FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
11-04-21 15:45  [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Witam serdecznie wszystkich modelarzy.
Chciałbym podzielić się z Wami na temat pewnej przykrości jaka mnie ostatnio spotkała, a związana jest ona z Naszym hobby.
Otóż 1 kwietnia tego roku , w godzinach porannych za pośrednictwem serwisu allegro lokalnie dokonałem zakupu modelu żaglowca USS Constitution wyd. bodajże w 1999r. przez wyd. Flymodel.
Oferta zawierała jedno zdjęcie, prezentujące zafoliowaną okładkę.
Sama transakcja przebiegła sprawnie. I już po kilku dniach odebrałem upragniony model.
Z radością w serduchu rozpakowałem opakowanie i obejrzałem sobie z czym przyjdzie mi się zmierzyć …
No i niestety, przyszło mi się zmierzyć z nieuczciwością ludzką  i zakłamywaniem rzeczywistości.
Zakupiony model jest typowym reprintem, jego poszczególne arkusze są luźne (nie sklejone na rantach), na narożnikach i bocznych krawędziach bardzo dobrze widoczne są różnice odcieni kolorów materiału źródłowego ( czyli starych arkuszy) a nowym białym arkuszem, na którym drukowany był model. Ponadto biel bije po oczach na stronach z instrukcją i wszystko wydaje się takie świeże. Za świeże jak na 20 letni model.
Napisałem do sprzedawcy informację i deklarację zwrotu zakupu, lecz ten odmówił mi powołując się na regulamin allegro, pomijając fakt od prawach konsumenta zawartych w ustawie z 2014r. i możliwości odstąpienia itd.
Ale chyba najbardziej przykre jest to, że osobą sprzedającą nie jest tam jakiś anonimowy „ktoś” z Polski tylko sklep modelarski Model Hobby ze Szczecina, który z tego co wiem funkcjonuje z powodzeniem od dłuższego czasu na rynku.
Nie chcę nikogo urażać, znieważać czy oskarżać, wszak zawsze mogło dojść do jakiejś pomyłki, ale sprzedający broni się i odmawia uznania możliwości zwrotu. Piszę to przede wszystkim dla przestrogi , ale cały czas wierzę, że mimo wszystko więcej jest w ludziach uczciwości niż pazerności.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć potwierdzających moje spostrzeżenia.
Jeżeli ktoś ma pomysły co z tym fantem zrobić to poproszę o podpowiedzi. Aczkolwiek nie będę chodził po Urzędach czy Sądach z takimi rzeczami, bo uważam że mają ważniejsze rzeczy do roboty.
Pozdrawiam serdecznie
Piterkowiec
















--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 
11-04-21 16:23  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
Tomek 

 - 2

Zwrócić się do Allegro bezpiośrednio.Moja sprawa na Allegro była nieco inna (zwlekanie ze sprzedażą opłaconego towaru), jednak wszystko zakończyło się dobrze. W tym wypadku można się powoływać na
a. Ukrywanie zawartości aukcji (brak zdjęć arkuszy wewnątrz)
b. Brak możliwości odstąpienia od zakupu, co w przypadku akucji Internetowej jest elementem stałym.
c. Jeśli da się udowodnić, że to nie jest oryginał, a przedruk bez praw autorskich (może wysłąć zdjęcia lub skany modelu do oficjalnego producenta i niech się wypowiedzą na ten temat), to można jeszcze skarżyć z tytułu naruszenia praw autorskich.
d. Rzecznik Praw Konsumenta- z reguły zwrócenie się do tej instytucji wielu sprzedającym przywraca rozsądek.
Prosze próbować i nie upadać na duchu!
Pozdrawiam!

 
11-04-21 16:51  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Dobra, to tak:
1) Po pierwsze i najważniejsze- zakupiwszy coś przez internet, mozesz odstąpić od umowy w określonym czasie bez podawania przyczyny.
2) Ówczesne wydanie mogło faktycznie tak wyglądać, -nieposklejane arkusze, błędy graficzne- taki urok tamtych lat i wydań.
3) "Fly Model" sam wykonywał reprinty niekoniecznie o tym informując. Jednak tutaj dopatrywałbym sie tylko oszustwa skarbowego, bo "reprint" to nie "pirat" z domowej plujki. /(EDIT- doczytałem datę wydruku, OK, reprint, więc punkty 2 i 3 pominąć)

Jeśli chodzi natomiast o "Model Hobby" to ja akurat miałem pozytywny kontakt z Firmą, kupiłem model, który drukarni nie do końca wyszedł i dostałem propozycję 2 w cenie 1 lub poczekać na poprawny druk (nie pamiętam co prawda, czy padła propozycja całkowitego odstąpienia od umowy).

Zresztą, odnośnie punktu 1, to po prostu sprawdź regulamin Allegro i masz jasność.

