FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
13-04-21 20:04  [R/G] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Tym razem mała odmiana od moich standardowych klimatów. W numerach specjalnych Modelarstwa Okrętowego (a ostatnio też pojawił się Orzeł w Model-Hobby) pojawiły się modele chyba już wszystkich polskich okrętów podwodnych służących w II Wojnie Światowej w skali 1:200. Stwierdziłem, że mógłbym kleić sobie takie modele w przerwach pomiędzy bardziej skomplikowanymi projektami. Nigdy dotychczas nie kleiłem podwodniaka, więc zdecydowałem się treningowo skleić coś innego. Padło na 2 U-Booty typu VIIC wydane w Modelarstwie Okrętowym. Są to nieduże modele (każdy zajmuje tylko 2 arkusze A4) i wyglądają na proste. Założenie jest takie, że sklejam obydwa i lepszy ląduje w gablocie. Seba77 sprezentował mi swoje egzemplarze (za co bardzo mu dziękuję), więc w razie problemów mam zapas, ale wciąż planuje skleić 2, nie 4 :)

Łodzie podwodne typu VIIC były końmi roboczymi Ubootwaffe. Wyprodukowano ich ponad 500. Były wyposażone w 5 wyrzutni torped 533mm (4 z przodu, 1 z tyłu), 1 działo 88mm i lekką artylerię przeciwlotniczą w różnych wariantach (w tej relacji - pojedyncze działa 20mm). U-253 służbie bojowej przebywał mniej niż miesiąc we wrześniu 1942 roku. Zatonął 25 dnia tego miesiąca, prawdopodobnie na minie gdzieś w Cieśninach Duńskich. Nic nie zdążył zatopić. U-617 miał szczęście dłużej. W służbie bojowej przebywał od września 1942 roku do września roku następnego, kiedy to po po długotrwałym ataku lotniczym osiadł na mieliźnie na północnym wybrzeżu Afryki. Załoga ewakuowała się a RAF i RN zniszczyły okręt. W czasie służby zatopił 11 statków i okrętów.

Na początek idzie U-617. Zacząłem od zbudowania głównej części kadłuba sztywnego którą klei się "samolotowo", na jedną wręgę z paskiem łączącym. W jego dnie wyszła spora szpara i raczej jest to błąd w wycinance. Na szczęście to miejsce będzie później przykryte innymi częściami więc nawet nie zamierzam go maskować. Poza tym problemem wyszło mi nawet nieźle. Skleiłem też szkielety dziobu i rufy. Jeszcze muszę je przeszlifować i można iść dalej.Tu na forum jest też relacja projektanta z budowy modelu testowego, więc jak będę miał wątpliwości mam gdzie podglądać :)

Post zmieniony (05-09-21 13:44)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-04-21 22:09  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Winek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 12


 - 10

Faktycznie niezła odmiana.
Jesteś kolejnym przykładem na ucieczkę od swojej specjalności modelarskiej w inne tematy - vide Kolega Alski.
Czy autorem u-bootów jest Pan Bartek Miazga?
Jeśli tak, spróbuj poszukać jego relacji z klejenia surówki. Chyba, że nie było.
Może tam znajdziesz wskazówki do sklejania.

Powodzenia Masteusz!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-21 13:07  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3
 

Oooo super! Dostałem go w prezencie i czeka na swoją kolej. Chętnie popatrzę.

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-21 18:19  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Korsarz Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Ale super :)

Mam go prawie skończonego, moge powiedzieć tyle, że opracowanie nie sprawia chyba żadnych problemów, wszystko idealnie pasuje.

Z rożnych osobistych przyczyn swój model męczę już chyba ze dwa lata, w między czasie w kiosku zalągł sie pająk i uwił kokon a z burt zaczęła odpadać farba drukarska, co zmusiło mnie do "lekkiej" walorki.

