FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 13Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 
18-04-21 10:39  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Jeśli dobrze odczytuje rysunki 16, 19 i 20 to lina nr 12 idzie wokół kołka na rufie do którego ty też przymocowałeś liny wiążące ster, a potem należałoby ją pewnie obwiązać wokół części 31.

 
18-04-21 10:48  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Gratulacje (wiem, że jeszcze model nie jest skończony, ale już można zacząć pisać peany)!

Faktycznie pominąłem w instrukcji linę 12, ale to z powodu gapiostwa, a nie z faktu, że na żadnych planach nie znalazłem odpowiedzi. Zakładam więc, że była wiązana do poziomej belki wewnątrz burty w takiej odległości, by żagiel efektywnie pracował. Na żadnych planach nie ma knagi, więc to chyba jedyne rozwiązanie. Na drewnianym modelu leudo wydanym przez firmę "falconet" (RUS) wypatrzyłem, że właśnie w ten sposób 12-tka jest zamocowana.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
18-04-21 15:07  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

=Kondzik=, kołek na rufie jest na linę steru. Na szot żagla, to trochę za daleko moim zdaniem... ;)

Seahorse, tak sobie właśnie to w bani układałem :) Miejsce wiązania wypadnie w takim razie jakoś tak na wysokości masztu.

Generalnie koncepcja przedniego żagla ciągle nie jest wyklarowana, ale ta lina nie dawała mi spokoju.

Dzięki Panowie!

Póki co mam zagwostkę z żaglem głównym, ale to w swoim czasie :)

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
20-04-21 14:10  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Wanty na zawietrznej:




Nie pasiło mi, że płótno odstaje od want, a przecież powinno być dociśnięte przez wiatr:




To sobie żagielek wklęsnąłem. Albo wybrzuszyłem - zależy z której strony się patrzy...
Rzuciłem łajbę na bok, zwilżyłem żagiel w odpowiednich miejscach wodą (nieco zbyt dużą ilością) i pougniatałem:



Nie obyło się bez małej demolki - paski porozłaziły się miejscami... :)


Wygnietłem teki efekt - już po naprawieniu dziur:



Później jeszcze troszkę poprawiałem niektóre fałdki, ale to już za pomocą śliny modelarskiej... :)

No i zaistniała zagwostka o której wcześniej wspomniałem:
Czy żagiel mógł tak trzeć o wanty? W realu jest jakiś sposób, żeby tego uniknąć w ożaglowaniu łacińskim? Po za wyluzowaniem talii want?

Pzdr,

--

Post zmieniony (20-04-21 15:06)

 
20-04-21 17:32  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Krótka odpowiedź: mógł.
Dłuższa - wcześniej pisałem, że czasami żagiel był po "niewłaściwej" stronie masztu i opierał się na nim tak, jak u ciebie w modelu na wantach. Więc jest OK. Rolę odgrywało nie tylko zużycie materiału, ale również nakład pracy potrzebny do luzowania want i bezpieczeństwo takich operacji na pełnym morzu.

Nie wiem czy to zrobiłeś, ale możesz zaryzykować leciutkie przyklejenie tego fragmentu żagla do want, by z biegiem czasu nie opadał.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
20-04-21 20:09  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Dzięki. Jestem uspokojony :)

A płótno jest do want przyłapane klejem (niezłomnym bcg)
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
20-04-21 20:23  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Czasem można poszukać inspiracji w układaniu żagli w wyszukiwarce grafiki google, takie dwa przykłady żagla łacińskiego opierającego się o coś:




Jak widać można :). Polecam też lekturę wątku na forum Pana Gerlacha o obsłudze żagli skośnych.

 
20-04-21 21:11  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Tak, tak ... na forum p. Krzysztofa Gerlacha jest ilość wiedzy nie do ogarnięcia. Można by z tego napisać kilka grubych książek na temat budowy żaglowców. Spędziłem tam na lekturze dziesiątki godzin, a i tak pewnie nie przeczytałem połowy, a z tego co przeczytałem pewnie połowy nie zrozumiałem. Każdemu polecam.

Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
22-04-21 10:03  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Fakt: p. Gerlach wymiata...
=Kondzik=, ta druga fotka robi robotę ;)


Jak zapewne pamiętacie, zebraliśmy się tu w sprawie beczek.
Zaczęły w końcu trafiać na swoje miejsce na pokładzie:




Niby nic... ale to jednak wiekopomna chwila :)
Dlatego nie mogłem się powstrzymać, co by fotą stosowną nie rzucić :))

Pzdr,

--

Post zmieniony (22-04-21 12:17)

 
22-04-21 10:44  Odp: [R] Beczki i Leudo vinacciere 1:72 Seahorse nr 3
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Rewelacyjny model, z mistrzowskim wykonaniem, czego chcieć więcej : ]

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 11 z 13Strony:  <=  <-  9  10  11  12  13  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024