FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
16-04-21 13:54  [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


 - 5Witajcie,
Po bardzo długim rozbracie z modelami okrętów i brakiem pewności, czy dam radę, postanowiłem zmierzyć się z wyzwaniem zbudowania kartonowego okrętu. Decyzja padła na ORP Garland, model wydany kupę lat temu bo w 2004 r. nakładem wydawnictwa Quest. Swoją drogą, ciekawe dlaczego nie doczekał się on jeszcze wznowienia, np. w innym malowaniu.
Model ten potraktowałem trochę jak poligon doświadczalny i postanowiłem wypróbować kilka technik wzmacniania i wypełniania kadłuba podpatrzonych na forum.Część szkieletu kadłuba wypełniłem pianką florystyczną i szpachlą, część wstawkami z tektury a okolice rufy samą szpachlą. W sumie wszystkie te metody zdały egzamin, dodatkowo jeszcze przetestowałem wypełnianie przestrzeni burtowych z przodu kadłuba balsą. W tym przypadku zagalopowałem się w szlifowaniu i zeszlifowałem nadmiar balsy razem z wręgami…Po raz pierwszy oklejałem poszycie dna na wypełnionym kadłubie i muszę powiedzieć, że to jest to! W zasadzie, tego etapu bałem się najbardziej a okazało się, że oklejanie poszycia w tym modelu to czysta przyjemność. Generalnie największy problem jak do tej pory miałem ze spasowaniem burt. Aby jako tako burty się zeszły byłem zmuszony odsłonić krawędzie pokładów co widać na poniższych zdjęciach.Poza tym nie wyszło mi do końca zejście się burt i poszycia dna na dziobie okrętu, nie udało mi się uzyskać ładnej i harmonijnej linii dziobu.Prace trwają i w miarę ich postępu będę odświeżał relację. Robotę utrudnia wiek kartonu i jego podatność na rozdwajanie i załamywanie, co przy wykonywaniu wyrzutni torped wymagało olbrzymiej koncentracji i uwagi. Na razie niczego do pokładu nie przyklejałem, wszystko położone "na sucho".Pozdrawiam!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-04-21 15:58  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


 - 5

Model robię standardowo w standardzie 😉 i zdaję się całkowicie na autora opracowania, no chyba, że to ja w tych łodziach coś skopałem. Dziękuję za komentarz, pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-04-21 17:37  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


 - 5

Do szpachlowania użyłem zwyczajnej masy szpachlowej do drewna firmy Dragon. Dostępna w marketach budowlanych, o ile są otwarte 😉.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-05-21 13:43  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


 - 5

Prace nad ORP Garland bardzo powoli ale jakoś posuwają się do przodu. Od ostatniego wpisu przybyło stanowisko z reflektorem, komin przedni, platforma z działem przeciwlotniczym 76mm i parę drobiazgów (w tym część dalmierza). Wszystko wykonałem w standardzie i nie podjąłem się szklenia reflektora. Skoro bulaje i osłona na SD są papierowe to i reflektor będzie w standardzie. Z racji starego papieru, nie do końca właściwie wyszła lufa działa plot, pozostałe elementy nie sprawiały ponadstandardowych problemów.
Pozdrawiam!Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-06-21 09:04  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


 - 5

Dziekuję Marek. Twój model znam, oglądałem go nie raz i bardzo mi się podoba. W wielu momentach wzoruję się na Twoim wykonaniu i szukam potwierdzeń i odpowiedzi na nurtujące mnie aspekty budowy Garlanda.
Jeśli można skorzystać z okazji, to mam prośbę, mianowicie chodzi mi o wskazanie, jak odwzorowałeś anteny dalmierza, bo zaproponowane w opracowaniu ostrosłupy mnie nie przekonują, a w dostępnych w necie fotografiach nie udało mi się znaleźć faktycznego wyglądu dalmierza.
Zdjęcia Twojego modelu też w tym aspekcie nie dają odpowiedzi, więc czy mógłbyś wstawić/przesłać zdjęcie tego urządzenia w Twoim modelu, ewentualnie może dysponujesz fotografią realnego dalmierza.
Pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-06-21 14:00  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


 - 5

Marek, serdeczne dzięki!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-06-21 12:06  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


 - 5

Witam ponownie, robota minimalnie posunęła się do przodu, słabo to idzie ale idzie ;)
Od ostatniego postu udało mi się wykonać platformę dział plot. oraz rozpocząłem produkcję bomb głębinowych.
Podstawowa uwaga do opracowania platformy plot, to zbyt krótkie kratownice podtrzymujące platformę. Opracowanie nie uwzględnia ok. 1 mm podniesienia na środku pokładu i brakuje dokładnie ok. 1 mm. Pod platformą musiałem dokleić do kratownic dodatkowe paski kartonu. Miejsca przyklejenia kratownic do platformy w zasadzie nie widać, więc nie jest to problem. Skorzystałem również z wyciętej laserowo drabinki, będę ją musiał pomalować na kolor zbliżony do platformy.
Poniżej efekt opisanych wyżej prac.

--

Post zmieniony (16-06-21 07:30)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek