FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
23-04-21 16:05  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Medox   

Bardzo fajnie wyglądają te ugięcia "płótna". Jaki rozmiar linki stosujesz przy "olinowaniu" ?

 
24-04-21 14:53  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Medox - rozmiar ? Taki jaki mam pod ręką :-)
A na poważnie - trzy rodzaje:

- biała nić bawełniana (jeszcze made in DDR) średnio gruba
- szarawa nić wiskozowa (cienka) i
- biała grubsza nić-linka bodajże od zabawki szybowca.
Nici są barwione akrylowym srebrnym pisakiem lub farbkami akrylowymi - nie mają wtedy włosków i są lekko sztywne.
Normalnie w samolotach tego okresu stosowane były druty (lub linki) stalowe o średnicy 3 - 4mm, pojedyncze lub podwójne, także w oplotach (osłonach) lub wzmocnione listewką drewnianą pośrodku. Były też taśmy stalowe ale o jakiej szerokości - nie wiem.
"Moje" linki nie trzymają skali, natomiast w sklepach modelarskich są dostępne rozciągane nici ale ich nie używam ze względu na inną metodę ich mocowania do płatów i robienie imitacji śrub rzymskich oraz dlatego, że do malowania trzeba używać innych farbek.

 
26-04-21 18:37  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem,
Się trochę porobiło...

PŁYWAKI

Były ze sklejki lakierowane i (nie wszystkie) miały na górnych powierzchniach "lozenge". Nie sądzę by było to naklejone płótno fabrycznie drukowane w "lozenge" - a jak sądzę ręcznie malowane wg szablonów już w Seeflugestationes.
Wspominałem, że listwy anytypoślizgowe (chodniki) i ... no właśnie nie wiem dokładnie do czego służyły te okrągłe, lekko wypukłe konstrukcje (otwory rewizyjne ?) są uwidocznione graficznie i nie mogłem ich zrobić oddzielnie z powodu malowania.
Pływaki są czarno-grafitowe. Pływaki oraz wszystkie ich golenie i zastrzały również będą czarne - była to specjalna farba chroniąca przed szkodliwym działaniem soli morskiej.

Budowa samych pływaków - tak samo jak budują kadłuby okrętowcy


Zlikwidowałem trzy listwy na spodzie za redanem a dorobiłem ringi po wewnętrznej stronie przodów - do lin holowniczych
Kombinuję teraz jak i z czego zrobić gumowe (?) osłony nosów


KADŁUB - WNĘTRZE

Sporo zmian w stosunku do projektu.
Wspominałem na początku o fryzjerze - otóż będąc pacholęciem z bujną czupryną (ech...!) gdy zjawiałem się u pana Franciszka na postrzyżyny kładł on poprzeczna deskę na fotel tak bym widział siebie w lustrze. Zawsze gdy w projektach modeli widzę osadzenie fotela(i) na takiej desce mam te fryzjerskie skojarzenia :-)
Deski nie będzie - fotel pilota był osadzony na głównym zbiorniku paliwa. Nie będzie też pasków od spodni a typowe, szerokie parciane niemieckie pasy lotnicze.


Do końca wyposażania interioru daleka droga - kilka klamotów już jest (czekają na zamocowanie)


Jak widać są powstawiane wzmocnienia a oklejki burt już pomalowane (do poprawy cyferki)

Na zdjęciu widać też wózek - będzie robiony na nowo. Hydroplan przed startem ważył ok 1300 -1400 kg i wózki były masywne o szerokich kołach. Heinz i Willy jak takie robili w warsztatach bazy, to deski i belki przycinali nie do jednego milimetra - ale ten "mój" jest za pokraczny :-)

Koła zrobiłem z papieru a sam wózek z patyków (do mieszania ) i potem bejca.


Do następnego spotkania -

Pozdrawiam,
Ryszard

 
28-04-21 17:54  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam,
"Kapcie" na pływaki zrobione.

Zrobione z cienkiego papieru uformowanego na noskach pływaków, potem malowane i usztywnione od środka i na zewnątrz SG, szlifowanie, malowanie itd. aż do odpowiedniego efektu.

C.D - kadłub

Przykleiłem poszycie PB (wstępnie pomalowane) i sprawdziłem co i jak ze skrzydłami.
Jeżeli chodzi o montaż skrzydeł to nie robię ich tak jak proponuje projektant (w kadłub wsunięte druty i na nie nasunięte skrzydła) a "swoją" metodą. Mocuję na stałe druty w jednym skrzydle i wsuwam je w kadłub we wklejone rurki (zaznaczone strzałkami) i na wystające "wąsy" nasuwam drugie skrzydło.
Poniżej pozwalam sobie zamieścić ciekawostkę (jak sądzę) związaną z historią konkretnego egzemplarza W.29 - "C" 2512 czyli tego, który jest w budowie :-)

ATAK NA HMS C25

6 lipca 1918 r. eskadra pięciu niemieckich wodnosamolotów Hansa Brandenburg W.29, którą dowodził Oblt. zur See Friedrich Christiansen lecący na „C” 2512 wykryła płynący na powierzchni u ujścia Tamizy w pobliżu Harwich angielski okręt podwodny HMS C25.

