FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
16-04-21 13:54  [R/G] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5



Witajcie,
Po bardzo długim rozbracie z modelami okrętów i brakiem pewności, czy dam radę, postanowiłem zmierzyć się z wyzwaniem zbudowania kartonowego okrętu. Decyzja padła na ORP Garland, model wydany kupę lat temu bo w 2004 r. nakładem wydawnictwa Quest. Swoją drogą, ciekawe dlaczego nie doczekał się on jeszcze wznowienia, np. w innym malowaniu.
Model ten potraktowałem trochę jak poligon doświadczalny i postanowiłem wypróbować kilka technik wzmacniania i wypełniania kadłuba podpatrzonych na forum.



Część szkieletu kadłuba wypełniłem pianką florystyczną i szpachlą, część wstawkami z tektury a okolice rufy samą szpachlą. W sumie wszystkie te metody zdały egzamin, dodatkowo jeszcze przetestowałem wypełnianie przestrzeni burtowych z przodu kadłuba balsą. W tym przypadku zagalopowałem się w szlifowaniu i zeszlifowałem nadmiar balsy razem z wręgami…



Po raz pierwszy oklejałem poszycie dna na wypełnionym kadłubie i muszę powiedzieć, że to jest to! W zasadzie, tego etapu bałem się najbardziej a okazało się, że oklejanie poszycia w tym modelu to czysta przyjemność. Generalnie największy problem jak do tej pory miałem ze spasowaniem burt. Aby jako tako burty się zeszły byłem zmuszony odsłonić krawędzie pokładów co widać na poniższych zdjęciach.



Poza tym nie wyszło mi do końca zejście się burt i poszycia dna na dziobie okrętu, nie udało mi się uzyskać ładnej i harmonijnej linii dziobu.



Prace trwają i w miarę ich postępu będę odświeżał relację. Robotę utrudnia wiek kartonu i jego podatność na rozdwajanie i załamywanie, co przy wykonywaniu wyrzutni torped wymagało olbrzymiej koncentracji i uwagi. Na razie niczego do pokładu nie przyklejałem, wszystko położone "na sucho".



Pozdrawiam!

Post zmieniony (08-08-22 11:55)

 
16-04-21 14:54  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dla mnie najlepszą zabawą przy modelowaniu jest porównywanie zaprojektowanych elementów z faktycznym ich wyglądem oraz próba jakiejś tam zbliżonej analogii przy ich wykonaniu.
Piję tutaj np. do poskładanych przez Ciebie łodzi okrętowych. Czy zadałeś sobie choćby lekki trud i znalazłeś w sieci, jak one wyglądały w rzeczywistości?
Chodzi mi o ich tzw. kluczowe generalia konstrukcyjne, nie szczegóły. To co zaprezentowałeś odbiega znacznie od faktycznego ich wyglądu.
Ale radzisz sobie nieźle, powodzenia w dalszej budowie.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
16-04-21 15:56  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Pięknie ten Garland się prezentuje!:) Jakiej szpachli używasz?

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
16-04-21 15:58  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Model robię standardowo w standardzie 😉 i zdaję się całkowicie na autora opracowania, no chyba, że to ja w tych łodziach coś skopałem. Dziękuję za komentarz, pozdrawiam.

 
16-04-21 16:19  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Bardzo zacnie, fajnie i czysto.
Grabki i powodzenia

 
16-04-21 17:37  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Do szpachlowania użyłem zwyczajnej masy szpachlowej do drewna firmy Dragon. Dostępna w marketach budowlanych, o ile są otwarte 😉.

 
17-04-21 13:22  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
kari   

... ogólnie patrząc bardzo fajnie, zmieniłbym jedynie to "papierowe" oszklenie na GSD na bardziej "przezroczyste" ;-)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
27-05-21 13:43  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Prace nad ORP Garland bardzo powoli ale jakoś posuwają się do przodu. Od ostatniego wpisu przybyło stanowisko z reflektorem, komin przedni, platforma z działem przeciwlotniczym 76mm i parę drobiazgów (w tym część dalmierza). Wszystko wykonałem w standardzie i nie podjąłem się szklenia reflektora. Skoro bulaje i osłona na SD są papierowe to i reflektor będzie w standardzie. Z racji starego papieru, nie do końca właściwie wyszła lufa działa plot, pozostałe elementy nie sprawiały ponadstandardowych problemów.
Pozdrawiam!



 
31-05-21 16:38  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
Tomek 

 - 2

Piękna robota!

 
04-06-21 19:48  Odp: [R] ORP Garland 1:200 QUEST 1/2004
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo ładnie wychodzi,to piękny okręt i ten kamuflaż ,Swój wykonałem ponad 10 lat temu ,oczywiście mój jest malowany,ale może ku pokrzepieniu ,Ogólnie to się nie spodobał na forum,mój model ,ze malowany,usmolony druty imitujące coś tam za grube ,ale jest ,pozdrawiam Marek



--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024