Chyba nie będzie żadnym przewinieniem, jeśli wrzucę tu jedno zdjęcie swojej "papraniny"...--

Post zmieniony (14-04-21 18:20)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-21 21:53  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Winek:
Tak, na forum jest relacja projektanta z modelu testowego. Zaglądam do niej :)

NyFu:
Zapraszam :)

Korsarz:
Nie mam nic przeciwko dodatkowym zdjęciom. Fajnie, że też kleisz ten model i dobrze wiedzieć, że ze spasowaniem nie ma problemu. Ja walorki graficznej nie robię, ale może powycinam otworzy przelewowe (choć trochę ich jest) i trochę uplastycznię pokład.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-05-21 17:05  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Skleiłem ze sobą kawałki kadłuba oraz dodałem górny szkielet. Idąc za przykładem projektanta poszycie dziobu i rufy kleiłem w powietrzu. Wyszło to całkiem nieźle, ale prawidłowe, proste sklejenie tego potem ze szkieletem jest niełatwe. Trochę mi rufa uciekła. Jeszcze się zastanowię co zrobić w drugim okręcie, czy też ćwiczyć klejenie w powietrzu czy jednak wrócić do standardu. Wkleiłem też pokład (wytrasowałem go i wyciąłem co było można). W poszyciu wyciąłem otwory przelewowe i podkleiłem je czarnym papierem. Na konkursach widziałem, że sporo ludzi zostawia je wycięte bez podklejania, ale mi się to nie podobało. Największym problemem były najmniejsze otwory przy wyrzutniach torped. Nie wyglądają dobrze i są niewymiarowe. Nawet Olfą miałem problemy a są tak położone że nie było też za bardzo jak robić ich wybijakiem. W drugim modelu chyba ich nie będę wycinał tylko spróbuję wytrasować lub jakoś inaczej zaznaczyć wgłębienie.Teraz zajmę się resztą części poniżej pokładu.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-05-21 18:54  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Korsarz Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Nie powtórz mojego błędu i nie wciskaj za głęboko dolnej krawędzi burt. W sumie, to w tej sekcji przydałby się dodatkowy fragment szkieletu.

Co do otworów- gratuluje uporu, ale to mimo wszystko jest i będzie "tylko" model redukcyjny, dla tego ja od razu je odpuszczam w tej skali i przy tych wymiarach.

--

Post zmieniony (05-05-21 18:54)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-05-21 16:24  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Dzięki za poradę. Będę uważał. Poszycie dziobu mi trochę uciekło z osi symetrii (ujawniło się to jak przykleiłem skrajne poszycie na dziobie), ale liczę że jakoś burty ułożę i tak, tam zdecydowanie przydałby się jakiś kawałek szkieletu.

Zdecydowałem się wyciąć otwory żeby poszycie nie było takie płaskie, choć w tej skali to rzeczywiście mordęga :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-06-21 15:13  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Ehh... Nie jest dobrze.

Skleiłem pierwszego U-Boota do końca. Jest trochę powodów do narzekania. Kadłub sztywny razem z bocznymi zbiornikami balastowymi (części 14-23) jest o około 2mm zbyt długi, przez to poszycie burt (część 8) musiałem rozciąć i uzupełnić zapasem koloru. Z kioskiem też były problemy - patrząc na rysunki albo część 34 jest za niska albo wszystkie elementy znajdujące się wewnątrz kiosku są zbyt wysokie. Dodatkowo któraś część znajdująca się w jego wnętrzu po prawej stronie jest zbyt szeroka. Bez przycięcia wyposażenie wystawałoby poza kiosk. Sam też popełniłem jeszcze parę błędów i przeprowadziłem mniej lub bardziej udane eksperymenty.

Pierwsze koty za płoty, drugi U-Boot powinien być lepszy. Muszę tylko pamiętać, żeby skrócić kadłub sztywny gdzieś na jego środkowej, prostej części.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-06-21 20:50  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Mr.Tsing 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 17
 

Też go pomału dłubię i wyszedł mi ten sam problem z kadłubem. Myślałem, że to ja coś skopałem, ale widzę, że raczej nie. Co ciekawe, w surówce klejonej przez autora wszystko wygląda jak należy. Może coś się stało podczas przygotowania do druku?