HMS C25

Okręt został ostrzelany przez wodnosamoloty i obrzucony bombami małego wagomiaru.


W wyniku ostrzału zginął dowódca okrętu 23 - letni por. David Courtenay i trzech marynarzy - obserwatorów znajdujących się w kiosku.
Okręt nie mógł się zanurzyć gdyż jedno z ciał zablokowało właz i dopiero gdy piłką do metalu obcięto nogę denatowi udało się go zamknąć. Podczas tej operacji zginęło od ognia kaemów dwóch kolejnych członków załogi.
Po ataku gdy skończyła się amunicja hydroplany odleciały, a w okręcie dziury w kadłubie ciśnieniowym zostały zatkane ubraniami. Uszkodzonego HMS C25 wziął na hol okręt podwodny HMS E51.

HMS E51

Tymczasem, po uzupełnieniu amunicji i bomb hydroplany powróciły by dobić przeciwnika, jednakże zostały odparte ogniem przybyłego dla osłony niszczyciela HMS „Lurcher”

HMS Lurcher



Pozdrawiam,
Ryszard

 
13-05-21 21:43  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem Panowie,
Dłubanie powolne ale zawsze do przodu...



Przymiarka skrzydeł

Pozdrawiam,
Ryszard

Post zmieniony (13-05-21 21:50)

 
13-05-21 22:57  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jak zawsze świetna robota!
Patrzę jednak na wychylenie lotek... Zasada „różnicowego wychylenia lotek” poza tym, że polega na wychyleniu na jednym skrzydle np. „w dół” ,to na przeciwległym skrzydle „w górę”, to jeszcze lotka wychylana. „w górę” wychyla się o nieco większy kąt, niż lotka „w dół”. Może i tu tak jest, ale nie widzę dokładnie na tych zdjęciach... Ponadto stery wysokości są wychylone „do dołu”, zatem sterownica pilota powinna być wychylona „do przodu”...
Wychylenie powierzchni sterowych w modelach powinno współgrać z wychyleniem sterownic... Taka moja „śmieszna obsesja”...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
16-05-21 17:40  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kolejna Twoja relacja na której nowości czekam z niecierpliwością.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
21-05-21 20:53  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Witam Panowie,
Mariusz - ok, dziękuję za zwrócenie uwagi odnośnie sterownicy. Poprawię. Lotki natomiast mają zróżnicowane wychylenie tak jak "ustawa przewiduje"
:-)
Silnik - właściwie to nie co pisać - ten w projekcie w niczym nie przypomina takiego jaki ma być. Mój, który zrobiłem też daleki jest od oryginału tzn. w miarę będzie podobna jego górna część tzn. ta, która wystaje poza osłony. Nie chciało mi się bawić w te różne drobiazgi skoro ich nie widać.
Chłodnica natomiast zrobiona taka jaka powinna być. Dojdzie jeszcze rura łącząca ją z silnikiem.
Na próbę poskładałem skrzydła i "upierzenie".
Kolejnym etapem będzie krycie góry kadłuba, które też zostanie odpowiednio przerobione.
Miałem plan by budowę W.29 zakończyć z końcem maja ale już widzę, że wodowanie będzie później :-)
Kilka fotek



Ukłony,
Ryszard

 
25-05-21 21:06  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Czołem,
Kadłub pokryty, opierzenie "na mocno".

Pokrycie góry kadłuba składa się z trzech elementów:
- osłona silnika nałożona na część z otworem na kokpit pilota
- zaoblony element z otworem na kokpit obs./strzelca
- ogonowe pokrycie (lozenge)

Usunąłem po przyklejeniu do przodu kadłuba boczne elementy by przez wycięte otwory deflektorów widać było wnętrze (silnik)
Najtrudniejszym elementem do prawidłowego wykonania jest część środkowa. W oryginale była to kształtowana na gorąco kilku warstw sklejka - zapewne na odpowiedniej formie.

Wkleiłem w otwór kółko (od spodu z podklejonym na obwodzie drutem) potem boki i po lekkim zwilżeniu ukształtowałem całość tak by pasowała do kadłuba. Po wyschnięciu wkleiłem do wewnątrz podposzycie (brązowe) odpowiednio je przycinając i usunąłem wklejone kółko tekturowe z drutem.
(nawiasem mówiąc dopiero później doczytałem się, że wnętrze kokpitów malowano na biało !)

Boki zalałem SG i po przeszlifowaniu pomalowałem.
Jest jak jest - w tłoku ujdzie chociaż mogłoby być lepiej :-)

Teraz kolej na wyposażenie kadłuba - wiatrochron, prędkościomierz, statyw do prądnicy, kaemy itd.
Może ktoś wie co to takiego i do czego służyło ?

Do następnej aktualizacji,..
Ryszard

 
25-05-21 21:39  Odp: [R] Hansa - Brandenburg W.29 - 1:33 STM, 1/2009
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piękna robota! Sama przyjemność z oglądania!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024