowie pewien projekt, a dokładnie model dawnego kościoła ewanagelickiego z mojej wioski. Dawnego, gdyż w roku 1955 został on rozebrany pozostawiając po sobie tylko samotną wieżę. Miło będzie zobaczyć jak dawniej ten kościół wyglądał w miniaturze chociaż.
projekt oparty na archiwalnych zdjęciach i widokówkach

Tak wyglądał dawniej
https://polska-org.pl/foto/5780/Kosciol_ewangelicki_dawny_Lutomia_Gorna_5780697.jpg

tak ponad dekadę temu sama wieża
https://polska-org.pl/foto/101/Kosciol_ewangelicki_dawny_Lutomia_Gorna_101541.jpg

a tak teraz
https://3.bp.blogspot.com/-1-WzV_rt4AA/XFlk_VMcG8I/AAAAAAAAZec/HCn6rQ0eEJ052PPY5A9_Jv-wic9gMGUgQCLcBGAs/s1600/Lutomia%2BG%25C3%25B3rna%252C%2Bwie%25C5%25BCa%2Bbez%2Bko%25C5%259Bcio%25C5%2582a%2B--%2B12.01.2019.jpgPo uderzeniu pioruna podjęto decyzję o demontażu dachu wieży.
Nowy właściciel swego czasu podjął działa mające na celu zachowanie dobrego stanu zabytku poprzez odnowienie korony oraz uzupełnienie okien. Także mam nadzieję, że będę mógł oglądać wieżę w lepszym stanie.

Tym czasem ja chcąc przypomnieć mieszkańcom jak kościół wyglądał dawniej, podjąłem się budowy modelu. Rozpocząłem od projektu 3D


Następnie wygenerowane przez siebie części za uprzejmością wydawnictwa Answer dostałem w wydrukowanej i wyciętej w tekturze formie.


I tak zająłem się najpierw budową głównej części kościoła. Daszki pokryłem dodatkowo balsą dla lepszego efektu. Bardzo problematyczne było przygotowanie poszycie na "wolich okach" na niższych daszkach. Dużo było cięcia i moczenia balsy, a potem balsa zwinęła daszki w łódkę, więc czekało mnie kolejne moczenie i trzymanie daszków pod obciążeniem, ale w końcu się udało.


A teraz pracuję na wieżą.


--

Post zmieniony (20-06-21 19:56)

 
30-05-21 19:06  Odp: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Ramolot 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jaka to skala?

 
30-05-21 20:56  Odp: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Claas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
 

Czy to jest aż tak istotne? Nie określona jeszcze. Po prostu starałem się żeby największą część nie była większa niż kartka w formacie A4.

--

Post zmieniony (30-05-21 20:58)

 
30-05-21 21:29  Odp: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ewangelicy, gdy Dolny Śląsk był pod Habsburgami, mogli wznosić swoje kościoły tylko w takiej formie, szachulcowej. Najczęściej szybko ich stan techniczny pogarszał się na tyle, ze groziły zawaleniem. Najlepsze zachowane przykłady takich budowli to oczywiście kościoły pokoju w Jaworze i Świdnicy z przepięknymi zdobieniami wnętrz. Gdy Dolny Śląsk od Austrii zagarnęły Prusy w 1742 roku to sytuacja ewangelików zmieniła się diametralnie bo mogli już wznosić swoje świątynie jako całkowicie murowane. Powodzenia!

--
Sven

HMS Ark Royal

 
30-05-21 22:14  Odp: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Piękna robota sąsiedzie;) Trzymam kciuki za projekt.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
30-05-21 22:37  Odp: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Claas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
 

A somsiad skąd? :D.
Wracając do kościołów pokoju to Lutomia znajduje się 14 kilometrów od Świdnicy.

--
Pozdrawiam
mgr inż. Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

 
31-05-21 14:57  Odp: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Bardzo fajna inicjatywa. Krajobraz się zmienia, jego elementy czasem znikają bezpowrotnie. Właśnie takie makiety są formą przypominania o nich, o dziejach miejsca i ówczesnych relacjach. A oryginału szkoda.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
18-06-21 22:14  Odp: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Claas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
 

Wieża została ukończona. Niestety nie mogę podzielić się wieloma zdjęciami z budowy poszczególnych elementów, gdyż przez zabawy siostrzeńców miałem rozładowany aparat.

Wieża w czasach świetności posiadała zegary oraz szpic kryty łupkiem




Jutro wielka premiera całości

--
Pozdrawiam
mgr inż. Paweł
Półspecjalista od techniki rolniczej ;)

 
20-06-21 16:57  Odp: [R] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Claas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
 

Prezentuję skończony model na tle pierwowzoru




--

Post zmieniony (20-06-21 16:59)

 
01-07-21 11:51  Odp: [R/G] Kościół ewangelicki w Lutomi (Leutmannsdorf) - projekt własny
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Podoba mi się, może trochę za biały, ale i tak mi się podoba :)

--
Siwy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024