Z kioskiem za to nie miałem problemów. Myślę, że źle zinterpretowałeś kształt części 35a - powinna wygięta wewnętrzną krawędzią do dołu, a nie wklejona płasko. Wtedy wszystko pasuje.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-06-21 18:06  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Możesz mieć rację, w instrukcji tego nie widać, ale na zdjęciach z budowania modelu testowego 35a chyba rzeczywiście jest wygięte do środka. Przy czym nie zmienia to problemu ze zbyt dużą wysokością niektórych części. Zobaczymy jak wyjdzie na drugim, dzięki za poradę :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-07-21 20:30  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Zacząłem drugiego U-Boota. Skróciłem kadłub sztywny i boczne zbiorniki balastowe o jakieś 2,5 mm. Skleiłem następnie szkielety dziobu i rufy i skleiłem to w całość. Podłużna część szkieletu na górze (części P1a-d) musiałem nawet minimalnie skrócić, więc mam nadzieję, że poszycie burt tym razem nie wyjdzie za krótkie. Trochę bardziej uważam przy klejeniu i na razie idzie nieźle. Teraz czas na poszycie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-07-21 19:27  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Winek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 12


 - 10

Brawo Mateusz.
Grunt to wyciągać właściwe wnioski.
Powodzenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-07-21 19:42  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Skleiłem poszycie. Okazało się, że nawet za bardzo skróciłem kadłub sztywny i poszycie burt też musiałem nieco skrócić. Dziób i rufę kleiłem przyklejając oklejki pojedynczo. Wyszło porównywalnie z pierwszym U-Bootem. Są niedociągnięcia tylko w innych miejscach. Zobaczę jeszcze którą metodą będę kleił w przyszłości. Gdzieś popełniłem błąd i straciłem na dziobie oś symetrii, ale udało się to w miarę dobrze wyprowadzić. Teraz urlop :) a potem reszta U-Boota.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-07-21 23:56  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Elegancko :-)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-07-21 12:05  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Winek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 12


 - 10

Super!
Te szparki na lewej burcie, na początku i na końcu zbiornika balastowego da się docisnąć?

Przyjemnego i udanego urlopu!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-09-21 13:43  Odp: [R] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Winek:

Dzięki za zwrócenie uwagi, trochę je poprawiłem


Skończyłem U-253. Tym razem śruby chyba zrobiłem prawidłowo :) Przyjrzałem się tez lepiej zdjęciom modelu testowego i instrukcji dzięki czemu kiosk wyszedł mi lepiej. Wciąż parę elementów musiałem trochę dociąć lub przeszlifować, ale było tego znacznie mniej niż na U-617. Od siebie dodałem kilka elementów (głównie pokrętła) przy stanowisku 88mm.

Czas na galerię:Na koniec zdjęcie z moimi ostatnimi modelami (HMS Conflict i HMCS Waskesiu). U-Boot typu VIIC był nawet nieco dłuższy niż niszczyciel z końca XIX wieku.Dziękuję za kibicowanie. Teraz zrobię sobie z tydzień może półtorej przerwy i biorę się za coś większego :).

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-09-21 19:32  Odp: [R/G] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Bardzo fajnie wygadają :-) Super - gratulacje !!!!
Czekam na nowy projekt :-)

Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-09-21 22:38  Odp: [R/G] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Piotr P. Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


 - 1

Świetna, czysta robota. Prezentują się wspaniale!

--
Pozdrawiam
Piotrek

PzKpfw VI Tiger Ausf. H1 Mały Modelarz 4-5/98

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-09-21 13:32  Odp: [R/G] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
Winek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 12


 - 10

Ogromne gratulacje Kolego!
Piękne wykonanie trudnych modeli.

W prezentacji z ostatnimi modelami brakuje mi U-617. Czy nie zalicza się do "ostatnich"?

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-09-21 19:39  Odp: [R/G] U-253 i U-617 (Modelarstwo Okrętowe 25)
pikowski Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1
 

Dzięki chłopaki :)

Winek:
U-617 to była taka przymiarka do U-253 :P

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek