FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 46Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
27-05-21 10:48  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ojj Panie, wygląda to bardzo apetycznie, specyficzna kolorystyka baaardzo zachęca do wsiąknięcia w ten model: ]

Jednakże pozwolę sobie troszkę się przypapierkować.

Zdjęcie dowodowe no1.
1. stelaż powinien być niższy, bo odciągi do burty idą w dół, a powinny iść na płasko albo delikatnie w górę (środkowy)
2. W oryginale rozmiar podpory środkowej jest wyraźnie większy niż pozostałych, wynika to z innej geometrji łodzi lub jakiegoś błędu, przednia w zasadzie jest na ostro jak tylna. W modelu przednia i środkowa mają bardzo podobną geometrię.
3. otwory w podporach powinny być zdecydowanie mniejsze, delikatniejsze. Na zdjęciu widać łezki, u Ciebie to duże trójkątne otwory.



poza tym spoko, mimo że może delikatnie za masywne, to nie przejmowałbym się tym.

pozdr

Post zmieniony (27-05-21 11:37)

 
28-05-21 10:27  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
Karas uwagi jak najbardziej słuszne, w pełni się zgadzam. Pozwolę sobie pewne kwestie rozwinąć :P

Ad.1. To właśnie jedna z tych różnic o których pisałem. Stelaż powinien być niższy, łódka również powinna być osadzona ciut niżej. Z tym, że w obecnej sytuacji ciężko mi ją przesunąć na dół, bo zaczyna kolidować z tym dziwnym wywietrznikiem. Powodów może być kilka:
- za niska nadbudówka (raczej wątpliwe, i tak jest wyższa od innych poziomów, a jej proporcje do np. nadbudówki się zgadzają)
- za duży wywietrznik, czy co to jest xD
- kil łódki ustawiłem równolegle do linii wodnej okrętu, tak jak to było narysowane w planach.



Widać również, że jest ustawiona wyżej, niż na tym zdjęciu:



W przypadku, gdyby ustawić ją równolegle do pokładu, który lekko opada ku rufie, jej dziób lekko poszedłby w górę, a rufa w dół.
Patrząc na zdjęcia ciężko stwierdzić, do czego łódka jest ustawiona równolegle. Poza tym, reszta łodzi i szalup również jest ustawiona równolegle do wodnicy, więc trzeba by korygować wszystkie :/

Ad.2. W przypadku łódeczek, też są drobne jaja xD Zacznijmy od rysunków. Ten z Profili Trento:



Prawdopodobnie ta sama łódka, z Vittorio Veneto również z P.M.:



Tutaj łódeczka z Anatomii Colleoniego. Wrzucam bardziej jako ciekawostkę, jest to łódeczka 10- metrowa, dla lekkich krążowników. Na Trento, jeśli dobrze pamiętam, była 12- metrowa.



Jak widać, rysunki nie dość, że dość skąpe, to jeszcze są spore różnice między nimi, np. w rzucie z góry warto porównać "pękatość" kadłuba łodzi z Trento i V.V..
Stanęło na tym, że kształt pokładu zrobiłem na podstawie tego zdjęcia :D



Jeśli chodzi o przekroje kadłuba, to wykorzystałem te 2 z Veneto. Pochodzą one mniej więcej z jej "śródokręcia", na dziobie i rufie musiałem radzić sobie sam xD I tu jest prawdopodobnie odpowiedź na Twoje pytanie, dlaczego przednia podpora jest podobna do środkowej...

Do łódeczki oczywiście jeszcze siądę, wygląda na to, że jej dziób jest zbyt pękaty. Po jego zwężeniu, łódkę będę mógł ciut niżej wcisnąć między ten wywietrznik.



Poprawi się również kształt dziobowej podpory, na bardziej klinowaty :)

Ad.3. Dziurki z podporach chyba niepotrzebnie chciałem zrobić sprawdzoną już wcześniej metodą (równoległe odsunięcie od krawędzi). Wygląda na to, że w tym przypadku Włosi wymyślili to sobie inaczej xD Na szczęście jest to proste do poprawienia.

Prawdopodobnie zmniejszę odrobinę wysokość tego wywietrznika ( i 9 pozostałych :P) Jego proporcje nie ulegną wielkim zmianom, a może wręcz się poprawią :)
Może korygując go i łódeczkę zyskam te cenne dziesiętne milimetrów i uda się ten stelaż zrobić jak należy :)

Pozdrawiam

--

 
28-05-21 13:38  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

ohh boy, hehehehehe. Czyli problem jest dużo bardziej złożony. Reasumując, pytanie czy warto jest grzęznąć w jednym temacie. Generalnie jest OK, może nie ma sensu aż tak bardzo ortodoksyjnie podchodzić do każdego drobiazgu.

 
04-06-21 10:48  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam,
usiadłem jeszcze na chwilę do tematu. Zmieniłem trochę kształt dziobu kutra, dzięki czemu wszedł on ciut niżej między ten wywietrznik, który również trochę obniżyłem. Cały stelaż z łódką poszedł prawie milimetr w dół xD Dalej są pewne różnice w wyglądzie, jednak bardziej w dół opuszczać go już nie chcę, bo z kolei zaczną się kaszanić proporcje wywietrznika :/ Swoją drogą, ta jego "pokrywa" na przodzie też ma nieco inny kształt (poprawi się)





A tutaj już początki nadbudówek, jeszcze przed oklejeniem :)





Te pokrywy od bulajów z rozpędu pomalowałem w kolorze camo, a zastanawiam się, czy nie powinny być jednak białe?
Albo wręcz jakaś szarość... ciekawe xD



Pozdrawiam

Post zmieniony (04-06-21 11:07)

 
23-06-21 10:08  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Witam po trochę dłuższej przerwie ;)
Drobna aktualka. Oklejona przednia nadbudówka z barbetą. Druciki będę uzupełniał już po przyklejeniu.







A tutaj zdjęcie z przed oklejania reszty nadbudówek. Jak widać, w jednym miejscu machnąłem się z kamuflażem xD Już poprawione.
Po konsultacjach zmieniłem ponownie grubość tego pokładu, z wcześniejszego 0,2 na 0,4 mm. Nie ma co ryzykować z drukiem dwustronnym w tym przypadku, jakaś tam szansa byłaby, że się to troszkę "rozjedzie" i przestanie pasować.



Pozdrawiam

--

 
23-06-21 10:12  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Krawędzie pokładu biją po oczach. Daj oklejki ścianek nadbudówki wyżej o grubość pokładu, z wcięciem w tylnej części.

--
wydawca przez małe "w"

 
23-06-21 21:59  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Cześć Fantom :)
Co do krawędzi i ogólnego wykonania- tez mnie trochę oczy bolą jak na to patrzę :/ , ale skoro ten model już kuleje na etapie wydruku, nie widzę wielkiego sensu by "ratować" jego wygląd na siłę. Oczywiście, jakąś tam dokładność przy wycinaniu i klejeniu chcę zachować, by sprawdzić spasowanie części. Jak już wspominałem, to tylko model testowy, do Trento kiedyś planuję jeszcze wrócić na poważnie, ale to raczej w odległej przyszłości :)
Ścianki nadbudówki są zaprojektowane tak jak proponowałeś :)





Nie wspomniałem wcześniej, ale oczywiście, po pogrubieniu pokładów zmniejszyłem wysokość wszystkich wręg z nadbudówek o te 0,2 mm...

Pozdrawiam :)

--

 
23-06-21 22:44  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak z ciekawości obejrzałem dokładnie cykl dotyczący łodzi motorowej.
Mam pytanie - a jak była opuszczana na wodę ?
Na rys. i zdjęciach widać bom ładunkowy poziomo leżący nad nadbudówka łodzi i topenantę. Na rysunku (rzut boczny) nie ma żadnych haków na rufie/dziobie łodzi do zaczepienia renerów bomu.
Wniosek - motorówka musiała być spuszczana na szerokich pasach krzyżujących się u góry gdzie były zaczepione o hak renera bomu.
(oczywiście to jest tylko moje gdybanie:-)

 
23-06-21 23:06  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Cordel rób ten model na cacy, już do niego nie wrócisz uwierz mi :D

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
24-06-21 10:02  Odp: [R] Ciężki krążownik Trento, 1:200. Wątek merytoryczno-zagadkowy z modelem w tle
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Siemka,
ADAM 12 ja nie wrócę? "Hold my beer!"
Klejąc tę surówkę już się tak wyłożyłem w kilku miejscach, że to na prawdę nie ma sensu. Czy wspominałem już, że nienawidzę kleić wydruku z domowej plujki? :P

Ryszard użyłeś tak fachowego słownictwa, że musiałem spytać wujka Google o znaczenie niektórych wyrazów :P Szanuję ^^
Pytanie dość trudne, przejrzałem większość zdjęć jakie posiadam, ale takich, na których bomy robią coś przy łodziach jest na lekarstwo, albo są kiepskiej jakości.
Podrzucam, co znalazłem :)
Najprawdopodobniej Trento:



Również Trento, na filmiku, od 15 do 21 sekundy :)

https://www.youtube.com/watch?v=NW4KI4Vlj1M

Tutaj też coś majstrują, ale przy typie Zara :)



Nie wiem, czy te zdjęcia coś wyjaśniają, ale na razie nic lepszego jako odpowiedź nie znalazłem...
Jak kiedyś na coś jeszcze trafię, to podrzucę.

W sumie, wczoraj, przypadkiem znalazłem coś takiego :D



Ujęcie jest trochę podobne do tego z "A3- Incrociatori pesante classe Trieste", przy burcie również stoi niszczyciel Legionario (wrzucałem je na stronie 3 ), ale jest dużo lepszej jakości, kadr jest sporo szerszy, a światło pada w taki sposób, że rozwiązuje jedną z najciekawszych zagadek, jaką planowałem w tym wątku wrzucić...
Przez chwilę ucieszyłem się jak dziecko :D
Oczywiście ją tu kiedyś zapodam, pewnie jak będę się zabierał za tylny maszt. "Mindfuck" był niezły xD

Pozdrawiam

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 46Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024