--

Post zmieniony (11-04-21 16:53)

 
11-04-21 17:00  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
Krzysztof Fiołek   

1. Można odstapić ale przy zakupach od firmy.
Regulamin Allegro nie ma nic do tego tylko Ustawa o prawach konsumenta

W takiej sytuacji napisz do Allegro przez ten formularz i poproś o pomoc; https://allegro.pl/pomoc/kontakt?kategoria=65a29468-5e40-4672-a8d6-e0a1f77e6d3a&subjectId=5d429015-5021-4e3e-ba0f-ae97780a8a09

Sprzedawca otrzyma odpowiedni komunikat i pieniądze powinien oddać. Gdyby jednak tak się nie stało, złóż wniosek o zwrot wpłaty z Programu Ochrony Kupujących. . https://allegro.pl/program-ochrony-kupujacych/wybor-zamowienia

 
11-04-21 17:46  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

To w końcu Model Hobby, czy prywatna osoba?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
11-04-21 18:22  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
moskit   

Swego czasu miałem kolekcję niemal wszystkich egzemplarzy Fly Model. Wszystkie kupowane zaraz po wydaniu. Co najmniej kilka wyglądało podobnie do Twojego, a znaczniki osi to była norma. Różnice kolorów i przebarwienia też się zdarzały, choć znacznie rzadziej. To były inne czasy jeżeli chodzi o jakość druku i kartonu.

 
11-04-21 18:44  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
wolfik   

Mam ORP Gryf kupiony w HAS Hobby w Warszawie (już nie istnieje). Wszystkie karty luzem, bielutkie, nie ma przebarwień ale są przesunięcia kolorów. Dodatkowo karta ze szkieletem jest skopiowana/wydrukowana (?) z błędem, bo brak jest fragmentu jednej wręgi - można ją spokojnie odtworzyć z pozostałego fragmentu.

 
11-04-21 18:54  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Jak dla mnie to to nie jest żaden reprint, tylko oryginalny model.
Mam tą wycinankę od parunastu już chyba lat i ona tak właśnie jest wydrukowana i tak wygląda.

 
11-04-21 18:57  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Otóż tak.
Kolego Piterkowiec , byłbym daleko powściągliwy w takim szkalowaniu osoby/firmy która Ci sprzedała model.
Dlaczego?
Jestem autorem tego modelu i wszystko co pokazałeś na zdjęciach jest jak najbardziej typowe dla tego wydania.
Wydawnictwo Fly model nigdy nie sklejało ani nie zszywało modeli po bokach a charakteryzowało się własnie luźnymi arkuszami pakowanymi w folię. Co do przebarwień które pokazujesz to nic innego jak lakier jakim wydawca Fly Model p.Kowalczyk na tamten czas lakierował modele maszyną jaką miał. Po 20 latach lakier kiepskiej jakości pozostawia takie zaciemnienia, nie jedno takie zjawisko widziałem (Capon nawet po dwóch latach potrafi zmienić biały kolor na żółty).
Znaki drukarskie w postaci krzyżyków też były normą w tym wydawnictwie, a przesunięcia krzyżyków to też norma a świadczy o tym przesunięcie różnych kolorów w druku - stąd widoczne są przesunięte krzyżyki w różnych kolorach. Wydawnictwo posiadało swoje własne odkupione niedokładne maszyny do druku, przycinania arkuszy, oraz lakierowania to i przesunięcia były normą w wydawanych przez nich modelach.
Jedyną rzeczą jak była robiona poza firmą to były klisze i blachy do druku.
Pan Kowalczyk, ówczesny właściciel Fly Model wydał model po kosztach jako jeden z ostatnich przed sprzedaniem wydawnictwa- kolory nie licują z kolorami jakie wskazałem do druku co mnie rozwścieczyło.
Co do jasności papieru z instrukcjami to też nie jest nic nadzwyczajnego - model przechowywany był w foli bez dostępu światła do arkuszy to i nie zszarzał przez 20 lat - czy to takie dziwne?
W modelu był jeden arkusza wydrukowany na kredzie i to ten z działami ponieważ działa były żeliwne i wydawca postanowił aby wyglądały jak w oryginale.
Ataki na człowieka że sprzedał Ci reprint jest trochę nie przemyślane i uważał bym na takie oskarżenia ponieważ w mojej opinii jest to oryginalna wycinanka jaka była normą w wydawnictwie Fly Model. Tak więc w tym przypadku nie widzę podstawy do przyjęcia zwrotu modelu przez sprzedającego ponieważ to nie jest reprint.

Post zmieniony (11-04-21 18:59)

 
11-04-21 19:25  Odp: [P] Aż przykro pisać... temat reprintów powraca
Piterkowiec 

Na Forum:
Galerie - 12
 

Szanowni Państwo,
bardzo dziękuję za Wasze opinie i spostrzeżenia.
Zwłaszcza dziękuje za opinie autora projektu Pana Jarod oraz Mariaszek, które to informacje całkowicie zmieniają mój pogląd widzenia na ten model.
Dziękuję Wam bardzo.

Nie pozostaje mi nic innego jak uprzejmie przeprosić osobę sprzedawcy tj Pana Piotra tytułującego się nazwą PL_Prien oraz sam sklep Model Hobby ze Szczecina, za moją wcześniejszą wypowiedź dotyczącą rzekomej ich nieuczciwości ofertowej. Bardzo Państwa przepraszam.
Stosowne przeprosiny prześlę do sklepu i na komunikatorze.

Temat uważam za zamknięty.


P.s.
Proszę administratora o zamknięcie tematu.

--
Pozdrawiam

Piterkowiec

"Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao-tzu, chiński filozof

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024